Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana Sayfa Bilim THz Dalgalarıyla Dönme Tespiti'nde Devrim Yaratıyor

THz Dalgalarıyla Dönme Tespiti’nde Devrim Yaratıyor

- Advertisement -

Araştırmacılar, geleneksel radar sınırlamalarının üstesinden gelen, sarmal elektromanyetik ve terahertz dalgalarını kullanan bir "girdap radarı" geliştirdiler. Bu yenilikçi sistem, dönen nesne hızlarını doğru bir şekilde algılar ve askeri savunmadan gelişmiş hedef tespitine kadar çok geniş potansiyel uygulamalara sahiptir.
Araştırmacılar, geleneksel radar sınırlamalarının üstesinden gelen, sarmal elektromanyetik ve terahertz dalgalarını kullanan bir “girdap radarı” geliştirdiler. Bu yenilikçi sistem, dönen nesne hızlarını doğru bir şekilde algılar ve askeri savunmadan gelişmiş hedef tespitine kadar çok geniş potansiyel uygulamalara sahiptir.

Araştırmacılar, radar hedef tespit teknolojisini geliştirmek için terahertz girdap ışın emisyonunu entegre ediyor.

Farkında olmayabilirsiniz ama Doppler etkisi, arabaların hızını radarla takip etmekten gökyüzündeki uyduların yerini tespit etmeye kadar hayatımızın her yerinde. Her şey, bir kaynak (radar sinyali gibi) ve bir dedektör birbirine göre hareket halindeyken dalgaların frekanslarını nasıl değiştirdiği ile ilgilidir. Ancak geleneksel radar sistemleri, radar sinyallerine dik açıyla hareket eden nesneleri tespit etmeye çalışırken bir engelle karşılaşıyor. Bu sınırlama araştırmacıları tamamen yeni bir yaklaşım keşfetmeye yöneltmiştir.

Vortex Radarına Giriş

Yalnızca doğrusal dalgalara dayanmayan, bunun yerine yörünge açısal momentumuna (OAM) sahip sarmal elektromanyetik dalgaları kullanan bir radar sistemi hayal edin. Bu özel “girdap” dalgaları sarmal bir bükülmeye sahiptir ve dönen bir nesneyle karşılaştıklarında imza niteliğinde bir dönme Doppler etkisi yaratır.

THz Dalgalarıyla Dönme Tespiti'nde Devrim Yaratıyor
Dönen hedef tespiti için entegre terahertz girdap ışın yayıcı. 

Bu rotasyonel Doppler etkilerinin tanımlanmasını ve tespitini geliştirmek için, Şanghay Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (USST) araştırmacılar, Gold Open Access dergisinde bildirildiği gibi, entegre bir THz girdap ışın yayıcı geliştirerek terahertz (THz) dalgalarından yararlandılar. Makalenin ilgili yazarı USST Profesörü Yiming Zhu’ya göre, “Bildiğimiz kadarıyla, bu çalışma, dönen hedeflerin tespiti için özel olarak tasarlanmış entegre bir THz girdap ışın yayıcısının ilk gösterimini temsil etmektedir.”

THz Dalgaları

THz dalgaları yüksek çözünürlüklü radar görüntüleme için benzersiz bir şekilde uygundur. Frekans açısından, mikrodalgalar ve kızılötesi dalgalar arasında bulunurlar ve minimum hasar riski taşırken çeşitli malzemelere nüfuz etme konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptirler. THz dalgaları büyük umut vaat etse de düşük verimlilik ve istikrarsızlık sorunları gibi kendi zorluklarıyla da karşı karşıyalar.

