Cuma, Aralık 1, 2023
Ana Sayfa Güvenlik Şirketler tutarlı ve güvenli bir strateji olmadan üretken yapay zekaya koşuyor

Şirketler tutarlı ve güvenli bir strateji olmadan üretken yapay zekaya koşuyor

- Advertisement -

Grammarly’ye göre, çoğu şirketin bunu dağıtmak için koordineli bir stratejisi yok veya güvenliğini nasıl değerlendireceğini bilmiyor; bu da yaklaşımlarını değiştirmezlerse onları risklere ve dezavantajlara maruz bırakıyor.

İşletmeler, dönüşümü yönlendirmek için üretken yapay zekayı devreye almak için acele ediyor. Araştırma, kuruluşların yazma kalitesini iyileştirme (%47), geliri artırma (%46) ve yürütmeyi hızlandırma (%42) gibi zorlukların üstesinden gelmek için teknolojiye yöneldiğini ve %43’ünün diğer yeniliklerle geçmişte olduğundan daha hızlı hareket ettiğini ortaya koyuyor.

İşletmeler üretken yapay zekayı benimsemede gecikiyor

Yine de şirketler benimseme konusunda çalışanlarının gerisinde kalıyor ve yalnızca %45’i tüm kuruluş genelinde güvenli ve uyumlu dağıtım sağlamak için kuruluş çapında bir stratejiye sahip.

Bu da onları, üretken yapay zekanın kopuk ve denetimsiz kullanımından kaynaklanan güvenlik tehditlerine ve teknik konsolidasyon zorluklarına karşı savunmasız bırakarak işlerini, müşterilerini ve çalışanlarını riske atıyor ve teknolojinin faydalarını gerçekleştirme yeteneklerini tehlikeye atıyor.

“Bir iş lideriyseniz, üretken yapay zekayı benimsemek isteğe bağlı değildir; ekipleriniz ve rakipleriniz zaten öyledir,” dedi Matt Rosenberg, Grammarly’nin CRO’su ve Grammarly İş Başkanı. “Teknolojinin değerini fark edemeyen veya hafife alamayanlar geride kalacak, ancak işletmelerin onu geniş ölçekte nasıl çalıştıracaklarını bilmeleri gerekiyor. Bütüncül çözümlerle şirket çapında bir stratejiyi dikkatli bir şekilde uygulamak, üretken yapay zeka yoluyla dönüşüm elde etmek ve uzun vadeli risklerden kaçınmak için çok önemlidir.”

Kuzey Amerika ve Birleşik Krallık’taki 301 teknoloji karar vericisi üzerinde yapılan çalışma, teknolojiyi erkenden uygulayan ve duvardan duvara stratejisiyle işletmelerin rekabet avantajı elde edeceğinin altını çiziyor. Ek bulgular şunları içerir:

  • Üretken yapay zeka, yanıt veren şirketlerin %89’u için kritik veya önemli bir önceliktir ve 2025’e kadar neredeyse tamamı (%97) iletişimi desteklemek için teknolojiyi kullanıyor olacak.
  • Üretken yapay zeka kullanan yanıt verenlerin %74’ü, bunun şimdiden geliri artırma yeteneklerini geliştirdiğini ve üretken yapay zekadan elde edilen ortalama günlük zaman tasarrufunun %33 olduğunu söylüyor; bu, her iş gününde 2,5 saat veya her iş haftasında 13 saate eşdeğer.
  • Şirketlerin üretici yapay zekayı kullanmama konusundaki en büyük endişesi rakiplerinin gerisinde kalmak (%35) ancak güvenlik endişeleri (%32), tutarlı bir yapay zeka stratejisinin olmaması (%30) ve üretken yapay zekayı yönetecek dahili politikaların olmaması (%27) benimsemeyi engelliyor.

Üretken yapay zekanın aşırı kontrolsüz kullanımı

Bulgular, üretken yapay zekanın işlerin yapılma şeklini değiştireceğini pekiştiriyor: Katılımcıların %62’si, yapay zekanın bir yıl içinde tüm şirketlerindeki iş akışlarını dönüştürmesini bekliyor.

Ve bu sadece zamandan tasarruf etmek ve geliri artırmakla kalmıyor; teknolojiyi benimseyenler, bunun müşteri memnuniyetini artırma (%77), çalışan deneyimini geliştirme (%79), işletim maliyetlerini düşürme (%75) ve gizlilik uyumluluğunu iyileştirme (%77) becerileri üzerinde şimdiden dönüşümsel veya büyük bir etkiye sahip olduğunu söylüyor. Veri güvenliği (%73).

