Pazartesi, Aralık 4, 2023
Ana Sayfa Editoryal Tam Yazılım Sıfırlamanın Gücünü Asla Küçümseme

Tam Yazılım Sıfırlamanın Gücünü Asla Küçümseme

- Advertisement -

İster bireyler ister Microsoft gibi büyük şirketler olsun, yazılım geliştiriciler ne kadar çaba gösterirse göstersin, kalite güvencesi ve lansman öncesi testlere tabi tutulursa, hatalar kaçınılmazdır.

Ve muhtemelen en kötüsü, bunu zor yoldan öğrenenlerin, bu yazılımı gerçekten yükleyen, sonunda onları kendi başlarına düzeltmek için uğraşan veya geliştiricilerin düzeltmeleri yayınlamasını bekleyen kullanıcılardan başkası olmamasıdır.

Çoğu zaman, düzeltmeler için ne kadar beklemek zorunda olduklarından dolayı, birçok kullanıcı sonunda buggy yazılımından vazgeçmeye ve daha iyi bir deneyim sağladığını düşündükleri alternatiflere geçmeye karar verir.

Ancak dediğim gibi, hatasız performans diye bir şey yoktur çünkü er ya da geç, tüm yazılım çözümleri az çok kritik sorunlara çarpar.

Çoğu durumda en az kullanışlı ancak en verimli düzeltmelerden biri, tam bir yazılım sıfırlamasıdır. Tabii ki, bu tüm yazılım ürünleri için geçerli değildir, ancak mevcut olduğunda, tam sıfırlama harikalar yaratabilir. Ve en iyi örnekler Windows ve iOS gibi işletim sistemleridir.

İlk örnek olarak Windows 10’u ele alalım. Bir Windows 10 sürümünden diğerine geçiş oldukça sorunsuz bir süreç haline geldi ve her şey Windows Update aracılığıyla gerçekleşiyor. Microsoft’un kendisi bunu ağrısız bir deneyim haline getirmek için çok çalıştı ve tüm işler otomatik olarak gerçekleştirilir. Tüm dosyalar otomatik olarak indirilir ve yükleyici başlatılır ve neredeyse sıfır kullanıcı girişi ile tamamlanır.

Ancak, bazı sistemlerde zaman zaman meydana gelen kötü şöhretli BSOD ile birlikte, yeni Windows 10’un her seferinde yavaş, hatalı veya çökmesi sık sık olur. Bir düzeltme beklemek gerçekten de bazılarının hemfikir olduğu bir çözümdür, ancak sorunlarınız daha büyük bir sistem kümesinde gerçekleşmezse, bekleme gerçekten karşılayabileceğinizden daha uzun olabilir.

TL; DR: Herhangi bir hatayı tam sıfırlama ile düzeltin.

Bazı insanlar için, bu mutlaka belirli bir hata değil, yeni işletim sistemi sürümündeki deneyimi önemli ölçüde etkileyen bir dizi aksaklıktır. Uygulama uyumluluğu sorunları veya işletim sistemi sorunları olsun, hepsi tam bir sıfırlama ile çözülebilir.

Windows 10, sıfırdan başlayıp uygulamalarınızı ve dosyalarınızı yeniden yükleyerek, verilerin yeni bir sistem görüntüsüne taşınmasından kaynaklanan uyumluluk hatalarını ve hatalarını artık karşılamaz. Buggy yazılımları için kesinlikle uygun bir geçici çözüm değildir, ancak yalnızca mevcut sistem sorunlarınızı gidermenize değil, aynı zamanda gelecekte yenilerinin olmasını da önlemenize yardımcı olabilecek yöntemlerden biridir.

iOS’ta işler oldukça benzer. Bir sürümden diğerine güncelleme, sistemlerinin performans seviyesini korumayı umanlar için oldukça riskli bir süreç olduğunu kanıtladı.

Sorunları kendi başınıza çözmek söz konusu olduğunda, çoğunlukla Apple’ın duvarlarla çevrili bahçesi nedeniyle iOS’ta daha da az seçenek olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak aynı zamanda, tam sıfırlama, neredeyse her seferinde sihri yapan geçici çözümdür.

En son örnek, iOS 12’nin ilk beta sürümüdür. Her seferinde olduğu gibi, birçok kullanıcı cihazlarını iOS 12’nin bu erken sürümüne güncellemek için acele etti, ancak Apple özellikle üretkenlik cihazlarına yüklenmemesi gerektiğini söylüyor.

Bu kullanıcıların çoğu, yukarıda bahsedilenler gibi sorunlardan muzdarip, süper hatalı bir iOS kurulumu ile sonuçlandı. Ve… sürpriz! Cihazı sıfırlamak, onları bazen söz konusu sorunların hiçbiri olmadan neredeyse kusursuz bir iOS 12 kurulumuna götürür.

Şüphesiz, tam sıfırlama zaman alır ve tüm verilerin yeni kuruluma taşınması gerektiğinden, herkesin kabul etmeye istekli olmadığı daha karmaşık bir süreçtir. Ama gidecek başka bir yol yoksa, sadece dene. Tam sıfırlamanın gücünü asla hafife almayın. Harikalar yaratabilir.

BENZER YAZILAR

Galaxy S23 Ultra İlk Düzenleyici Sertifikasını Aldı

Biliyoruz ki, Galaxy S23 Ultra çok yakında olacak ve telefon gelecek yıl bir tarihte piyasaya sürülecek. Şimdiye kadar, yaklaşmakta olan akıllı telefon hakkında bir...

Bu Ülke – Cemil Meriç

Kitap, "Entelektüel Bir Otobiyografi" başlığında Cemil Meric'in 18.6.1974 günü Jurnal'e yazdığı "Kimim ben? Hayatını, Türk irfanına adayan, münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi." sözleriyle...

.lit

.lit dosyası nedir? LIT dosyaları, e-kitap okumak için kullanılan eski Microsoft Reader‘a aittir. Microsoft Reader tarafından görüntülenen e-Kitaplar, Literature olarak kısaltılan .lit uzantısına sahiptir. LIT dosya formatı, LZX sıkıştırma, biçimlendirme malzemesinin ikili temsili...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...