Dönme Hızını Tespit Etmede Hassasiyete Ulaşmak

İlgili tespit şemalarıyla birlikte pratik ve ayarlanabilir THz girdap yayıcılarının olanaklarını araştıran araştırma ekibi, entegre bir THz yayıcıyı ve girdap ışınlarını pozitif ve negatif yüklerle birleştiren yeni bir yaklaşım geliştirdi. Bu girdap ışınlarının frekansını değiştirerek, dönen bir nesnenin hızını doğru bir şekilde ölçen radar sinyalleri üretebilirler. Bu çığır açıcı buluş, bir nesnenin dönüş hızını, maksimum yüzde 2 civarında bir hata payı ile olağanüstü bir hassasiyetle belirlemenin bir yolunu sunuyor.

THz Dalgalarıyla Dönme Tespiti'nde Devrim Yaratıyor
OAM modu +1 için (a) ve OAM modu -1 için (b) dönüş hızının ölçüm sonuçları. Dönme hızları 251 rad/s ila 628 rad/s arasındadır. Kırmızı noktalar ölçülen verilerdir ve düz mavi çizgiler teorik değerlerdir. Not: δ mutlak hatadır.

Tasarımları, ışın yayıcı boşluktaki farklı rezonanslara erişmek için frekansın manipülasyonunu içerir, böylece ±1 topolojik yüke sahip girdap ışınlarının üretilmesini sağlar. Bu girdap ışınları daha sonra dönen bir nesneyi aydınlatır ve ortaya çıkan ışık dalgalarının yankısı doğrudan doğrusal polarize bir anten tarafından alınabilir. Frekans spektrumu içindeki rotasyonel Doppler etkisinin etkili bir şekilde tanımlanması ve tespit edilmesi yoluyla, nesnenin dönme hızı doğru bir şekilde ölçülebilir.

Ekibin ayrıca polarizasyonla ilgili zorlu bir sorunun üstesinden geldiği ve bu radar sistemini THz frekans aralığında dönüşü tespit etmek için oldukça uygun hale getirdiği bildirildi.

Uygulamalar ve Gelecek

Bu yenilikçi radar teknolojisi, geniş bir uygulama yelpazesi için heyecan verici olanaklara kapı açıyor. Sadece radar hedefi tespitini geliştirme potansiyeline sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda taktik askeri savunma için yeni karşı tedbir sistemlerinin de öncülüğünü yapabiliyor. Üstelik uygun maliyetli ve ölçeklenebilir; bu da, bu son teknolojinin düşündüğümüzden daha kısa sürede devreye alınacağını görebileceğimiz anlamına geliyor.

Bu çığır açıcı alanda, hareketli nesneleri görme ve takip etme şeklimizi değiştirebilecek daha fazla gelişme için bizi takip etmeye devam edin.

Referans: Jingya Xie, Jun Qian, Tengjiao Wang, Linjie Zhou, Xiaofei Zang, Lin Chen, Yiming Zhu ve Songlin Zhuan, 19 Ekim 2023, “Dönen hedef tespiti için entegre terahertz girdap ışın yayıcı”, Gelişmiş Fotonik.

BENZER YAZILAR

Rita Hayworth Kimdir – Rita Hayworth Hakkında Bilgi

Rita Hayworth Kimdir - Rita Hayworth'nin Hayatı   Rita Hayworth       Rita Hayworth, asıl adıyla "Margarita Carmen Cansino, 17 Ekim 1918 ve 14 Mayıs...

NEMİDE

KİTABIN ADI : NEMİDEKİTABIN YAZARI : H. ZİYA UŞAKLIGİLYAYINEVİ : İNKILAP VE AKABASIM YILI : 1984KİTABIN KONUSU :Annesi vereme yenik düşmüş ve kendisi de...

Samsung Galaxy Buds FE Bir Kez Daha Sızıntı Yaparak Ne Beklememiz Gerektiğine Daha İyi Bakmamızı Sağladı

Biliyoruz ki Galaxy Buds FE çeşitli sızıntılarda gördüğümüz için artık her an resmiyet kazanabilir ve Samsung'un tasarım açısından köklerine geri döndüğünü biliyoruz. Şimdi, bunun başka...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...