Şirketler devreye alma konusunda hızlı ilerlerken, çalışanlar da daha hızlı hareket ediyor: Ankete katılanların %39’u işyerinde tüm yazı yazma ve düzenleme işlemleri için zaten üretken yapay zeka kullanıyor, ancak bunların %80’i şirketlerinin henüz üretken yapay zekayı benimsemediğini söylüyor.

Çoğu satış, pazarlama, İK ve müşteri desteği lideri, üretken yapay zekayı “kritik” bir öncelik olarak görüyor ve %72’si, farklı departmanların kuruluş çapında bir strateji olmadan bunu kendi başlarına kullandığını bildiriyor.

Çalışma, daha iyi mahremiyet oluşturmak için acil bir ihtiyaç olduğunu öne sürüyor ve güvenlik uygulamaları ve üretken AI etrafında okuryazarlık.

Katılımcılar, kurumsal veri güvenliğini hem yatırımlarındaki en kritik kriter hem de benimsemenin önündeki en büyük teknik zorluk olarak gösterdi. Yine de, yanıt veren şirketlerin %64’ü potansiyel üretici yapay zeka iş ortaklarının güvenliğini nasıl değerlendireceklerini bilmiyor.

Özellikle çalışanların ne kadar hızlı hareket ettiği göz önüne alındığında, şirketler geride kalmaktan kaçınmak istiyorlarsa üretken yapay zekaya yönelik kapsamlı bir yaklaşımı benimsemeyi bekleyemezler.

Katılımcılar, şirketlerinin kuruluşlarında kullanılabilecek (%90) ve birçok farklı senaryonun bağlamını anlayan (%89) bir çözüme ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Bütünsel stratejilere sahip şirketlerin, departman düzeyinde kullananlara göre üretken yapay zekayı benimsemeyi hızlandırma olasılığı 1,4 kat daha fazladır. Ayrıca rakiplerinden daha hızlı dağıttıklarını söyleme olasılıkları 1,5 kat daha fazladır.

BENZER YAZILAR

Apple’ın M2 Max SoC’si 14 inç, 16 inç MacBook Pro Modellerinin Her İkisinde de Kullanılabilir, 12 Çekirdekli CPU ve Diğer Yükseltmeler Sunacak

M1 Max gibi, Apple'ın da M2 Max'in hem 14 inç hem de 16 inç MacBook Pro modellerinde çalışmasına izin vereceği bildiriliyor. Bu çok çeşitli...

Foxconn, Apple’ın Çok Daha Ucuz Olacağı Bildirilen İkinci Nesil AR Kulaklığını Toplu Üretecek

Apple'ın ikinci bir AR kulaklığı üzerinde çalıştığı bildirildi. Daha ucuz dedi ilkinden. Lansmanına yardımcı olmak için Foxconn, seri üretimi de dahil olmak üzere belirli düzenlemeler...

Nintendo Switch 2’de OLED Ekran Bulunmayacak; 3 Kasım 2024 Geri Dönüşün Yayın Tarihi

Nintendo Switch 2 bir OLED ekrana sahip olmayacak ancak internette dolaşan söylentilere göre yine de onu selefinin orijinal modelinden ayıracak bir şeyle gelecek. Bir sonraki...

POPÜLER YAZILAR

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...

Snapdragon 8 Gen 4, TSMC’nin 3nm N3E Süreciyle Seri Üretilecek, Samsung, Qualcomm’un Siparişlerini Güvenceye Almadaki Önemli Fırsatı Kaybediyor

Samsung'un, bir sonraki amiral gemisi yonga seti olan Snapdragon 8 Gen 4'ün TSMC'ye seri üretimi için Qualcomm ile ortaklık kurma fırsatını kaçırdığı bildiriliyor. Tayvanlı...

MESA’nın Yeni Güncellemesi NVIDIA Vulkan Sürücüsünü Alıyor, Ayrıca AMD RDNA 3.5 GPU’ları da Destekliyor

Açık kaynaklı OpenGL ve Vulkan API kütüphanesi MESA, En son 23.3 sürümünde NVIDIA NVK Vulkan sürücüsünün yanı sıra AMD RDNA 3.5 GPU desteği. MESA 23.3,...

Google Mesajlar 1 Milyar RCS Kullanıcısını Kutluyor, Yeni Fotomojiyi, Özel Balon Renklerini ve Daha Fazla Eklemeyi Tanıtıyor

Google, RCS'nin etkin olduğu 1 milyardan fazla aktif kullanıcının bulunduğunu duyurdu. Şirket, bu dönüm noktasını uygulamadaki bir dizi yeni özellikle kutlamaya karar verdi. Artık...