Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana Sayfa Webmaster Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Olunur?

Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Olunur?

- Advertisement -
- Advertisement -

Sosyal medya, iş dünyasını dönüştürdü ve sosyal medya alanında yeni kariyer yolları açtı.

Yeni ve heyecan verici kariyerleri keşfetmek için her zamankinden daha fazla fırsat var ve istediğiniz kariyeri sürdürmek için neyin gerekli olduğunu anlamak çok önemli.

Sosyal medya yöneticisi popüler bir iş unvanıdır, ancak neleri içerir ve bu rolü nasıl alırsınız?

Bu sosyal medya kariyer yolunda ilerlemek istiyorsanız, bir sosyal medya yöneticisinin ne yaptığını ve hangi becerilere ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Nasıl Sosyal Medya Yöneticisi Olurum?

Bir sosyal medya yöneticisi olmak, birçok farklı beceri ve yetenek gerektirir ve bu konuda size yardımcı olacak pek çok şeyde ustalaşmanız gerekir.

Sosyal medya yöneticisi olmanıza yardımcı olacak bazı gerekli adımları anladığınızdan emin olun.

İşte bir sosyal medya yöneticisi olmanın içerdiği temel unsurlardan bazıları:

 • Hizmetlerinizi tanımlayın.
 • Yönetici becerilerinizi geliştirin.
 • Çevrimiçi bir varlık oluşturun.
 • Bir müşteri portföyü oluşturun.
 • Hangi pozisyonların mevcut olduğuna bakın.
 • Bilgi ve beceri setinizi genişletin.
 • En iyi sosyal medya pazarlama araçları hakkında bilgi edinin.
 • Daha nitelikli olun (yüksek lisans, derece, kurs vb.).
 • Yükselmeden önce giriş seviyesindeki rollerle deneyim kazanın.

Bir sosyal medya yöneticisi olarak kariyer başlatmanın tek bir yolu yoktur.

Ancak portföyünüzü oluşturmak ve bu alanda bir derece veya sertifika almak gibi belirli adımlara odaklanmak size büyük bir avantaj sağlayabilir.

Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar?

Bir sosyal medya yöneticisinin rolünü anlamak, doğru fırsatları bulmanıza ve kariyerinizde başarılı olmanıza yardımcı olmak için de zorunludur.

Tipik olarak, bir sosyal medya yöneticisi, takipçileri artırmak, farklı sosyal platformlardaki insanlarla bağlantı kurmak ve markalarının sosyal medyadaki varlığını iyileştirmek için kampanyaları ve içeriği stratejilendirmekten sorumludur.

Socially Buzz’a göre,  internet kullanıcılarının %28’i sosyal medya reklamları sayesinde yeni ürünler buldu, bu da bir sosyal medya yöneticisinin pazarlama kampanyalarından en iyi şekilde yararlanmaya yardımcı olmadaki önemli rolünü gösteriyor.

Elbette sorumluluklar, şirketin büyüklüğü gibi çok sayıda faktöre bağlı olarak farklılık gösterme eğilimindedir.

Etkileyici içerik üretmek ve verileri analiz etmek, bir sosyal medya yöneticisi olarak başarı geliştirmek için çok önemlidir.

Bir sosyal medya yöneticisi olarak yerine getirmeniz beklenebilecek temel sorumluluklardan bazılarına göz atın:

