Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana Sayfa Bilim Tip 2 Diyabet Tanısı Hayatı Nasıl Kısaltıyor?

Tip 2 Diyabet Tanısı Hayatı Nasıl Kısaltıyor?

- Advertisement -

19 yüksek gelirli ülkeden yapılan araştırmalar, tip 2 diyabet tanısının yaşam beklentisini önemli ölçüde kısaltabileceğini, 50 yaşında teşhis konulanların potansiyel olarak altı yıla kadar kaybedilebileceğini ortaya koyuyor. Dünya çapında artan vakalar obezite, kötü beslenme ve hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Araştırmacılar, erken tanının yaşam beklentisinin daha fazla azalmasıyla ilişkili olduğunu belirterek, önleme stratejilerine acil ihtiyaç olduğunu vurguluyor.
19 yüksek gelirli ülkeden yapılan araştırmalar, tip 2 diyabet tanısının yaşam beklentisini önemli ölçüde kısaltabileceğini, 50 yaşında teşhis konulanların potansiyel olarak altı yıla kadar kaybedilebileceğini ortaya koyuyor. Dünya çapında artan vakalar obezite, kötü beslenme ve hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Araştırmacılar, erken tanının yaşam beklentisinin daha fazla azalmasıyla ilişkili olduğunu belirterek, önleme stratejilerine acil ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Uluslararası bir araştırma ekibi, 30 yaşında tip 2 diyabet teşhisi konulan bir bireyin yaşam beklentisinin 14 yıla kadar kısalabileceği konusunda uyardı.

19 yüksek gelirli ülkeden alınan veriler üzerinde yapılan bir analiz, 50 yaşında teşhis konulan, ileri yaşlarına kadar bu durumu geliştirmeyen kişilerin bile yaşam beklentilerinin altı yıla kadar kısalabileceğini ortaya çıkardı.

“Tip 2 diyabetin insanların yaşamları üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, bu durumun önlenmesi – veya en azından başlangıcının geciktirilmesi – acil bir öncelik olmalıdır.” — Stephen Kaptoge

Araştırmacılar, yayınlanan bulguların Neşter Diyabet ve Endokrinolojiözellikle genç yetişkinler arasında diyabet prevalansının küresel olarak arttığı bir dönemde, diyabetin başlangıcını önleyen veya geciktiren müdahalelerin geliştirilmesi ve uygulanmasına yönelik acil ihtiyacın altını çiziyor.

Artan Prevalans ve Sağlık Riskleri

Artan obezite seviyeleri, kötü beslenme ve artan hareketsiz davranış, dünya çapında tip 2 diyabet vakalarının sayısında hızlı bir artışa neden oluyor. 2021 yılında dünya çapında 537 milyon yetişkinin diyabet hastası olacağı tahmin ediliyor ve giderek artan sayıda genç yaşta teşhis konuluyor.

Tip 2 diyabet, kişinin kalp krizi ve felç, böbrek sorunları ve kanser gibi çeşitli komplikasyon riskini artırır. Önceki tahminler, tip 2 diyabetli yetişkinlerin, diyabeti olmayan yetişkinlere göre ortalama altı yıl daha erken öldüğünü öne sürüyordu. Ancak yaşam beklentisindeki bu ortalama azalmanın tanı anındaki yaşa göre nasıl değiştiği konusunda belirsizlik var.

Araştırma Çalışması ve Bulgular

Bu soruyu cevaplamak için bilim adamlarının liderliğindeki bir ekip Cambridge Üniversitesi ve Glasgow Üniversitesi toplam 1,5 milyon kişiyi kapsayan iki büyük uluslararası çalışmanın (Gelişen Risk Faktörleri İşbirliği ve Birleşik Krallık Biyobank) verilerini inceledi.

Bir kişiye tip 2 diyabet tanısı ne kadar erken konursa, yaşam beklentisi de o kadar kısalır. Genel olarak, diyabetin erken tanısının her on yılında, yaşam beklentisinin yaklaşık dört yıl azalmasıyla ilişkilendirildi.

ABD popülasyonundan elde edilen veriler kullanılarak, 30, 40 ve 50 yaşlarında teşhis edilen tip 2 diyabetli bireylerin, bu durumu olmayan bireylere göre sırasıyla ortalama 14, 10 ve 6 yıl daha erken öldüğü tahmin edildi. Bu tahminler kadınlarda (sırasıyla 16, 11 ve 7 yaş) erkeklere göre (sırasıyla 14, 9 ve 5 yaş) biraz daha yüksekti.

AB verileri kullanılarak yapılan analizlerde bulgular genel olarak benzerdi; karşılık gelen tahminler ortalama olarak yaklaşık 13, 9 veya 5 yıl daha erken ölümdü.

Uzman Görüşleri

Cambridge Üniversitesi Victor Phillip Dahdaleh Kalp ve Akciğer Araştırma Enstitüsü’nden (VPD-HLRI) Profesör Emanuele Di Angelantonio şunları söyledi: “Tip 2 diyabet eskiden yaşlı yetişkinleri etkileyen bir hastalık olarak görülüyordu, ancak giderek daha fazla kişiye teşhis konulduğunu görüyoruz.” hayatın erken dönemlerinde. Gösterdiğimiz gibi bu, normalde sahip olacaklarından çok daha kısa bir ömür beklentisiyle karşı karşıya oldukları anlamına geliyor.”

