Perşembe, Şubat 9, 2023
Ana Sayfa Webmaster Topikal Otorite Nedir ve Nasıl Çalışır?

Topikal Otorite Nedir ve Nasıl Çalışır?

- Advertisement -

Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda, muhtemelen “otorite” terimini çokça duymuşsunuzdur (SEO).

Ama tam olarak ne anlama geliyor? Ve bunun ne olduğunu zaten biliyorsanız, siteme nasıl daha güvenilir içerik ekleyebilirim diye düşünebilirsiniz.

İlk olarak, otorite, belirli bir içeriğin internetteki diğer bilgiler üzerindeki gücü veya etkisi anlamına gelir.

SEO’da, algılanan yüksek yetki Bir sayfanın sahip olduğu organik aramalarda iyi bir sıralama elde etme şansı o kadar yüksektir.

İçeriğinizin Google’da üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, yetkili içerik oluşturmanız gerekir. Kaliteli içerik oluşturarak hem ziyaretçilerin hem de Google’ın güvenini kazanıyorsunuz.

Kaliteli içerik, itibarınıza yardımcı olur ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) bulunma şansınızı artırır.

Bu gönderi, topikal otorite hakkında bilmeniz gereken her şeyi inceleyecektir. Öyleyse, topikal otoritenin SEO tanımını parçalayarak başlayalım.

Topikal Otorite Nedir?

Otorite, güvenilirlik veya inanılırlığın bir ölçüsüdür.

Arama motorları için belirli bir web sayfasına veya siteye verilen önem düzeyini tanımlar. Örneğin Google, belirli sayfaların kullanıcı aramaları için ne kadar hayati olduğunu belirlemek için yetki sinyallerini kullanır.

Topikal otorite, kaliteli içerik yoluyla kazandığınız bir yetki ölçüsüdür. Daha yüksek kaliteli, bilgilendirici makaleler, daha fazla insanın belirli bir konuda yetkili bir kaynak olarak web sitenize güveneceği anlamına gelir.

Örneğin, sektöründe tanınmış bir uzman tarafından yazılan SEO hakkında bir blog yazısı, yeni başlayanlardan veya bir konuda yetkili bir uzman olarak kendini kanıtlamamış birinden daha fazla ağırlık taşır.

Öte yandan, yepyeni bir şirketten gelen bir gönderi o kadar fazla ağırlık taşımaz çünkü henüz kimse onları bilmiyor veya güvenmiyor.

Konuya ilişkin otorite önemlidir çünkü hedef kitlenizi ne kadar iyi anladığınızı ve internette ne aradıklarını gösterir.

Topikal otorite aynı zamanda web sitelerini sundukları bilgilerin kalitesine göre sıralayan bir ölçümdür. Yüksek kaliteli içerik, web sitenize işaret eden güvenilir bağlantılar ve sosyal medya paylaşımları aracılığıyla güncel otorite kazanabilirsiniz.

SEO ve otorite hakkında konuştuğumuzda, iki terim arasında ayrım yapmak çok önemlidir: Topikal otorite ve (domain authority) Alan Kurumu.

Topikal yetki, bir içerik parçasının kalitesinden ve benzersizliğinden ve sayfadaki SEO üstünlüğünden gelirken, etki alanı otoritesi, bağlantı oluşturma gibi daha teknik SEO’yu destekler.

İçerik Üreticileri Neden Bunu Önemsemeli?

Bahsettiğimiz gibi, topikal otorite SEO’ya yardımcı olur ve en iyi arama motorları için daha üst sıralarda yer alır.

Bu nedenle, içerik oluşturucular, içerik oluşturma ve pazarlama stratejilerine topikal yetki eklemelidir.

Google gibi en iyi arama motorlarında sıralamayı önemsiyorsanız, topikal otoriteyi de önemsemeniz gerekir.

Parçalarınıza daha fazla güncel otoriteyi entegre etmeye odaklandığınızı varsayalım. Bu durumda, bu konular hakkında bilgi arayan kişilerden daha fazla tıklama ve görüntüleme alacaklardır.

Ve topikal otorite hakkında en iyi şey, nasıl olduğunu bildiğiniz sürece onu kontrol edebilmenizdir.

Şimdi, sitenizdeki topikal otoritenizi en üst düzeye çıkarmak için kullanabileceğiniz bazı stratejiler sunmadan önce, topikal otoritenin nasıl çalıştığını tartışalım.

Topikal Otorite Nasıl Çalışır?

Topikal otorite ile ön plana çıktı 2013’te (Hummingbird), ve algoritma Google’ın içeriği analiz etme şeklini değiştiriyor ve mobil cihazlarından bilgi arayan kullanıcılara yardımcı olmak için daha iyi bir strateji oluşturuyor.

İçeriğin sıralanma şeklini değiştirdi ve bu artık bir kullanıcının sorgusuyla alaka düzeyine göre derecelendirildi.

Ayrıca, Google artık konuşma aramalarına dayalı daha fazla düşünce sürecinden gelen kullanıcı içeriğini analiz edebilir ve bunu çok daha hızlı gerçekleştirebilir.

Hummingbird’den önce Google’ın algoritmaları anahtar kelimelere odaklanmıştı. Anahtar kelimeler hayati önem taşıyordu çünkü Google’ın kullanıcıların arama yaparken ne görmek istediğini anlamasına yardımcı oldular.

Google, kullanıcı sorgularının arkasındaki bağlamı anlayamadı veya işleyemedi. Örneğin, birisi arama yaptıysa [how to bake a pie]Google bir tarifi kastettiklerini varsayabilir.

Bunlara ek olarak, bağlantılar yetkili alanlardan gelen aramalar SEO sıralamasını etkiledi ve anahtar kelime araştırmasına odaklanmak çok önemliydi.

Konusal otorite ile, bir içerik parçasında tartışılan konuların özgün bir şekilde anlaşılmasıyla benzersiz kaliteli ve eksiksiz içerik üretmek de esastır.

Ek olarak, topikal otorite, sayfa içi SEO tıklama oranlarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir markanın web sitesi otoritesini etkili ve organik bir şekilde oluşturmak.

Topikal otorite, anahtar kelime optimizasyonunu ve çok sayıda ana sayfa SEO faktörünü vurur.

Parçanın topikal yetkisi varsa, yazar muhtemelen hem kasıtlı hem de kasıtsız olarak o konuyla ilgili daha fazla anahtar kelime içerecektir.

Ve bir konuyu daha derinden anlayan etkili yazarlar tarafından yazılan içerik parçalarının okunabilirliği artırabilmesi gerektiğinden, daha iyi okunabilirliğe sahip olacaktır.

İçerik de iyi hedeflenmiş olacaktır. Alanında veya sektöründe otorite sahibi bir marka, müşterileriyle rezonansa girecek içerik türlerini belirleyebilecek ve sorularına cevap verebilecek.

Artık topikal otoritenin nasıl çalıştığını bildiğimize göre, içerikte topikal otoritenin nasıl oluşturulacağı hakkında daha fazla konuşalım.

Güncel Otorite Oluşturmak İçin 4 Strateji

Konuyla ilgili otoriteyi anlamaya ve oluşturmaya çalışırken, The Content Hacker’dan Julia McCoy söz konusu, “’Otorite’, SEO ve içerik pazarlamasında bir moda kelimedir. Herkes istiyor ama herkes onu nasıl elde edeceğini ve saklayacağını bilmiyor.”

Peki, bir markanın sitesinde güncel otoriteyi nasıl yaratır ve sürdürürsünüz?

Ne yazık ki, konu topikal otorite söz konusu olduğunda bir gecede başarı yoktur. Bir markanın web sitesi için uygun topikal otorite oluşturmak için gayretli bir araştırma yolculuğuna çıkmaya ve yazmaya hazır bir içerik stratejisti gerekir.

Ama neyse ki, topikal otorite oluşturmaya yardımcı olmak için bazı stratejileri bir araya getirdik.

1. İçerik Stratejisi

Sağlam ve ayrıntılı bir içerik stratejisi oluşturmak, güncel otorite oluşturmak için çok önemlidir. Bu strateji, okuyucunuzun öğrenmek istediğini bildiğiniz anahtar kelimeleri ve konuları içeren tutarlı bir otorite oluşturma içerik parçaları akışı için bir plan içermelidir.

Okumanıza yardımcı olmaya ve bilginizi paylaşmaya odaklanın. Sektörünüzde başkalarının ne hakkında konuştuğunu değerlendirin ve siteniz için yazacağınızdan emin olduğunuz konular hakkındaki düşüncelerinizi paylaşarak dahil olun.

Sektörünüzdeki önde gelen konular hakkında tartışmayı daha fazla veya daha ileriye taşımak için bu ilk konuları bir atlama noktası olarak kullanın.

Ayrıca, kullanıcıların belirli konularla ilgili hangi soruları sorduğunu araştırabilir ve bunu içerik parçaları için ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Ardından, her bir içerik parçasını yayınlamak için en iyi zamanı planlayın, böylece takipçilerinizi ve müşterilerinizi markanızın sitesinde daha fazla içeriğe veya satın alma noktasına doğru bir yolculuğa çıkarın.

Son olarak, bu içeriği sitenizde, listelerde ve sosyal medyada nasıl paylaşacağınızı düşünün.

2. Konu Kümesi

Konu seçerken yoğun olarak birkaç konuya odaklanmalı, onları sitenizin temel taşı haline getirmeli ve bu konularda lider eğitimci olmalısınız.

Bir konu için içerik derlemek, SEO için gerekli konu kümelerinin oluşturulmasına yardımcı olur.

Konu kümeleri belirli konularda arama yapanlar için değerli içerik olduğunu ve içeriğinizin rakiplerden daha güvenilir olduğunu gösterir.

Google’ın yalnızca anahtar kelimeleri değil, eş anlamlıları, alt konuları ve sektördeki yaygın soruların yanıtlarını da aradığını unutmayın.

Konu kümeleri, aynı geniş konuya odaklanan bir web sitesindeki içerik varlıkları gruplarıdır. Bir konu kümesi, hedef kitlenizin bir konuyla ilgili tüm sorularını yanıtlamanıza yardımcı olabilir.

Her konu kümesi, bir sütun sayfası ve küme içeriğinden oluşur. Sütun sayfası, daha geniş bir konu alanına odaklanan ve daha genel anahtar kelimeleri hedefleyen üst düzey bir sayfadır.

Küme içeriği, konu kümesi içindeki alt konuları veya genel soruları araştırır ve ana konuyla bağlantılı daha az rekabetçi anahtar kelimeleri hedefler.

Konu kümeleri söz konusu olduğunda, şu üç bileşene odaklanın:

  • Odak konusunu belirleyin.
  • Bir sütun sayfası oluşturun.
  • Geri bağlantılardan yararlanın.

3. Kullanıcı Amacı

Birçok içerik pazarlamacısı, kullanıcı amacına odaklanan ilgili bir topikal otorite stratejisi kullanır.

Google ve diğer arama motorları, bir hedefe odaklanan akıllı algoritmalara sahiptir. Bu da kullanıcının amacıdır.

Bir kullanıcı anahtar kelimelere dayalı bilgi ararken veya bir konu hakkında bilgi girdiğinde, arama motoru algoritmaları kullanıcının belirli bir sorgunun arkasındaki amacını bulmaya çalışır.

Algoritmalar, bir kullanıcının sorusunun standart ve küçük yorumlarına odaklanabilir. Bunu daha iyi açıklamak için, bir kullanıcının bir arama motorunda nasıl soru sorduğuna gelince “Yap, Bil, Git” teorisini tartışabiliriz:

  • Bir “yap” sorusu, bir eylemle sonuçlanacak belirli bir soruya cevap istedikleri anlamına gelir. Örneğin, kullanıcı bir ürün satın almak veya bir hizmet için rezervasyon yaptırmak istiyor.
  • “Biliyorum” sorusu, bir konu hakkında bir şeyler bilmek istedikleri anlamına gelir. Kullanıcı ister basit ister karmaşık bir soru olsun bilgi edinmek ister.
  • Ve son olarak, “git” sorusu, kullanıcının internette arama yaparak belirli bir web sitesini veya konumu bulmak istediği bir gezinme sorusu olacaktır.