 • Sosyal katılım : Takipçileri artırmak ve etkileşimi daha iyi yönlendirmek, güçlü bir sosyal medya varlığı geliştirmek için önemlidir ve bunu yazılı ve görsel içerikle yapabilirsiniz. Son 12 ayda 137 milyon yeni internet kullanıcısıyla bu, etkileşimi artırmaya çalışırken hedeflenecek büyük bir kullanıcı havuzudur.
 • Veri analizi : Bir sosyal medya yöneticisinin yerine getirmesi gereken en önemli rollerden biri, ilgili tüm verileri özümsemeyi ve şirketin sosyal hesaplarının nasıl performans gösterdiğini değerlendirmek için kullanmayı içeren veri analizidir.
 • Sosyal platformlarda paylaşım ve izleme : Tüm farklı sosyal medya platformlarında gönderileri planlamak, ayrıca bu gönderilerin performansını gözlemlemek, takipçiler ve müşterilerle etkileşim kurmak gerekebilir.
 • Kampanya stratejisi : Başarılı bir sosyal medya içerik kampanyası için güçlü bir strateji geliştirmek, bir sosyal medya yöneticisi olarak rolünüzde başarılı olmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Bu, katılımı artırmada büyük bir fark yaratır ve marka pazarlama stratejilerinizi ve değerlerinizi etkili bir şekilde uyumlu hale getirmenize yardımcı olur.

Tipik Bir Sosyal Medya Yöneticisi İş Tanımı Nedir?

Sosyal medya yöneticisi çok yönlü bir iş tanımıdır ve bu rolün ne anlama geldiğini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Çoğunlukla, bunun, başvuru sahiplerinin işletmelerin sosyal medya aracılığıyla tüketicilerle etkileşimlerini denetlemekten ve sosyal medya platformlarını yönetmekten ve denetlemekten ve içerik stratejilerini uygulamaktan sorumlu olduğu bir rol olduğunu göreceksiniz.

Aşağıdakiler, olağan sosyal medya yöneticisi iş gereksinimleridir:

 • Bir sosyal bütçeyi yönetin.
 • Müşterilerle etkileşime geçin.
 • Sosyal stratejinin sahipliğini alın.
 • Gönderileri tanıtın ve yeni içerik oluşturun.
 • Yeni sosyal medya kampanyaları geliştirin.
 • Trendleri araştırın ve çağın bir adım önünde olun.
 • Sosyal medya kampanya verilerini ve performansını izleyin ve analiz edin.
 • Ses tonunun tutarlı olmasını sağlamak için sosyal medya kanallarını kolaylaştırın.

Bir Sosyal Medya Yöneticisine Ne Kadar Ödenir?

Herhangi bir kariyer yolunu seçerken, ne kazanmayı bekleyebileceğinizi bilmek önemlidir.

Müzakere için yer açmak için ortalamanın ne olduğunu bilmek kadar ne kazanmak istediğinize dair bir fikriniz olması da önemlidir.

“Kariyer uzmanı” sloganını kullanan Zippia’ya göre, ortalama sosyal yönetici maaşı yılda 70.287 dolar. Düşük uçta, kemerinizin altında birkaç yılınız varsa, giriş seviyesinde 50.000 $ ve 98.000 $ ‘a kadar bekleyebilirsiniz.

Washington, genel olarak en yüksek ödeme yapan eyalet açısından listenin başında yer alırken, San Francisco, California en yüksek ödeme yapan şehir için en üst sırada yer alıyor.

Yukarıdaki bağlantı aracılığıyla, bulunduğunuz yeri, belirli bir sektörü ve eğitim düzeyinizi seçerseniz, değerinize ilişkin daha özel bir tahmin elde edebilirsiniz.

Bir Sosyal Medya Yöneticisinin Hangi Becerilere Sahip Olması Gerekir?

Peki, iyi bir sosyal medya yöneticisi nasıl olunur?

Pekala, dikkate alınması gereken birkaç farklı özellik vardır ve bu, bu tür bir kariyer yolunu daha olumlu bir şekilde güvence altına almanıza yardımcı olmada büyük bir rol oynayacaktır.

Bir sosyal medya yöneticisi olarak rolünüzde başarılı olmanıza yardımcı olacak beceri ve yetenekleri anlamak, bu alanda bir kariyer yolu ararken çok önemlidir.

Peki yetenekli ve başarılı bir sosyal medya yöneticisi olmak için neler gerekiyor? İşte bu kariyerde başarılı olmak için ihtiyaç duyacağınız bazı önemli sosyal medya yöneticisi becerileri.

