Pazartesi, Aralık 5, 2022
Ana Sayfa Webmaster Sıralama Faktörü Olarak Google Arama Konsolu

Sıralama Faktörü Olarak Google Arama Konsolu

- Advertisement -

Search Console, sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansıyla ilgili sorunları izlemenize ve düzeltmenize yardımcı olan ücretsiz bir Google aracıdır.

Google Search Console’dan SEO çabalarınıza rehberlik edecek pek çok yararlı bilgi edinebilirsiniz. Ama bu bir sıralama faktörü mü?

Hadi kazalım.

İddia: Bir Sıralama Faktörü Olarak Google Arama Konsolu

Araç, perde arkasında neler olup bittiğiyle ilgili her ayrıntıya erişmemizi sağlamasa da, Google’ın sayfalarımızı daha iyi taramasına ve dizine eklemesine nasıl yardımcı olabileceğimiz konusunda kesinlikle çok miktarda bilgi paylaşıyor.

Ayrıca, performans raporları size web sitenizin hangi sorguları gösterdiğini, bu sorgular için ortalama arama konumlarınızı ve kaç kişinin Google Arama’dan web sitesine tıkladığını gösterir.

Google Search Console’u kullanmak biz pazarlamacılara kesinlikle üstünlük sağlıyor. Ancak, sıralamayı etkileyen araç mı yoksa üstünlüğünüzü keskinleştiren içgörüler mi?

Kanıt: Google Search Console Bir Sıralama Faktörü mü?

Google, Search Console’un bir sıralama faktörü olup olmadığına açıkça değinmedi, bu nedenle ilk bakışta bir faktör gibi görünebilecek birkaç özelliğe göz atacağız.

Google Arama Sonuçlarına Web Sitesi Ekleme

Saygın SEO siteleri, site sahiplerine Google Search Console’a kaydolmalarını ve Google’a bir site haritası göndermelerini söyler.

Sıralama Faktörü mü?
Sıralama Faktörü Olarak Google Arama Konsolu. Sıralama Faktörü mü?

Bu, Google Arama Konsolunun kendisini Google’da sıralamak için gerekli bir adım gibi gösterebilir.

Ancak Google arama sonuçlarında yer almak için site haritanızı göndermenize gerek yoktur.

Google, siteleri otomatik olarak arar; özel bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece web sitenizi yayınlayın ve Google (eninde sonunda) onu bulacaktır. Site haritanızı göndermek en iyi uygulamadır, ancak gerekli değildir.

Dizin Oluşturma Sorunlarını Düzeltin ve Yeniden Dizin Oluşturma İsteyin

Bazen, web siteleri veya web sayfaları Googlebot tarafından gözden kaçırılır ve bu, bir dizine ekleme sorunu nedeniyle ortaya çıkabilir.

Search Console’da, arama motorunun web sitenizdeki tüm sayfaları bulup bulamayacağını size bildiren kapsam raporlarını görüntüleyebilirsiniz.

Sayfalar, bulunup bulunmamalarına ve nasıl dizine eklendiklerine göre gruplandırılır.

Rapor, bazı sayfaların neden bulunamadığını veya dizine eklenemeyeceğini açıklar.

Web sitenizdeki bir indeksleme veya tarama sorununu düzelttikten sonra, Google Search Console’da düzeltildiğini Google’a bildirebilirsiniz.

Sıralama Faktörü mü?
Sıralama Faktörü Olarak Google Arama Konsolu. Google Search Console’dan ekran görüntüsü, Haziran 2022

Web sayfalarınızın taranması ve dizine eklenmesi arama sonuçlarında görünmesi için gerekli olmakla birlikte, sıralamadan ayrı bir adımdır.

Bununla birlikte, sitenizi veya sayfalarınızı dizine eklemek birinci adımdır. Sayfalarınızı dizine eklemekte sorun yaşıyorsanız deneyin.

Performans Metriklerini İyileştirin

Bir site taranıp dizine eklendikten sonra, arama sonuçlarında “rekabet edebilir”.

Google Arama Konsolu bize sıralama faktörlerinin ayrıntılarını vermez, ancak sitenizi kaç kişinin gördüğünü ve tıkladığını, sitenizin hangi sorgular için görüntülendiğini ve ortalama arama konumunuzu gösterir.

Web sitesi tıklamalarını, gösterimlerini ve ortalama konumlarını keşfederek, SEO çalışmalarınızı geliştirmek için ihtiyacınız olan verileri toplayabilirsiniz.

Hangi içerik parçalarının iyi performans gösterdiğini araştırın ve hızlı kazançları keşfedin.

Performans metrikleri, sıralamada doğrudan ağırlıklandırılmaz; bunlar daha çok Google aramadaki performansınızın sonucunun bir ölçümü gibidir.

Kararımız: Google Arama Konsolu Bir Sıralama Faktörü Değildir

Sıralama Faktörü mü?
Sıralama Faktörü mü?

Hayır, Google Search Console bir sıralama faktörü değildir.

Google arama sonuçlarında yer almak için Google Search Console’a kaydolmanıza gerek yoktur.

Ancak, sitenizin performansını anlamanıza ve sorunları belirlemenize yardımcı olduğu için Google Search Console’u kullanmak akıllıcadır.

RELATED ARTICLES

Pazarlama İlişkilendirme Modelleri İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Müşterilerin, dönüşüme giden yol boyunca birden çok kanal ve kampanya (çevrimiçi ve çevrimdışı) aracılığıyla bir markayla etkileşim kurduğunu hepimiz biliyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde, B2B sektöründe...

Arama Tahmini Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama, sanat ve bilimi harmanlamak, yaratıcı fikirleri eyleme geçirilebilir, izlenebilir adımlarla birleştirmekle ilgilidir. Ancak, sayfa içeriğinizi değiştirmeden veya web sitenizi yeniden yapılandırmadan önce, neyin...

Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

İnternetin ilk günlerini hatırlıyor musunuz? Yahoo oyunlarında solitaire oynarken tüm gününüzü AOL messenger'da arkadaşlarınızla sohbet ederek geçirebilirsiniz. Sonra annen bir arama yapmak için telefonu aldı...

Most Popular

AMD Ryzen 7000 ‘Zen 4’ X Olmayan Masaüstü İşlemciler 10 Ocak’ta Piyasaya Sürülecek

AMD Ryzen 7000 "Zen 4" X Olmayan İşlemciler CES 2023'te Tanıtıldı, Aynı Ay Piyasaya Sürüldü AMD'nin en az üç yeni Ryzen 7000 "Zen 4" X...

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Intel, 2030’a Kadar Yeni Nesil Çiplerde Bir Trilyon Transistörün Yolunu Açıyor

IEDM'de Intel Research, sergilendi Moore Yasası Nasıl Canlı ve Chipzilla 2030 yılına kadar Trilyon transistörlü yeni nesil çipleri nasıl sunmayı planladığını. Intel Araştırması Moore Yasasını...

Recent Comments