Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Biyografi Shakira Kimdir - Shakira Biyografisi Resimleri

Shakira Kimdir – Shakira Biyografisi Resimleri

- Advertisement -
- Advertisement -

Shakira biyografi – Shakira nereli – Shakira resimleri – Shakira fotoları – Shakira kimdir – Shakira hakkında bilgi – Shakira hayatı
 
 
 
 Doğum adı: Shakira Isabel Mebarak Ripoll
 Lakabı: shak
 Doğum 2 Şubat 1977 (33 yaşında)Barranquilla, Kolombiya
 Köken latin
 Tarz(lar) Pop Rock, Latin Rock, Latin Pop
 Meslek(ler) Müzisyen, Şarkı Yazarı, Dansçı
 Çalgı(lar) Vokal, Gitar, saz, Bateri
 Etkin yılları 1991-günümüze
 Plak şirketi Sony BMC, Epic
 İlişkili Juanes, Beyoncé, Alejandro
 hareketler Sanz, Gustavo Cerati, Wyclef Jean, Carlos Santana, Miguel Bosé
 
 
 Shakira Isabel Mebarak Ripoll, (d. 2 Şubat 1977, Barranquilla, Kolombiya) ya da kısaca Shakira, Lübnan asıllı Kolombiya’lı şarkıcı, söz yazarı, dansçı ve oyuncudur. 90’lı yılların sonlarına doğru büyük bir patlama yapan Pop,Latin Pop,Pop Rock, Latin Rock müzik furyasındaki en önemli isimdir. Özellikle yarı Arap yarı Latin figürü danslarıyla insanların beğenisini toplamıştır. Aynı zamanda beste de yapan sanatçı 2 kez Grammy, 7 kez Latin Grammy, 22 kez Billboard Latin Müzik Ödülü kazanmıştır. Sadece studyo albümleri dünya çapında 75 milyonun üzerinde satmıştır. Bu rakam toplama ve konser albümleriyle 100 milyona çıkar. Amerika’da 9.6 milyon satmıştır. En fazla satan Kolombiyalı sanatçıdır. “Hips Don’t Lie” teklisi 20 milyon satarak son 10 yılın en çok satan singleı olmuştur. 2010 yılında seslendirdiği Dünya Kupası şarkısı “Waka Waka” 5 milyon satarak, dünya kupası tarihinin en çok satan şarkısı olmuştur. Ayrıca şarkı Youtube’da 215 milyondan fazla izlenerek en çok izlenen 3. klip olmuştur. Shakira; Amerika’da, Avustralya’da ve İngiltere’de 1 numaraya yükselen tek Güney Amerikalı sanatçı olmuştur.
 Shakira aynı zamanda Kolombiya’da faaliyet gösteren Pies Descalzos adlı bir sivil toplum örgütünün kurucusu ve onursal başkanıdır. 6 yaşında ilk bestesini yapmıştır. 140 IQ’luk bir zekaya sahiptir. Danslarını büyükannesinden öğrenmiştir. Ayrıca Shakira, içki ve kahve içmiyor, çikolataya bayılıyor. İspanyolca, İngilizce, İtalyanca ve Arapça dillerini çok iyi biliyor.
 
 İlk Yılları
 
 2 Şubat 1977’de Carmen Ripoll Torrado William Mebarak Chadid’in Kolombiya-Barranquilla’da dünyaya geldi. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları Barranquilla’da geçen Shakira, La Rosa De Cristal adını verdiği ilk şiirini dört yaşında yazdı. Daktiloyla ödüllendirilen küçük Shakira şiir yazmaya devam etti ve daha sonra bunları şarkılara dönüştürmeye başladı. Sekiz yaşındayken erkek kardeşlerinden birini kaybeden Shakira ilk şarkısını ona ithafen yaptı. Dansa olan ilgisi de küçük yaşlarda ortaya çıkan Shakira, babasıyla birlikte gittiği bir Arap restoranında darbukayla tanıştı ve masanın üstüne çıkıp dans etmeye başladı. O anda dansçı olmak istediğini anladığını söyleyen okul korosuna alınmamasının küçük hayalkırıklığı yerini her cuma öğrendiği yeni figürlerini sergilediği dans show’una bırakmıştı. Bu onun deyimiyle ilk performanslarıydı.
 
 
 1991-1994 Magia ve Peligro
 
 10 ve 13 yaşları arasında Barranquilla’da bir çok etkinliğe dans etmesi için davet edilen Shakira, hayatının dönüm noktalarından birini prodüktör Monica Ariza ile tanışmasıyla yaşadı. Zira Ariza, Shakira’dan çok etkilenecek ve ona Sony’nin Kolombiya ofisiyle bir görüşme ayarlayacaktı. Söylediği üç şarkıyla Sony çalışanlarını fazlasıyla etkileyen Shakira üç albümlük sözleşmeyi imzalamıştı bile. 1991’de ilk albümü Magia, müzik raflarındaki yerini aldı. Henüz 15 yaşında olan şarkıcının albümü beklenen ilgiyi görmeyince 1993’te yayınlanacak ikinci albüm Peligro için kollar sıvandı. İlkinden daha iyi bir çıkış yakalayan Shakira sonuçtan yine de memnun değildi. Şili’de yapılan ve Latin Amerikalı şarkıcıların kendilerini gösterme fırsatı bulduğu Viña del Mar International şarkı festivalinde seslendirdiği “Eres” isimli şarkısıyla o dönemde 20 yaşında olan Ricky Martin’in de aralarında olduğu jüri tarafından birinci seçildi. Martin, Shakira’nın performansından çok etkilenmişti.
 
 
 Pies Descalzos (1996)
 
 Kolejdeki eğitimini tamamlamak üzere eğitimine bir süre ara veren Shakira 1995’te yine sahnelere döndü.
 Alanis Morissette’den oldukça etkilenen şarkıcı aynı yıl Latin Amerika’da ona büyük ün kazandıracak üçüncü albümü, ilk stüdyo albümü Pies Descalzos’ı çıkardı. Albümden çıkan ilk parça “Estoy Aqui”‘dir. Kolombiya, Arjantin, Meksika ve Brezilya’da zirveye oturan şarkı Güney Amerika’da büyük bir hit oldu. Bu şarkıyla Latin Amerika’nın yanında diğer İspanyolca konuşan ülkelerde de ünlü olan şarkı İspanya listesinde 5 numaraya kadar çıktı. Aynı zamanda Amerika’da onun sesini duymuştu, şarkı Amerika Latin listesinde 2 numaraya yükseldi.
 Albümün 2. single’ı “Donde Estas Corazon”‘da çıkış parçasına yakın başarı gösterdi. Kolombiya’da albümden 3 single 1 numara oldu. Artık o tüm Kolombiya’nın sevgilisi olmuştu. Albümden 6 tane single çıktı ve albüm dünya çapında 5 milyon sattı. Albümün satışı ödülleride etkiledi. 1997 yılında Shakira “Latin Billboard Ödülleri”‘ne 3 dalda aday oldu. “En İyi Pop Albüm”‘de dahil 3 ödülü de alan Shakira o yıla damgasını vurdu. Shakira 1997 yılında aday olduğu bütün ödülleri aldı. Bu albüm Shakira’nın müzik şirketiyle imzaladığı son albüm olacaktı ama albümün büyük başarısından dolayı şirket Shakira’yı bırakmadı ve onu bir albüm daha çıkarması konusunda ikna etti.
 
 
 ¿Dónde Están Los Ladrones? (1998)
 
 Emilio Estefan’ın prodüktörlüğünde gerçekleştirilecek yine İspanyolca söylediği şarkılardan oluşan ¿Dónde Están Los Ladrones?, 1998 yılında çıktı. Türkçesi “Hırsızlar Nerede?” olan album Shakira’yı uluslar arası ünle tanıştıran ilk albüm oldu. Albümün ilk parçası “Ciega, Sordomuda” Shakira’yı Amerika’da da ünlü yaptı. Amerika Latin listelerinde 1 numaraya yerleşen şarkının asıl hit olduğu kıta Güney Amerika’dır. Güney Amerika’da ki tüm ülkelerde 1 numaraya ulaşan şarkı 1990’lı yılların en önemli birkaç Latin şarkısından biri olarak gösteriliyor.
 Ama Shakira’yı Amerika kıtasının dışında da ünlü yapan şarkı bu albümün bir diğer parçası olan “Ojos Asi”. Bu hit şarkı 4 ödül kazandı. Kazandığı en önemli ödül ise Latin Grammy’lerde “En İyi Kadın Pop Şarkı” ödülü. Birçok Avrupa listesinde de yüksek sıralara oturan şarkı albümün satışını etkiledi. Amerika’da 1.6 milyon satan albüm dünya çapında 10 milyonu geçen bir satışa ulaştı. Albümden çıkan 2 şarkı Amerika Latin listesinde 1 numara oldu. Albümün singlelarını ise en çok seven ülke Arjantin gibi gözüküyor. Ülkede, albümden çıkan 5 single ın 3 tanesi 1 numara olmuşken 2 taneside 2 numara olmayı başardı. Ayrıca bu albüm, dünyada en çok satan 2. İspanyolca albümdür. Ve 1990’lı yılların yapılmış en iyi Latin albümlerinden biri olarak gösteriliyor. Allmusic tarafından 5 üzerinden 4.5 yıldız almıştır.
 
 
 Laundry Service (2001)
 
 2000 yılında İngilizce sözlü şarkılardan oluşacak bir sonraki albümü için Gloria Estefan’la ortak çalışmaya başlayan Shakira, ¿Dónde Están Los Ladrones? albümündeki şarkıların İngilizce versiyonlarını kaydetti. Daha sonra eski şarkılarını kullanmaktan vazgeçen şarkıcı yeni albüm için yeni şarkılar yazdı.
 
 Bir yıllık sürenin sonunda ortaya çıkan ve dört İspanyolca şarkının da yer aldığı Laundry Service 2001 yılında piyasaya sürüldü. Türkçe’de “Çamaşır Yıkama Servisi” anlamına gelen “Laundry Service” ismi için Shakira, “Geçmişe bir sünger çektim. Bu albümle birlikte geçmişe ait ne varsa hepsini yıkadım. Hayranlarımın karşısına yepyeni bir Shakira olarak çıkıyorum.” diyor. Shakira’nın önceden bundan haberi olmasada albümün çıkış parçası “Whenever, Wherever” çok büyük bir hit oldu. 2001’in sonlarında çıkan şarkının başarısı 2002’de büyüdüğü için şarkı bazı yerlerde 2002’de çıktı yazabilir. Şarkı 39 ülkede 1 numara olarak albüme çok büyük başarı getireceğinin sinyallerini veriyordu. Şarkı 1 tane Latin Grammy, 1 tane MTV VMA ödülü ve çok daha fazlasını kazandı. Aynı zamanda şarkı 15 milyon kopya satarak 2002’nin en çok satan şarkısı ve son 10 yılın en çok satan 3. şarkısı oldu.
 Bu hitin ardından albüm çıktı ve beklendiği gibi büyük bir başarı gösterdi. Birçok listeye 1 numaradan giriş yaptı. Amerika’da ise ilk hafta 365 bin satarak 3 numara oldu. Albümün satışlarının çok hızlı olduğu dönemde albümün 2. parçası “Underneath Your Clothes” çıktı. Satışları daha da hızlandıran şarkı çıkış parçası kadar olmasada büyük başarı yakaladı. Bu 2 hitin arkasından Shakira albümün 3. parçası “Objection”‘ı yayınladı. Şarkının listeleri ilk 2 single a göre biraz düşük olsada yinede iyiydi. Avustralya, İtalya, Yen Zelanda gibi ülkelerde top 10’a giren şarkı Romanya, Arjantin ve Macaristan’da zirveye oturdu. Albümden çıkan 4. single ise “The One”‘dı. Şarkının listeleri çok iyi olmasada Portekiz gibi ülkelerde kalıcı hit oldu. “The One” Amerika’da yayınlanmadı. Nedeni ise bir önceki şarkısı “Objeciton”‘ın sadece 55 numaraya kadar çıkması.
 Bu 4 İngilizce singledan sonra albümden 2 tanede İspanyolca single çıktı. Bunların ilki “Te Dejo Madrid”. Şarkı İspanyolca konuşan ülkelerde hit oldu ve İspanya’da 1 numaraya yükseldi. 2. İspanyolca single ise “Que Me Quedes Tu”. Amerika Latin listelerinde 1’e yükselen şarkı, Shakira’ya 1 tane “BMI Awards” ödülü kazandırdı. Albümden toplamda 4 İngilizce ve 2 İspanyolca şarkı single olarak çıktı. 2002’nin en çok stan albümlerinden biri olan “Laundry Service” günümüze kadar Amerika’da 3.7 milyon ve dünyada 20 milyon sattı. Bu satışla tüm zamanların en çok satan albümleri listesine girdi. Shakira’nın hala en çok satan ve en başarılı albümüdür.
 
