Ana Sayfa / Apple / The Walking Dead – 360, Android, iOS, PC, PS3, PS4, Switch, Xbox One, Vita

The Walking Dead – 360, Android, iOS, PC, PS3, PS4, Switch, Xbox One, Vita

The Walking Dead – 360, Android, iOS, PC, PS3, PS4, Switch, Xbox One, Vita

Geliştirici / Yayımcı: Telltale Games
Format: 360, Android, iOS, PC, PS3, PS4, Switch, Xbox One, Vita
Çıkış Tarihi: 2012

LucasArts’ın küllerinde kurulan Telltale Games, stüdyo bir şeyleri sallamanın zamanı olduğuna karar vermeden önce bir dizi episodik nokta ve tıklama macerasıyla mirasını inşa etmek için altı yıl geçirdi. Ve böylece popüler lisanslı bir mülke dayanan başka bir epizodik macera yayınladı – bu kez QTE merkezli aksiyon dizilerinin yanı sıra bulmacalar üzerine hikayeye daha güçlü bir şekilde odaklanıyor. Sonuç ezici bir hayal kırıklığı oldu.

Mutlu bir şekilde, Jurassic Park: The Game’in eleştirel kabulü Telltale’den vazgeçmedi ve bir sonraki büyük sürümüyle paydirt’i vurdu. Kağıt üzerinde, Yürüyen Ölüler, selefinden çok fazla bir şey gibi görünmüyordu: Gerçekten de, Birinci Bölüm’ün daha geleneksel bulmaca unsurları, sonradan düşünülenden biraz daha fazla hissetti. Ancak yazı daha iyiydi, kahramanı Lee ve vekil kızı Clementine arasındaki merkezi ilişkide duygusal bir kancası vardı. Üçüncü bölümde Telltale bu iddiayı bıraktı: bu artık sahte bir tık ve tıklama değil, yeni bir macera oyunu cinsiydi. Ayrıca, karakterleri kendi başlarına bir bulmaca yeterliydi, kararlarınız size karşı olan cevaplarını renklendiriyordu. Ve bir karakterin kararlarınıza verdiği yanıtın alay konusu olduğunun kabulü, sadece oyuncunun seçimlerinin bir etki yarattığını bilmesine izin vermekle kalmayıp, aynı zamanda bir huzursuzluk hissi yarattığını da kanıtladı. Bunu tam olarak nasıl hatırlayacaklar?

BİR KEZ

Oyuncu seçimleri artık bir karakteri ikili bir iyi / kötü ölçeğinde itmekle ilgili değildi. Başından beri Lee’nin paragon olmadığı açıktı; önündeki kararlar genellikle iki dönek seçenek arasında seçim yapmak gibi geliyordu,

İki kötülükten daha azı bile, birileri için korkunç bir kadere neden olur. Robert Kirkman’ın kurgusunun düğümlü belirsizlikleri kendilerini interaktif dramaya güzel bir şekilde ödünç verdi: çizgi roman okuyucularının kışkırtıcı ahlaki sorularını sorduysa, burada oyuncular kendi cevaplarını verebilirler. Ve böylece, Telltale iki aylık bir programa sıkı sıkıya bağlı kaldığında, her yeni bölüm bir su soğutucusu anı oldu. Forumlar ve sosyal medya, seçimler ve sonuçlarla ilgili tartışmalarla dolup taştı. Doug’u ya da Carley’i kurtardın mı? Ben’i kurtardın mı yoksa düşmesine izin mi verdin?

Ödüller usulüne uygun olarak (ve haklı olarak) izledi, ancak Telltale kendi başına çok fazla kötü ahlaki seçimler yapmıştı: personelini kırılma noktasına kadar uzatmak, yazma yeteneğinin çoğunu atmak ve nekrotik antagonistleri gibi parçalanan bir motora güvenmek Birinci Bölüm’den beri. Sonraki seriler için düzenli programlama gecikmeleri – her biri aynı, giderek daha fazla tanıdık bir şablona yerleştirilmiş – oyuncuların Telltale’ın 2018’deki ani kapanışına kadar uzaklaştıklarını gördü.

Yine de eğer stüdyo hikayesi eğitici bir hikaye ise, en iyi oyununun mirası güvence altına alınır. İşte olgun hikaye anlatımı için hazır bir kitlenin kanıtıydı, şekillendirebilecekleri iyi yazılmış bir anlatı lehine mekanik karmaşıklık eksikliğini mutlu bir şekilde kabul edebilecek bir izleyici. Telltale mezunlarının yönettiği son ikisi Life Is Strange, Firewatch ve Oxenfree gibi şeyleri The Walking Dead’in zombi benzeri dayanıklılığının kanıtıdır ve geliştiricilerin ve oyuncuların gerçekten hatırlayacağı bir hatırlatmadır.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir