Pazar, Eylül 24, 2023

Tutum

- Advertisement -
- Advertisement -

KİTABIN ADI Tutum

KİTABIN YAZARI ELWOOD N. CHAPMAN

YAYINEVİ VE ADRESİ Alfa basım yayım Ltd. Ticarethane Sk. no:41/1 Cağaloğlu İstanbul

BASIM TARİHİ 1999

KİTABIN YAYIM MAKSADI Nasıl olumlu kalabilirim? Kitap bu soruyu cevaplamak için yazılmıştır.

KİTABIN ÖZETİ :

OLUMLU TUTUM

Tutum:Bireyin kendi ruh halini diğer insanlara ifade etme biçimidir. Siz yaşanan durumları ya fırsat olarak ya da aksaklık ,olarak değerlendirirsiniz. Hayatın, istediğiniz yanlarını görür istemediğiniz yanlarını görmezsiniz.

Merceği olumlu haberler üzerine odaklarsanız mutlu, olumsuz haberlerin üzerine odaklarsanız mutsuz insan olursunuz.

Tutum süreklilik arz eden dinamik, hassas ve algısal bir süreçtir. Sürekli olarak kendinizi korumadığınız taktirde olumsuz faktörler odakladığınız alana sızabilir.

Olumsuz faktörler uzun süre yanınızda kalır ise karakterinize yansır. Olumsuz düşünceleri atmak heyecan verici bir iştir. Olumlu olduğunuzda daha güzel şeylerin olacağına inanmak ; ruh disiplini , cesaret ve inançla olur. İşler olumlu olduğunda tutum kendi kendini takviye eder. Ufukta olumsuz şeyler mutlaka olacaktır. Kazananlar ise olumlu tutumları muhafaza edenlerdir. Olumlu tutumu devam ettirme çabalarından problemleri görmemezlikten gelme anlamı çıkmamalıdır. Her günü iyi değerlendirme anlamı vardır. Olumlu tutum problemle yüzleşecek iyi bir ruh haline sokar. Olumlu tutum problemi çözme amacı ile harekete geçmek için cesaret verir. Olumlu tutum ,problem ideal çözüme ulaşmasa da ,daha hoşgörülü yapar. Olumlu insan problem’ li işi fırsata dönüştürebilir. Bir durum veya olayda beklentileriniz ne kadar olumlu ise o kadar başarılı olursunuz. Böyle bir beklentide duygularınız keskinleşir, coşku ve heyecanınız ortaya çıkar. Potansiyelinizin zirvesine çıkarsınız. Mütevazı insanın isteği aynı sonucu vermez.

Olumlu şeylerin üzerinde duran insan, üzüntü yerine neşe, boş vermişlik yerine yaratıcılık ve bilinçli çaba gösteren insandır.

KİŞİLİK VE TUTUM

Kişilik: Bireyin: gözleri, aniden kızması,ani olarak sakinleşmesi veya bunun tam tersi , gülümseme,ve boy,endam gibi fiziksel özellikleri( Mizaç) + ince ruhluluk, hoşgörü, kararlılık, (karakter )özellikleri eşsiz birleşimi kişilik olarak tanımlanır. Mizaç kişinin değişmeyen şeyleridir. Mizaç halk dilinde huy olarak kullanılır. Doğuştan gelen veya fiziksel özellikler diyebiliriz. Karakter,kendi arasında ikiye ayrılır değişmesi çok zor olan hareketler, değişmesi zor olan hareketler . Karakter sonradan kazanılan ve değişmesi zor ama değişebilen insan hareketleridir.

Bireyin kişiliği diğer insanların zihinlerinde de mevcuttur.

Diğer insanların sizin kişiliğinizi yorumlama şekli, onların size karşı olan davranışlarının temelini oluşturur. Kendi hakkınızdaki düşüncenizle karşı tarafa aktarılan düşünce aynı değildir.

Karizma’ tik kişilik: Diğer insanları büyüleyen, kendisine çeken kişilik özellikleri olan ender rastlanan bir bileşimdir.