 Fijacion Oral Vol.1 (2005)
 
 Shakira, son albümü “Laundry Service”‘in promosyonlarını 2003 yılında bitirdi ve yeni bir albüm için kayıtlar yapmaya başladı. 2 yıllık bir uğraşıdan sonra 2005 yılında yeni projesi Fijacion Oral Vol.1 i çıkardı. Büyük bir bölümü İspanyolca olan albümün çıkış parçası La Tortura dünya çapında bir hit oldu ve albümün başarısında büyük katkı sahibi oldu. 19 ülkede zirveye oturan şarkı Amerika Latin listesinde de 35 hafta 1 numarada kalarak rekor kırdı. Shakira bu single ile, 2005 MTV VMA Ödülleri’nde İspanyolca şarkıyla performans sergileyen tek sanatçı oldu.
 Albüm ilk haftasında 575 bin satarak Billboard 200 listesine 3 numaradan giriş yaptı. Bu girişle albüm Billboard listelerine en yüksek giriş yapan ispanyolca albüm ve aynı zamanda ilk haftasında 500 binin üzerinde satan tek İspanyolca albüm oldu. Amerika’da 2 milyonun üzerinde satarak 2x Platinum aldı ve Amerika’da en çok satan İspanyolca albümdür. Yayınlandıktan sadece 1 gün sonra Meksika’da 3x Platinum, Venezuela ve Kolombiya’da Platinum aldı. Dünyada, sadece ilk 3 gününde 1 milyondan fazla sattı. Günümüze kadar ise dünya çapında ise 9 milyon gibi yüksek bi rakama ulaştı. Tüm zamanların en çok satan 3. İspanyolca albümüdür. Ayrıca Shakira bu albümle 2. Grammy ödülünü kazandı. Ve aynı yıl 4 tane de Latin Grammy ödülü kazandı. Shakira, bu albümle toplam 28 ödül kazanmıştır.
 Albümden 4 şarkı, single olarak yayınlanmıştır. Bunların en başarılısı olan “La Tortura”‘dır. “No” ve “Dia De Enero” teklisi 6 ülkede ve “Las de la Intuicion” 9 ülkede 1 numara olmuştur. Bu singleların en önemli ortak noktaları, hepsinin İspanya’da zirveye çıkmalarıdır.
 
 Oral Fixation Vol.2 (2005)
 
 Aynı yıl Shakira bir albüm daha çıkaracaktı. Albümün çıkış parçası olan “Don’t Bother”‘ı önceden MTV EMA’de söylemişti. Uluslararası hit olan şarkı birçok ülkede Top 10’a girdi. Şarkının başarısından sonra albüm 29 Kasım 2005’te yayınlandı. Bu, Shakira’nın 2. İngilizce, de 5. albümüydü. Oral Fixation Vol. 2 yine çok büyük başarı yakaladı. Albüm Amerika’da ilk haftasında 328 bin sattı ve 4 numaradan giriş yaptı. Albüm, Amerika’da 1.8 milyon satarak Platinum aldı. Dünyada ise 8 milyondan fazla sattı. Albümün ikinci parçası olan “Hips Don’t Lie” 2006 Şubat ayında çıktı. Şarkı 21. yüzyılın en çok satan şarkısı, aynı zamanda 21. yüzyılın en başarılı şarkılarından oldu. Shakira, bu şarkıyla ilk kez Amerika’da 1 numaraya yerleşti. Şarkı yaklaşık 70 ülkede 1 numara oldu ve dünyada 20 milyondan fazla sattı. Albümün satışını da büyük oranda etkileyen şarkı çıktığı hafta albümün satış oranını %643 arttırdı. Ayrıca Shakira, şarkıyı “Bamboo” versiyonunda FIFA 2006 için kaydetti. Böylece 2006 MTV VMA’da 8 dala aday oldu. Daha sonra Shakira 3. single olarak “Illegal”‘i yayınladı. Bazı Avrupa ülkelerinde hit olan şarkı Avrupa Hot 100 listesinde 5 numaraya çıkmayı başardı. Son olarakta albümden İspanyolca single çıktı. “Dia De Enero” Latin Amerika’da büyük hit oldu ve Kolombiya, Arjantin, Meksika gibi ülkelerde zirveye oturdu.
 