4. Site Yapısı

Başka bir güncel otorite stratejisi, bir sitenin daha iyi sıralanmasına yardımcı olan bir sitenin meta verilerinin yapısını içerir.

Bir site yapısı, içeriğinizi tanımlayan anahtar kelimeler kullanmak gibi SEO göstergelerini içermelidir. Farklı konu kümeleri ve belirli içerik parçaları için hangi anahtar kelimelerin en iyi sonucu vereceğini araştırmak önemlidir.

İçerik pazarlamacıları, markanın sitesindeki her bir içerik parçasının başlıklarına ve meta açıklamalarına anahtar kelimeler eklemelidir.

Sitenizdeki diğer sayfalara alakalı bağlantılar eklemek, bir markanın otorite oluşturmasının başka bir yoludur.

Son olarak, site yapısı için markalar site haritası oluştur böylece açılış sayfaları ve içerik müşterinin yolculuğu için anlamlı olur.

Paket Servis: Topikal Otorite Oluşturun

Şimdi gördüğünüz gibi, topikal otorite bir sitenin sıralaması için çok önemlidir. Ve tartıştığımız gibi, gerçekten etkili bir topikal otorite stratejisi oluşturmak biraz zaman alabilir.

Unutma, bu bir maraton, sürat koşusu değil. Bununla birlikte, bağlantı oluşturma ve benzersiz, iyi yazılmış içerik, organik site otoritesi oluşturmaya yardımcı olmanın mükemmel yollarıdır.

Sonuç olarak, umarım bu rehber size yardımcı olmuştur.

Topikal otorite, Google’daki herhangi bir sayfayı sıralamak için güçlü bir araçtır; ne zaman kullanılacağını bilmek, rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır.

RELATED ARTICLES

Kitlenizin İlgisini Çekecek 10 Önemli Nokta

Her zamankinden daha fazla çevrimiçi insanla, etkileşimi artırmak ve hedef kitlenizi büyütmek için etkileşimli içerik pazarlaması en iyi seçeneğinizdir. Statik içeriği, izleyicilerinizi etkileşimde kalmaya teşvik...

ChatGPT 4.0 Geliyor

GPT-4, bazıları tarafından “bir sonraki seviye” ve yıkıcı olarak söyleniyor, ama gerçek ne olacak? CEO Sam Altman, GPT-4 ve yapay zekanın geleceği hakkındaki soruları yanıtlıyor. GPT-4'ün...

Duda, WooRank Entegrasyonunu Duyurdu

Duda, platformda siteler oluşturan ajanslara optimize edilmiş web siteleri oluşturmanın kolay bir yolunu sağlayan WooRank SEO denetim ve web sitesi optimizasyon aracının entegrasyonunu duyurdu. WooRank,...

Most Popular

Samsung’un çip işi dördüncü çeyrekte kayıp ilan etmekten zar zor kaçınıyor

Faaliyet gelirinde %97 düşüş Bellek yongası pazarı, zayıf talebin neden olduğu fiyat düşüşlerinden sarsılırken, Samsung'un yonga işi, 2022'nin dördüncü çeyreğinde kar kaybı bildirmekten zar zor...

Korea Zinc, pil malzemesi işini tek bir grupta topluyor

Tüm birimler Gangnam'da barındırılacak Korea Zinc, farklı pil malzemesi iş birimlerini tek bir çatı altında topluyor. Kaynaklar, pil değer zinciriyle ilgili iki yan kuruluşundaki personelinin, Kore...

Arche, SiC epiwafer üreten ilk Koreli şirket olmayı hedefliyor

Şirket 10 milyar won (G. Kore para birimi) yatırım aldı Silisyum karbür (SiC) firması Arche Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu yıl SiC epiwafer seri üretimine...

Samsung, kar düşüşüne rağmen çip üretimini azaltmayacak

Şirket tesislere yaptığı harcamaları da sürdürecek Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, Samsung'un küresel bellek yongası pazarındaki son düşüşe rağmen yonga üretiminde daha az yonga levha...

Recent Comments