Cuma, Aralık 2, 2022
Ana Sayfa Webmaster TLD nedir?

TLD nedir?

TLD nedir?
TLD nedir?

TLD nedir?

- Advertisement -

TLD, üst düzey alan adı anlamına gelir ve alan adının ‘.com’, ‘.org,’ ‘.gov’ ve ‘.edu’ vb. gibi son noktadan sonra gelen parçasıdır.

Örneğin, Facebook.com alan adı ‘Facebook’ etiketini ve TLD’ .com’u içerir. TLD ile ilgili önemli olan kısım, size işaret ettiği siteyi anlatmasıdır. Örneğin, ‘.org’ kuruluşu temsil eder, ‘.edu’ eğitim kurumunu ve ‘.gov’ devlete ait sektörleri temsil eder. İşte ‘.com’ örneğinde bir istisna, çünkü ‘ticari’ sektörü temsil ediyor, ancak artık neredeyse herkes tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

TLD, DNS çözümleme sürecinde önemli bir rol oynar. Kullanıcı, tarayıcı adres çubuğuna Google.com’a girdiğinde, DNS çözümleyicinin önce, çözümleyiciye Google kaynak sunucusunun IP adresini sağlayacak olan ‘.com’ TLD DNS sunucusuyla iletişim kurduğunu varsayalım.

TLD’ler ayrıca iki kategoriye ayrılır.

  1. Genel üst düzey alanlar (gTLD’ler)
  2. Ülke kodu üst düzey alan adları (ccTLD’ler)

gTLD nedir?

Genel üst düzey alanlar (gTLD’ler), en yaygın olarak kullanılan TLD’lerin alt kategorileridir. Örnek, .com, .org, .net, .edu, .gov ve .mil’i içerir.

gTLD’lerin tüm ccTLD’lerin toplamından daha fazla kaydı vardır. Şu anda önde gelen yeni gTLD, toplam 3,6 milyon alanla .xyz’dir.

Basit bir deyişle, coğrafi veya ülke odaklı dışındaki tüm alan grupları gTLD’lerde gelir. gTLD’lerin tam listesini buradan alın.

ccTLD nedir?

Ülke kodu üst düzey alanları (ccTLD’ler), belirli bir ülkeyi tanımlayan TLD’lerin alt kategorileridir. Kullanıcılara ve arama motoruna belirli bir web sitesinin o bölge veya ülke için tasarlandığını bildirir.

Örneğin, google.co.uk Birleşik Krallık ziyaretçileri içindir ve google.co.in Hintli ziyaretçiler içindir. Aynı zamanda Google, genel sitesi olarak google.com’a sahiptir.

.com, .net, .org ve .info arasındaki fark nedir?

Bunların tümü Genel üst düzey alan adlarıdır (gTLD’ler) ve kayıt için herkese açıktır. Bu, alan adını kayıt için uygun olduğu sürece herhangi bir uzantıyla kaydedebileceğiniz anlamına gelir.

Ancak anlamları ve kullanımları bakımından aralarında küçük bir fark vardır. Örneğin, ‘.com’ en yaygın kullanılan gTLD’dir ve herkes kayıt olurken buna öncelik verir. ‘.com’ ticari amacı temsil eder ve çevrimiçi mağazalar veya iş siteleri tarafından yaygın olarak kullanılır.

‘.org’ hayır kurumları, topluluklar ve yerel kuruluşlar tarafından kullanılan kuruluşu temsil eder. Benzer şekilde, ‘.net’ ağ oluşturmayı temsil eder ve ağ şirketleri tarafından kullanılır. ‘.info’, wiki’ler ve eğitim siteleri gibi bilgi tabanlı web siteleri tarafından kullanılır.

En yaygın beş alan adı uzantısı nelerdir?

Verisign’a göre, 2019’da en yaygın alan uzantıları . com , .tk , .cn , .de ve .net . .com’un en çok kullanılan ve benimsenen olduğu yer .

Hangi TLD’lerin kullanımı kısıtlanmıştır?

Bazı TLD’ler sınırlı kullanım içindir ve kayıt için genel halka açık değildir. Bu TLD’ler .invalid , .example , .localhost ve .test’tir ve Internet Engineering Task Force (IETF) tarafından test veya belgeleme amacıyla ayrılmıştır.

Delegasyon öncesi süreç nedir?

Ön yetkilendirmeyi, sicil dairesinin bir TLD barındırabileceğini ve ICANN’in tüm teknik ve mali gereksinimlerini karşılayabileceğini kanıtlaması gereken bir test aşaması olarak adlandırabilirsiniz.

Heyet nedir?

TLD’nin yetkilendirildiğini öğrendikten sonra yakında başlatılacaktır. Bu, ICANN’in TLD’yi onayladığı, yayınladığı ve sicil dairesine teslim ettiği anlamına gelir. Artık kök DNS bölgesinde ve WHOIS araması gibi DNS sorgusunu bu TLD’ye karşı koyabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta, yetkilendirme statüsünün alınması, TLD’nin kayıt için uygun olduğu anlamına gelmez.

TLD’lerin yönetiminden kim sorumludur?

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), TLD’leri İnternet Tahsisli Numaralar Otoritesi (IANA) aracılığıyla yönetir.

ICANN ayrıca bu sorumluluğu farklı kuruluşlara devreder. Örneğin, VeriSign adlı bir ABD şirketi, tüm ‘.com’ ve ‘.net’ TLD’lerini yönetir.

TLD’ler SEO’da önemli mi?

Büyük bir HAYIR var. Google’a göre, ana odak noktaları içerik ve kullanıcı memnuniyetidir.

Bununla birlikte, izleyicilerin bildiği TLD’yi kullanmaları tavsiye edilir, çünkü web adresini hızlı bir şekilde ezberlemelerine yardımcı olur. Aksi takdirde, daha düşük TO ile sonuçlanabilir. Çünkü kullanıcılar, spam algısı nedeniyle arama motoru arama sonuçlarında (SERP’ler) web sitenize tıklamayı daha az sevebilir.

RELATED ARTICLES

Pazarlama İlişkilendirme Modelleri İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Müşterilerin, dönüşüme giden yol boyunca birden çok kanal ve kampanya (çevrimiçi ve çevrimdışı) aracılığıyla bir markayla etkileşim kurduğunu hepimiz biliyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde, B2B sektöründe...

Arama Tahmini Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama, sanat ve bilimi harmanlamak, yaratıcı fikirleri eyleme geçirilebilir, izlenebilir adımlarla birleştirmekle ilgilidir. Ancak, sayfa içeriğinizi değiştirmeden veya web sitenizi yeniden yapılandırmadan önce, neyin...

Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

İnternetin ilk günlerini hatırlıyor musunuz? Yahoo oyunlarında solitaire oynarken tüm gününüzü AOL messenger'da arkadaşlarınızla sohbet ederek geçirebilirsiniz. Sonra annen bir arama yapmak için telefonu aldı...

Most Popular

Artan Yoğunluklar ve 64-Bit DRAM ile Kapasiteyi ve Performansı İkiye Katlama

Samsung GDDR6 DRAM'e kıyasla performans ve kapasiteyi ikiye katlayan, GDDR6W olarak bilinen yeni nesil grafik belleği. Yeni Nesil Grafik Çözümleri İçin Samsung GDDR6W Bellek Tanıtıldı:...

Sapphire Rapids-WS CPU Desteği, 16 “8-Kanallı” DDR5 DIMM, Çok sayıda PCIe Gen5 Yuvası

Supermicro'nun Intel'in Sapphire Rapids-WS Xeon İş İstasyonu CPU'ları için yaklaşmakta olan W790 anakartı sızdı. İlk W790 Anakart Kırma Kapağı, 16 DDR5 DIMM Yuvalı Supermicro E-ATX...

CSOT, T5 LCD fabrikasında ekipman kurulumunu daha da geciktiriyor

Koreli kit üreticilerinin kazançları zarar görecek Çinli ekran devi CSOT, Gen 6 likit kristal ekran (LCD) panel üretimine ayrılmış T5 fabrikasında ekipman kurulumunu ertelemeye devam...

Hyundai, 2023’te CATL’nin CTP teknolojisini yaygın olarak kullanacak

Hyundai Motor, CATL'nin cell to pack teknolojisini gelecek yıl yeni elektrikli araçlarında uygulamayı planlıyor. Kaynaklar, pil hücrelerini doğrudan modülsüz paketlere koyan teknolojinin, ilk olarak Kia...

Recent Comments