Çarşamba, Ekim 4, 2023
Ana Sayfa Webmaster Test Edilmiş 4 SEO Performansı Ajansların Hemen Şimdi Kullanması Gereken Artırıyor

Test Edilmiş 4 SEO Performansı Ajansların Hemen Şimdi Kullanması Gereken Artırıyor

- Advertisement -
- Advertisement -

Her dijital ajans, müşterilerinin pazarlama performansını iyileştirmenin yeni yollarını aktif olarak arıyor.

Dijital pazarlama stratejiniz SEO’yu iyileştirmeyi, tıklama oranlarını artırmayı ve hemen çıkma oranlarını düşürmeyi vurgulasa da çoğu ajansın gözden kaçırdığı, sıklıkla gözden kaçan bir yaklaşım vardır.

Bir şey olabilir dönüşüm oranları için gizli hazine hemen önünde.

Erişilebilirlik hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve müşterilerinizin performansını artırmak için neler yapabileceğinizi burada bulabilirsiniz.

Pazarlama Stratejinizin Kullanılmayan Kısmı

Kullanılmayan potansiyele sahip bütünsel bir pazarlama stratejisinin güçlü bir bileşeni performansı ve katılımı artırın web erişilebilirliğidir.

Bu nedenle, rakiplerinizin çoğunun bunu web stratejilerine eklememiş olması muhtemeldir; bu, bunu uygulayarak size anında potansiyel bir avantaj sağlayacaktır.

Bu Pazarlama Stratejisini Nasıl Etkiler?

Müşterilerinizin web sitelerinin anlaşılmasını, gezinmesini, okunmasını ve taranmasını kolaylaştırarak doğal olarak şunları kazanacaksınız:

 • Genişletilmiş site erişimi: Önemli ölçüde müşteri sitenizin erişimini genişletinHerkes için kapsayıcılık ve üstün bir kullanıcı deneyimi sağlamak. Aslında, 1,3 milyar insan bir tür engellilikle yaşıyor; Web erişilebilirliğini ekleyerek müşterilerinizin hedef kitlesi için potansiyel olarak çok sayıda yeni kullanıcı kazanırsınız.
 • Aranan kullanıcı deneyimi: Web deneyimini her bireyin, özellikle de engelli kişilerin benzersiz gereksinimlerini karşılayacak şekilde geliştirerek, doğal olarak daha hızlı, daha temiz deneyim bütün kullanıcılar için.
 • Geliştirilmiş navigasyon: Engel oluşturabilecek engelleri ortadan kaldırarak düzgün gezinmedoğal olarak optimize edilmiş bir site içi bağlantı yapısı oluşturacaksınız.

Bu seslerden herhangi biri tanıdık mı?

SEO ve Önemli Web Verileri’ne (CWV) bağlanıyorsanız, bunların katkıda bulunan faktörler olduğunu fark edeceksiniz.

Dolayısıyla, değer teklifinizi geliştirmek ve müşteri sonuçlarınızı geliştirmek istediğinizde, web erişilebilirliği oyunun kurallarını değiştiren bir şeydir. Yalnızca dijital eşitliği teşvik etmekle kalmıyor, aynı zamanda somut pazarlama sonuçları.

Web Erişilebilirliğini İyileştirerek Web Sitesi Performansını Artıracak 4 Adım

Web erişilebilirliği ve ajansınızın pazarlama performansı aynı DNA’yı paylaşıyor.

Onları aynı madalyonun iki yüzü olarak veya daha iyisi web sitesi dünyasındaki benzer ruhlar olarak düşünün.

Erişilebilirliği istemci sitelerinize yerleştirmeyle bağlantılı dört genel performans artırıcı bileşeni burada bulabilirsiniz.

1. Adım: Arama Görünürlüğünü Artırmak İçin Alternatif Metin Ekleyin

Müşterilerinizin web siteleri erişilebilir olduğunda, onlar ayrıca arama motorlarına duymak istediklerini söylüyor.

Örneğin, uygun şekilde etiketlenmiş görseller hem erişilebilirliği hem de görsel aranabilirliğini artırır. Alternatif metin, yardımcı teknolojiyi kullanan kişilerin maksimum bağlamı elde edebilmesini ve genel içeriği anlayabilmesini sağlamak amacıyla resimlerdeki ve resimlerdeki bilgilerin iletilmesi açısından kritik öneme sahiptir.

Yüksek Etkili Alternatif Metin Nasıl Yazılır

Arama görünürlüğünüzü iyileştirmek ve müşterilerinizin web sitelerinin daha fazla arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha yüksek görünme şansını artırmak için:

 1. Hangi görsellerin bilgilendirici, dekoratif, işlevsel veya karmaşık olduğunu anlayın.
 2. Bilgilendirici görselleri tanımlayın, ardından görseller için gerekli bilgileri kullanarak ayrıntılı bir şekilde açıklayan metin alternatifini yazın. Görüntünün duygusal etkilerini eklemeyi unutmayın.
 3. Anlamlı bağlamdan yoksun olan gösterişli veya stilistik öğeler gibi dekoratif görselleri filtreleyin,  “null” olarak yazın ki ekran okuyucular bunu duyurarak kullanıcıların zamanını boşa harcamasın.
 4. ‘İndir’ simgesi gibi, bir görsele tıkladığınızda ne olacağını açıklayan işlevsel görsellerinizi çekin. Ardından, alternatif metninizin bu görselleri açıklamadığından, bunun yerine işlevlerini gösterdiğinden emin olun.
 5. Karmaşık infografiklerinizi veya diyagramlarınızı alın, ardından görsellerde yer alan bilgileri açıklayan alternatif metin oluşturun.

Kolay yol

Sitenizdeki yüzlerce veya binlerce görsele manuel olarak geri dönüp açıklamalar yazmak yoğun emek gerektirir. Bunun yerine zamandan ve paradan tasarruf edin ve UserWay’in otomatik Image Alt aracının yapay zekayı kullanarak sizin için alternatif metni oluşturmasına izin verin. Bu, UserWay’in Yapay Zeka Destekli uygulamasının en popüler özelliklerinden biridir.

Alternatif Metin İçin En İyi Uygulamalar

Alternatif metninizin okuyucularınıza anlamaları gereken her şeyi sağladığından ve arama motorlarının müşterilerinizin içeriğini sıralayabildiğinden emin olmak için:

 1. Daha az daha çoktur: Alternatif metnin uzunluğunun, mümkünse, boşluklar dahil 125 karakterin altında olduğundan emin olun.
 2. Kaliteden ödün vermeyin: Görüntünün bu kadar kısa sürede sağladığı bilgilerin ve içgörünün doğruluğuna çok dikkat edin.
 3. Logolar dışında mümkün olduğunca metin görselleri kullanmayın. Kullanılırsa görselin alt metni, görseldekiyle aynı kelimeleri içermelidir.
 4. Birden fazla tıklanabilir alana sahip görüntü haritaları için, grup alternatif metni haritanın genel bağlamını verir. Tıklanabilir herhangi bir alanın, bağlantının hedefini ve amacını açıklayan kendi alternatif metni de olmalıdır.
 5. Erişilebilirlik puanınızı artırmak için hiçbir zaman bir görsele rastgele, belirsiz veya belirsiz bir alternatif metin açıklaması atamayın. Bu, ekran okuyucu kullanıcısı için kafa karışıklığına ve hayal kırıklığına neden olabilir. Alternatif metin erişilebilirliği, anlamlı ve işlevsel alternatif kullanılabilirlik araçları sağlamaya dayanır. Zayıf veya rastgele alternatif metin açıklamaları, muhtemelen hiç alternatif metin olmamasından daha kötü olabilir.

Adım 2. Net Başlık Yapısı Oluşturun: Artan Sıralamalar ve Daha İyi İçerik Anlayışı İçin En İyi Uygulamalar

Benzer şekilde, doğru sırayla ortaya konan net başlık yapıları, ekran okuyuculara ve arama motoru botlarına benzer şekilde yardımcı olur.

