Pazar, Aralık 10, 2023
Ana Sayfa Webmaster TLD nedir?

TLD nedir?

TLD nedir?
TLD nedir?

TLD nedir?

- Advertisement -

TLD, üst düzey alan adı anlamına gelir ve alan adının ‘.com’, ‘.org,’ ‘.gov’ ve ‘.edu’ vb. gibi son noktadan sonra gelen parçasıdır.

Örneğin, Facebook.com alan adı ‘Facebook’ etiketini ve TLD’ .com’u içerir. TLD ile ilgili önemli olan kısım, size işaret ettiği siteyi anlatmasıdır. Örneğin, ‘.org’ kuruluşu temsil eder, ‘.edu’ eğitim kurumunu ve ‘.gov’ devlete ait sektörleri temsil eder. İşte ‘.com’ örneğinde bir istisna, çünkü ‘ticari’ sektörü temsil ediyor, ancak artık neredeyse herkes tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

TLD, DNS çözümleme sürecinde önemli bir rol oynar. Kullanıcı, tarayıcı adres çubuğuna Google.com’a girdiğinde, DNS çözümleyicinin önce, çözümleyiciye Google kaynak sunucusunun IP adresini sağlayacak olan ‘.com’ TLD DNS sunucusuyla iletişim kurduğunu varsayalım.

TLD’ler ayrıca iki kategoriye ayrılır.

  1. Genel üst düzey alanlar (gTLD’ler)
  2. Ülke kodu üst düzey alan adları (ccTLD’ler)

gTLD nedir?

Genel üst düzey alanlar (gTLD’ler), en yaygın olarak kullanılan TLD’lerin alt kategorileridir. Örnek, .com, .org, .net, .edu, .gov ve .mil’i içerir.

gTLD’lerin tüm ccTLD’lerin toplamından daha fazla kaydı vardır. Şu anda önde gelen yeni gTLD, toplam 3,6 milyon alanla .xyz’dir.

Basit bir deyişle, coğrafi veya ülke odaklı dışındaki tüm alan grupları gTLD’lerde gelir. gTLD’lerin tam listesini buradan alın.

ccTLD nedir?

Ülke kodu üst düzey alanları (ccTLD’ler), belirli bir ülkeyi tanımlayan TLD’lerin alt kategorileridir. Kullanıcılara ve arama motoruna belirli bir web sitesinin o bölge veya ülke için tasarlandığını bildirir.

Örneğin, google.co.uk Birleşik Krallık ziyaretçileri içindir ve google.co.in Hintli ziyaretçiler içindir. Aynı zamanda Google, genel sitesi olarak google.com’a sahiptir.

.com, .net, .org ve .info arasındaki fark nedir?

Bunların tümü Genel üst düzey alan adlarıdır (gTLD’ler) ve kayıt için herkese açıktır. Bu, alan adını kayıt için uygun olduğu sürece herhangi bir uzantıyla kaydedebileceğiniz anlamına gelir.

Ancak anlamları ve kullanımları bakımından aralarında küçük bir fark vardır. Örneğin, ‘.com’ en yaygın kullanılan gTLD’dir ve herkes kayıt olurken buna öncelik verir. ‘.com’ ticari amacı temsil eder ve çevrimiçi mağazalar veya iş siteleri tarafından yaygın olarak kullanılır.

‘.org’ hayır kurumları, topluluklar ve yerel kuruluşlar tarafından kullanılan kuruluşu temsil eder. Benzer şekilde, ‘.net’ ağ oluşturmayı temsil eder ve ağ şirketleri tarafından kullanılır. ‘.info’, wiki’ler ve eğitim siteleri gibi bilgi tabanlı web siteleri tarafından kullanılır.

En yaygın beş alan adı uzantısı nelerdir?

Verisign’a göre, 2019’da en yaygın alan uzantıları . com , .tk , .cn , .de ve .net . .com’un en çok kullanılan ve benimsenen olduğu yer .

Hangi TLD’lerin kullanımı kısıtlanmıştır?

Bazı TLD’ler sınırlı kullanım içindir ve kayıt için genel halka açık değildir. Bu TLD’ler .invalid , .example , .localhost ve .test’tir ve Internet Engineering Task Force (IETF) tarafından test veya belgeleme amacıyla ayrılmıştır.

