Ana Sayfa / Microsoft / “Silika Projesi” geleceği depolama ortamı olarak camı hedefliyor
"Silika Projesi" geleceği depolama ortamı olarak camı hedefliyor
"Silika Projesi" geleceği depolama ortamı olarak camı hedefliyor

“Silika Projesi” geleceği depolama ortamı olarak camı hedefliyor

Microsoft’un yeni Edge tarayıcısı, Excel’de doğal dil sorgulaması ve diğer yakın vadeli yeniliklerin aksine, yakın zamanda görmeyeceğiniz daha ilginç duyurulardan biri verileri camda saklamaktır: Project Silica.

Microsoft Ignite’de şirket, Superman filmini bir cam bölmede saklamak için üç boyutlu bir kayıt sistemini (Warner Bros film stüdyosunun yardımıyla) nasıl geliştirdiğini gösterdi. Microsoft, görüntüleri bir PC monitöründe görüntüleyen piksellerin üç boyutlu bir sürümü olan ‘vokselleri’ kullanarak, filmin dijital sürümünü Project Silica camında saklayabildi. 100 mm’den fazla voksel 2 mm kalınlığında bir cam tabakasına depolanabilir.

2016 yılında Microsoft, geleneksel disk veya flash tabanlı depolamaya biyolojik bir analog olarak veri depolamak için DNA şeritlerini nasıl kullanabileceğini göstermeye başladı. Microsoft’un camı kaynatıp, çelik yünü ile ovalayarak ve hatta verilerin herhangi bir bozulması olmadan mikrodalgaya alarak test ettiği için cam depolama daha pratiktir. Kızılötesi katmanlar, camı geleneksel DVD kayıt ortamına benzer şekilde bozar, ancak bunu camın içinde ve açık havadan uzakta yapın. Microsoft, Project Silica ile ilgili bir blog gönderisinde verileri lazerler kullanarak tekrar okunur ve makine öğrenimi, ışığın camdan yansıması olarak kodunu çözmek için kullanılır.

"Silika Projesi" geleceği depolama ortamı olarak camı hedefliyor
“Silika Projesi” geleceği depolama ortamı olarak camı hedefliyor

Microsoft’un Superman demosunun belirttiği gibi, sinema filmi endüstrisi böyle bir depolama teknolojisiyle ilgilenen bir müşteri olabilir. Analog film, çürümeye ve diğer bozulmalara maruz kalan kötü şöhretli kırılgandır. Birçok erken film tamamen kayboldu çünkü orijinal negatifler geri dönüşü olmayana kadar kötüleşti. Film stüdyoları, renkli verileri ayırıp sonra gerekirse yeniden yapılandırarak birden fazla yerde birden fazla kopya saklar, ancak bu maliyetli ve zahmetli bir işlemdir.

Microsoft’un tanıtımı açık bir şekilde bu çözümü teorik aşamadan geçmiş olsa da, üretime pek hazır değil. Teknolojiye içeriden bakılan çeşitlilik, Microsoft’un henüz veri okumak ve yazmak için ticari olarak mevcut üretim ekipmanına sahip olmadığını bildiriyor. Ayrıca, herkese açık olarak henüz cevaplanmamış diğer soruların yanı sıra, milimetre küp başına ne kadar verinin saklanabileceği veya verinin gerçekte ne kadar sürebileceği de açık değildir.

Yine de arşiv verileri, özellikle ‘disk çürümesi’ gibi faktörlerin yıllar önce CD ve DVD’lerde sessizce kemikleri gibi depolama şirketlerinin sessizce çözmeye çalıştığı bir sorundur. Sabit sürücüler sonsuza dek dönebilir mi? Hayır. İçerik sağlayıcıları, sunucu gibi bir depolama çözümünün sürekli bakımını, bir düzine yılda bir veya iki kez dokunabilecek verileri saklama maliyetiyle dengelemelidir. Cevap olabilir, ama hala yapılması gereken işler var.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir