Salı, Aralık 5, 2023
Ana Sayfa Mobil Snapdragon 6 Gen 1 ve Snapdragon 4 Gen 1, Uygun Fiyatlı Telefonlar...

Snapdragon 6 Gen 1 ve Snapdragon 4 Gen 1, Uygun Fiyatlı Telefonlar İçin Bazı Premium Özellikler Sunuyor

- Advertisement -

Qualcomm’un geçen yıl amiral gemisi akıllı telefon yonga setleri için yeni adlandırma şemasını benimsemesinin üzerinden bir yıl geçti ve insanların yonga setlerini tanımasını kolaylaştırdı.

Snapdragon 8 Gen 1 ile başladı ve ardından Snapdragon 8 Plus Gen 1 ve bu yıl çıkan Snapdragon 7 Gen 1 ile birlikte. Şimdi, Snapdragon 6 Gen 1 ve Snapdragon 4 Gen 1’e sahibiz.

Şimdi Snapdragon 6 Nesil 1 geçen yılki Snapdragon 695’in ayak izlerini takip ediyor. Tabloda, %35 geliştirilmiş GPU performansı ve CPU performansında %40’a varan iyileştirme dahil olmak üzere pek çok iyileştirme elde edersiniz.

Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1, Birçok Premium Özelliğe sahip Yıldız Orta Sınıf Bir Çiptir

Beklendiği gibi Qualcomm, mimariyle ilgili tüm ayrıntıları paylaşmadı ancak Snapdragon 6 Gen 1, 2.2GHz’e kadar saat hızına sahip sekiz çekirdekli Kryp CPU’lu 4nm’lik bir yonga.

Ayrıca Vulkan 1.1, OpenGL ES 3.2 ve OpenCL 2.0 FP API desteği ile belirtilmemiş bir Adreno GPU alıyorsunuz. GPU ayrıca HDR oyun, donanım hızlandırmalı H.256 ve VP9 kod çözme ve HLG için HDR Oynatma Codec desteği de getiriyor.

Ek olarak Snapdragon 6 Gen 1, 2750MHz’de saat hızına sahip 12 GB’a kadar LPDDR5 RAM’i ve UFS 3.1 depolamayı destekler.

Snapdragon 6 Gen 1, her zaman açık 3. nesil Algılama Hub’ına sahip özel bir 7. nesil Qualcomm AI motoru ve AI ağ performansına yardımcı olacak yeni nesil Qualcomm Hexagon Tensör Hızlandırıcısı içerir.

Yonga seti, hem mmWave hem de 6GHz altı 5G bağlantısı için destek sunan Snapdragon X62 5G Modem-RF sistemine, 5G çoklu SIM desteğiyle birlikte daha iyi güç verimliliği için 5G PowerSave 2.0’a sahip olduğundan 5G modem de alıyorsunuz.

Ayrıca, Qualcomm’un Wi-Fi 6E desteği ve LE Audio özellikli Bluetooth 5.2’yi tanıtan FastConnect 6700 sistemini destekleyen ilk yonga setidir.

Kameralar söz konusu olduğunda, yonga seti üç adede kadar 13 megapiksel kamera, 25 + 16 megapiksel kamera desteği veya tek 48 megapiksel kamera desteği ile Qualcomm Spectra 12-bit Üçlü ISP’yi getiriyor.

ISP ayrıca 30FPS’de 4K HDR video çekimi, 240FPS’de ağır çekim 720p video, donanım tabanlı çoklu çerçeve gürültü azaltma ve AI tabanlı yüz algılama, otomatik odaklama ve otomatik pozlama sunar.

Diğer önemli özellikler arasında Qualcomm Quick Charge 4+ desteği, çift frekanslı GNSS, Sensör Destekli Konumlandırma ve FHD+ 120Hz’e kadar cihaz üstü ekran desteği yer alıyor.

Snapdragon 6 Gen 1 Sizin İçin Değil mi? Snapdragon 4 Gen 1’e bakın

Ardından Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1’e sahibiz, bu, geçen yılki Snapdragon 480 Plus’ı takip ediyor ve %10’a kadar geliştirilmiş GPU performansı ve %15’e kadar daha iyi CPU performansı dahil olmak üzere bir dizi iyileştirme getiriyor.

Qualcomm, mimarisiyle ilgili tüm detayları bir kez daha paylaşmadı ancak şirket, Snapdragon 4 Gen 1’in 2GHz’e kadar saat hızına sahip 64-bit Kryp CPU ve Vulkan 1.1 ile belirtilmemiş bir Adreno GPU’ya sahip 6 nm’lik bir çipe sahip olduğunu doğruladı.

OpenGL ES 3.2 ve OpenCL 2.0 API desteği. Yonga seti ayrıca 2133MHz’e kadar LPDDR4X bellek desteğinin yanı sıra eMMC 5.1 ve UFS 2.2 depolama desteği de getiriyor.

Snapdragon 4 Gen 1, 7. nesil AI Motorunu almazken, yonga seti Snapdragon X51 Modem-RF sistemi sayesinde 5G desteği getiriyor. Ayrıca Wi-Fi 5 desteği ve Bluetooth 5.2 sunan FastConnect 6200 Sistemini de alıyor.

Snapdragon 4 Gen 1 aynı zamanda Qualcomm Spectra 12-bit Üçlü ISP, Çoklu Çerçeve Gürültü Azaltma ve Üçlü Eşzamanlı fotoğraf ve video yakalama özelliklerine sahip ilk Snapdragon 4 serisi yonga setidir.

Çipe sahip cihazlar 13 megapiksele kadar kamera, 25+13 megapiksel çift kamera sistemi veya tek bir 32 megapiksel kamera sunabilir. ISP ayrıca 60FPS’de 1080p Tek Video Yakalama, 30FPS’de 1080p Çift Video Yakalama, 120FPS’de 720p Ağır Çekim Video yakalama ve HEIC fotoğraf çekimi sağlar.

Diğer özellikler arasında Qualcomm Quick Charge 4+, çift frekanslı GNSS, Sensör Destekli Konumlandırma ve FHD+ ekranlarda 120 Hz’e kadar varan yer alır.

Qualcomm, yazı yazılırken bu çiplerin kullanılabilirliği veya OEM ortaklarının adlarıyla ilgili ayrıntıları paylaşmadı. Ancak Snapdragon 6 Gen 1 ve Snapdragon 4 Gen 1 hakkında daha fazla bilgi edindikçe sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

BENZER YAZILAR

‘Şehir Oluşturucuda 60FPS’nin Gerçek Bir Faydası Yok’

Geçen hafta Cities: Skylines 2'nin geliştiricileri kaşlarını kaldırdı. Merakla beklenen şehir kurma devam filmi, performans hedeflenen hedefleri tutturamasa bile önceden planlanan tarihte başlayacak. Reddit'teki lansman...

Anahtar Kelime Konumu Denetleyicisi

Herhangi bir dijital pazarlama kampanyasının başarısı, görünürlüğüne bağlıdır. Özellikle SEO söz konusu olduğunda, anahtar kelimeler ön plandadır. Anahtar kelime konumu denetleyici araçlarının devreye girdiği...

Yazılım Sektörü Trafik Trendleri Yakınlaştırmayı Aşağı, Diğerleri Yukarıyı Gösteriyor

Bir dijital istihbarat platformu olan SimilarWeb, kısa süre önce trafik eğilimleri FAANG hariç, ABD'deki halka açık en büyük 95 yazılım şirketinden biridir, ancak FAANG...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...