Salı, Aralık 6, 2022
Ana Sayfa Finans Samsung, 2023'te 60 milyona yakın akıllı telefon için JDM kullanacak

Samsung, 2023’te 60 milyona yakın akıllı telefon için JDM kullanacak

- Advertisement -

Samsung, 2023'te 60 milyona yakın akıllı telefon için JDM kullanacak
Samsung, 2023’te 60 milyona yakın akıllı telefon için JDM kullanacak

 

2022’den yaklaşık 10 milyon adet daha yüksek

Samsung’un gelecek yıl ortak geliştirme üreticilerini (JDM) kullanarak 59.86 adet akıllı telefon üretmeyi planladığını öğrendik.

Şirket, 2023 için yıllık planını ortaya koyduğu son toplantısında bu planı tedarikçileriyle paylaştı.

Samsung şu anda Wintech ve Huaqin dahil olmak üzere dört JDM kullanıyor.

Samsung’un kapsamlı JDM kullanımı konusunda karşıt görüşler var. Kullanımları teknoloji devini maliyetlerden kurtararak karlılığını artırırken, bazıları bunun tedarikçiler üzerindeki satın alma gücünü zayıflattığına inanıyor.

Şirket, 2022’de JDM’leri kullanarak yaklaşık 50 milyon akıllı telefon üretmeyi planlıyor.

Önümüzdeki yıl dış kaynak sağlamayı planladığı yaklaşık 60 milyon adet, 2023’te üretmeyi planladığı toplam akıllı telefon sayısının %18’ini oluşturuyor.

Samsung, toplantı sırasında tedarikçilerine, şirketin ve tedarikçilerinin 2023 yılına kadar maliyetleri düşürme çabalarına devam etmeleri gerektiğini söylemişti.

JDM’ler, iPhone’ları yalnızca Apple’ın tasarımına dayalı yapan Foxconn gibi orijinal ekipman üreticilerine (OEM) kıyasla ürünlerin geliştirilmesinde daha aktif bir rol üstleniyor.

2019’da JDM’ler, Samsung’un o yıl ürettiği akıllı telefonların yalnızca yaklaşık %6’sını oluşturuyordu.

Ancak bu, TM Roh’un Samsung’un şimdi şirket tarafından MX Business olarak adlandırılan mobil işinin başına geçmesinden bu yana 2020’den beri çift haneli rakamlara yükseldi.

Şirket başlangıçta bu yıl JDM’leri kullanarak 70 milyon adet üretmeyi planlamıştı __ ancak Çin’deki pandemi kilitleme önlemleri şirketi bu sayıyı 50 milyon birime düşürmeye zorladı.

Samsung’un mobil işi 2013 yılında, JK Shin’in birimden sorumlu olduğu dönemde, yıllık 25 trilyon won (G. Kore para birimi)’luk bir işletme karı kaydetti.

Bu, Samsung’un çip işi tarafından kaydedilen yaklaşık 7 trilyon won (G. Kore para birimi)’luk yıllık işletme karının üç katıydı.

Ancak mobil işletmenin faaliyet karı 2019’da 10 trilyon won (G. Kore para birimi)’a düştü.

Ancak JDM’ler kendi bileşenlerini kendi tedarikçileri aracılığıyla tedarik ettiğinden, Samsung’un tedarikçileri üzerindeki etkisi de azaldı.

Geçen yıl çip sıkıntısı başladığında, Samsung işlemci tedarikçilerinden çip tedarikinde şirkete öncelik vermelerini istedi ancak bazıları reddetti.

Bu tür bir ret, Samsung’un mobil işinin kazanç açısından zirvede olduğu 2013 ve 2015 yıllarında hayal bile edilemezdi.

Samsung’un JDM’leri kullanması, geleneksel Güney Koreli tedarikçilerini daha az sipariş almalarından da zayıflattı.

Bu arada teknoloji devi, akıllı telefon ürettiği alanları önümüzdeki yıl da çeşitlendirmeye devam etmeyi planlıyor.

Vietnam, gelecek yıl Samsung’un toplam akıllı telefon üretiminin %46’sını veya 147 milyon birimini oluşturacak. Bac Ninh ve Thai Nguyen’deki SEVT1 ve SEVT2 fabrikaları sırasıyla %32 ve %14’ü oluşturacak.

Vietnam tesisleri bir zamanlar akıllı telefon üretiminin %60’ını oluşturuyordu, bu nedenle bu önemli bir düşüş.

Vietnam’da pandemi karşıtı önlemler ve artan insan emeği maliyetleri de bir faktör oynuyor.

Hindistan %21 veya 68 milyon adet, Brezilya ise 23 milyon adet veya %7’lik bir paya sahip olacak. Endonezya ve Güney Kore’nin her biri %3, Türkiye ve Mısır ise toplam %1’lik bir paya sahip olacak.

RELATED ARTICLES

SK, Hyundai için Kore’deki pil fabrikasını genişletmeyi planlıyor

SK On, Güney Kore, Seosan'daki elektrikli araç aküsü fabrikasını genişletmek için bir harcama planını gözden geçirmeye başladı. Genişlemenin, Güney Kore'de yeni bir elektrikli araç üretim...

BOE, Samsung’un 2022 tedarikçi listesinden çıkarıldı

Çinli BOE, Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un bu yıl için yayınladığı resmi tedarikçi listesinden çıkarıldı. Bu arada, Çin'den Sunny Optical yeni eklendi __ Japonya'dan Alps...

Komico, Samsung için Austin’deki fabrikasını genişletiyor

Teknoloji devinin yeni dökümhane fabrikasına yaptığı yatırım Fab ekipmanı kaplama ve temizleme çözümü firması Komico, Austin, Teksas'taki fabrikasını genişletmek için en az 30 milyon ABD...

Most Popular

AMD Ryzen 7000 ‘Zen 4’ X Olmayan Masaüstü İşlemciler 10 Ocak’ta Piyasaya Sürülecek

AMD Ryzen 7000 "Zen 4" X Olmayan İşlemciler CES 2023'te Tanıtıldı, Aynı Ay Piyasaya Sürüldü AMD'nin en az üç yeni Ryzen 7000 "Zen 4" X...

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Intel, 2030’a Kadar Yeni Nesil Çiplerde Bir Trilyon Transistörün Yolunu Açıyor

IEDM'de Intel Research, sergilendi Moore Yasası Nasıl Canlı ve Chipzilla 2030 yılına kadar Trilyon transistörlü yeni nesil çipleri nasıl sunmayı planladığını. Intel Araştırması Moore Yasasını...

Recent Comments