1. Sağlam İletişim Becerilerine Sahip Olmalıdırlar

Asıl işi şirket dışından insanlarla bağlantı kurmak olan birinin iyi iletişim becerilerine sahip olması gerektiği aşikar görünebilir. Aslında, sosyal medya yöneticilerinin başarılı olması için gereken 1 numaralı beceri olduğu tartışılabilir.

Bu alandaki iletişim becerileri, geleneksel iletişim rollerinde olduğundan biraz farklıdır.

Sosyal medya yöneticilerinin iletişim kurdukları kitleyi anlaması ve o kitlede yankı uyandıracak şekilde konuşması gerekir.

Tüm sosyal medya platformları başarıları bakımından benzer olsa da, her kanalın biraz farklı bir iletişim yolu vardır. Bir kişinin Facebook’ta nasıl iletişim kurduğunu fark etmek ve anlamak, bir kişinin Twitter’da nasıl iletişim kurduğundan farklıdır.

2. Sosyal Olmalılar

En iyi sosyal medya yöneticileri, sosyal medyadan tamamen keyif alan ve sosyal medyaya kişisel düzeyde katılan kişilerdir.

Sosyal medyada gerçekten başarılı bir iletişimci olmak için, kişinin yalnızca programların tüm ayrıntılarını bilmesi değil, aynı zamanda her biri için ortak olan yerel dili kullanabilmesi gerekir.

Bir sosyal medya kanalında “dışarıdan” biri paylaşım yaptığında, bu durum işletmenin itibarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle, her kanalın gerektirdiği her şeyde bilgili bir sosyal medya yöneticisi çok önemlidir ve bu nedenle en iyi sosyal medya yöneticileri, sosyal medyayı meslek haline getirmeden önce sosyal medyaya kişisel düzeyde katılan kişilerdir.

3. Kişiliğe ve Yaratıcılığa Sahip Olmalıdırlar

İş ve özel yaşam için sosyal medya kullanımı arasındaki en büyük farklardan biri içeriğin formalitesidir. Bu, işletmeler için sosyal medya mesajlarının havasız olması gerektiği anlamına gelmez.

Aslında tam tersi.

Sosyal medya kanalları, işletmelerin müşterilerle daha kişisel bir düzeyde iletişim kurmasının bir yoludur.

Bu nedenle, bir mizah duygusu, biraz yaratıcılık ve seyircide yankı uyandıran bir ses olmazsa olmazlardır.

Bir işletmenin sosyal medya kanalları reklam olarak görünmemeli veya tipik PR jargonu içermemelidir.

4. Dijital Veriler Üzerinde Olmalıdırlar

Bu listedeki ilk üç beceri, sosyal medya yöneticisi unvanına sahip kişinin yapısıyla ilgilidir. Geri kalanların hepsi profesyonel temelli becerilerdir.

Bir sosyal medya yöneticisinin içeriği optimize ederek ve analiz ederek bir adım öteye taşıması gerekir.

Bu, her kanal için uygun verileri ayıklayarak ve gerekirse içeriği ayarlayarak sosyal medya pazarlamasının çalışıp çalışmadığını ayırt edebilmek anlamına gelir.

İşin bu yönü, arama motoru optimizasyonu (SEO) genel uygulamaları ve özellikle arama motorlarının sosyal medya gönderilerini nasıl ele aldığı hakkında bilgi gerektirir.

5. Proje Yöneticisi Olmalıdırlar

Bir işletme için sosyal medya kanallarını yönetmek tamamen eğlence ve oyun değildir. Ciddi yönetim becerileri gerektiren ciddi bir iştir.

Bazı sosyal medya yöneticileri tek kişilik veya tek kadın ekipler olacaktır. Durum buysa, kişinin her bir kanala, genel sosyal medya planının yanı sıra kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri olan ayrı bir proje olarak yaklaşması gerekecektir.

Bazı sosyal medya yöneticilerinin, kanalların her birini yönetmelerine yardımcı olan bir ekibi vardır. Bu durumlarda yönetici, insanları ve projeleri yönetme konusunda sağlam becerilere sahip olmalıdır.

6. İyi Yazmalı ve Düzenlemeliler

Bir sosyal medya yöneticisi olarak, yaratıcı bir şekilde yazabilmeniz gerekecek.

Sosyal medya kopyası hazırlamak çok zor olabilir ve bunu iyi yapabilmek için yaratıcı ve yetenekli bir kafa gerekir.

Bir şirketin “sesi” olarak yazmak ve düzenlemek son derece tatmin edici olabilir ve bu, sosyal medya yöneticisi olmanın önemli bir parçasıdır.

Evet, sosyal medya yöneticisinin yazıya biraz yetenek katabilmesi gerekecek, ancak bu profesyonel bir şekilde yapılmalıdır.

Bu, yöneticinin yazacağı içerik ve ekipteki diğer kişilerin yazdığı, düzenleyeceği içerik için geçerlidir.

7. Görsel Becerilere Sahip Olmalıdırlar

Sosyal medya çok görsel odaklı bir iletişim şeklidir.

Twitter gibi metin tabanlı kanallardaki gönderiler bile,  metinle uyumlu resimlere sahipse daha iyi performans gösterir. Bu nedenle başarılı sosyal medya yöneticileri, görselleri metinle nasıl eşleştireceklerini anlamalıdır.

Bu, iyi bir sosyal medya yöneticisinin internetten veya bir şirketin veri tabanından mevcut görüntüleri seçebileceği ve ayrıca kendi başına harika görüntüler oluşturabilmesi veya en azından şirketteki bir tasarım departmanına söyleyebilmesi gerektiği anlamına gelir. ne yaratmak

8. Esnek ve Uyumlu Olmalıdırlar

Bir sosyal medya yöneticisinin işi çok fazla sabır ve esneklik gerektirir. Sadece bir şirketin ihtiyaçları değil, sosyal medyanın kendisi de sürekli değişiyor. Esnekliğin devreye girdiği yer burasıdır.

İyi bir sosyal medya yöneticisinin, her bir sosyal medya kanalında yapılan değişiklikleri ve bu kanala yaklaşımı nasıl değiştireceğini sindirebilmesi gerekir.

Ek olarak, sosyal medya yöneticilerinin iletişim kurdukları her ortama uyum sağlayabilmeleri gerekir, çünkü bazen değişim sadece kanalın kendisinde değil, bir sosyal medya kanalının kullanıcılarında da meydana gelir.

Bu, örneğin sadece insanların Twitter’ı nasıl kullandıklarına değil, aynı zamanda yöneticinin şirketiyle ilgili olsun ya da olmasın Twitter’da ne hakkında konuştuklarına dair tüm trendlerden haberdar olmak anlamına gelir.

9. Harika Pazarlamacılar Olmalılar

Nihayetinde, bir sosyal medya kanalının amacı pazarlama fırsatları yaratmaktır. Sosyal medyanın eğlenceli yanı iletişim kurmak, fotoğraf çekmek, göze hoş gelen gönderiler oluşturmak ve insanlarla etkileşim kurmaktır.

Ancak nihai hedef, işi pazarlamaktır.

Sosyal medya yöneticisinin güçlü bir doğrudan satış geçmişine sahip olması gerekmez, ancak sosyal ekibin ürettiği içeriğin, dolaylı yoldan da olsa, ideal olarak satış yaratması gerektiğini anlaması gerekir.

Sosyal medya yöneticisinin, bir mesaja verilen yanıtta rastlanabilecek bir satış olası satışını tanıması ve bunu satış ekibine iletmesi de önemlidir.

