Pazartesi, Aralık 4, 2023
Ana Sayfa Finans Samsung, ISSCC 2023'te 8K DDI teknolojisini sergileyecek

Samsung, ISSCC 2023’te 8K DDI teknolojisini sergileyecek

- Advertisement -

SK Hynix, 300 katmanlı V-NAND’ı sergileyecek

Güney Koreli yonga üreticileri Samsung ve SK Hynix’in en son teknolojilerini önümüzdeki yılın Şubat ayında San Francisco’da düzenlenen ISSCC 2023’te sergilemeleri bekleniyor.

ISSCC veya Uluslararası Katı Hal Devreleri Konferansı, Güney Kore çip endüstrisi tarafından yarı iletken tasarım Olimpiyatları olarak adlandırılır ve dünya genelinde yarı iletkenlerle ilgili en son makalelerin sunulduğu yerdir.

ISSCC, VLSI Sempozyumu ve IEEE Uluslararası Elektron Cihazları Toplantısı ile birlikte, küresel çip endüstrisinin en iyi üç akademik toplantısı olarak biliniyor.

ISSCC’nin komite üyesi olan KAIST profesörü Jaehyouk Choi, TheElec’e ISSCC’nin sunulan teknolojilerin pratikliğini ve ticari uygulanabilirliğini değerlendirdiğini söyledi. Katılımcıların yarısından fazlasının çip şirketlerine üye olduğunu sözlerine ekledi.

Geçen hafta Güney Kore’de ISSCC öncesinde düzenlenen bir ön basın toplantısında, konferans çalışanları ana etkinlikte sergilenecek teknolojileri tanıttı.

ISSCC 2023’e toplam 629 bildiri sunuldu ve 198 bildiri sunulmak üzere seçildi. Analog, dijital dönüştürücü, dijital mimari ve sistem, dijital devre, IMDD, RF, kablosuz, kablolu, bellek ve diğer teknolojiler üzerine makaleler sunuldu.

198 makaleden 32’si Güney Kore’dendi; Çin’den 59, ABD’den 42 bildiri kabul edildi. Çin’in sayısı ilk kez Güney Kore’yi geçti.

Konferansta konuya aşina olan bir kişi TheElec’e ABD’de eğitim görmüş birçok Çinli akademisyenin kendi ülkelerine döndüğünü ve yetenekleri geliştirmek için çok çalıştıklarını söyledi.

Çinliler tarafından sunulan makalelerin kalitesinin ISSCC 2023 için olağanüstü olduğunu ve makine öğreniminden işlemcilere kadar çeşitli konuları kapsadığını söylediler.

Bir şirket olarak Samsung, ISSCC 2022’de sunulan 16 bildirisinin yarısı olmasına rağmen, 8 ile kabul edilen en yüksek kağıt miktarına sahipti. SK Hynix’in 2 bildirisi vardı ve geri kalan Korece makaleler üniversitelerden geliyordu.

ISSCC 2023’ün temel özelliklerinden biri, kabul edilen makalelerin %12’sini oluşturan güç yönetimi IC’sidir.

Ancak Güney Kore, güç yönetimi IC’si hakkında hiçbir makale sunmadı. KAIST profesörü Min-Kyu Je, hazırlık konferansındaki sunumu sırasında, ülkenin galyum nitrür ve güç dağıtım cihazları gibi alanlarda küresel eğilimin gerisinde kaldığını söyledi. Je, Güney Kore’nin güç yönetimi IC’si söz konusu olduğunda tasarım ve süreçte belirgin bir şekilde eksik olduğunu söyledi.

Büyük Çin’deki üniversiteler, güç yönetimi IC belgelerinin en büyük bölümünü aldı. Varlıkları, Nesnelerin İnterneti’nde kullanılan veri dönüştürücüde de güçlüydü. ISSCC 2023’te DC ile ilgili toplam 15 bildiri sunulacak ve hiçbiri Güney Kore’den değil, 7’si Çin’den ve 4’ü Tayvan’dan.

Dijital mimari ve sistem kategorisinde AMD ve Mediatek’in en yeni 5 nanometre (nm) ve 4 nm işlemcilerini tanıtması bekleniyor.

AMD, 5.7GHz saat hızına sahip ve 5nm FinFET ile yapılmış sekiz çekirdekli Zen4 işlemcisini gösterecek. Mediatek, 4nm FinFET 5G mobil SoC’sini sunacak.

Sektörde, metaverse için bir 3D-Nerf işlemcisindeki KAIST’ler de dahil olmak üzere Güney Kore’den yedi kağıt bulunmaktadır.

Ewha Üniversitesi profesörü Ji-Hoon Kim, sektör hakkında yüksek performanslı işlemci, mobil uygulama işlemcisi, otomotiv ve enerji hasadı ile ilgili IoT sistemlerinde araştırmaların çok aktif olduğunu söyledi. Kim ayrıca, 5nm ve 4nm’ye dayalı 3D istifleme ve doğrudan paketleme paketleme teknolojileri üzerine araştırmalar yapıldığını söyledi.

Güney Kore’den KAIST profesörü Yoo Hoi Joon’un hem CNN hem de SNN teknolojilerini kullanan tamamlayıcı-derin sinir ağı veya C-DNN hakkındaki makalesi ve Seul Ulusal Üniversitesi profesörü Dongsuk Jeon’un gerçek zamanlı konuşma güçlendirici işlemcisi en çok ilgiyi alıyordu. fark etme.

Güney Kore, görüntü sensörü ve ekran sürücüsü IC alanlarında en güçlüydü; Kategoride kabul edilen 18 bildiriden 9’u ülke kaynaklıdır.

Samsung, dört piksel 50 MP CMOS görüntü sensörü ve 8K TV ve oyun monitörü için ekran sürücüsü IC’si hakkında bildiriler sunacak.

Bu arada, bellek yongalarındaki kağıtlar, kabul edilen toplam kağıdın %11’ini oluşturuyor ve bu da onu, güç yönetimi IC’sinden sonra en büyük ikinci kategori haline getiriyor.

SK Hynix, 300’den fazla katmanlı V-NAND teknolojisini __ şimdiye kadar sergilemeyi planlıyor, bellek yongası üreticileri 200’den fazla katmanlı NAND’ı ticarileştirdi.

Ayrıca SRAM CIM ile ilgili kabul edilen 9 makale vardı ve bunların çoğu yapay zeka ve makine öğrenimi uygulamaları için Çin ve Tayvan’dandı.

BENZER YAZILAR

Jay Jenkins Kimdir? – Jay Jenkins Biyografisi

Jay Jenkins Kimdir? - Jay Jenkins Biyografisi Jay Jenkins (d. 12 Ekim 1977), bilinen adıyla Young Jeezy, Amerikalı rapçi ve söz yazarı. Kariyeri Young Jeezy, 1977 senesinde...

iPhone 15 Pro USB-C “Yükseltme” Erken Fotoğrafta Sızdı

Bu yılki iPhone için planlanan en büyük değişikliklerden biri, Lightning'den USB-C'ye geçiş. Avrupa'da telefon satan şirketlerin 2024'ten itibaren cihazlarına USB-C takması gerektiğinden, geçiş özellikle...

Çağatay Ulusoy Hayatı?

Çağatay Ulusoy Hayatı? Çağatay Ulusoy Türk oyuncu ve manken. 2010 yılında Best Model of Turkey birincisi oldu. Yarışma öncesi İstanbul Üniversitesi'nde peyzaj bölümünde okudu ve oyunculuk...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...