Cuma, Aralık 9, 2022
Ana Sayfa Sosyal Medya Sosyal Medya Yönetiminde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Sosyal Medya Yönetiminde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

- Advertisement -

Önemli hiçbir şeyi kaçırmadan sosyal medya hesaplarını yönetmenin daha iyi yollarını mı arıyorsunuz?

Sosyal medya platformları günümüzde hayatımızda hayati bir rol oynamaktadır. Arkadaşlarla bağlantıda kalmaktan kişisel güncellemeleri paylaşmaya kadar, başkalarıyla bağlantı kurmak için sayısız fırsat sunarlar.

Markalar, güncel olaylardan haberdar olmanın yanı sıra, ilişki kurmak potansiyel müşterilerle etkileşime geçin ve hedef kitlenizi büyütün.

Sosyal medya yönetim araçları, aynı anda birden fazla kaynaktan içerik yayınlamanıza ve gönderileri önceden planlamanıza olanak tanır. Ayrıca, beğeniler, paylaşımlar, yorumlar ve hatta dönüşümler gibi metrikleri izlemenize olanak tanıyan analiz verilerine erişmenizi sağlar – bunların tümü, belirli kampanyaların etkinliğini belirlemede yardımcı kılavuzlar olarak hizmet edebilir.

Bu araçlar aynı zamanda çeşitli platformlarla (örn. Twitter ve Facebook) çalışarak birden fazla ortamdaki varlığınız üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Şimdi B2B ve B2C markaları için güncel sosyal medya yönetimi trendlerine geçelim.

Sosyal Medya Yönetim Stratejisi Trendleri

Sosyal medya günümüzün en çok yönlü ve etkili pazarlama araçlarından biridir.

Markalaşma çabalarımızı yönlendirmek, müşterilerle bağlantı kurmak, yeni potansiyel müşteriler oluşturmak, satın alma alışkanlıklarına ilişkin içgörüler elde etmek için sosyal medyayı kullanıyoruz.

Ancak, sosyal medya modern iş dünyasının önemli bir parçası olsa da, birçok şirket hâlâ dijital çabalarından tam potansiyel elde edemiyor.

Sosyal Medya Denetçisi olarak 2022 Sosyal Medya Pazarlama Sektörü Raporu ortaya koyuyor:

 • Sosyal medya pazarlamasında yeni olanlar genellikle Facebook’a odaklanır (%82) ve Instagram (%67). Bununla birlikte, beş yıldan fazla bir süredir sosyal medya yöneticisi olanlar, Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube, Twitter ve TikTok dahil olmak üzere birden fazla platformda çeşitlendi.
 • B2C pazarlamacılarının kullandığı ilk iki platform Facebook’tur (%94) ve Instagram (%85).
 • B2B pazarlamacılarının kullandığı ilk iki platform Facebook (%85) ve LinkedIn (%81).
 • Organik sosyal planlarla ilgili olarak, %61 pazarlamacıların oranı Instagram etkinliklerini artıracak.
 • Çoğu pazarlamacı, video pazarlamalarını artırmak istedikleri konusunda hemfikirdir. %68 Instagram için video pazarlama faaliyetlerini artırmayı planlayan pazarlamacıların oranı, %67 YouTube için ve %56 Facebook için.

Bu sizi şaşırttıysa, pazarlama çabalarınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Çünkü ne yazık ki, çoğu B2B ve B2C işletmesi, sosyal medya yönetimi için etkili bir stratejiden yoksundur. Sosyal medya trendleriyle birlikte hareket eden bir strateji oluşturmanız ve şirketlerin bu değişimi anlamalarına yardımcı olmanız gerekecek.

Şimdi size en önemli sosyal medya “Yapılması” ve “Yapılmaması Gerekenler” konusunda yol göstereceğim.

Ve bu makalenin sonuna, ana noktalarımı özetleyen bir tablo da ekledim. Sosyal medya stratejinizi tekrar rayına oturtmanız gerektiğinde bunu yazdırabilir ve hatırlatıcı olarak kullanabilirsiniz.

YAPIN

1. Bir Stratejiniz Olsun

Sosyal medya yönetiminin en önemli kısmı, siz Facebook’a kaydolmadan veya ilk Tweetinizi yayınlamadan önce gerçekleşir.

Her sosyal medya pazarlama kampanyası, açıkça belirlenmiş hedeflerle ve bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacak bir savaş planıyla başlamalıdır.

İşte etkili bir stratejinin sırrı: Bir planın başarılı olabilmesi için mümkün olduğunca spesifik olması gerekir.

Örneğin, farklı platform türleri (fotoğraf paylaşımı, video paylaşımı, yer imi ve tartışma forumu) ile başa çıkmak için taktikleri yıkar ve her birinin amacı farklıdır. Yeni takipçiler bulmak için üslup yönergelerini, gönderi stratejilerini, etkileşim stratejilerini ve stratejilerini listeleyerek stratejilerini geliştirirler.

Tipik başlangıç ​​sosyal medya yönetimi stratejileri biraz farklı görünecektir. Bu stratejiler, bir şirket olarak güçlü ve zayıf yönlerinizi değerlendirmek ve ilk müşterilerinizi marka sadıklarına dönüştürmek için fırsatlar bulmak etrafında döner.

Elbette, mükemmel stratejiniz başka bir markanın hedeflerinin karbon kopyası olmayacaktır. Bu nedenle, sosyal medya yönetimi stratejinizi oluştururken işinizi etkilemek için gerçekçi hedefler belirleyin.

2. En İyi Platformları Seçin

Facebook sosyal yardımınız nasıl gidiyor? Peki ya Twitter, LinkedIn ve Google+? YouTube hesabınız var mı? Peki ya Pinterest, Instagram ve Tumblr? Ve unutmayalım TikTok.

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok sosyal medya platformuyla, düzenli kalmazsanız bunalmış hissetmek kolaydır. En kötü yanı, bir platformu gözden kaçırmak, büyük bir potansiyel pazarı kaçırmak anlamına gelebilir.

3. Doğru Araçları Kullanın

Sosyal medyayı takip etmek biz ölümlüler için imkansız bir iş.

Neyse ki, tüm sosyal medya hesaplarınızı tek bir merkezden yönetmenize ve izlemenize yardımcı olacak bazı kullanışlı yazılım seçenekleri var. İşte en iyi seçeneklerden bazıları:

 • Buzz: BuzzBundle, nihai sosyal medya yönetim aracı olarak geliştirildi. Yalnızca en büyük sosyal medya platformlarıyla bağlantı kurmakla kalmaz, aynı zamanda blogları, forumları ve Soru-Cevap sitelerini izlemenize de yardımcı olur. BuzzBundle analitiği, size yeni müşterilere ulaşmak, SEO kampanyanızı güçlendirmek ve sektörünüzdeki önemli etkenleri bulmak için ihtiyacınız olan bilgileri verir.
 • Hootsuite: Hootsuite sizi çok sayıda sosyal ağa bağlar. BuzzBundle gibi, Hootsuite de tüm sosyal medya yönetiminiz için merkezi bir merkez sayesinde müşterilerinizin markanız hakkında ne söylediğini öğrenmenize ve erişiminizi kolayca yönetmenize olanak tanır.
 • buffer: Sosyal medya, Buffer’ın uzmanlık alanıdır. Buffer, en popüler sosyal medya sitelerine fotoğraf, video ve gönderi göndermenizi sağlar. Ayrıca gönderileri önceden oluşturmanıza ve maksimum görünürlük için bunları daha sonra yayınlamanıza olanak tanır.
 • Sprout Social: Sprout Social’ın platformu, sosyal mesajlarınızı tek akışlı bir gelen kutusu aracılığıyla yönetmenizi sağlar. En sevdiğiniz sosyal medya sitelerinde içerik planlayabilir, yayınlayabilir ve yayınlayabilir ve izleyicilerin içeriğinizle nasıl etkileşim kurduğuna dair değerli bilgiler edinebilirsiniz.
 • Social Studio: Social Studio’nun teklifi, sizi farklı kaynaklara bağlayarak müşterilerinizle etkileşim kurmanıza yardımcı olur ve Photoshop ve Canva gibi programların yerini alabilir. Bu yazılımla, platformlar arasında gönderiler oluşturmak için yapay zeka yeteneklerini kullanabilirsiniz.

4. Önemli Metrikleri İzleyin

Sosyal medya erişiminizin işinizi etkileyip etkilemediğini bilmiyorsanız, o zaman ne anlamı var? Sosyal medya kampanyanız için bir hedef tanımladığınızda, başarılı olup olmadığını anlamanın tek yolu ilgili ölçümleri toplamaktır.

Başarıyı gösterebilecek bazı ölçütler şunlardır:

 • Hedefiniz erişiminizi genişletmekse, etkileşimi ve yeni takipçileri ölçün.
 • Amacınız marka bilinirliğini artırmaksa, markanızdan bahseden paylaşımları ve etkileyicileri ölçün.
 • Amacınız daha fazla satış elde etmekse, tavsiyeleri, TO’yu ve dönüşümleri ölçün.

Yukarıda listelenen araçlar, kampanyanızın başarısını ölçmek için ihtiyacınız olan metrikler hakkında size birçok fikir verecektir.

5. Düzenli Olarak Etkileşime Girin ve Gönderi Gönderin

Son olarak, bir sosyal ağın amacı sosyalleşmektir. Bu nedenle, takipçilerinize paylaşacakları ve heyecanlanacakları bir şeyler vermek için düzenli olarak harika içerikler paylaşın.

İçerikleriyle de etkileşimde bulunmayı unutmayın. Nişinizdeki sektör liderlerini takip ettiğinizden ve aldığınızdan fazlasını vermeye çalıştığınızdan emin olun.

Sosyal medyayı takip ettiğinizden emin olmak için kendinize bir program belirlemeyi düşünün. Her gün paylaşım yapmak ve ilgi çekmek için harcanan 10 dakika bile web’deki varlığınızı artırmak için uzun bir yol kat eder.

YAPMAYIN

1. Herkesi Memnun Etme olayı

Kitlenizi anlamak, stratejinizin en kritik kısımlarından biridir. Herkesi memnun etmeye çalışırsanız benzersiz bir şey sunmazsınız ve kimse tatmin olmaz.

Öte yandan, hedef kitlenizi tanıyor ve sıkıntılı noktalarını anlıyorsanız, hizmetlerinizi onların özel sorunlarını çözecek şekilde uyarlayabilirsiniz.

Bunu rakiplerinizin herhangi birinden daha iyi yapın ve kısa sürede sadık bir takipçi kitlesine sahip olacaksınız.

2. Olumsuz Yorumları Silin

Markanızdan bahseden her şeyi gördüğünüzde, olumsuz deneyimleri web’den silmek cazip gelebilir. Ama yapma

Bunun yerine, olumsuz yorum bırakan kişilere ulaşın. Deneyimlerini nasıl iyileştirebileceğinizi sorun ve güvenlerini yeniden kazanmak için çok çalışın. Bunu yapmak yalnızca kötü bir durumu kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda müşterileriniz için ne kadar ileri gitmeye istekli olduğunuzu başka potansiyel ipuçlarını da gösterir.

Hem olumlu hem de olumsuz yorumlara yanıt vermek, işletmeniz ve hedef pazarınız hakkında bilgi edinmenin yararlı bir yoludur.

3. Kişisel Dokunuşunuzu Kaybedin

Otomasyon, tüm hareketli sosyal alanlara ayak uydurmanın tek yolu olabilir, ancak bu, markanızdaki insan unsurunu kaybetmeniz için bir mazeret değildir.

Bu, satış huninizin neresinde olursa olsun, her demografi için yeni içerik yayınlamak anlamına gelir. Markanızın benzersiz kişiliğiyle mesajlarınızı kişisel, hedeflenmiş ve çarpıcı tutun.

Bu notta, sosyal yardımınızın her zaman organik hissettirdiğinden emin olun. Her takipçiyle arkadaş olma ve anlamsız gönderileri spam yapma hatasına düşmeyin.

