Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana Sayfa Finans TCL başkanı Güney Koreli teşhir ekipmanı üreticileriyle buluşacak

TCL başkanı Güney Koreli teşhir ekipmanı üreticileriyle buluşacak

Resim: TCL
Resim: TCL
- Advertisement -

 

JOLED ile buluşma ziyareti öncesinde

TCL başkanı ve CEO’su Li Dongsheng, yerel ekran paneli üretim ekipmanı üreticileriyle görüşmek üzere ay sonuna doğru Güney Kore’yi ziyaret edecek.

Güney Kore ziyareti, Japon ekran paneli üreticisi JOLED’i ziyaret etmeyi planladığı Japonya gezisinden önce planlanıyor.

Li’nin Gen 8 OLED teknolojilerinin trendini kontrol etmesi ve Güney Kore’deki ekipman üreticileri ile işbirliği talep etmesi bekleniyor.

TCL, TV’lerde dünyanın 2 numaralı yeri için LG Electronics’e meydan okuyor. Yan kuruluşu CSOT, sıvı kristal ekran (LCD) sevkiyatında yurttaşı BOE’nin hemen arkasındadır. Ancak TCL, OLED sektöründe henüz bir iz bırakmış değil.

BOE, iPhone 13’e yönelik OLED paneller için ince film transistör tasarımını izinsiz değiştirdiği için yakalandığı için iPhone’lar için Apple’a OLED panel sevkiyatının düştüğünü görse de, CSOT henüz Cupertino’ya tek bir OLED paneli tedarik etmedi.

BOE, akıllı telefonları için Samsung’a OLED sevkiyatında CSOT’u da geride bıraktı. BOE, Huawei’nin esnek OLED panellerinin ana tedarikçisi haline gelerek OLED konusunda uzmanlığını güvence altına aldı.

Kaynaklar, Li’nin Samsung Display ve LG Display’in aktif olarak geliştirdiği Gen 8 OLED panel teknolojilerine büyük ilgi göstermesinin beklendiğini söyledi.

Mevcut 6. Nesil OLED hatları pazarı aşırı doygun hale getiriyor ve 8. Nesil OLED teknolojilerinin, ekran paneli endüstrisi için bir sonraki büyüme teşvikini vermesi bekleniyor.

Güney Koreli ekran paneli ekipman üreticileri, Samsung Display ve LG Display ile yaptıkları işbirliği sayesinde Gen 8 OLED teknolojilerinde uzmanlığa sahiptir.

Bu şirketler, Gen 8 alt tabakalarını 10 inç veya daha büyük ekran panelleri için en uygun hale getirmek için doğru yüzey alanını korumaya çalışıyor.

Bunun için de çeşitli biriktirme makineleri, maskeler ve çerçeveler geliştiriyorlar.

Bu arada, TCL başkanının da Güney Koreli ekran paneli ekipman üreticilerinden kitlerini zamanında teslim etmelerini istemesi bekleniyor.

Pandemi, TCL gibi son ürün üreticilerini olumsuz etkileyen ekipman, bileşenler ve malzemeler için tedarik zinciri sorunlarına neden olmuştu. CSOT’un da yakında Gen 6 OLED T5 serisi için ekipman siparişleri vermesi bekleniyor.

CSOT ayrıca OLED inkjet baskı konusunda JOLED ile işbirliği yapıyor. Çinli ekran paneli üreticisi, Guanzhou’da T8 adlı bir Gen 8.5 baskı OLED hattı hazırlıyor ve şirketin 2024’te üretime başlayacağını söylüyor, ancak kaynaklar programın çok yükseliş olduğunu ve muhtemelen karşılanmayacağını söyledi.

Mürekkep püskürtmeli baskı OLED’de, kırmızı, yeşil ve mavi alt pikselleri oluşturmak için organik malzemeyi püskürtmek için nozullar kullanılır. Bu, günümüzde yaygın olarak kullanılan ve daha az malzeme kaybına neden olan vakumlu biriktirme işlemine göre daha basit bir işlemdir.

Ancak organik malzemelerin özelliklerinin tek tip basılabilmesi için değiştirilmesi sürecinde OLED’lerin parlaklığı düşebilir.

Buna karşılık, OLED vakumlu biriktirme, organik materyali yüksek sıcaklıklarda vakum durumunda biriktirir. TV OLED panelleri üç ila dört katmana sahiptir ve renkleri ifade etmek için renk filtreleri kullanır. Akıllı telefon OLED panelleri için, ışığı ve renkleri ifade etmek için RGB alt piksellerinin tümü aynı katmanda biriktirilir. Üretim süreci ince metal maskeler kullanır. Organik malzeme buharlaştırıldığında, malzemede ağır bir kayıp olur, ancak bu üretim yöntemi ticari olarak doğrulanmıştır.

BENZER YAZILAR

ICO

ICO dosyası nedir? ICO uzantılı dosyalar, Microsoft Windows üzerindeki bir uygulamanın temsili için simge olarak kullanılan görüntü dosyası türleridir. Bunlar, ekranın gereksinimlerine uyacak şekilde farklı boyut, renk...

Elmaslar ve Pas Fizik Ders Kitaplarını Yeniden Yazıyor

Cambridge araştırmacıları hematitte manyetik tek kutuplar tespit ederek gelişmiş, çevre dostu bilgi işlem teknolojileri için yeni olanaklar önerdi. Doğal bir mıknatısta ortaya çıkan tek...

12,9 INÇ iPAD PRO İnceleme

12,9 INÇ iPAD PRO İnceleme iPad Pro ile 2020'nin yükseltmesi arasındaki fark o kadar mütevazıydı ki, nesil bir esneme ile Büyük ölçüde gözden kaçtı. Ancak geçen...

POPÜLER YAZILAR

İnsan Hücreleri Minik Biyolojik Robotlara Dönüştü

Çok hücreli robotlar hareket ediyor ve kültürlenmiş nöronlarda oluşturulan "yaraların" iyileşmesine yardımcı oluyor. Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, insan trakeal hücrelerinden Anthrobot...

WhatsApp Yakında Sohbetlerinizi Gizli Bir Kodla Kilitlemenize İzin Verecek

WhatsApp düzenli olarak genel kullanıcı deneyimini düşündüğünüzden çok daha fazla geliştiren özellikler alıyor. Bugün şirket, Sohbet Kilidi işlevselliğinin bir uzantısı olarak hizmet verecek yeni...

Bebeklerin Dil Ustalığı İçin Neden Tekerlemelere İhtiyacı Var?

Bebekler yedi aylık olana kadar fonetik bilgiyi güvenilir bir şekilde işlemeye başlamıyor; araştırmacılar bunun dilin temelini oluşturmak için çok geç olduğunu söylüyor. Konuşmanın en...

NVIDIA DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve Teknolojisi Kombinasyonu, Oyunlarda 3 Kat’a Kadar Performans Artışı Sağlıyor

NVIDIA'nın DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve teknolojileri hiçbir zaman birlikte çalışacak şekilde tasarlanmamıştı. NVIDIA DLSS 3 Çerçeve Geni ve AMD Akışkan...