Anahtar Kelime Odaklı Başlıklar Nasıl Yazılır – En İyi Uygulamalar

Harika bir anahtar kelime ve başlık yapısı stratejisi, uzun vadede müşterilerinizin daha fazla arama motoru sonuç sayfasında (SERP) performansını artırabilir. Ayrıca her web sitesi ziyaretçisinin tam olarak aradığını bulmasına yardımcı olacaktır.

 1. Hem arama motoru botlarının hem de okuyucuların müşterilerinizin sayfalarındaki içeriği anlayabilmesi için ana ve ikincil anahtar kelimeleri yerleştirin.
 2. Başlıklardaki anahtar kelimeler için SEO ve erişilebilirlik hususlarınızı dengelemeniz gerekir. Örneğin, hedef anahtar kelimelerinizin görünmesine ihtiyaç duyarken, ifadelerin ve bağlamın da anlaşılması ve yönlendirilmesinin basit olduğundan emin olmak önemlidir.
 3. Örneğin ekran okuyucu kullanıcılarının zaman kaybetmeden içerikte kolayca gezinebilmesi için başlıklarınızı doğru hiyerarşide yapılandırın. Bu, içeriğin doğru sırada okunması ve daha kolay gezinilebilmesi için H1 ve H2’lerinizi etiketlemek anlamına gelir.
 4. Başlıkların doğru sırayla, yani sıralı bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini unutmayın. Yani H1’den doğrudan H3’e atlama yok.

3. Adım. UI/UX’i Güçlendirin: Sitenizi Tüm Ziyaretçiler İçin İyileştirmek İçin Erişilebilirlik Engellerini Tarayın

Dijital ziyaretçilerin %88’inin kötü bir site deneyiminden sonra bir daha geri dönmeyeceğine yemin ettiği göz önüne alındığında, erişilebilirliğin sadece sahip olunması gereken bir şey değil, aynı zamanda gerekli olduğu açıktır. Erişilebilirlik sorunlarını düzeltmenin performans artışıyla nasıl bağlantılı olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Müşterilerinizin siteleri, özellikle engelli kişiler için ne kadar kullanıcı dostu?

Tüm kullanıcıların sezgisel bir tarama deneyiminden yararlanmasını sağlıyor musunuz?

UI/UX En İyi Uygulamaları

Bu en iyi uygulamalar, sitenizi test etmek için yardımcı teknoloji kullanan sertifikalı test uzmanlarından erişilebilirlik puanınızı anında kontrol eden otomatik araçlara kadar uzanır.

 1. Göz takip cihazları, farklı marka ekran okuyucular veya braille okuyucular gibi yardımcı teknolojileri kullanarak gerçek kullanım örnekleri oluşturmak için sertifikalı test uzmanlarından yararlanın.
 2. İçeriğiniz geliştikçe yüksek kullanılabilirlik standartlarınızı koruyabilmeniz için, manuel testlerinizi yılda en az bir veya iki kez yinelenen bir temelde planlayın.
 3. Arka planda çalışabilen ve kullanılabilirlikteki herhangi bir değişiklik konusunda sizi uyarabilen web sayfalarının gerçek zamanlı otomatik taramasıyla manuel testi artırın.

Adım 4. Dönüşümleri Doğal Olarak İyileştirin

Hiçbir şey sağlam dönüşüm oranlarından daha yüksek sesle konuşamaz.

Bunlar, bir kampanyanın ilgiyi ölçülebilir sonuçlara dönüştürmedeki etkililiğinin kesin ölçüsüdür.

Bir işletmenin, müşteri web sitelerinde erişilebilirliği nasıl geliştirdiğini ve daha iyi dönüşüm sonuçları elde ettiğini gösteren bir örnek olaya bakalım.

Örnek Olay: Doğal Zeka, UserWay ile Dönüşümleri Nasıl Artırdı?

Top10.com ve BestMoney.com gibi büyük isimlerin arkasındaki şirket olan Natural Intelligence ile tanışın. 2009 yılında kurulan bu şirket, karar verme sürecinizi basitleştirmeyi misyon edinmiş ve dünya çapında kendi sitelerinde her yıl 50 milyon tüketicinin seçimini etkilemiştir.

