Çarşamba, Temmuz 15, 2020
Ana Sayfa Mobil Telefonunuzdaki Hareket Algılayıcılar Şifrenizi Ele Veriyor

Telefonunuzdaki Hareket Algılayıcılar Şifrenizi Ele Veriyor

[dropcap]G[/dropcap]eçtiğimiz birkaç yılda ortaya çıkan birçok mobil cihaz, üzerinde hareket algılayıcılarla geliyor. Harekete duyarlı uygulamalardan oyunlara kadar birçok alanda kullanılabilen bu hareket algılayıcılar, siz hareket ettirdikçe elinizde tuttuğunuz mobil cihazın serbest uzayda hangi eksene doğru hareket ettiğini gayet hassas bir şekilde raporlayabiliyorlar.

Böylece elinizle yaptığınız her hareketi mobil aygıtınız için bir kontrol aracına dönüştürebiliyorsunuz. İşin buraya kadar olan kısmı yeni değil, muhtemelen birçoğunuzun da zaten önceden bildiği ve denediği şeyler. Şimdi asıl ilginç olan kısma gelelim.

Normalde cep telefonunuzu elinizde tuttuğunuzda, telefonunuz üzerinde bir şeyler yazarken parmaklarınızın hareketine bağlı olarak aygıtın farklı yönlere doğru hafifçe eğildiğini fark etmişsinizdir. İşte bu küçük hareketlerin cep telefonunuzun ekranında o an ne yazmakta olduğunuzu tahmin etmek için kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Kaliforniya Üniversitesi’nden iki araştırmacı, Hao Chen ve Lian Cai, Android platformu üzerinde hareket algılayıcılardan gelen verileri takip ederek ekrana ne yazdığınızı tahmin eden TouchLogger adlı bir yazılım geliştirmişler.

Sonuç? Eğer 0-9 arası rakamların yer aldığı numerik klavye üzerinde bir şeyler yazıyorsanız, uygulama ne yazdığınızı yüzde 71,5 doğrulukla tahmin edebiliyor.

Eğer numerik klavye yerine Q klavye kullanıyorsanız iş zorlaşıyor, ama yeterince veri eşliğinde kabul edilebilir bir doğruluğa ulaşmanın mümkün olabileceği söyleniyor.

Bu durum, cep telefonunuzda yazdığınız herhangi bir şifrenin hareket verileri yardımıyla ele geçirilebilmesi sonucunu bile doğurabilir. Konuya dair detaylı araştırma raporunu http://www. cs.ucdavis.edu/~hchen/paper/hotsec11.pdf adresinde PDF dokümanı olarak bulabilirsiniz.

İlginç verilerden ilginç sonuçlara ulaşma konusu açılmışken, size bir de Münster Üniversitesi Uygulama Bilimleri Bölümü’nün DaPriM (Data Privacy Management – Veri Gizliliği Yönetimi) Projesi kapsamında yaptığı bir araştırmadan bahsedelim.

Bu merkezdeki araştırmacılar, yurtdışında yaygın olarak kullanılan akıllı elektrik sayaçlarının hangi saatler arasında ne kadar elektrik tüketildiğine dair sağladığı verilerden hareketle hane halkının televizyonda hangi kanalı seyrettiğini tahmin edebileceklerini keşfetmişler.

Tabii koşulları var

Bunun için izlenen şeyin mümkün olduğunca birbirini izleyen aydınlık ve karanlık sahnelerden oluşması ve diğer ev aletlerinin enerji tüketimindeki paylarının düşük olması gerekiyor.

Daha önce anlık enerji tüketimine bakılarak fırında yemek mi pişiyor, banyoda saç kurutma makinesi mi çalışıyor gibi kaba verilere ulaşmak mümkündü.

Ama son raporların akıllı sayaç verilerinin ev halkının yaşamıyla ilgili çok daha fazla ipucu verebileceğini ortaya koyması bir hayli ilginç. Haberin detayına http://bit.ly/smartelectricity adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

NVIDIA, GeForce RTX ekran kartları ile Death Stranding PC oyununu bir araya getiriyor

NVIDIA'dan yeni bir oyun paketi. GeForce RTX grafik kartları ile Death Stranding ücretsiz Geçen hafta NVIDIA, NVIDIA DLSS 2.0 teknolojisi ile Death Stranding'i PC platformuna sunmak...

İndir: NVIDIA GeForce Game Ready 451.67 WHQL

NVIDIA GeForce Game Ready 451.67 WHQL'i indirin NVIDIA.com'dan indirin Bilgisayar: İndirmek için NVIDIA.com'u ziyaret edin Mobil: İndir Death Stranding için Oyun Hazır Bu yeni Game Ready Sürücüsü, Death Stranding...

İndir: AMD Radeon Adrenalin 2020 20.7.1

AMD Radeon Adrenalin 2020 20.7.1 sürümünü indirin İndirmek için AMD.com'u ziyaret edin   Dağılma ™ AMD Hata Raporu Aracı (1) AMD Hata Raporu Aracı, sorunları doğrudan bize...

AMD Ryzen Threadripper PRO 3975WX de tespit edildi

Lenovo iş istasyonu sızıntılarında AMD Ryzen Threadripper PRO Yine PRO işlemci Threadripper diğeri tarafından bulunmuştur APISAK . Bu sefer, yaklaşan Lenovo iş istasyonu sistemleri için 32 çekirdekli bir...

Recent Comments

admin on 300full-60