10. Mükemmel Müşteri Hizmeti Becerilerine Sahip Olmalıdırlar

Sosyal medyanın göz ardı edilemeyecek bir yönü de iki yönlü bir iletişim caddesi olmasıdır. İnsanların içeriğinize yanıt vermesi veya tüm takipçileriyle paylaşması çok basit.

Başarılı sosyal medya yöneticileri, işin bu müşteri hizmetleri yönünü anlayacak ve her bir sosyal medya kanalındaki etkinliği etkin bir şekilde izleyebilecek ve olumlu ya da olumsuz tüm soruları zamanında ve saygılı bir şekilde yanıtlayabilecektir.

İnsanlar sosyal medyada ne isterlerse söyleyebilirler – ve sıklıkla da yaparlar – bu nedenle bu insanlara kibar ve saygılı bir şekilde yaklaşmak biraz sabır ve disiplin gerektirir.

Sosyal Medya Yöneticisi Olarak Nerede İş Bulabilirim?

Bir sosyal medya yöneticisi olmaya çalışırken pek çok seçeneği göz önünde bulundurmalısınız ve bu rolde bir iş bulmaya çalışırken birkaç seçeneğiniz vardır.

İş bulma panoları aracılığıyla çevrimiçi açık pozisyonlar ve fırsatlar bulmak her zaman iyi bir seçenektir ve ayrıca herhangi bir açık pozisyon olup olmadığını görmek için şirketlerle doğrudan iletişime geçtiğinizden emin olmanız gerekir.

Ağ oluşturma, kendinizi inanılmaz derecede yararlı olabilecek iş fırsatlarıyla bağlantıda tutmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Sosyal medya siteleri, potansiyel müşterilerle ağ kurabilmenin harika bir yoludur ve bu, bir sosyal medya yöneticisi olarak iş bulmanın mükemmel bir yoludur.

Sosyal Medya Yöneticisi Olmanın Sonuçları

En iyi sosyal medya yöneticileri, gerçekten çeşitli geleneksel disiplinlerde çeşitli beceriler gerektiren bir pozisyon olduğundan, yukarıdaki 10 becerinin bir kombinasyonundan yararlanabilecektir.

Sosyal medya platformları büyümeye devam ettikçe ve algoritmaları değiştikçe, e-ticaretten küçük işletmelere ve benzer şekilde ajanslara kadar çevrimiçi herhangi bir şirketin size ihtiyacı olacağı gerçeği devam ediyor.

İstediğiniz sektörde bir sosyal medya yöneticisi olarak becerilerinizi geliştirmek ve kendi yolunuzu açmak için birçok fırsatınız olacak.

Gelişmekte olan sosyal medya kanalları ve trendleri hakkında bilgi sahibi olmak için düzenli olarak okumaya devam edin. Ayrıca, etkili sosyal medya stratejilerini öğrenin ve uygulayın. Onları burada listelenen becerilerle birleştirin ve o hayalinizdeki işi hemen elde edeceksiniz.

BENZER YAZILAR

Hyundai Motors başkanı Chung, CATL’den Zeng ile görüştü

Hyundai Motor başkanı Chung Eui-son'un CATL CEO'su Zeng Yuqun ile bu ayın başlarında Çinli pil üreticisinin ürünlerini araba modellerinde kullanmayı tartışmak üzere bir araya...

NVIDIA, Maxwell’e Kadar Geçmişi Olan GeForce GPU’larında Daha Fazla Video Kodlama Yeteneğinin Kilidini Açıyor

NVIDIA kısa bir süre önce, artık kilidi açılmış olan GeForce GPU serisinde sahip olduğu bazı video kodlama sınırlamalarını gevşetti. Green Team Video Kodlama Sınırlamalarını Kaldırırken...

EDGE

EDGE dosyası nedir? .edge uzantılı bir dosya, Adobe Edge ile bir proje oluşturulduğunda ve kaydedildiğinde oluşturulan Adobe Edge Project dosyasıdır. Adobe Edge, web tasarımcılarının hem masaüstü...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...