Salı, Aralık 5, 2023
Ana Sayfa Oyun SpaceEngine

SpaceEngine

- Advertisement -

SpaceEngine
SpaceEngine

SpaceEngine

SpaceEngine, kendine saygılı diğer herhangi bir planetaryumda olduğu gibi, örneğin yakın zamanda bahsedilen Celestia’da, uzay cisimlerinin yörüngeleri ve onlar hakkında ayrıntılı bilgiler ve zaman yönetimi ve gezegen halkaları dahil olmak üzere çeşitli tutulmalar ve görüntüleme yeteneği vardır.

Planetaryum projektörleri için balık gözü projeksiyonunda. Ancak en önemli şey, HIPPARCOS yıldızlarının ve NGC / IC galaksilerinin (ki bunlar da var) kataloglarıyla sınırlı olmayıp, genel olarak tüm görünür evreni, içinde bulunabilecek her türlü nesneyle birlikte oluşturmasıdır.

Ancak aynı zamanda, yalnızca bilimsel verilere ve mevcut teorilere ve modellere dayanmaktadır, bu da Uzay Motorunun astronomi üzerine eksiksiz ve inanılmaz derecede güzel bir el kitabı olarak kullanılmasına izin verir.

Astronomi
Her tür gök cismi temsil edilir: galaksiler, bulutsular, yıldızlar ve yıldız kümeleri, gezegenler ve aylar, kuyruklu yıldızlar ve asteroitler. Bilinen gök cisimleri, kataloglardaki veriler kullanılarak temsil edilir: galaksiler (NGC/IC), yıldızlar (HIPPARCOS), yıldız kümeleri, bulutsular ve gezegenler (Güneş Sistemi ve bilinen güneş dışı gezegenler). Henüz kataloglanmamış uzay bölgeleri prosedürel olarak oluşturulmuş nesneler içerir: galaksiler, yıldızlar, yıldız kümeleri, bulutsular ve gezegen sistemleri.

Kontroller

Evrende hareket etmekte özgürsünüz – herhangi bir nesne ve herhangi bir mesafe arasında, yüzeyden yörüngeye, yıldızlararası ve galaksiler arası uzaya sorunsuz bir şekilde seyahat edin.

Uzayda hareket etmek, “tıkla ve git” kadar kolay, ayrıca WASD tuşlarını veya bir oyun kumandasını kullanarak oyun tarzı serbest uçuş.

Ayrıca zaman yolculuğu da mümkündür: zamanın akışını hızlandırabilir, yavaşlatabilir veya tersine çevirebilir ve belirli bir tarihe atlayabilirsiniz. Ayrıntılı etkileşimli öğreticiler sizi kontrollere alıştıracaktır.

Grafikler

Yıldızlararası toz bulutları ile gökadaların ve bulutsuların hacimsel 3B modelleri ve gezegenler ve yıldızlar üzerinde 3B manzaralar.

Birçok Güneş Sistemi gövdesi için, ücretsiz DLC olarak sunulan devasa, yüksek çözünürlüklü doku paketleri ile uzay sondalarından gelen gerçek veriler kullanılır.

Eşlenmemiş ve prosedürel gezegenler için yüzey, bilgisayarınızın GPU’su kullanılarak prosedürel olarak oluşturulur.

Diğer özellikler arasında gerçekçi atmosferik saçılma, güneş tutulması gölgeleri, hareketli auroralar ve kuyruklu yıldız kuyrukları ve animasyonlu yığılma diskleri ve jetleri ile kara delikler ve nötron yıldızlarının yakınında fiziksel tabanlı ışık çarpması bulunur.

Fizik

Prosedürel nesnelerin (galaksiler, yıldız sistemleri, gezegenler) ve fiziksel özelliklerinin (kütle, yarıçap, sıcaklık, atmosferik parametreler, vb.) gerçekçi ve fiziksel tabanlı üretimi.

Çoklu yıldız sistemlerinde gezegenlerin, ayların ve yıldızların yörünge hareketleri doğru bir şekilde hesaplanır ve görüntülenir.

Gerçekçi uzay gemisi tasarım kavramları ve fiziği: yörünge hareketi, atmosferik uçuş modeli ve Alcubierre warp drive fiziği.

Sanal gerçeklik

SpaceEngine, HTC Vive, Oculus Rift (yerel kitaplık aracılığıyla) ve Windows Karma Gerçekliği (Steam VR aracılığıyla) destekler. VR denetleyicilerinin desteği kısmidir: Bir denetleyiciyle nesneleri seçebilir ve diğeriyle hareket edebilirsiniz.

Ses

Bağlama duyarlı oynatma ile birçok yazar tarafından yapılmış orijinal arka plan müziği parçaları. Gezegen ortamları ve uzay gemileri için ses efektleri geliştirme aşamasındadır.

Aletler

Yerleşik öğreticiler, Planetaryumu kullanmaya başlamanıza yardımcı olacaktır. Gök cisimlerini ada göre arayın ve en yakın yıldız sistemlerini arayın. Ölçeklenebilir bir Evren haritası ve gezegen sistemi tablosu kullanarak kozmosa göz atın.

Kullanıcılar arasında kolayca paylaşılabilen konumların kaydedilmesi, dışa aktarılması ve içe aktarılması desteklenir. Program, son zamanlarda ziyaret ettiğiniz nesnelerin otomatik bir günlüğünü tutar.

Bilinen birçok nesnenin elle yazılmış ek açıklamalarıyla birlikte yerleşik «Wiki» bilgi sistemini kullanarak bulduğunuz nesnelerle ilgili her ayrıntıyı öğrenin.

Gök cisimlerinin, etiketlerin ve işaretçilerin, takımyıldızların ve diğer bilgilendirici araçların yörünge yollarını görüntüleyin.

Çoklu dil desteği

Şu anda SpaceEngine İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Brezilya ve Avrupa Portekizcesi, Felemenkçe, Fince, İsveççe, Hırvatça, Rumence, Çekçe, Lehçe, Slovakça, Rusça ve Türkçe dillerinde mevcuttur.

Birçok yeni yerelleştirme geliştirme aşamasındadır. Steam mağaza sayfasında yalnızca %100 tamamlanmış yerelleştirmeler görüntülenir, ancak diğerlerini oyun içinde etkinleştirebilirsiniz.

Modlama

SpaceEngine, kullanıcı eklentileri oluşturmayı ve içe aktarmayı destekler: derin uzay nesneleri, gezegenler ve uzay gemileri için kataloglar, modeller ve dokular.

Popüler bilim kurgu serileri de dahil olmak üzere hem gerçek hem de kurgusal tasarımları temsil eden uzay aracı modelleri, hem Steam’de hem de resmi SpaceEngine forumunda topluluk tarafından yaygın olarak ithal edilir ve paylaşılır.

Önceki İçerikPhantom Brigade
Sonraki İçerikThey Always Run

BENZER YAZILAR

Google Drive Nedir?

Google Drive Nedir? Google Drive, Google tarafından sunulan ve çevrimiçi dosya depolamanıza ve paylaşmanıza olanak tanıyan bir hizmettir. Hizmet 24 Nisan 2012’de başlatıldı ve 5 GB ücretsiz depolama...

Google’ı Dying Mall ile Karşılaştıran Tweet Neden Viral Oldu?

Google'ın artık yararlı sonuçlar vermediği bir tweet, aynı şekilde hisseden diğerlerini sinirlendirdi ve viral hale gelmesine neden oldu. Tweet, Google'dan memnun olmayan diğer kişilerden...

TikTok, 2 Milyardan Fazla Kullanıcının Bilgilerinin Veri İhlalini Reddetti

Popüler kısa biçimli sosyal video hizmeti TikTok, güvenli olmayan bir bulut sunucusuna erişim kazandığını iddia ettikten sonra bir bilgisayar korsanlığı grubu tarafından ihlal edildiğine...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...