Cuma, Ekim 7, 2022
Ana Sayfa Editoryal Tam Yazılım Sıfırlamanın Gücünü Asla Küçümseme

Tam Yazılım Sıfırlamanın Gücünü Asla Küçümseme

İster bireyler ister Microsoft gibi büyük şirketler olsun, yazılım geliştiriciler ne kadar çaba gösterirse göstersin, kalite güvencesi ve lansman öncesi testlere tabi tutulursa, hatalar kaçınılmazdır.

Ve muhtemelen en kötüsü, bunu zor yoldan öğrenenlerin, bu yazılımı gerçekten yükleyen, sonunda onları kendi başlarına düzeltmek için uğraşan veya geliştiricilerin düzeltmeleri yayınlamasını bekleyen kullanıcılardan başkası olmamasıdır.

Çoğu zaman, düzeltmeler için ne kadar beklemek zorunda olduklarından dolayı, birçok kullanıcı sonunda buggy yazılımından vazgeçmeye ve daha iyi bir deneyim sağladığını düşündükleri alternatiflere geçmeye karar verir.

Ancak dediğim gibi, hatasız performans diye bir şey yoktur çünkü er ya da geç, tüm yazılım çözümleri az çok kritik sorunlara çarpar.

Çoğu durumda en az kullanışlı ancak en verimli düzeltmelerden biri, tam bir yazılım sıfırlamasıdır. Tabii ki, bu tüm yazılım ürünleri için geçerli değildir, ancak mevcut olduğunda, tam sıfırlama harikalar yaratabilir. Ve en iyi örnekler Windows ve iOS gibi işletim sistemleridir.

İlk örnek olarak Windows 10’u ele alalım. Bir Windows 10 sürümünden diğerine geçiş oldukça sorunsuz bir süreç haline geldi ve her şey Windows Update aracılığıyla gerçekleşiyor. Microsoft’un kendisi bunu ağrısız bir deneyim haline getirmek için çok çalıştı ve tüm işler otomatik olarak gerçekleştirilir. Tüm dosyalar otomatik olarak indirilir ve yükleyici başlatılır ve neredeyse sıfır kullanıcı girişi ile tamamlanır.

Ancak, bazı sistemlerde zaman zaman meydana gelen kötü şöhretli BSOD ile birlikte, yeni Windows 10’un her seferinde yavaş, hatalı veya çökmesi sık sık olur. Bir düzeltme beklemek gerçekten de bazılarının hemfikir olduğu bir çözümdür, ancak sorunlarınız daha büyük bir sistem kümesinde gerçekleşmezse, bekleme gerçekten karşılayabileceğinizden daha uzun olabilir.

TL; DR: Herhangi bir hatayı tam sıfırlama ile düzeltin.

Bazı insanlar için, bu mutlaka belirli bir hata değil, yeni işletim sistemi sürümündeki deneyimi önemli ölçüde etkileyen bir dizi aksaklıktır. Uygulama uyumluluğu sorunları veya işletim sistemi sorunları olsun, hepsi tam bir sıfırlama ile çözülebilir.

Windows 10, sıfırdan başlayıp uygulamalarınızı ve dosyalarınızı yeniden yükleyerek, verilerin yeni bir sistem görüntüsüne taşınmasından kaynaklanan uyumluluk hatalarını ve hatalarını artık karşılamaz. Buggy yazılımları için kesinlikle uygun bir geçici çözüm değildir, ancak yalnızca mevcut sistem sorunlarınızı gidermenize değil, aynı zamanda gelecekte yenilerinin olmasını da önlemenize yardımcı olabilecek yöntemlerden biridir.

iOS’ta işler oldukça benzer. Bir sürümden diğerine güncelleme, sistemlerinin performans seviyesini korumayı umanlar için oldukça riskli bir süreç olduğunu kanıtladı.

Sorunları kendi başınıza çözmek söz konusu olduğunda, çoğunlukla Apple’ın duvarlarla çevrili bahçesi nedeniyle iOS’ta daha da az seçenek olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak aynı zamanda, tam sıfırlama, neredeyse her seferinde sihri yapan geçici çözümdür.

En son örnek, iOS 12’nin ilk beta sürümüdür. Her seferinde olduğu gibi, birçok kullanıcı cihazlarını iOS 12’nin bu erken sürümüne güncellemek için acele etti, ancak Apple özellikle üretkenlik cihazlarına yüklenmemesi gerektiğini söylüyor.

Bu kullanıcıların çoğu, yukarıda bahsedilenler gibi sorunlardan muzdarip, süper hatalı bir iOS kurulumu ile sonuçlandı. Ve… sürpriz! Cihazı sıfırlamak, onları bazen söz konusu sorunların hiçbiri olmadan neredeyse kusursuz bir iOS 12 kurulumuna götürür.

Şüphesiz, tam sıfırlama zaman alır ve tüm verilerin yeni kuruluma taşınması gerektiğinden, herkesin kabul etmeye istekli olmadığı daha karmaşık bir süreçtir. Ama gidecek başka bir yol yoksa, sadece dene. Tam sıfırlamanın gücünü asla hafife almayın. Harikalar yaratabilir.

RELATED ARTICLES

Telefonunuzda Neden Asla Ucuz, Markasız Bir Pil Kullanmamalısınız?

Er ya da geç, bu günlerde piyasadaki herhangi bir akıllı telefonun pil bozulma seviyesi, pilin değiştirilmesi gereken noktaya kadar artıyor. Ve ne yazık ki, telefon...

Yine, Microsoft’un Gecikmeli Andromeda Android’i Çalıştırırsa Ne Olur?

Birçoğunun Surface Phone olarak adlandırdığı Microsoft Andromeda, yazılım devinin daha önce kullandığı bir yaklaşımı kullanarak Surface serisini genişletmeye yardımcı olması beklenen ve esasen şirketin...

Most Popular

Google, 85 Milyon Dolarlık Tüketici Gizliliği Davasını Çözdü

Google'ın ana şirketi Alphabet Inc., Arizona eyaleti tarafından açılan bir tüketici mahremiyeti davasını sonlandırmak için 85 milyon dolar ödeyecek. Arama motorunun eyaletteki Tüketici Dolandırıcılık Yasasını...

iPhone 14 Pro’da ProRAW Çözünürlüğü 48MP’den 12MP’ye Nasıl Değiştirilir

Apple, geçtiğimiz ay iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerini hemen hemen tüm departmanlarda büyük değişikliklerle piyasaya sürdü. Genel tasarım dili geçen yılkiyle aşağı...

Apple, Renkli Titanyum Alaşımlı Kaplamaları Gelecekte Daha Fazla Ürüne Getirecek

Apple, bu yıl hiçbir iPhone 14 modeli için titanyum alaşımlı bir kaplama kullanmadı, ancak Apple Watch Ultra'yı duyururken malzemeyi tanıttı. En son patente göre,...

Pixel 7 Pro AnTuTu’da Kıyaslandı, Amiral Gemisinin Tensor G2’si Snapdragon 888, A15 Bionic Tarafından Yenildi

Google'ın resmi duyurusundan önce, Pixel 7 Pro adımlarını attı ve birileri AnTuTu karşılaştırmasını amiral gemisinde de çalıştırmayı başardı. Ne yazık ki, akıllı telefonun iç...

Recent Comments