Pazartesi, Aralık 5, 2022
Ana Sayfa Finans Samsung, düşük TV talebi nedeniyle LCD satın almayı durdurdu

Samsung, düşük TV talebi nedeniyle LCD satın almayı durdurdu

Resim: Samsung
Resim: Samsung
- Advertisement -

 

Samsung, TV’lere olan düşük talep nedeniyle sıvı kristal ekran (LCD) panel satın alımını geçici olarak askıya aldı.

Kaynaklara göre, Haziran ortasında böyle bir bildirim göndermişti ve duraklamadan etkilenenler arasında BOE, CSOT, HKC, AUO ve Innolux yer alıyor.

Hareketin Temmuz ayının sonuna kadar sürmesi bekleniyor, ancak Samsung’un TV envanteri önemli ölçüde düşmezse, durma daha uzun sürebilir, dediler.

Samsung’un TV işi, yılın ikinci yarısı için yaptığı son strateji toplantısında, yıllık TV sevkiyatı hedefini orijinal 45 milyon üniteden 40 milyon adede indirdi.

Birden fazla analist firması Omdia ve Display Supply Chain Consultants, Samsung’un bu yıl kaç LCD panel tedarik edeceğine ilişkin tahminlerini değiştirdi.

Yılın başlarında, Güney Koreli teknoloji devinin 53 milyon adet ile 54 milyon adet tedarik etmesini bekliyorlardı, ancak tahminlerini 10 milyon adet azaltarak 44 milyon adete düşürdüler.

Samsung, geçen yıl 50 milyon adet TV göndermişti, 2020’ye göre %10’un üzerinde bir artış.

Güney Koreli teknoloji devi, küresel lojistik sorunu ve pandemi nedeniyle 2020 boyunca mevcut konteyner eksikliğinin ardından sevkiyatı agresif bir şekilde artırdı.

O zaman planı, lojistik sorununun daha da kötüleşmesi ihtimaline karşı tampon olarak mümkün olduğunca çok birimi sevk etmekti, böylece lokasyonlarda satacak TV’leri olabilir.

Ancak bu yılın ilk yarısında TV’ye olan talep düştü ve Kuzey Amerika ve Avrupa’da perakende satışlar azaldı.

Kaynaklar, Samsung’un mevcut envanterinin 16 haftalık değerinde olduğunu ve bunun pandemi öncesi 7 ila 9 haftalık değerinden daha kötü olduğunu söyledi.

Samsung’un yanı sıra LG Electronics, TCL ve Sony gibi diğer TV satıcıları da bu yıl için yıllık sevkiyat hedeflerini düşürdüklerini söylediler. Ayrıca satın aldıkları LCD panel sayısını da azalttıklarını eklediler.

Analist firma Omdia’ya göre, ekran paneli şirketlerinin Haziran ayı başında ortalama fabrika operasyon oranı, bir önceki aya göre %4,5 düşüş ve son beş yılın en düşük oranı olan %77 oldu.

Gösterge paneli şirketlerinin birim fiyat düşüşleri nedeniyle düşük karlılık görmeleri bekleniyor. LG Display’in ikinci çeyrekte zarar etmesi bekleniyor.

RELATED ARTICLES

SK, Hyundai için Kore’deki pil fabrikasını genişletmeyi planlıyor

SK On, Güney Kore, Seosan'daki elektrikli araç aküsü fabrikasını genişletmek için bir harcama planını gözden geçirmeye başladı. Genişlemenin, Güney Kore'de yeni bir elektrikli araç üretim...

BOE, Samsung’un 2022 tedarikçi listesinden çıkarıldı

Çinli BOE, Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un bu yıl için yayınladığı resmi tedarikçi listesinden çıkarıldı. Bu arada, Çin'den Sunny Optical yeni eklendi __ Japonya'dan Alps...

Komico, Samsung için Austin’deki fabrikasını genişletiyor

Teknoloji devinin yeni dökümhane fabrikasına yaptığı yatırım Fab ekipmanı kaplama ve temizleme çözümü firması Komico, Austin, Teksas'taki fabrikasını genişletmek için en az 30 milyon ABD...

Most Popular

AMD Ryzen 7000 ‘Zen 4’ X Olmayan Masaüstü İşlemciler 10 Ocak’ta Piyasaya Sürülecek

AMD Ryzen 7000 "Zen 4" X Olmayan İşlemciler CES 2023'te Tanıtıldı, Aynı Ay Piyasaya Sürüldü AMD'nin en az üç yeni Ryzen 7000 "Zen 4" X...

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Intel, 2030’a Kadar Yeni Nesil Çiplerde Bir Trilyon Transistörün Yolunu Açıyor

IEDM'de Intel Research, sergilendi Moore Yasası Nasıl Canlı ve Chipzilla 2030 yılına kadar Trilyon transistörlü yeni nesil çipleri nasıl sunmayı planladığını. Intel Araştırması Moore Yasasını...

Recent Comments