 She Wolf (2009)
 
 Shakira 3 seneden sonra Sony Music etiketiyle 9 Ekim 2009′ da She Wolf adlı albümünü çıkardı. Albümden önce piyasaya çıkan ve albümle aynı ada sahip tekli Amerika’da 4 numaraya kadar yükseldi. Shakira, She Wolf’un klibinde Beyonce ve Britney Spears gibi ünlü isimlerin çok ses getiren kliplerinin yönetmenliğini yapmış olan Jake Nava ile çalıştı. Yaratıcı ve bir o kadar seksi vidoe klipte kendine has dans teknikleriyle dikkat çekti. Did It Again, Give İt Up To Me gibi hitlerde barındıran albüm albüm dünya çapında 6 milyondan fazla satış rakamına ulaşmıştır.
 
 
 Waka Waka, Sale El Sol (2010)
 
 2010 yılında Dünya kupası için Freshlyground ile birlikte “Waka Waka” adlı bir şarkı seslendirdi. Büyük yankı uyandıran şarkı, klibiyle de beğeni topladı. Klip, Youtube tarihinde 200 milyon izlenmeyi aşan dördüncü video oldu. Şarkı birçok ülkeden platin plak ve altın plaklar kazandı. Ayrıca şarkı 5 milyon satışı geçerek dünya kupası tarihinin en çok satan şarkısı oldu.
 Shakira 19 Ekim 2010’da 7. studyo albümü olan “Sale El Sol” ‘u çıkardı. Albümden önce Eylül ayında yayınlanan Loca adlı şarkısıyla latin müziğe dönüş yaptı. Loca’ya Barcelona’da klip çeken Shakira, klipte paten kaydı ve motosiklete bindi. Albüm 11 İspanyolca, 4 ingilizce şarkıdan oluşuyor. Shakira bu albümde daha çok düetlere yer vererek, Pitbull, El Cata, Dizzee Rascal ve Calle 13 gibi isimlerle düet yaptı. Albümde en çok dikkat çeken parçalar İspanyolca dilinde El Cata düeti olan İngilizce dilinde ise Pitbull Düeti olan “Rabiosa” ve Calle 13 düetli “Gordita “parçalarıdır.
 
 
 
 Diskografi
 
 Promosyon Albümleri
 
 
 
 1991 : Magia 1993 : Peligro Stüdyo albümleri
 
 
 1996 : Pies Descalzos 1998 : ¿Dónde están los ladrones? 2001 : Laundry Service 2005 : Fijacion Oral Vol.1 2005 : Oral Fixation Vol.2 2009 : She Wolf 2010 : Sale el Sol Konser albümleri
 
 
 2000 : Shakira: MTV Unplugged 2004 : Live

BENZER YAZILAR

Resmi Pixel Saat Tanıtımı Ön Ekranda Yeni Kayış Mekanizmasını ve Gorilla Glass’ı Gösteriyor

Google'ın resmi olarak duyurduğunu hepimiz biliyoruz. Piksel 7 serisi Önümüzdeki ay donanım lansman etkinliğinde ve resmi etkinliğe yaklaşan günlerde Pixel Watch ile birlikte Google,...

En son haberler kırılırken (Apple, Far Out etkinliği 7 Eylül Çarşamba günü saat: 20.00)

Apple'ın en son lansman etkinliği çok yakında başlıyor ve lansmanla ilgili tüm büyük haberleri, yayınları ve konuşma noktalarını ele alacağız. Apple'ın bir lansman etkinliği düzenlediği...

Briana Evigan Kimdir – Briana Evigan Biyografisi

Briana Evigan Kimdir - Briana Evigan Resimleri - Briana Evigan Biyografisi - Briana Evigan Hakkında    Briana Evigan (d. 23 Ekim 1986) bir ABD'li oyuncudur. Step...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...