Cuma, Aralık 9, 2022
Ana Sayfa Finans Samsung, çoğu Galaxy S23'te Snapdragon 8 Gen 2 kullanacak

Samsung, çoğu Galaxy S23’te Snapdragon 8 Gen 2 kullanacak

Orta seviye akıllı telefonlarda kullanılacak Exynos

- Advertisement -

TheElec, Samsung’un yaklaşmakta olan Galaxy S23 serisi akıllı telefonlarında çoğunlukla Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 2 uygulama işlemcilerini (AP) kullanacağını öğrendi.

Kaynaklar, teknoloji devinin kendi Exynos platformunun amiral gemileri yerine orta seviye akıllı telefonlara güç sağlayacağını söyledi.

Samsung, Exynos platformunu 5 nanometre (nm) ve 4nm düğümlerde sunarak pazar payını genişletmeye çalışmıştı.

Ancak kaynaklar, 4nm düğüm versiyonunun şimdiye kadar çok düşük bir verime sahip olduğunu ve performans ve ısınma sorunlarının standartlara uygun olmadığını söyledi.

Şirketin mantık tasarım birimi olan Samsung System LSI, bu sorun nedeniyle 5nm düğümleri kullanarak muhtemelen Exynos 2300 olarak adlandırılacak olan bir sonraki Exynos serisini üretmeyi planladığını da eklediler.

Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 2’si ise TSMC’nin 4nm düğümü kullanılarak üretiliyor, yani 5nm Exynos 2300’e kıyasla genel olarak daha iyi performansa sahip olacak.

Kaynaklar, Samsung MX’in bu sorun nedeniyle S23 serisindeki ana AP’ler olarak Snapdragon 8 Gen 2’yi seçmek zorunda kaldığını söyledi.

Galaxy S22, Exynos çiplerini kullandı ancak bu, Samsung’un aşırı ısınmayı ve diğer sorunları önlemek için işlemcinin performansını kasıtlı olarak sınırladığı tespit edilen kötü şöhretli Oyun Optimizasyon Hizmeti (GOS) sorununa neden oldu.

Başka bir kaynak grubu TheElec’e, Samsung’un 5nm ve 3nm arasında bir köprü olarak kabul edildiğinden 4nm düğümünün geliştirilmesine çok az kaynak ayırmış olabileceğini söyledi.

Ancak, müşteri alımı ve 4nm talebinin beklenenden daha yüksek olduğunu eklediler.

Samsung çip patronu Kyung Kye-hyun Eylül ayında, şirketin rakip TSMC’ye kıyasla 5nm ve 4nm düğümlerinde programın ve verimin gerisinde olduğunu itiraf etti.

Samsung System LSI yakın zamanda ekibinin bir kısmını yeniden düzenledi; AP Geliştirme Ekibi ve İletişim İşlemcisi Geliştirme Ekibi veya CP Geliştirme Ekibi tarafından ele alınan SoC geliştirme.

AP Geliştirme Ekibi bilgi işlem ve AI çipleri geliştirirken CP Geliştirme Ekibi iletişimle ilgili IP’ler geliştirir. CP Team, Samsung’un modemle ilgili teknolojilerdeki uzmanlığını artırmak istediği için AP Geliştirme Ekibinden ayrıdır.

Samsung MX Business’ın da akıllı telefonunda kullanmayı planladığı Samsung System LSI ile işlemcilerin geliştirilmesinde daha aktif rol alması bekleniyor.

Bu arada, Samsung’un sözleşmeli çip üretim birimi olan Samsung Foundry’nin de bazı revizyonlar yapması bekleniyor.

Birim, bu yılın başlarında Samsung liderliği tarafından 2017’den beri ilk kez bir iş incelemesinden geçti.

RELATED ARTICLES

SK, Hyundai için Kore’deki pil fabrikasını genişletmeyi planlıyor

SK On, Güney Kore, Seosan'daki elektrikli araç aküsü fabrikasını genişletmek için bir harcama planını gözden geçirmeye başladı. Genişlemenin, Güney Kore'de yeni bir elektrikli araç üretim...

BOE, Samsung’un 2022 tedarikçi listesinden çıkarıldı

Çinli BOE, Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un bu yıl için yayınladığı resmi tedarikçi listesinden çıkarıldı. Bu arada, Çin'den Sunny Optical yeni eklendi __ Japonya'dan Alps...

Komico, Samsung için Austin’deki fabrikasını genişletiyor

Teknoloji devinin yeni dökümhane fabrikasına yaptığı yatırım Fab ekipmanı kaplama ve temizleme çözümü firması Komico, Austin, Teksas'taki fabrikasını genişletmek için en az 30 milyon ABD...

Most Popular

AMD Ryzen 7000 ‘Zen 4’ X Olmayan Masaüstü İşlemciler 10 Ocak’ta Piyasaya Sürülecek

AMD Ryzen 7000 "Zen 4" X Olmayan İşlemciler CES 2023'te Tanıtıldı, Aynı Ay Piyasaya Sürüldü AMD'nin en az üç yeni Ryzen 7000 "Zen 4" X...

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Intel, 2030’a Kadar Yeni Nesil Çiplerde Bir Trilyon Transistörün Yolunu Açıyor

IEDM'de Intel Research, sergilendi Moore Yasası Nasıl Canlı ve Chipzilla 2030 yılına kadar Trilyon transistörlü yeni nesil çipleri nasıl sunmayı planladığını. Intel Araştırması Moore Yasasını...

Recent Comments