Delegasyon öncesi süreç nedir?

Ön yetkilendirmeyi, sicil dairesinin bir TLD barındırabileceğini ve ICANN’in tüm teknik ve mali gereksinimlerini karşılayabileceğini kanıtlaması gereken bir test aşaması olarak adlandırabilirsiniz.

Heyet nedir?

TLD’nin yetkilendirildiğini öğrendikten sonra yakında başlatılacaktır. Bu, ICANN’in TLD’yi onayladığı, yayınladığı ve sicil dairesine teslim ettiği anlamına gelir. Artık kök DNS bölgesinde ve WHOIS araması gibi DNS sorgusunu bu TLD’ye karşı koyabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta, yetkilendirme statüsünün alınması, TLD’nin kayıt için uygun olduğu anlamına gelmez.

TLD’lerin yönetiminden kim sorumludur?

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), TLD’leri İnternet Tahsisli Numaralar Otoritesi (IANA) aracılığıyla yönetir.

ICANN ayrıca bu sorumluluğu farklı kuruluşlara devreder. Örneğin, VeriSign adlı bir ABD şirketi, tüm ‘.com’ ve ‘.net’ TLD’lerini yönetir.

TLD’ler SEO’da önemli mi?

Büyük bir HAYIR var. Google’a göre, ana odak noktaları içerik ve kullanıcı memnuniyetidir.

Bununla birlikte, izleyicilerin bildiği TLD’yi kullanmaları tavsiye edilir, çünkü web adresini hızlı bir şekilde ezberlemelerine yardımcı olur. Aksi takdirde, daha düşük TO ile sonuçlanabilir. Çünkü kullanıcılar, spam algısı nedeniyle arama motoru arama sonuçlarında (SERP’ler) web sitenize tıklamayı daha az sevebilir.

BENZER YAZILAR

PSM

.psm dosyası nedir? .psm uzantılı bir dosya, 3B parçalar ve montajlar tasarlamak için Solid Edge CAD modelleme yazılımıyla oluşturulan ve açılan bir CAD dosyasıdır. Sac...

Necdet Koyutürk Kimdir? – Necdet Koyutürk Biyografisi

Necdet Koyutürk Kimdir? - Necdet Koyutürk Biyografisi Necdet Koyutürk (d. 1921 - ö. 1988), Türk tango müzisyeni, besteci, şarkı sözü yazarı, aranjör, akordeon sanatçısı, orkestra...

Başıma Dağlar Düştü

Yazar Osman Çeviksoy tarafından kaleme alınan romanın kahramanı Karabey, askerlik görevini tamamlayarak köyüne dönen, kara yağız, çalışkan ve gözünü tehlikeden sakınmayan bir delikanlıdır. Köyde...

POPÜLER YAZILAR

İnsan Hücreleri Minik Biyolojik Robotlara Dönüştü

Çok hücreli robotlar hareket ediyor ve kültürlenmiş nöronlarda oluşturulan "yaraların" iyileşmesine yardımcı oluyor. Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, insan trakeal hücrelerinden Anthrobot...

WhatsApp Yakında Sohbetlerinizi Gizli Bir Kodla Kilitlemenize İzin Verecek

WhatsApp düzenli olarak genel kullanıcı deneyimini düşündüğünüzden çok daha fazla geliştiren özellikler alıyor. Bugün şirket, Sohbet Kilidi işlevselliğinin bir uzantısı olarak hizmet verecek yeni...

Bebeklerin Dil Ustalığı İçin Neden Tekerlemelere İhtiyacı Var?

Bebekler yedi aylık olana kadar fonetik bilgiyi güvenilir bir şekilde işlemeye başlamıyor; araştırmacılar bunun dilin temelini oluşturmak için çok geç olduğunu söylüyor. Konuşmanın en...

NVIDIA DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve Teknolojisi Kombinasyonu, Oyunlarda 3 Kat’a Kadar Performans Artışı Sağlıyor

NVIDIA'nın DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve teknolojileri hiçbir zaman birlikte çalışacak şekilde tasarlanmamıştı. NVIDIA DLSS 3 Çerçeve Geni ve AMD Akışkan...