Mobil

Snapdragon Oyun Süper Çözünürlüğü Mobil Cihazlara Yükseltme Getiriyor

San Diego merkezli şirkete göre Snapdragon Game Super Resolution, mobil oyunlarda performansı ve pil ömrünü en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor.

Bir karşılaştırma görüntüsünde, Qualcomm bunu şuna benzetmiştir: AMD FidelityFX Süper Çözünürlük 1.0, ancak GSR, FSR 1.0’ın iki geçişli işlemine kıyasla tek geçişte işleyebilir, bu da onu daha hızlı hale getirir.

Snapdragon Game Super Çözünürlüğü kenar keskinleştirme ve yükseltmeyi tek geçişte çözdüğünden, güç tüketimi de azalır ve bunu, performansı daha da artıran ton eşleme gibi ek işlem sonrası efektlerle birleştirmek mümkündür.

GSR’nin hızı, rakip üst ölçekleyicilere göre daha az doku örneği ve ALU talimatı kullanan üst ölçekleyiciye borçludur. Parlaklık hesaplaması, insan gözünün en hassas olduğu renk olduğu için yalnızca yeşil kanalda gerçekleşir, bu nedenle GSR numuneleri, her hesaplama için yalnızca tek bir bileşen kullanabilir ve gölgelendirici işlemcilerinden %100 yararlanır.

Beklediğiniz gibi, Snapdragon Game Super Resolution, Adreno GPU ardışık düzenine yönelik özel optimizasyonlar sayesinde Snapdragon Adreno GPU’larda en iyi şekilde çalışır. Ancak Qualcomm, “çoğu” mobil GPU ile çalışması gerektiğini söyledi.

Şirket, yalnızca jenerik ‘rakip üst ölçekleyicilere’ atıfta bulunsa da aşağıdaki karşılaştırma ölçütünü sağladı, bu nedenle gerçek bir boncuk elde etmek zor. Her neyse, iki kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

Oyuncular, oyunları daha önce yapabildiklerinden daha yüksek çözünürlükte (örneğin 1080p’den 4K’ya) çalıştırmak veya aynı çözünürlüğü koruyarak daha yüksek kare hızında çalışmak veya sadece kare hızını sınırlayıp güç tasarrufu yapmak arasında seçim yapabilecekler. cihazlarının pil ömrünü uzatmak için.

Qualcomm, Snapdragon Game Super Resolution’ı destekleyen mobil oyunların bu yıl içinde piyasaya sürülmesinin beklendiğini belirtti.

Duyuru gönderisinde altı oyun geliştiricisinin GSR’ye verdikleri destekle ilgili açıklamaları yer alıyor: Activision’dan Solid State Studio (Call of Duty: Warzone Mobile), Perfect World’den Tianzhiyou (Jade Dynasty), Tencent’ten TiMi (Return to Empire), NetEase’den Thunderfire Studio (Justice Mobile) ), NetEase’in 24 Entertainment (Naraka: Bladepoint Mobil) ve GIANTS Yazılımı (Farming Simulator 23 Mobile).

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu