4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Diğer... Sosyal Medya Twitter Üzerinden Kayıp Dillerin Peşine Düştüler

Twitter Üzerinden Kayıp Dillerin Peşine Düştüler

- Advertisement -

Twitter Üzerinden Kayıp Dillerin Peşine Düştüler

- Advertisement -

İnternet kullanıcıları arasında sosyal medya kullanımı yaygınlaştıkça hayli ilginç olaylar ve kullanım biçimleri de gündeme gelmeye başladı. Bunlardan biri de sosyal medya iletişimi üzerinden, kaybolmaya yüz tutmuş dillerin yeniden keşfiyle ilgili.

Dünya üzerinde 6 binden fazla farklı dil konuşulmasına rağmen, bunların yaklaşık yüzde 60’ının baskın diller arasında kaybolduğunu gören St. Louis Üniversitesi’nden Kevin Scannell adlı bir araştırmacı, Twitter üzerinden bu dilleri konuşan kişileri bulup ortaya çıkarmaya yönelik olarak “Indigenous Tweets” adlı bir projeye imza atmış.

Scannell’in projesi, nadir konuşulan 500 civarında dile ait en çok kullanılan kelimelerin dünya genelindeki Twitter mesaj trafiği içinden ayrıştırılmasını sağlayan An Crúbadán adlı bir arama sisteminden oluşuyor. Bu sistem, az kullanılan dillere ait kelimeleri yakaladığında konuşulan dili tanımlıyor ve kullanıcısına dair bilgileri projenin ana sayfasında listeliyor.

Böylece Twitter üzerinde farklı dilleri konuşan kullanıcıları bulmayı, hatta birbirini tanımayan bu kişileri bir araya getirerek dil bağlarını güçlendirmeyi amaçlıyor. Projenin blog sayfasında yazılanlara göre projeye her geçen gün yeni diller eklenmeye devam ediyor.

http://indigenoustweets.com adresini ziyaret ederek siz de Twitter üzerinde hangi nadir dillerin daha çok konuşulduğunu, kaç tane konuşanı olduğunu ve hatta kimlerin bu dilleri konuştuğunu görebilirsiniz.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60