Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana Sayfa Webmaster SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları

SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları

- Advertisement -

SEO stratejisine veya taktiklerine doğrudan bağlı olmamasına rağmen, Google’ın SEO topluluğu içinde ve çok daha geniş çapta en çok konuşulan güncellemelerinden biri olmuştur.

Google Analytics, web sitelerimizle etkileşimi izlemek, ölçmek ve anlamak için popüler bir platform olmuştur. Raporlar, veri türleri (“kimse sağlanmadı”?) ve belirli özellikler yıllar içinde değişse de, platformun kullanımı azalmadı.

Artık Google Analytics’in Universal Analytics kullanım ömrünün sonuna geldiğine göre, GA4’ü tanımanın zamanı geldi.

İster aylar önce geçiş yapmış olun, ister Google tarafından otomatik olarak taşınmış veya sıfırdan başlıyor olun, SEO kampanyalarınızı ve çabalarınızı ölçmek için bilmeniz gereken beş temel raporu paylaşmak istiyorum.

Trafik Edinim Raporu

En önemli ve ilgili rapor olduğunu düşündüğüm Trafik Edinimi ile başlayalım. Rapor, site sahiplerinin siteye girmeden önce ziyaretçilerin nereden geldiğini anlamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Peki bu SEO amaçları için neden önemli olsun?

Trafik edinimi raporu, SEO kampanyalarınızın diğer kanallara göre ve bir bütün olarak entegre pazarlama çabaları içinde nasıl biriktiğini ölçmenize olanak tanır.

Aramaya kıyasla organik aramadan kaç ziyaretçi geliyor? E-postadan gelenlere kıyasla organik ziyaretçiler ne kadar meşgul? Burada incelenecek çok fazla karşılaştırma ve ayrıntı var.

Bu, izleyicileri web sitenizin içeriğine çekme konusunda sahip olduğunuz doğal ve kasıtlı etkiler arasındaki birçok noktayı birleştirmek için ilk ve en önemli veri kaynaklarından biridir.

SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları
GA4’ten ekran görüntüsü

Varsayılan olarak GA4, bir kullanıcının yolculuğu boyunca farklı kanallara nasıl kredi verileceğini belirleyen bir algoritma içeren veriye dayalı bir ilişkilendirme modeli kullanır.

Veriye dayalı ilişkilendirme Universal Analytics’te kullanılabilirken, doğru ilişkilendirme için 50’den fazla farklı temas noktasını hesaba katan GA4’te çok daha kapsamlıdır.

Trafik Edinme Raporunda görüntülenebilen metrikler şunları içerir:

 • Ortalama etkileşim.
 • Dönüşümler.
 • Etkileşimli oturumlar.
 • Kullanıcı başına katılım sağlanan oturumlar.
 • Nişan oranı.
 • Olay sayısı.
 • Oturum başına olaylar.
 • oturumlar.
 • Toplam gelir.
 • Kullanıcılar.

SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları
GA4’ten ekran görüntüsü

Dönüşüm Raporları

Dönüşüm raporları, bir ziyaretçiyi web sitesinde yapılan bir dönüşüme yönlendiren olayları izleme yetenekleri nedeniyle SEO’lar için önemlidir.

Rapor, etkinlik adına göre dönüşümleri kaydederek bir dönüşümü neyin tetiklediğini ve ilişkilendirme modelinize göre dönüşüme nasıl kredi atadığınızı gösterir.

Varsayılan rapor, dönüşümleri, toplam geliri ve toplam kullanıcı metriklerini içerir.

SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları
GA4’ten ekran görüntüsü

GA4’te dönüşümleri ayarlamak, Universal Analytics’te olduğundan farklıdır.

UA’da dönüşümleri belirtmek için hedefler kullanılırken GA4 olayları kullanır. GA4’ün kurulum aşamasında, pazarlama hedeflerinize göre dönüşüm olarak işaretlenebilecek bir dizi mevcut etkinliği vardır.

Mevcut olaylar şunları içerir:

 • tıklamalar
 • ilk ziyaret.
 • sayfa görünümü.
 • taslak.
 • session_start.
 • Formu gönder.
 • view_search_results.

Çoğu durumda, dönüşümleri izlemek için kendi etkinliklerinizi yapılandırmak isteyeceksiniz.

