4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Teknoloji Samsung Electronics, TSMC'yi (NYSE: TSM) Uzayda 116 Milyar Dolarlık İddialı Girişimi ile...

Samsung Electronics, TSMC’yi (NYSE: TSM) Uzayda 116 Milyar Dolarlık İddialı Girişimi ile Yarışıyor

- Advertisement -
Samsung
- Advertisement -

 

Samsung Electronics ( KRX: 005930 ) Güney Kore devi Tayvan’ın TSMC’sinden ( NYSE) yarı iletken arenadaki önceliği ele geçirme arayışında ilerlemeye devam ederken, bu sefer Pyeongtaek’te başka bir 5 nanometre üretim tesisinin inşasını başlattı.)

Detaylara göre, Pyeongtaek fabrikası, Samsung’un sipariş üzerine dökümhane işinin bir parçası olarak 5 nanometre yongalarının imalatında Extreme Ultraviolet Litografi işlemini kullanacak. Şirket, bu yongaları H2 2021’den 5G telekomünikasyon ve yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) dahil olmak üzere geniş kapsamlı uygulamalarda kullanmaya başlamayı umuyor.

Samsung’un sözleşmeli chipmaking bölümünün başı ES Jung – yaptığı açıklamada şunları söyledi :

“Bu, Samsung’un dökümhane işi için güçlü bir büyüme sağlarken yeni bir çığır açmamızı sağlayacaktır.”

Hareket, Samsung’un 2030 yılına kadar 133 trilyon won (108 milyar $) sistem yarı iletkenlerine yatırım planının ve 2025 yılına kadar 13 trilyon won kuantum nokta ekranına yatırım planının bir parçası.

Samsung Electronics CEO’su Kim Ki-Nam, Mart 2020’de şirketin Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) ile etkin bir şekilde rekabet edebilmesi için gerekli teknolojiye sahip olduğunu belirtti. Şunu not etti:

“Yüksek teknoloji döküm piyasasında daha önemli olacak. Bu anlamda Samsung’un dökümhanesi Tayvan’ın arkasında hiç bulunmadı ve aslında günümüzde birçok müşteri bize geliyor. Kısacası, Samsung’un döküm işini bir sonraki liderliği güvence altına alarak önemli ölçüde geliştireceğiz. -üretim süreci teknolojisi. “

Tazeleme olarak, Samsung ilk olarak Nisan 2019’da TSMC’yi ele geçirme iddialı planını açıkladı. Şirket, o zamanlar binlerce ek çalışan işe alma ve 2030’a kadar mantık çiplerine yatırımları artırma istekliliğini vurguladı. temel düzeyde, bu strateji, akıllı telefonların ve tüketici elektroniği satışından elde edilen gelirdeki durgunluğun yanı sıra Çinli OEM’lerin artan rekabeti nedeniyle marjlarda sert bir sıkıştırma göz önüne alındığında ekonomik anlamda mantıklı. Sonuç olarak, Samsung , silikon pastadan Qualcomm ( NASDAQ: QCOM ) ve NVIDIA ( NASDAQ: NVDA ) gibi özelliklerden daha fazla pay almaya çalışarak Intel ( NASDAQ: INTC ) ve TSMC ile etkili bir şekilde rekabet edebilmek için 116 milyar dolar harcamayı planlıyor. .

Samsung’un Pyeongtaek fabrikası, Hwaseong’da bulunan ve Haziran 2020’de faaliyete geçecek olan 5 nanometre üretim tesisini tamamlamayı hedefliyor. Ancak, analistlerin Samsung’un ticari üretiminin 5- nanometre çipleri sadece 2020’nin sonuna veya 2021’in başına doğru başlayabilecek, böylece Samsung’u TSMC’ye karşı 6 aylık bir dezavantaja sokacak.

Samsung’un 5 nanometre EUV teknolojisinin, 7 nanometre EUV işlemi kullanılarak üretilenlere kıyasla yaklaşık% 25 daha küçük yongalara izin verdiğini unutmayın. Dahası, Güney Koreli dev, Qualcomm’dan Snapdragon X60 5G modem yonga setini 5 nanometre düğümünde inşa etmek için emir aldı.

Yine de Samsung, 3 nanometre üretim planlarıyla ilerliyor ve 2021 yılına kadar bir döküm hattı kurması bekleniyor. Bu iddialı plan gerçekleşirse, Samsung, 3 nanometre yongalarının seri üretimi söz konusu olduğunda TSMC ile parite kazanacak. 

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60