Tutum kişilik özelliklerindeki fiziksel ve zihinsel özelliklerin önüne geçebilir. Olumlu tutum kişilik özelliklerini yükseltir. Karizma ‘tik hale yaklaştırır. Kişiliği son derece arzulanan insanlar bile olumlu tutumun farkında olmazlar ise yalnız kalabilirler.

Kalıtım yoluyla edindiğimiz özelliklerimizin olumsuzluklarını gidermek için elimizden geleni yaptıktan sonra ,sabırla sahip olduklarımızı korumalıyız. Olumlu tutuma sahip olmadan karizma ‘tik kişiliğe sahip olmak ise imkansızdır.

OLUMLU TUTUMUN SİHİRLİ SÖZÜ

1. Olumlu tutum ;coşku ve heyecanı harekete geçirir, sonsuz bir enerji verir.

2. Yaratıcılığı artırır. Zihninizi serbest düşündürür.

3. İyi ve güzel şeylerin gerçekleşmesini umutla sabırla bekler, onların gerçekleşmesine sebep olur.

İNSANLAR OLUMLU TUTUMUNUZU ÇALABİLİRLER

İnsanlarla bir anlaşmazlığa düştüğünüzde, olumlu tutumlarınızı kaybetme riskine giriyorsunuz demektir. Böyle bir şeyi fark ettiğiniz anda, olumlu tutumunuzu muhafaza etmenize yardımcı olacak stratejiler mevcuttur.

a. İnsanlarla olan çatışmalarınızı çabuk çözün.

b. Bir kimse size ahlaksız davranışta bulunduğunda karşılık verin, yolunuza devam edin.

c. Devamlı anlaşmazlığa düştüğünüz insandan uzaklaşın.

SIK SIK TUTUM YENİLEME İHTİYACI

Bakış açınızı tazelemek, olayları ele alıp değerlendirme, tutumunuzda meydana gelen yıpranmayı onarmaktır. Hafta sonları tutum ayarlamaya vesile olur. Ama bu kısa bir süre için geçerlidir.

Olumlu tutumu güçlendirmek için üç şeyle savaşılır.

1. Çevresel şok dalgası : Maddi problemler, kişisel hayal kırıklıkları, aile problemleri, sağlık ile ilgili,hususlar. Çevresel şok dalgasını tamamen tecrit etmek mümkün değildir.

2. Öz imaj problemleri : Sık sık kendinize bakış açınızdan bakarak, kilo almışım, eskisi gibi bakımlı ve şık değilim diyerek problemi masaya koyabilirsiniz. Değişik ve yeni elbiseler giyerek, saç tuvaletinizi değiştirerek ve spor yaparak düzeltilebilirsiniz.

3. Olumsuz sürüklenme : Olumsuz haberlerden etkilenme.

Nedeni ne olursa olsun,(çevresel şok, öz imaj, olumsuz sürüklenme)Herkes ara sıra tutumunu ayarlamaya ihtiyaç duyar.

Bazıları birkaç dakika meditasyon yapar,diğerleri manevi destek için sabahleyin arkadaşlarını arar, bazıları müzik dinler, bazıları komediyi kullanır. Bu anlatılan faaliyetler çoğumuzun dengesini bir hafta ayarlar. Ancak odak noktası sürekli olumsuz tarafa kaymıştır. Birey bunun farkında olmayabilir. Bunun için tutumunuzu ayarlamalısınız.

TUTUMUNUZU NASIL AYARLAYABİLİRSİNİZ?

1. Öteki Yüzünü Çevirme Tekniği :

Mizah duygunuzu geliştirmelisiniz. İnsanlardan bazıları,Hayatlarına olumsuz bir şey girdiğinde problemi tersine çevirirler. Komik yönünü bulmaya çalışırlar. Olumlu tutumları üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirmeye muvaffak olurlar. Bakış açınızı yeniler, hayata daha dengeli bir bakış açısıyla bakmaya yardım eder . Birçok şey, hayatın sonu değildir. Gülme insanları tedavi eder, sizi problemin içinden çıkartıp çözüme götürür.

