Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana Sayfa İnternet Söylentilere Göre 'Apple GPT' AI Chatbot, Büyük Teknoloji Rakipleriyle Rekabet Edecek

Söylentilere Göre ‘Apple GPT’ AI Chatbot, Büyük Teknoloji Rakipleriyle Rekabet Edecek

- Advertisement -

Bloomberg haberine göre Apple, büyük dil modelleri (LLM’ler) ve üretici yapay zeka araçları geliştiren büyük teknoloji şirketleriyle rekabet etmek için “gizlice” bir yapay zeka sohbet robotu olan ‘Apple GPT’yi geliştiriyor.

Söylentilere göre yapay zeka sohbet robotu, üçüncü taraf bir uygulama indirmeden Apple kimlikleriyle erişilebilen doğrudan iOS, iPadOS, macOS ve watchOS’ta yerleşik konuşmalı yapay zeka özelliklerine yol açabilir.

“Apple GPT” ve “Ajax”

Apple’ın üretken AI sohbetinin omurgası olarak “Ajax” adlı bir AI çerçevesi oluşturduğu bildiriliyor.

Apple mühendisleri, “Ajax”ı kullanarak, bazılarının “Apple GPT” adını verdiği, OpenAI’nin popüler teknolojisine benzer bir dahili sohbet robotu yaptılar, ancak ayrıntılar hâlâ az.

Apple’ın üretken AI sohbet botlarına geçişi, şirketler gibi geliyor Meta Ve Google vızıltıları ve yetenekleri tarafından hazırlıksız yakalandıktan aylar sonra yeni yapay zeka geliştirmelerini yayınlamak için çabalıyor.

Eğitim Veri Kaynakları

Kesin olarak belirtilmemekle birlikte, Apple’ın Siri ve Dikte için gizlilik politikası öneriyor şirket, Siri, Dikte ve ilgili hizmetleri destekleyen yapay zeka modellerini eğitmek ve iyileştirmek için Siri etkileşimlerinden alınan transkriptler gibi verileri kullanabilir.

Politika, bu özellikleri “geliştirmek ve iyileştirmek” için Siri verilerinin kullanılmasından ve “Siri’nin sürekli iyileştirilmesi” için bazı transkriptlerin iki yıldan fazla saklanmasından bahseder.

Bu, Apple’ın yapay zeka modellerini kullanıcı isteklerine daha doğru yanıt verecek şekilde eğitmek için verilerden yararlanmasına olanak sağlayabilir.

Bununla birlikte, gizlilik politikası, Siri verilerinin yapay zekayı eğitmek için kullanıldığını açık bir şekilde doğrulamaz, yalnızca bunun olabileceğine dair ikinci dereceden kanıtlar sağlar.

Apple, bu uygulamayı açıkça kabul etme konusunda temkinli görünüyor. Bununla birlikte, çok büyük miktarda erişime sahip önemli miktarda teknolojiye sahiptir. Veri.

ChatGPT’yi Yakından İzleme

Apple CEO’su Tim Cook, bu yılın başlarında Good Morning America ile yaptığı bir röportajda şirketin ChatGPT konusunda heyecanlı olduğunu ve ChatGPT’yi yakından incelediğini söyledi.

Ancak, teknolojinin önyargı ve yanlış bilgilendirme potansiyeli konusunda dikkatli olduğunu ifade etti.

Büyük Teknoloji ve Uygulama Geliştiricileri İçin Rekabet

Apple başarılı bir şekilde bir yapay zeka sohbet robotu geliştirirse, bunun mevcut yapay zeka sohbet robotları, özellikle de bugün App Store’dakiler üzerinde önemli etkileri olabilir.

Verimlilik kategorisinde, ilk 50 uygulamanın 11’i bir AI sohbet robotu sunuyor.

Bu uygulama grubu, OpenAI’leri içerir ChatGPT, Poe en son sürümü ile Madde 2 ve Şaşkınlık GPT-4.

Söylentilere Göre 'Apple GPT' AI Chatbot, Büyük Teknoloji Rakipleriyle Rekabet Edecek
Söylentilere Göre ‘Apple GPT’ AI Chatbot, Büyük Teknoloji Rakipleriyle Rekabet Edecek

Bu kategori, bir mobil tarayıcı aracılığıyla erişilebilen veya Google, Microsoft ve Snapchat gibi şirketler tarafından sunulan diğer uygulamalara yerleştirilmiş yapay zeka sohbet robotlarını içermez.

Apple’ın chatbot teknolojisini tüketicilere ne zaman ve nasıl sunmayı planladığı belirsizliğini koruyor. Apple’ın yaklaşmakta olan yapay zeka geliştirmelerinden bazıları 2023’te ima edildi.

Söylentilere Göre 'Apple GPT' AI Chatbot, Büyük Teknoloji Rakipleriyle Rekabet Edecek
Söylentilere Göre ‘Apple GPT’ AI Chatbot, Büyük Teknoloji Rakipleriyle Rekabet Edecek

Ancak Apple’ın uzaya girişi, önümüzdeki yıllarda insanların teknolojiyle etkileşimini önemli ölçüde değiştirebilecek bir AI silahlanma yarışını yoğunlaştırıyor.

BENZER YAZILAR

NVIDIA, RTX 40 ve RTX 30 GPU’larla Çalışan Windows 11 Bilgisayarlara 5 Kat’a Kadar Yapay Zeka Hızlandırma Getiriyor

NVIDIA, en yeni RTX GPU'ları tarafından desteklenen milyonlarca Windows 11 bilgisayara Yapay Zeka İş Yüklerine büyük bir ivme kazandırıyor. 100 Milyondan Fazla Windows Bilgisayar, RTX...

PSS

PSS dosyası nedir? .pss uzantılı bir dosya AutoCAD tarafından kullanılır ve çizim damgası bilgilerini içerir. Tarih, saat, çizim ölçeği, kağıt boyutu, düzen adı ve çiziciye özgü...

JSP Nedir?

JSP Nedir? “Java Sunucu Sayfası”nın kısaltmasıdır. Bu standart, Microsoft’un aktif sunucu sayfası (ASP) teknolojisine alternatif olarak Sun Microsystems tarafından geliştirilmiştir. JSP sayfaları, bir kullanıcının Web...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...