Potansiyel müşteri yaratmaya odaklanan web siteleri için, form gönderimleri genellikle birincil dönüşümler olacaktır. GA4, send_form eylemlerini yerel olarak izlese de, muhtemelen ihtiyaç duyduğunuz kadar değerli olacak kadar veri sağlamayacaktır.

Örneğin, bir haber bülteni gönderimi müşteri adayı, dönüşüm hunisinin farklı bir bölümünde olabilir veya bir iletişim formu gönderimine karşı ikincil bir hedef olabilir.

Trafik Edinme Raporu bölümünde bahsedildiği gibi, GA4 veriye dayalı bir ilişkilendirme modeli kullanır, böylece ziyaretçiler siteyle çeşitli temas noktaları aracılığıyla etkileşimde bulunurken dönüşümler uygun kanalla daha doğru bir şekilde ilişkilendirilebilir.

Google Arama Konsolu Raporları

Google Arama Konsolu SEO profesyonelleri için en önemli performans verileri ve bilgileri kaynaklarından biridir ve tıpkı Universal Analytics’te olduğu gibi, kullanıcılar GSC’yi GA4 ile entegre edebilir.

UA’ya benzer şekilde, GA4’te Search Console ile ilişkilendirilmiş iki rapor vardır:

 • Google Organik Arama Sorguları: Bu rapor, arama sorgusuna göre GSC metriklerini görmenizi sağlar.
 • Google Organik Arama Trafiği: Bu rapor, hem Search Console hem de Analytics metriklerine sahip açılış sayfalarını gösterir.

Search Console raporları varsayılan olarak yayınlanmaz. Raporları görüntülemek için, yönetici ayarlarından yeni bir Search Console bağlantı özelliği eklemeniz gerekecek.

SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları
GA4’ten ekran görüntüsü

Özellikler bölümünün altında, “Search Console Bağlantısı” düğmesini bulun.

SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları
SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları

SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları
SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları

GA4’teki raporlar, GSC’de bulunan organik raporlama düzeyini tamamen değiştiremeyecek olsa da, verilerin tek bir platformda bulunmasının değeri vardır.

En büyük değer, site sahiplerinin organik ziyaretçilerin belirli açılış sayfalarıyla ilgili olarak siteyle nasıl etkileşim kurduğunu görebilmesidir.

SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları
SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları

Açılış sayfaları için Google Organik Arama Trafiği Raporu tarafından sağlanan verilerin değeri, daha geniş bir şekilde adlandırılan Açılış Sayfası Raporu (bir sonraki bölümde detaylandıracağım) tarafından sunulan bilgilerle karşılaştırıldığında nedir?

Google Arama Konsolu Raporu, açılış sayfaları ve web sitenizin Google’ın arama sonuçlarındaki görünürlüğü hakkında kapsamlı bir anlayış sunar.

Açılış sayfalarınıza organik trafik çekmek için çok önemli olan gösterimler, tıklamalar, tıklama oranları ve anahtar kelimeler gibi ayrıntılı ölçümler sağlar.

Buna karşılık, GA4 içindeki Açılış Sayfası Raporları, organik arama, doğrudan trafik ve yönlendirmeler dahil olmak üzere çeşitli trafik kaynaklarını analiz ederek daha geniş bir perspektif sunar.

Her iki rapor da değerli bilgiler sunarken, Google Arama Konsolu Raporu özellikle Google’ın arama sonuçlarındaki açılış sayfalarının görünürlüğüne ve performansına odaklanır.

Organik arama trafiğini ve anahtar kelime performansını değerlendirmek için derinlemesine veriler sağlar.

SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları
SEO Kampanyalarınızı Ölçmek İçin İhtiyacınız Olan Temel GA4 Raporları

Olumsuz tarafı, Search Console’un GA4 ile entegrasyonunda birkaç sınırlama vardır. Ne yazık ki GA4, yalnızca bir veri akışının bir arama konsoluna bağlanmasına izin verir.

Açılış Sayfası Raporları

Açılış Sayfası raporu, web sitenizdeki hangi sayfaların en fazla organik trafik aldığını anlamanıza yardımcı olur.

Bu verileri analiz ederek, organik ziyaretçi çeken yüksek performanslı sayfaları belirleyebilir ve diğer sayfaları buna göre optimize edebilirsiniz. SEO stratejinizi daha da hassaslaştırmak için hemen çıkma oranını, sayfada geçirilen ortalama süreyi ve her açılış sayfası için dönüşüm oranını da değerlendirebilirsiniz.