Meydan okuma:

Birinci sınıf tüketici deneyimleri sunmaya kararlı 60 kişilik güçlü bir ürün ekibiyle övünürken bir engele takıldılar: sitelerini herkes için hoş hale getirmek. Hem web erişilebilirliğine hem de performansa hitap eden bir çözüm bulmaya çalıştılar ama bu ‘tek boynuzlu at avlamak’ gibiydi.

Çözüm:

UserWay’in yapay zeka destekli Widget’ı, Natural Intelligence’ın oyununu değiştirerek erişilebilirlik ve uyumluluk hedeflerine ulaşmalarını sağladı. Peki sayılar? Kendi adlarına konuşuyorlar. Natural Intelligence, UserWay ile işbirliği yaptıktan sonraki aylar içinde ölçümlerinde önemli bir artış gördü:

 • Tıklama Oranları: %1,0 arttı.
 • Hemen Çıkma Oranları: %0,5 düşüş.
 • Tıklama Başına Kazanç: %2,4 oranında arttı.
 • Ziyaretçi Başına Kazanç: Yüzde 3,5 artış.

Web erişilebilirliği ile daha yüksek dönüşüm oranları arasındaki bağlantı yalnızca tesadüfi değil aynı zamanda sonuçsaldır.

Natural Intelligence’ın müşteri siteleri artık her zamankinden daha kapsayıcı, daha fazla kullanıcının ilgisini çekiyor ve güvenilirlik puanları artıyor.

BENZER YAZILAR

68’li Olmak

(Toktamış Ateş’in yazmış olduğu bu kitap, 152 sayfadan oluşmaktadır. 68 kuşağının bir üyesi olarak, 68’li olmanın nasıl olduğunu anlatmıştır. Türkiye’ye bir bakış açısıyla...

Apple, Aktif Olarak Sömürülen Güvenlik Açığını Düzeltmek İçin Eski iPhone’lar için iOS Güncellemesi Yayınladı

Apple Çarşamba günü, bir sorunu gidermek için eski iPhone'lar, iPad'ler ve iPod touch cihazlarına yönelik güvenlik güncellemelerini destekledi. Eksiklik, takip edilen CVE-2022-32893 (CVSS puanı: 8.8),...

Başarı Yolculuğu

BÖLÜM 1 : NEREYE GİTTİĞİNİZİ BİLİYORSANIZ, YOLCULUK DAHA EĞLENCELİDİR.BÖLÜM 2 : AMACINI BİLMEKBÖLÜM 3 : AZAMİ POTANSİYELİNİZE ULAŞMAKBÖLÜM 4 : BAŞKALARINA YARARLI TOHUMLAR EKMEKBÖLÜM...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Arkham Trilogy Switch Versiyonu 1 Aralık’a Ertelendi

Warner Bros. Interactive duyurdu... Batman: Arkham Trilogy'nin Nintendo Switch'e ertelendi. Daha önce 13 Ekim'de lansmanı yapılacağı duyurulan koleksiyon artık 1 Aralık'ta satışa sunulacak. Resmi...

Kullanıcılar Apple Watch Ultra’da Ekran Sorunları Yaşıyor, Düşük Işıkta Ekranın Çok Karanlık Olduğunu Belirtiyor

Apple, geçen ay orijinal modelle aynı tasarıma sahip ancak iç kısmında çok sayıda iyileştirme içeren yeni Apple Watch Ultra 2'yi duyurdu. Özelliklerin karışımındaki en...

OnePlus Open ve OPPO Find N3’ün Aynı Telefon Olduğu Onaylandı ve Aynı Anda Başlatılıyor

OPPO ve OnePlus'ın birleşmesinden bu yana, her iki şirketin de modern bir ürün ve hizmet yelpazesine sahip olduklarından emin olmak için birlikte çalıştıklarını gördük. Sadece...

Epic Games Mağazası Patronu Sergiy Galyonkin Ayrıldı ve Epic 5.0’ın Kendisi İçin “Uygun Değil” Olduğunu Söyledi

Yıllar süren Fortnite kaynaklı göreceli istikrardan sonra, bir sarsıntı gelmiş gibi görünüyor. Geçen hafta şunu duyduk: Epic yaklaşık 900 çalışanını işten çıkarıyordu. Şirketin CEO'su...