Kapak tarafında, yalnızca içeriklerini yayınlayan ve tanıtan bir münzevi olmayın. Bunun yerine, gerçekten sevdiğiniz içeriği paylaşın ve fikirlerine değer verdiğiniz insanlarla bağlantı kurun.

4. Kayıtsız Olun

Kitlenizi tüm hareketli sosyal medya platformlarında bulmak ve yeni içerik yayınladığınızda coşkuyla yanıt vermelerini izlemek yeterli değildir. Bu nedenle, en iyi sosyal medya stratejistleri ileriyi planlar ve her zaman deneyler yaparlar.

Gerçek şu ki, sosyal medya yönetimi asla bitmez. Hedef kitlenize ulaşmanın her zaman daha iyi bir yolu, keşfedilmeyi bekleyen yeni bir platform ve müşterilerinizle etkileşime geçmeniz için daha fazla yol vardır.

Eğrinin önünde kalın ve mevcut stratejinizin “yeterince iyi” olmasına asla izin vermeyin.

5. İhmal

Ayrılmak en kötü sosyal medya günahlarından biridir. Bir ağı diğerinin lehine ihmal etmeyin veya gerçekten ilgili bir kitlenin yorumlarını ve sorularını yanıtsız bırakmayın.

Bir ara vermeniz gerekiyorsa, takipçilerinizi bilgilendirmek için sosyal medyayı kullanın – iletişime değer vereceklerdir.

Son Çıkarımlar

Dikkatli olmazsanız sosyal medya yönetimi bunaltıcı olabilir. Ancak, hesaplarınızı yönetmenize ve gereksiz stresin bir kısmını ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak sayısız platform, uygulama ve araç bugün mevcuttur.

Bu basit “yapılacaklar” ve “yapılmayacaklar”a odaklanırsanız, herhangi bir marka için etkili ve kolaylaştırılmış bir sosyal medya yönetimi stratejisi oluşturabileceksiniz.

Özetlemek gerekirse, sosyal medya yönetimi söz konusu olduğunda en önemli “yapılması” ve “yapılmaması gerekenler” şunlardır:

RELATED ARTICLES

Meta, Küçük İşletme Alışverişini Desteklemek İçin Kampanya Başlattı

Meta, tatil alışveriş sezonunda kullanıcıları küçük ve orta ölçekli işletmeleri (KOBİ'ler) desteklemeye teşvik etmek için bir kampanya başlatıyor. Bugün, Meta duyuruyor: #BuyBlack Friday girişiminin devamı. ...

Güvenlik Araştırmacısı Tarafından Sızdırılan Yeni Twitter Özelliklerinin Kanıtı

Güvenlik araştırmacısı ve tersine mühendislik blog yazarı Jane Manchun Wong, Twitter'ın Twitter'a uçtan uca şifreleme getirebileceğine dair kanıt ve ayrıca oldukça yararlı olan iki...

Sosyal Medya Simgelerini Kullanma Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sosyal medya, hayatın her yerinde bulunan bir parçasıdır. Bir Facebook, TikTok veya Twitter hesabına ihtiyaç duymadıkları konusunda ısrar edenler bile, bağlantılı gönderiler, makaleler ve referanslar...

Most Popular

AMD Ryzen 7000 ‘Zen 4’ X Olmayan Masaüstü İşlemciler 10 Ocak’ta Piyasaya Sürülecek

AMD Ryzen 7000 "Zen 4" X Olmayan İşlemciler CES 2023'te Tanıtıldı, Aynı Ay Piyasaya Sürüldü AMD'nin en az üç yeni Ryzen 7000 "Zen 4" X...

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Intel, 2030’a Kadar Yeni Nesil Çiplerde Bir Trilyon Transistörün Yolunu Açıyor

IEDM'de Intel Research, sergilendi Moore Yasası Nasıl Canlı ve Chipzilla 2030 yılına kadar Trilyon transistörlü yeni nesil çipleri nasıl sunmayı planladığını. Intel Araştırması Moore Yasasını...

Recent Comments