2. Kazananlara Oyna :

Hayatınızda size özellik kazandıracak nesneler vardır. Onlar üzerinde ne kadar yoğunlaşırsanız o kadar iyi olur. Perakendeciler çok satılan malı keşfettiklerinde o malın reklamı için çok para harcarlar. Bunu yapmak için:

a. Kazanacak nesneler hakkında fazla düşünün,

b. Kazanacak nesnelerin hakkında konuşun,

c. Kazanan nesnelerinizin keyfini çıkartın ,kendinizi ödüllendirin.

3.Basitleştirin:

Gözden ırak olan gönüldende ırak olur veya tehlike yakın atış alanı içindedir. Uzaktan atılan mermiden büyük ölçüde zarar gelmez. Mevziideki avcı, uzaktan atılan mermiden etkilenmeden 50 bilemediniz 100 metre ilerisini takip etmeli .2 km ilerisine bakmamalı. Bakar ise yakınındaki tehlikeyi göremez.

a. Kullanılmayan ve insana zevk vermeyen eşyalardan kurtulun.

b. Çok Şeyle İlgilenmek: Bazı iyi insanlar toplum tarafından kabul görmek için kendilerini fazla dağıtırlar. İyi niyetli olmak demek doğruyu yapıyorum anlamına gelmez .

c .iş ve ev dengesizliği: İş ve aile her ikisi de kazanılmak isteniyor ise tam bir dengeleme yapmanız gerekir.

d. Küçük Şeyleri Ertelemek: Küçük olumsuzluklar zamanında giderilir ise büyük olumsuzluklar önlenmiş olur.

e.Yıpranmış İlişkileri Sürdürmek: Tutumunuzu korumak için olumsuz insanlarla ilişkileri kesip atın.

4.Teçrit Edin:

a. Konuşarak: Tıpkı bir balonun havasını kaçırmak gibi arkadaşlarınızla veya bir uzmanla konuşun

b. Çalışarak:Olumsuz bir olayda enerjinizi alakasız bir iş de tüketin,

c. Gülerek Çözümü:Üstesinden gelemeyeceğiniz durumlarda komik şeyler yaparak olumsuz durumu dağıtın.

d. Tanrı İle Paylaşmaua ederek çözüm bulun.

e. Çevreni Değiştir: Olumlu tutumunuzu başkalarına aktarın.

Kendi olumlu tutumunuzdan bir parça aktarmanız diğerlerinin tutumunu sizin için ayarlamalarını sağlar,yani tutumu akort edersiniz. Bundan karlı çıkarsınız. Örnek:Müşterilerini güldüren taksi şoförleri daha çok bahşiş alır. İş arkadaşlarına iltifat eden kişinin iletişim fırsatları artar .

6. Kendiniz için daha iyi görünüm:

a. Dış görünümünüzü iyi hale getirdiğinizde olumlu tutumunuzu takviye edersiniz. Öz imajınız kötü olduğunda sanki ümitsizce ve kasvetli bir ruh hali içinde pencereden bakıyor gibi olursunuz. İyi görünmediğinizi hissettiğinizde hiç bir şey size iyi görünmez.

b. Saç,gülümseme gözler elinizdeki mevcudu olan her şeyi iyi kullanın.

c. Giyim , kuşam ve görünümünüzü daha iyi hale getirin.

7.Fiziksel Bağlantıyı Kabul Edin :

Yapılan Vücut hareketleri bünyemiz kadar ,insan psikolojisine yararlı olur ,egzersizler bedeni güçlendirir ve tutumunuzu akort eder.

8. Misyonunuzu Netleştirin :

Hedefi olan bir insan olumlu bir tutum sahibi olmaya amaçsız birinden daha yakındır hayata bir misyon sahibi olmak, gidilecek yönü tespit etmeyi sağlar.

I.TUTUM VE ÇALIŞMA ORTAMI

Olumlu tutum, iş yerinde çok taktir görür. Bunlar :

1.İş arkadaşlarının her biri hayal ettikleri işi yapmıyor olabilir .olumlu tutuma sahip bir birey yapılan işleri daha zevkli hale getirebilir.

2. Bazı iş arkadaşlarınız özel hayatlarında ,bazı güçlüklerle dolu olabilir. Olumlu tutumunuz sayesinde bazı problemlerini unutturabilirsiniz.

