Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana Sayfa Güvenlik Üretken yapay zeka ile doğru dengeyi kurmanın 3 yolu

Üretken yapay zeka ile doğru dengeyi kurmanın 3 yolu

- Advertisement -

Üretken yapay zeka ile doğru dengeyi kurmanın 3 yolu
Üretken yapay zeka ile doğru dengeyi kurmanın 3 yolu

İnovasyonun, kendinizi feda etmek anlamına gelmediği tatlı noktayı bulmak için güvenlik duruşu, kuruluşlar yapay zekadan yararlanırken aşağıdaki üç en iyi uygulamayı dikkate almalıdır.

Rol tabanlı erişim kontrolünü uygulayın

Üretken yapay zeka AI sistemine kimin erişebileceğini, modelleri eğitebileceğini, verileri girebileceğini ve çıktıları yorumlayabileceğini kontrol etmek için uygun şekilde tanımlanmış kullanıcı rollerine sahip olmak kritik bir güvenlik gereksinimi haline geldi. Örneğin, veri bilimcilerine modelleri eğitme yetkisi verirken, diğer kullanıcıların modeli yalnızca tahminler oluşturmak için kullanmasına izin verebilirsiniz.

Güçlü rol tabanlı erişim kontrolü, hassas verilerin uygun şekilde ayrıldığından ve doğru kişilerle sınırlandırıldığından emin olmanıza da yardımcı olabilir. Bu yalnızca yetkisiz erişim riskini ve potansiyel veri ihlalleri ancak aynı zamanda her kullanıcının yalnızca belirlenen ayrıcalıklar dahilindeki işlemleri gerçekleştirebilmesini sağlayarak ek bir koruma katmanı da sağlar.

Yapay zeka eğitim sürecini güvence altına alın

Yapay zeka modelleri, eğitim aşamaları sırasında, eğitim sürecini kötüye kullanmak ve aksatmak için tasarlanmış saldırılara karşı savunmasız olabilir.

Bu tür tehditler, yapay zeka modelini yanlış tahminler veya kararlar almaya yönlendirmek için hazırlanmış sisteme incelikle değiştirilmiş girdilerin dahil edilmesini içerebilir. Görünüşte zararsız olsa da, bu değiştirilmiş girdiler yapay zekanın hatalı veya hatalı davranmasına neden olabilir.

Birçok yapay zeka modeli, modelin doğruluğunu artırmak için kullanıcı geri bildirimlerinden yararlandığından, kötü aktörlerin, modelin tahminlerini kötü amaçlarla değiştirmek için bu geri bildirim mekanizmasını manipüle edebilmesi konusunda gerçek bir risk vardır.

Eğitim modeli içindeki veri akışını anlamak, veri bütünlüğünü korumak için çok önemlidir.

Bu, yapay zeka modeli içerisinde verilerin nasıl toplandığını, işlendiğini, saklandığını ve kullanıldığını anlamak anlamına gelir. Veri bütünlüğünü tehlikeye atabilecek potansiyel riskleri veya güvenlik açıklarını belirlemek ve azaltmak için bu veri hattındaki her adımın net bir şekilde anlaşılması da aynı şekilde önemlidir.

Yapay zeka modellerinin açıklanabilir olduğundan emin olun

Belki de yapay zeka modellerinin ortaya çıkardığı en büyük zorluk, iç işleyişi gizemle örtülü olan “kara kutular” olarak işlev görme potansiyelleridir.

Bu şeffaflık, modelin karar verme sürecini ayırt etmeyi zorlaştırır ve bir modelin kötü niyetli davrandığı veya uygunsuz davrandığı durumların tespit edilmesini zorlaştırır.

Yapay zeka modellerinde açıklanabilirliği ve yorumlanabilirliği vurgulamak, bu riskleri azaltmak için güçlü bir araç olabilir. Açıklanabilirlik araçları ve teknikleri, modelin karmaşıklıklarını çözebilir ve karar verme sürecine ilişkin içgörüler sağlayabilir.

Bu tür araçlar aynı zamanda modelin tahminlerinde önemli gördüğü belirli değişkenleri veya özellikleri tanımlamaya da yardımcı olabilir ve böylece modelin işlemlerine ilişkin bir düzeyde şeffaflık sunabilir.

Teknolojik inovasyonun hızlanması, birçok yeni yapay zeka uygulamasının benzeri görülmemiş bir hızla geliştirilmesine ve pazara sunulmasına yol açtı.

Bununla birlikte, yapay zekanın muazzam potansiyeli ancak güvenlik sonradan akla gelen bir düşünce yerine temel bir bileşen olarak ele alındığında tam ve sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirilecektir.

BT liderleri, iddialı hedeflerine “her şeyi dahil” etmeden önce doğru güvenlik kontrollerini uygulamaya öncelik vermeleri akıllıca olacaktır.

BENZER YAZILAR

iPhone’da Hava Kilidi Ekranı Nasıl Ayarlanır ?

Bulunduğunuz yerdeki mevcut hava durumunu görüntülemek için iPhone Kilit Ekranınızı ayarlamak ister misiniz? Bunu iOS 16'da yapabilirsiniz ve size nasıl olduğunu göstereceğiz. iOS 16'da iPhone...

YouTube Shorts Bir TikTok Özelliği Daha Ekliyor

YouTube Shorts, içerik oluşturucuların videolar üzerinden anlatım yapmasına olanak tanıyan başka bir popüler TikTok özelliğini benimsiyor. Bir içeriği kaydettikten sonra nasıl seslendirme ekleyeceğinizi öğrenin. Bir...

Bir Devrin Sonu: Epson Lazer Yazıcılardan Vazgeçiyor

Baskı donanımında lider şirketlerden biri bu teknolojiye veda etmek üzere olduğundan, lazer yazıcıların günleri çok yakında geride kalacaktı. Epson, 2026 yılına kadar lazer yazıcı üretimini...

POPÜLER YAZILAR

İnsan Hücreleri Minik Biyolojik Robotlara Dönüştü

Çok hücreli robotlar hareket ediyor ve kültürlenmiş nöronlarda oluşturulan "yaraların" iyileşmesine yardımcı oluyor. Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, insan trakeal hücrelerinden Anthrobot...

WhatsApp Yakında Sohbetlerinizi Gizli Bir Kodla Kilitlemenize İzin Verecek

WhatsApp düzenli olarak genel kullanıcı deneyimini düşündüğünüzden çok daha fazla geliştiren özellikler alıyor. Bugün şirket, Sohbet Kilidi işlevselliğinin bir uzantısı olarak hizmet verecek yeni...

Bebeklerin Dil Ustalığı İçin Neden Tekerlemelere İhtiyacı Var?

Bebekler yedi aylık olana kadar fonetik bilgiyi güvenilir bir şekilde işlemeye başlamıyor; araştırmacılar bunun dilin temelini oluşturmak için çok geç olduğunu söylüyor. Konuşmanın en...

NVIDIA DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve Teknolojisi Kombinasyonu, Oyunlarda 3 Kat’a Kadar Performans Artışı Sağlıyor

NVIDIA'nın DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve teknolojileri hiçbir zaman birlikte çalışacak şekilde tasarlanmamıştı. NVIDIA DLSS 3 Çerçeve Geni ve AMD Akışkan...