Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana Sayfa Finans Samsung, 2023'te 60 milyona yakın akıllı telefon için JDM kullanacak

Samsung, 2023’te 60 milyona yakın akıllı telefon için JDM kullanacak

- Advertisement -

Samsung, 2023'te 60 milyona yakın akıllı telefon için JDM kullanacak
Samsung, 2023’te 60 milyona yakın akıllı telefon için JDM kullanacak

 

2022’den yaklaşık 10 milyon adet daha yüksek

Samsung’un gelecek yıl ortak geliştirme üreticilerini (JDM) kullanarak 59.86 adet akıllı telefon üretmeyi planladığını öğrendik.

Şirket, 2023 için yıllık planını ortaya koyduğu son toplantısında bu planı tedarikçileriyle paylaştı.

Samsung şu anda Wintech ve Huaqin dahil olmak üzere dört JDM kullanıyor.

Samsung’un kapsamlı JDM kullanımı konusunda karşıt görüşler var. Kullanımları teknoloji devini maliyetlerden kurtararak karlılığını artırırken, bazıları bunun tedarikçiler üzerindeki satın alma gücünü zayıflattığına inanıyor.

Şirket, 2022’de JDM’leri kullanarak yaklaşık 50 milyon akıllı telefon üretmeyi planlıyor.

Önümüzdeki yıl dış kaynak sağlamayı planladığı yaklaşık 60 milyon adet, 2023’te üretmeyi planladığı toplam akıllı telefon sayısının %18’ini oluşturuyor.

Samsung, toplantı sırasında tedarikçilerine, şirketin ve tedarikçilerinin 2023 yılına kadar maliyetleri düşürme çabalarına devam etmeleri gerektiğini söylemişti.

JDM’ler, iPhone’ları yalnızca Apple’ın tasarımına dayalı yapan Foxconn gibi orijinal ekipman üreticilerine (OEM) kıyasla ürünlerin geliştirilmesinde daha aktif bir rol üstleniyor.

2019’da JDM’ler, Samsung’un o yıl ürettiği akıllı telefonların yalnızca yaklaşık %6’sını oluşturuyordu.

Ancak bu, TM Roh’un Samsung’un şimdi şirket tarafından MX Business olarak adlandırılan mobil işinin başına geçmesinden bu yana 2020’den beri çift haneli rakamlara yükseldi.

Şirket başlangıçta bu yıl JDM’leri kullanarak 70 milyon adet üretmeyi planlamıştı __ ancak Çin’deki pandemi kilitleme önlemleri şirketi bu sayıyı 50 milyon birime düşürmeye zorladı.

Samsung’un mobil işi 2013 yılında, JK Shin’in birimden sorumlu olduğu dönemde, yıllık 25 trilyon won (G. Kore para birimi)’luk bir işletme karı kaydetti.

Bu, Samsung’un çip işi tarafından kaydedilen yaklaşık 7 trilyon won (G. Kore para birimi)’luk yıllık işletme karının üç katıydı.

Ancak mobil işletmenin faaliyet karı 2019’da 10 trilyon won (G. Kore para birimi)’a düştü.

Ancak JDM’ler kendi bileşenlerini kendi tedarikçileri aracılığıyla tedarik ettiğinden, Samsung’un tedarikçileri üzerindeki etkisi de azaldı.

Geçen yıl çip sıkıntısı başladığında, Samsung işlemci tedarikçilerinden çip tedarikinde şirkete öncelik vermelerini istedi ancak bazıları reddetti.

Bu tür bir ret, Samsung’un mobil işinin kazanç açısından zirvede olduğu 2013 ve 2015 yıllarında hayal bile edilemezdi.

Samsung’un JDM’leri kullanması, geleneksel Güney Koreli tedarikçilerini daha az sipariş almalarından da zayıflattı.

Bu arada teknoloji devi, akıllı telefon ürettiği alanları önümüzdeki yıl da çeşitlendirmeye devam etmeyi planlıyor.

Vietnam, gelecek yıl Samsung’un toplam akıllı telefon üretiminin %46’sını veya 147 milyon birimini oluşturacak. Bac Ninh ve Thai Nguyen’deki SEVT1 ve SEVT2 fabrikaları sırasıyla %32 ve %14’ü oluşturacak.

Vietnam tesisleri bir zamanlar akıllı telefon üretiminin %60’ını oluşturuyordu, bu nedenle bu önemli bir düşüş.

Vietnam’da pandemi karşıtı önlemler ve artan insan emeği maliyetleri de bir faktör oynuyor.

Hindistan %21 veya 68 milyon adet, Brezilya ise 23 milyon adet veya %7’lik bir paya sahip olacak. Endonezya ve Güney Kore’nin her biri %3, Türkiye ve Mısır ise toplam %1’lik bir paya sahip olacak.

BENZER YAZILAR

Boot Sector Nedir?

Boot Sector Nedir? Önyükleme sektörü, bir bilgisayar sistemini önyüklemek için kullanılan verileri içeren bir sabit diskin veya başka bir depolama aygıtının ayrılmış bölümüdür. Önyükleme sırası...

Power Cycle Nedir?

Power Cycle Nedir? “Güç döngüsü” ifadesi bir isim gibi görünse de, aslında daha çok fiil olarak kullanılır. Basit bir ifadeyle, bir cihazı kapatıp açmak, onu...

Gözde Mutluer Kimdir – Gözde Mutluer Biyografisi

Gözde Mutluer kimdir - Gözde Mutluer hakkında - Gözde Mutluer resimleri - Gözde Mutluer biyografisi   1991 doğumlu oyuncu şu an melekler korusunda oynamaktadır.Tövbeler tövbesi dizisinde...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...