Cumartesi, Mart 25, 2023
Ana Sayfa Webmaster Sitenizi Lansmandan Önce Nasıl Dizine Eklersiniz ve Neden Önemli?

Sitenizi Lansmandan Önce Nasıl Dizine Eklersiniz ve Neden Önemli?

- Advertisement -

Yeni bir web sitesi başlatmayı planlıyor musunuz? Eğer öyleyse, trafik elde etmek için ilk adımınız, web sitenizi Google gibi arama motorlarında dizine eklemek olacaktır.

Bu, hedef kitlenizin sizi alakalı arama sorguları için daha sonra bulmasını sağlayacaktır.

Bu makale, web sitenizin mümkün olduğunca çabuk dizine eklenmesinin birçok nedenini ve bunu yapmanın bazı yollarını inceleyecektir.

Arama Motorları Tarafından Hızlı İndeksleme Neden Önemlidir?

Resmi lansmandan önce sitenizin arama motorlarında veya belirli sayfalarda dizine eklenmesi için birçok iyi neden vardır.

Onlar içerir:

 • Gazeteciler, blog yazarları ve etkileyiciler gibi halkla ilişkiler çalışanlarının, nereye bağlanacaklarını ve hangi siteyi paylaşacaklarını bilmeleri için lansman gününde sizi bulmasını istiyorsunuz. (Benzer adlara sahip rakipleriniz veya benzer alan adlarına sahip rakip olmayanlarınız varsa, gazeteci yanlış siteye bağlantı verebilir.)
 • Arama motorları aracılığıyla yeni müşteriler çekmek için sitenizin düzgün bir şekilde oluşturulması ve dizine eklenmesi gerekir. Lansmandan önce dizine eklenerek önbelleği kontrol edebilir ve sorunları giderebilirsiniz. (Bazı örümcekler de bunu yapacaktır ama ben her zaman yapabildiğim zaman arama motorunu kullanmayı tercih ederim.)
 • Lansmanlar büyük reklam harcamaları anlamına gelir ve ödeme yaptığınız müşterilerin sizi kolayca bulmasını isteyeceksiniz.
 • Yeni ürün veya kategori sayfaları dizine eklenmemişse, tüketicilerin ana sayfanızı veya arama işlevinizi gözden geçirmesi ve dönüşüm huninize ekstra adımlar eklemesi gerekecektir.
 • Yeni sitelerin tam olarak dizine eklenmesi haftalar alabilir. O noktada şirketinizin “yeniliği” çoktan eskimeye başladı.

Google Tarafından Dizine Eklenmek Ne Kadar Sürer?

Google Gelişmiş SEO’ya göre (belgeler) emekleme dört günden dört haftaya kadar sürebilir.

#AskGooglebot’ta oturum Google Arama Avukatı John Mueller ile yeni sayfalar için SEO’nun ne kadar sürdüğünü yanıtlıyor.

Mueller iki sorumluluk reddi beyanıyla başlar: Google, tüm web sayfalarının dizine ekleneceğini ve dizine eklenen her şeyin arama kullanıcılarına gösterilmeyeceğini garanti etmez.

İnternette yeni bir sayfa yayınlandığında, dizine eklenmesinin birkaç saatten birkaç haftaya kadar sürebileceğini söylemeye devam ediyor. En uygun içeriğin bir hafta içinde dizine eklendiğinden “şüpheleniyor”.

Peki, arama motorlarının sitelerimizi indekslemeye başlamasını nasıl sağlarız?

Google’dan Dizine Ekleme İsteyin

Google Arama Konsolu teklifleri birden çok yol var, web sitesi sahiplerinin yeni bir web sitesi hakkında Google’ı bilgilendirmesi ve en önemli sayfaların taranmasını ve dizine eklenmesini sağlamaları için. Bir site haritası göndererek ve bir robots.txt dosyası oluşturarak başlayabilirsiniz.

Ayrıca Google’dan URL’lerinizi taramasını isteyin ile URL İnceleme aracı. Dizine eklemenin bir veya iki hafta kadar sürebileceğini belirtiyorlar.

Bing’e Yeni Web Sitesi İçeriğini Bildir

Editörün notu: Google gibi, Bing de bir alet takımı web sitesi sahiplerinin web sitelerini Bing’in radarına almak için kullanabilecekleri. Bu onların IndexNow protokolünü içerir. Web sitesi sahiplerinin arama motorlarına yeni web sitesi içeriği hakkında anında bilgi vermesini sağlar.

IndexNow.org,

“…arama motorları her URL’yi sık sık taramadığından, arama motorlarının içeriğin değiştiğini keşfetmesi günler veya haftalar alabilir. IndexNow ile arama motorları, ‘değişen URL’leri, bu URL’ler için taramaya öncelik vermelerine ve böylece yeni içerik keşfetmek için organik taramayı sınırlandırmalarına yardımcı olur’ anında bilir.”

Yeni Web Sitenizin Bağlantısını Tweetleyin

Google, Twitter’ı yıldırım hızında tarar. Twitter’ın Yardım Merkezi şunları not eder:

Twitter profilinizde veya herkese açık Tweetlerinizde yazdığınız kelimelerin Google ve diğer arama motorları tarafından dizine eklenebileceğini ve bu terimler için yapılan bir aramada profilinizin veya Tweetlerinizin çıkmasına neden olabileceğini unutmayın.

Google, arama sonuçlarında gösterilecek tweetleri dizine eklemeye başladı.

Bir Twitter hesabınız varsa ve adınızı Google’da arattığınızda tweet’lerin çıktığını görüyorsanız, bağlantıyı tweet’lemeyi deneyin ve bakın.

