Ana Sayfa / Bilim / Ruh arttırıcılar

Ruh arttırıcılar

 Ruh arttırıcılar

Ruh arttırıcılar

“Bilinen tüm mikropları öldürür” bir zamanlar etkili bir reklam sloganıydı. Şimdi, bu sözün göründüğü kadar arzu edilmediğini biliyoruz. Tüm “mikroplar” fena değil. Aslında, içinde ve içinde yaşayan birçok mikroptan yardım almadan hayatta kalamazdınız.

Gelişen bir mikrobiyom

Gelişen bir mikrobiyom, fiziksel sağlığınız için sadece gerekli değildir. Bu hikayenin en son bükümünde, bağırsaklarınızdaki mikropların ruh halinizi de etkilediği ortaya çıkıyor.

Gelişmekte olan insan beynini, özellikle de duygularla ilişkili alanları şekillendirmeye yardımcı olurlar. Ayrıca, nasıl hissettiğimize dair günlük kontrol uygularlar. Tek hücreli organizmaların zihinlerimizi uzaktan nasıl etkilediğinin gizemi çözülmeye başlandı. Şaşırtıcı bir şekilde, bağırsak sistemimizdeki bakteriler beynimizde ürettiğimiz hemen hemen aynı nörotransmiterleri üretebilirler ve bağırsaktan başa doğru bir telefon hattına sahiptirler.

Hangi mikropların ruh halimizi etkilediğini tam olarak bilmiyoruz

Henüz, hangi mikropların ruh halimizi etkilediğini tam olarak bilmiyoruz. Yine de, onlardan faydalanmaya başlamak için psikotik hakkında yeterince şey biliyoruz. Deneyler, bazı probiyotik yiyecekleri tüketmenin, insanların dünya çapında en yaygın sakatlık nedenleri olan kaygı ve depresyon ile başa çıkmalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Daha fazla araştırma ve katılan bakterilerin daha iyi anlaşılmasıyla birlikte, psikobiyotikler, çeşitli ruh hali bozuklukları için ilaçlara ve bilişsel davranışçı terapiye gerçek bir alternatif sunmak üzere görünmektedir.

Bazıları bunu özgürleştirici bulacak, çünkü zihinsel bir sağlık durumundan kontrolü geri alma umudunu sunuyor. Ancak, psikobiyotik devriminin herkes için çıkarımları var. Herkes, doğru diyet ile bağırsaklarında kendini iyi hissedebilen bakteriler geliştirebilir. Kendini daha mutlu yiyebilirsin.

Hakkında RANA ELİF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir