Ana Sayfa / Haber / Taş devri sanatçıları arasında at figürleri mı hüküm sürdü?

Taş devri sanatçıları arasında at figürleri mı hüküm sürdü?

Taş devri sanatçıları arasında at figürleri mı hüküm sürdü?

Mağara duvarlarında tasvir ettikleri her üç hayvandan neredeyse bir tanesi atı ve görüntüler mağaralarda diğer hayvanlarınkinden daha büyük ve daha belirgin konumlarda. Bununla birlikte, atın neden eski beyinlerde bu kadar büyük göründüğü hala bir sır olarak kalmaktadır.

1990’lardan beri, Fransa, Toulouse-Jean Jaurès Üniversitesi’ndeki Georges Sauvet, Avrupa Taş Devri (veya Paleolitik) sanatının bir veritabanını derlemektedir. Bu veri tabanı şimdi Fransa ve İspanya’da mağaralarda bulunan 4700’den fazla çizim, resim ve hayvanın gravürü hakkında bilgi içermektedir. En eski görüntü 30.000 yıldan daha eski ve en genç 12.000 yıl olabilir.

Sauvet bilgiyi analiz etmeye başladı ve garip bir şey fark etti

Taş Devri Fransa ve İspanya’da sanatçılar nerede veya ne zaman çalışıyorlarsa çalışsınlar atları koyma ihtimalleri çok yüksekti.

Fransa’nın Lascaux mağarasındaki bu sahnede atlar çoktur

Sauvet’in veri tabanındaki tüm hayvanların yüzde 29,5’i atlardır ve çalışma alanındaki tüm alanların dörtte üçünü bir atın en az bir görüntüsünü içeren atlardır.

Etkileyici bu ham rakamlar olmasına rağmen, tüm hikayeyi anlatmıyorlar. Sauvet ayrıca Taş Devri sanatçılarının atları canlandırdığı ve özel durumları hakkında ek kanıtlar bulma yöntemine de baktı. Örneğin, eski sanatçılar aslanlar, mamutlar ve ayılar dahil tüm hayvanları baştan sola doğru olacak şekilde tasvir etme eğilimindeydiler. At farklıdır: esas olarak sağa yönelik tek türdür.

At olan hayvanların mağara çizimlerinin yüzdesi yaklaşık yüzde otuz

Antik duvarlarda atların yeri ve büyüklüğü bile özel olarak göze çarpıyor. Sauvet, sanatçılar genellikle atları yüksek yüzeylerde tasvir etmeyi seçti. Örneğin, Fransa’nın Lascaux mağarasında tavanda biri 2.5 metre uzunluğunda bir çift büyük at var. Sauvet yukarıda olduklarını ve aşağıdaki duvarlara çizilen yüzlerce küçük hayvana hükmettiğini yazıyor. Rouffignac mağarasında, aynı zamanda Fransa’da bulunan bir at, 2.7 metre uzunluğundadır. Mamutlar ve gergedanlar da dahil olmak üzere etrafına çizilmiş 65 hayvan var, ancak hepsi çok daha küçük.

New York Üniversitesi’nden Randall White, bu konuyu atlara özellikle dikkat çekici yapan şey, Stone Age Europe’da hayvanların bu kadar bol olmadığıydı. Bazı bölgelerde at eti, diyetlerin sadece küçük bir kısmını oluşturuyor gibi görünüyor. Bu bize sanatçıların atları çizmeyi ve boyamayı seçmediklerini, çünkü önemli bir gıda kaynağı olduklarını söylüyor, diyor White.

Açıkça daha fazlası oluyordu

Sauvet, atların Taş Devri Avrupa toplulukları için kültürel öneme sahip olduğundan şüpheleniyor. Eski Yunan tanrılarının panteonuna benzeyen, hayvanların bir tür hiyerarşide düzenlendiği bir inanç sistemine sahip olduklarını savunuyor. Zeus’un diğer Yunan tanrılarına hükmettiği gibi, Sauvet de atın bu Taş Devri hiyerarşisinin tepesinde hüküm sürdüğünü öne sürüyor. Bu delilleri çok fazla zorluyor, diyor April Nowell, Kanada’daki Victoria Üniversitesi’nde. “[Atların] tanrı veya bir hayvanın diğerine“ hüküm sürdüğünü ”düşündüğünü bilmiyoruz” diyor.

Atların kültürel olarak niçin önemli olduğunu tam olarak bilemesek de, Sauvet’in verileri, bu öneminin coğrafi olarak geniş bir alanda ve uzun bir süre boyunca paylaşıldığını göstermek için önemlidir, diyor Victoria Üniversitesi’nde de.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir