Pazartesi, Aralık 4, 2023
Ana Sayfa Finans Samsung ne zaman agresif bir şekilde pil harcamaya başlayacak?

Samsung ne zaman agresif bir şekilde pil harcamaya başlayacak?

Resim: Samsung SDI
Resim: Samsung SDI
- Advertisement -

 

Piller, biyofarmasötikler ve çipler. Bu üç ürün, büyük ölçüde Güney Koreli holdingin gözlemcileri tarafından bugün Samsung’un üç büyüme motoru olarak kabul ediliyor.

Samsung SDI, pillerle ilgilenen yan kuruluştur.

Ancak diğer iki ürünün aksine, Samsung SDI’nin pil sektöründeki yatırımı, diğer ürünleri işleyen diğer iş birimlerine kıyasla nispeten daha düşüktür.

Analist firmalara göre Samsung SDI, gelir veya birim sevkıyat bazında pazar payı açısından da beşinci veya altıncı sırada yer alıyor.

Ancak karlılık açısından şirketin ilk sırada yer aldığı söylenebilir. Bu yılın üçüncü çeyreğinde Samsung SDI, ilk kez çift haneli faaliyet marjı oranına ulaştığını söyledi. En azından oran, aynı çeyrekte %9,5 ile dünyanın en büyük pil üreticisi olan CATL’den daha yüksek.

Peki Güney Koreli pil üreticisi ne zaman ölçeklenmeye başlayacak? Samsung SDI, muhtemelen pilleriyle ilgili bazı kazalar nedeniyle agresif bir şekilde yatırım yapmakta yavaş.

2003 yılında, Dell dizüstü bilgisayarlarındaki silindir pilleri alev aldı. 2016 yılında meşhur Galaxy Note 7 yangınları yaşandı. 2018’den 2019’a kadar Güney Kore’de pillerini kullanan enerji depolama sistemleri de alev aldı.

2015 yılında, holdingin en yüksek karar alma organı olan Kurumsal Strateji Ofisi olarak da bilinen Samsung’un Gelecek Stratejisi Ofisi, Samsung SDI hakkında bir iş incelemesi yaptı ve ayrıca pillerin güvenlik sorunlarına karşı savunmasız olduğunu kaydetti. Galaxy Note 7 yangınları, Samsung’un pillerin güvenlik sorunlarına eğilimli olduğu yönündeki liderliğiyle bu inancı güçlendirdi. Samsung SDI, genişleme konusunda muhafazakardı ve o zamandan beri kârlılığa odaklandı.

Bu nedenle 2018’de Volkswagen’den MEB elektrikli araç platformu için pil tedarik etme emrini aldığında Samsung SDI, Samsung’un liderliği anlaşmadan kârlılığın garanti edilmediğine inandığı için anlaşmadan vazgeçti.

Samsung SDI siparişi geri çevirdiği için, SK On onun yerine aldı ve pillerin bir sonraki büyüme motoru haline gelmesine izin verdi. Finans uzmanı olarak bilinen Yunho Choi, bu yılın başlarında Samsung SDI’nin CEO’su oldu ancak görev süresinin başlamasından bu yana yeni bir harcama planı başlatmamıştı.

Öyleyse katı hal piller cevap mı? Katı hal pillerin yangına karşı güvenli olduğu bildiriliyor ve Samsung SDI’nin kilit ortağı BMW, teknolojiye büyük ilgi gösterdi.

Kaynaklar Samsung SDI’nin katı hal piller için yol haritasını geçen yıldan beri büyük otomobil üreticileriyle aktif olarak paylaştığını söyledi.

Bununla birlikte, katı hal pillerinin önümüzdeki beş yıl içinde ticarileştirilmesi pek olası değildir. Gelecekte piyasaya sürüldüğünde bile, piller büyük ölçüde birinci sınıf ürünler olacak ve ölçek açısından çok az yardımcı olacak.

Samsung Electronics başkanı Lee Jae-yong, şirketin yeni teknolojilere yatırım yapmayı planladığını söyledi. Endüstri, piller söz konusu olduğunda bunun neleri içereceğini bekliyor.

BENZER YAZILAR

Ateşten gömlek

ATEŞTEN GÖMLEKHALİDE EDİB ADIVAR Peyami, dışişleri mesleğini seçen bir gençtir. Bacaklarını kaybetmiştir. Hatıralarını yazdığı sıralarda, kafası da açılacak, içeride kaldığı sanılan bir kurşun aranacaktır.Peyami'nin uzak...

Apple’ın MacBook gelir düşüşü, bulutu Gen 8 OLED harcama planlarının üzerine koyuyor

Samsung Display ve LG Display henüz temel ekipman siparişi vermedi 8. Nesil OLED'in kârlılığının üzerinde bir bulut asılı duruyor. Bunun nedeni, Apple'ın ekran paneli üreticisinin...

Jonathan Rhys Meyers Kimdir – Jonathan Rhys Meyers Biyografisi

Jonathan Rhys Meyers Kimdir - Jonathan Rhys Meyers Resimleri - Jonathan Rhys Meyers Biyografisi - Oyuncu Jonathan Rhys Meyers    Jonathan Rhys Meyers (d. 27 Temmuz...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...