GA4 Açılış Sayfası raporunda, site sahipleri, bir açılış sayfasının kullanıcıların nereden geldiğine göre nasıl sıralandığını görmek için ikincil boyutları kolayca değiştirebilir.

Açılış Sayfası raporunda, bir sayfanın, farklı ikincil boyutları kullanarak dönüşüm hunisinin farklı aşamalarındaki kullanıcılara nasıl trafik çektiğini kolayca görebilirsiniz.

Örneğin, “Oturum kaynağı/aracı” eklemek, bir kullanıcının yolculuğunda şu anda nerede olduğunu görmenize olanak tanırken, “İlk kullanıcı kaynağı/aracı”, kullanıcıların siteyle ilk kez nasıl etkileşim kurduğunu gösterir.

Çözüm

İster Google Analytics’te yeni olun ve GA4’ü Google Analytics ekosistemine ilk adımınız olarak görüyor olun, ister geçiş yapmış ve yönünüzü bulmaya çalışıyor olun, yolunuzu ve zaman ile odaklanmayı nerede önceliklendireceğinizi bilmek önemlidir.

İster yeni özellikleri beğenelim, ister GA4’te olmayan şeylerden şikayet edelim, ister uyum sağlamak için biraz zamana ihtiyacımız olsun, o burada ve kesinlikle ona uyum sağlayacak ve web sitesi verilerimizden yararlanmanın yeni ve daha derin yollarını bulacağız.

Her zaman olduğu gibi, verilerin Universal Analytics, GA4 veya başka herhangi bir ölçüm platformundan gelen veriler olduğunu lütfen unutmayın. En önemlisi, verilerle ne yaptığımız, onu nasıl entegre ettiğimiz, nasıl kullandığımız ve anlamlı içgörüler bulduğumuzdur.

Verileri pazarlama ve SEO amaç ve hedeflerinizle ilişkilendirirken, ölçüm planınızı ve sizin için önemli olan şeyleri odak noktası olarak tutun.

BENZER YAZILAR

SIFZ

SIFZ dosyası nedir? Bir SIFZ dosyası, açık kaynaklı 2d animasyonlar oluşturma uygulaması Synfig Studio tarafından oluşturulan, gzip ile sıkıştırılmış bir SIF dosyasıdır. Animasyonu oluşturan birden çok grafik...

MSI’ın 11. Nesil Kendin Yap Anakartı Intel Tiger Lake CPU’lara Sahip, Pro ve Ofis Kullanıcılarını Hedefliyor

MSI PRO segmenti için Intel’in 11. Nesil Tiger Lake CPU’su ile donatılmış yeni Pro HM570TI-B I526 mini-ITX anakartını piyasaya sürdü. Yepyeni MSI Tiger Lake anakartta...

MEL

.mel dosyası nedir? .mel (Maya Gömülü Dil) uzantılı bir dosya, Autodesk Maya tarafından grafik arayüzler oluşturmak için kullanılan bir betik dilidir. Maya’nın grafik arabirimine ek...

POPÜLER YAZILAR

İnsan Hücreleri Minik Biyolojik Robotlara Dönüştü

Çok hücreli robotlar hareket ediyor ve kültürlenmiş nöronlarda oluşturulan "yaraların" iyileşmesine yardımcı oluyor. Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, insan trakeal hücrelerinden Anthrobot...

WhatsApp Yakında Sohbetlerinizi Gizli Bir Kodla Kilitlemenize İzin Verecek

WhatsApp düzenli olarak genel kullanıcı deneyimini düşündüğünüzden çok daha fazla geliştiren özellikler alıyor. Bugün şirket, Sohbet Kilidi işlevselliğinin bir uzantısı olarak hizmet verecek yeni...

Bebeklerin Dil Ustalığı İçin Neden Tekerlemelere İhtiyacı Var?

Bebekler yedi aylık olana kadar fonetik bilgiyi güvenilir bir şekilde işlemeye başlamıyor; araştırmacılar bunun dilin temelini oluşturmak için çok geç olduğunu söylüyor. Konuşmanın en...

NVIDIA DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve Teknolojisi Kombinasyonu, Oyunlarda 3 Kat’a Kadar Performans Artışı Sağlıyor

NVIDIA'nın DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve teknolojileri hiçbir zaman birlikte çalışacak şekilde tasarlanmamıştı. NVIDIA DLSS 3 Çerçeve Geni ve AMD Akışkan...