Google Discover’dan Bağlantı Alın

Dizine eklenmek için yeterince kullanılmayan bir teknik, “keşfet” ve “yenile” ile taranan sayfalardan geri bağlantılara sahip olmaktır.

 • Discover, Google’ın yeni içerik keşif örümceğidir.
 • Yenile, Google’ın dizinlerindeki içeriği yenilemek için kullandığı bottur.

Size bir veya iki geri bağlantı verecek bir blog yazarı veya web sitesi sahibiniz olduğunda, Search Console’da oturum açıp açmayacaklarına bakın.

Ayarlar alanında, Google’ın taradığı URL’lerin ve ne zaman taradıklarının bir listesini indirebilirsiniz.

En sık taranan sayfaları bulun ve bu sayfalardan bağlantı isteyin. Tarama istatistikleri özelliğine erişimle ilgili talimatları bulabilirsiniz. burada.

Arama Dizine Eklemeyle İlgili Ek İpuçları

Ayrıca, en önemli sayfalarınızı dizine eklediklerinden emin olmak için arama motorları web sitenize gelmeden önce birkaç şeyi kontrol etmek isteyeceksiniz.

 1. robots.txt dosyanız yinelenen sayfalara, site arama sonuçlarına ve değişkenler gibi parametre tabanlı URL’lere izin vermemelidir.
 2. Site haritası robots.txt dosyasında ve Search Console’da listelenir ve yalnızca kendi kendine standartlaştırılmış URL’ler içerir.
 3. Aşamadan çıktığınızda, meta robots etiketi, “index, follow” kullanılarak dizine eklemeyi ve takip etmeyi teşvik etmek için güncellendi.
 4. Sayfayı sitenizin başlığına yüklemek için meta veriler ve kaynaklar dışında kodunuz yok – bu, fazladan komut dosyaları, eklentiler, izleme araçları vb. anlamına gelir.
 5. Bir örümceği Googlebot veya Bingbot olarak test edin ve web sitenizi nasıl taradığını görün. Ücretsiz olanlar da dahil olmak üzere bir sürü seçenek var.
 6. Doğru şekilde oluşturulduklarından ve hata olmadığından emin olmak için “canlı URL’leri” Search Console’da test edin.
 7. Örümcekleri içerik içindeki en önemli sayfalarınıza, ana web sitesi gezinmesine ve kırıntılara yönlendirmeye yardımcı olacak dahili bağlantılarınız var.

Çözüm

İndeksleme talebinde bulunmak ve lansmanınızın sızdırılması korkutucu olabilir, ancak gazetecilerin ve müşterilerin rakiplerinizi size karşı bulmasını ve para ve geri bağlantı kaybetme riskini mi tercih edersiniz?

Web sitenizi lansmandan önce dizine eklemezseniz, tüketicilerin sizi arama motorlarında bulması birkaç hafta sürebilir. Markanız veya adınız için ortaya çıkan herkes müşterilerinizi alabilir.

RELATED ARTICLES

OpenAI, ChatGPT ve Labs Kullanıcıları İçin Büyük Kesintiler Bildirdi

OpenAI'nin ChatGPT ve Labs'ı bugün bir kesinti yaşadı. Mobil kullanıcılar, korkunç "ChatGPT şu anda kapasitede" mesajını ve bunun kesinti hilesini aldıklarını bildiriyor. ChatGPT Plus...

Opera, Masaüstü Tarayıcılarda Yapay Zeka Destekli Özellikler Sunuyor

Opera, üretken yapay zeka araçlarını masaüstü tarayıcılarına dahil eden Tarayıcı Yapay Zekasının ilk aşamasını başlatıyor. Şirket, AI İstemlerini ve popüler GPT tabanlı hizmetleri ChatGPT ve...

TikTok CEO’su Veri Gizliliği ve Çevrimiçi Zarar Azaltma Konusunda Duruşmada Tanıklık Edecek

TikTok CEO'su Shou Chew, 23 Mart Perşembe günü Türkiye saati ile 10:00'da ABD Meclis Enerji ve Ticaret Komitesi önündeki bir duruşmada ifade verecek. CEO olarak...

Most Popular

iPhone 14, iPhone 14 Plus, Yepyeni Sarı Rengiyle Resmen Tanışın

Apple'ın en son iPhone'larının yeni bir rengini piyasaya sürmesini dilediğin bir zaman olsaydı, şirket hem iPhone 14 hem de iPhone 14 Plus için resmi...

MacOS’ta JPEG Görüntüsünü PNG, HEIF’e Dönüştürme

Mac'te doğrudan macOS'tan bir JPEG görüntüsünü PNG'ye veya HEIF'e ve tam tersini nasıl dönüştürebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır - hiçbir uygulama gerekmez. Mac'inizdeki macOS'ta JPEG, PNG ve...

OpenAI, ChatGPT ve Labs Kullanıcıları İçin Büyük Kesintiler Bildirdi

OpenAI'nin ChatGPT ve Labs'ı bugün bir kesinti yaşadı. Mobil kullanıcılar, korkunç "ChatGPT şu anda kapasitede" mesajını ve bunun kesinti hilesini aldıklarını bildiriyor. ChatGPT Plus...

Samsung Electro-Mechanics, katı hal pil için 14 patent başvurusunda bulundu

Samsung Electro-Mechanics şimdiye kadar katı hal pillerle ilgili görünen 14 patent başvurusunda bulundu. Kore Patent Ofisi tarafından yönetilen ve Güney Kore'de dosyalanan tüm patentlerin açık...

Recent Comments