Yine VPD-HLRI’den Dr. Stephen Kaptoge şunları söyledi: “Tip 2 diyabet, en büyük risk altında olanların tespit edilmesi ve destek sunulması (bu, ister davranışlarında değişiklik yapılması, ister risklerin azaltılması için ilaç sağlanması olsun) sağlanabilirse önlenebilir. Ancak toplum olarak takip etmemiz gereken yapısal değişiklikler de var; bunlar arasında gıda üretimiyle ilgili olanlar, yapılı çevrede daha fazla fiziksel aktiviteyi teşvik edecek değişiklikler vb. yer alıyor.

“Tip 2 diyabetin insanların yaşamları üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, bu durumun önlenmesi – veya en azından başlangıcının geciktirilmesi – acil bir öncelik olmalıdır.”

Diyabetin Mortaliteye Etkisi

Araştırmacılar, diyabetle ilişkili yaşam beklentisindeki azalmanın büyük kısmının ‘damar ölümleri’nden, yani kalp krizi, felç ve anevrizma gibi durumlara bağlı ölümlerden kaynaklandığını buldu. Kanser gibi diğer komplikasyonlar da yaşam beklentisinin azalmasına katkıda bulundu.

Kardiyovasküler ve Tıp Bilimleri Enstitüsü’nden Profesör Naveed Sattar, Glasgow Üniversitesi, şunları ekledi: “Bulgularımız, tip 2 diyabet gelişen bir birey ne kadar gençse, vücudunun bozulmuş metabolizma nedeniyle o kadar fazla hasar biriktirdiği fikrini destekliyor. Ancak bulgular aynı zamanda tarama yoluyla diyabetin erken teşhisinin ve ardından yoğun glikoz yönetiminin bu durumdan kaynaklanan uzun vadeli komplikasyonları önlemeye yardımcı olabileceğini de öne sürüyor.”

Referans: “Yüksek gelirli ülkelerde tip 2 diyabet tanısı konulduğunda farklı yaşlarla ilişkili yaşam beklentisi: 23 milyon kişi-yıllık gözlem”, Emerging Risk Factors Collaboration, 11 Eylül 2023, Lancet Diyabet ve Endokrinoloji. DOI: 10.1016/S2213-8587(23)00223-1

Cambridge ekibi Tıbbi Araştırma Konseyi, İngiliz Kalp Vakfı, Birleşik Krallık Sağlık Verileri Araştırması ve NIHR Cambridge Biyomedikal Araştırma Merkezi tarafından desteklendi.

BENZER YAZILAR

Google, Google Analytics 4 ve AdSense Entegrasyonunu Duyurdu

Google Analytics 4 (GA4) mülklerinin AdSense hesaplarıyla entegrasyonunu sağlıyor. Bu güncelleme, AdSense verilerinin GA4 raporlarında ve keşiflerinde kullanılabilir olmasını sağlayarak web sitesi performansının daha kapsamlı...

LNK

LNK dosyası nedir? Mac sistemindeki bir kimliğe benzer bir LNK dosyası, orijinal bir görüntü belgesi klasörüne veya programına bağlantı görevi gören bir Windows alternatifi veya...

LG Display, ABD’li EV üreticisi Lucid’e OLED tedarik edecek

30 inç aralık, iki yığın tandem OLED panel LG Display'in elektrikli otomobil üreticisi Lucid'e 30 inçlik bir OLED paneli tedarik etmesinin beklendiğini öğrendik. Kaynaklar, Lucid'in mali...

POPÜLER YAZILAR

İnsan Hücreleri Minik Biyolojik Robotlara Dönüştü

Çok hücreli robotlar hareket ediyor ve kültürlenmiş nöronlarda oluşturulan "yaraların" iyileşmesine yardımcı oluyor. Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, insan trakeal hücrelerinden Anthrobot...

WhatsApp Yakında Sohbetlerinizi Gizli Bir Kodla Kilitlemenize İzin Verecek

WhatsApp düzenli olarak genel kullanıcı deneyimini düşündüğünüzden çok daha fazla geliştiren özellikler alıyor. Bugün şirket, Sohbet Kilidi işlevselliğinin bir uzantısı olarak hizmet verecek yeni...

Bebeklerin Dil Ustalığı İçin Neden Tekerlemelere İhtiyacı Var?

Bebekler yedi aylık olana kadar fonetik bilgiyi güvenilir bir şekilde işlemeye başlamıyor; araştırmacılar bunun dilin temelini oluşturmak için çok geç olduğunu söylüyor. Konuşmanın en...

NVIDIA DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve Teknolojisi Kombinasyonu, Oyunlarda 3 Kat’a Kadar Performans Artışı Sağlıyor

NVIDIA'nın DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve teknolojileri hiçbir zaman birlikte çalışacak şekilde tasarlanmamıştı. NVIDIA DLSS 3 Çerçeve Geni ve AMD Akışkan...