3.Yöneticiler takım ruhu oluşturabilmeleri için olumlu tutuma sahip insanlara ihtiyaç duyarlar.

4.Bir insanın ömrünün yarısı işte geçer,olumlu insanlar olmadan bu zaman geçmez.

İŞ YERLERİNDE NE KADAR UYUM VAR İSE VERİM O KADAR YÜKSEKTİR!

II. YENİ İŞ ARKADAŞI MOZAİĞİ

1.Farklı kültürdeki insanlar görüş alanınızı genişletir. Birtakım anlayışları kazandırır, yeni bakış açıları sağlar.

2. Diğer kültürdeki insanların mutfak kültürü ,müzik ve geleneği öğrenilebilinir.

3.Diğer kültürün insanları benimsendiğinde ,karakteristik özelikler geliştirilir.

III .TUTUM VE MESLEKİ BAŞARI

Olumlu tutum size destek verenleri; Sayılarını çoğaltır, neşeli coşkulu tutumunuz diğer insanları mıknatıs gibi çeker,tavırları dostça olur. İnsanlar tarafsız gözle bakmazlar,iş yerinde insanın kişiliği ile ilgilenirler. Ayrıca iş ilişkileri mesleki başarı haricinde sağlıklı insan ilişkileri kurulur.

IV. TUTUM VE GURUP LİDERLİĞİ

İş hayatındaki başarı teknik gelişmelerden ziyade tutum sayesinde elde edilmiştir.

Başarılı lider:Taktir hak edildiğinde taktir esirgemeyen,haftada bir kez bir elemana iltifat etmek için iyi bir yön arayan ,kendi olumlu tutumunu muhafaza eden insandır.

İş hayatında tutum yetenekten daha iyidir. Kanunlara mutlak riayet eden lider başarılıdır. Tutum yenileme işlemi başarısızlık yaşanmasına takiben hemen başlatılmalıdır.

SONUÇ : HER İNSAN HER TÜRLÜ ŞARTLARDA OLUMLU TUTUM SÜRDÜREBİLME KAPASİTESİNE SAHİPTİR. ÖTEKİ YÜZÜNÜ ÇEVİRME ,KAZANANLARA OYNAMA ,BASİTLEŞTİRME ,TECRİT ETME ,KENDİNİZ İÇİN DAHA İYİ GÖRÜNÜM,SPOR,MİSYON NETLEŞTİRME TENİKLERİ İLE OLUMLU TUTUMUNUZU AYARLAYABİLİRSİNİZ.HER HANGİ BİR PROBLEMİN ÇÖZÜMÜNDE VEYA HAYAT TARZI DEĞİŞİKLİKLERİNDE OLUMLU TUTUM BİR ANAHTARDIR.İSTİKRARLI OLUMLU TUTUM ;HAYAT OYUNUNDA KİŞİSEL TATMİN, SAĞLAM İNSAN İLİŞKİLER İ,MESLEKTE BAŞARILI OLMA ,GİBİ HER CEPHEDE ZAFER KAZANMAKLA MÜMKÜNDÜR.

Önceki İçerikSON SIĞINAK
Sonraki İçerikDİRİLİŞ

BENZER YAZILAR

Samsung SDI, LG Energy gibi pil üretiminde 3D CT taramayı kullanacak

Goed fabrikasından başlayarak Samsung SDI'nin pil üretimine 3D CT taramayı eklemeyi planladığını öğrendik. Teftiş hat içinde yapılacak ve şirket sistemi Macaristan'ın Goed kentindeki fabrikasında zaten benimsedi. Ekipman,...

Kenan Ece Kimdir – Kenan Ece Biyografisi

Kenan Ece kimdir, Kenan Ece hayatı, Kenan Ece biyografisi, Kenan Ece hakkında bilgi  1980 yılında doğdu. Avusturya Lisesi'ni bitirdikten sonra 2004 yılında Amerika'da Davidson College'de...

WEBLOC

WEBLOC nedir? WEBLOC dosyası, macOS’ta internette bir web URL’sine işaret eden bir kısayol dosyasıdır. Web URL’sini tarayıcının adres çubuğundan masaüstüne veya kaydedilmesi gereken başka bir...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...