Ana Sayfa / Haber / Şarkı Hit Olur mu? Sorun Söylesin
Şarkı Hit Olur mu? Sorun Söylesin
Şarkı Hit Olur mu? Sorun Söylesin

Şarkı Hit Olur mu? Sorun Söylesin

Bugüne dek etrafta sıkça duyduğunuz şarkıların neden diğerleri arasından sıyrılarak bu kadar popüler olduğunu merak ettiyseniz, İngiltere’nin Bristol Üniversitesi araştırmacıları bu soruya cevap verebileceklerini düşünüyorlar.

Araştırmacılar, geçtiğimiz 50 yıl boyunca listelerde ilk 40’a girmeyi başaran şarkılar üzerinde yaptıkları analizlerle herhangi bir şarkının hit olup olmayacağına dair 23 farklı parametre belirlemişler. Harmonik yapı, ritm ve dansa uygunluk gibi başlıklardan oluşan bu parametrelere bakarak yeni yazılmış bir şarkının hit olup olmayacağını daha piyasaya çıkmadan yüzde 60 doğrulukla bulabileceklerini söylüyorlar. Yüzde 40’lık yanılma payı ise daha çok pazarlama, reklam, dağıtım ve imaj gibi konularla ilgili.

Bu noktada ekibi en çok zorlayan ise müzikal altyapıyla ilgili olmayan sebeplerle listelerde yükselen şarkılar olmuş. Kimi zaman bir olaya duyulan tepki, bir başka sanatçıyla olan rekabet veya bir diğer şarkıyı listede geriye düşürme çabası yüzünden müzikal kaliteden bağımsız olarak bazı şarkıların üst sıralara çıkmasının algoritmayı biraz zorladığı söyleniyor.

Projenin web sitesine scoreahit. com adresinden ulaşabilirsiniz. Konuya dair biraz daha derinlemesine bilgi edinmek için Wired’in www. wired.com/underwire/2011/12/ hit-potential-equation adresindeki detaylı makalesine de göz atmakta fayda var.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: