Pazartesi, Aralık 4, 2023
Ana Sayfa Microsoft Windows yazılım incelemeleri Rufus İncelemesi: Beğenilen ve Güvenilir Medya Oluşturma Aracı

Rufus İncelemesi: Beğenilen ve Güvenilir Medya Oluşturma Aracı

- Advertisement -

İNCELEME BİLGİSİ
  • Uygulama: Rufus 3.21
  • İncelendi:
UYGULAMA ÖZELLİKLERİ
  • Sadece birkaç adımda önyüklenebilir bir USB kurulum kiti oluşturun
  • USB sürücülerini biçimlendirmek için hızlı bir yol sağlar
  • Çok çeşitli ISO dosyalarını destekler

Disk sürücü donanımına sahip olmayan modern dizüstü ve masaüstü bilgisayarların çoğu, önyüklenebilir USB sürücüler oluşturma konusunda uzmanlaşmış programlara yöneliyor. Rufus, bu alanda deneyimlidir ve ISO dosyalarından önyüklenebilir USB flash sürücüler oluşturmanıza izin veren bir araç olarak bilinir.

Adil olmak gerekirse, uygulama bundan daha fazlasıdır. Rufus ile yalnızca başka sürücü türleri oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda bazılarının birim etiketini biçimlendirebilir ve ayarlayabilirsiniz.

Sadece birkaç adımda önyüklenebilir bir USB kurulum kiti oluşturun

Rufus hakkında muhtemelen bulacağınız yaygın bir açıklama, bunun basit bir uygulama olduğudur. Arayüz, Drive, Format ve Status olmak üzere 3 farklı bölümden oluşan tek bir pencere içerir. Sürücü bölümünde önyüklenebilir kitinizi oluşturabilirsiniz, Format bölümü ise sürücünüzü kurulum için yapılandırabileceğiniz ve hazırlayabileceğiniz yerdir.

Önyüklenebilir bir USB sürücü oluşturmak kolaydır ve daha önce benzer araçları kullanmamış, teknolojiden daha az anlayan kullanıcılar tarafından bile yapılabilir. USB ortamını taktıktan sonra otomatik olarak Cihaz menüsünde görebilirsiniz. USB ile bağlı başka cihazlarınız varsa, açılır menüyü açın ve doğru sürücüyü seçin.

Rufus İncelemesi: Beğenilen ve Güvenilir Medya Oluşturma Aracı
Rufus İncelemesi: Beğenilen ve Güvenilir Medya Oluşturma Aracı

Artık Boot bölümünden işletim sistemini veya imaj tipini seçebilirsiniz. Seçtiğiniz şeye bağlı olarak, ‘Eski BIOS’lar için düzeltmeler ekleyin (ek bölümler, hizalama vb.)’ veya ‘BIOS ID ile Rufus MBR kullanın’ gibi Gelişmiş Sürücü Özelliklerine erişebilirsiniz. Standart bir işletim sistemi seçerseniz, görüntünüzü seçmeye devam edebilirsiniz (yerel sürücülerinizden) veya bunları indirebilirsiniz. Başlat düğmesine tıklayın ve indirme işleminin tamamlanmasını bekleyin; bu, İnternet bağlantınıza bağlı olarak zaman alabilir.

USB sürücülerini biçimlendirmek için hızlı bir yol sağlar

İşletim sistemine bağlı olarak Rufus, sürücüyü önceden biçimlendirmenize izin verir. Gerçek biçimlendirmenin yanı sıra birim etiketini, dosya sistemini ve küme boyutunu da değiştirebilirsiniz. Bu seçeneklerin seçilen işletim sistemi türüyle sınırlı olduğunu unutmayın.

USB için Hızlı Biçimlendirme çalıştırmadıysanız veya yalnızca temiz ve hazır olduğundan emin olmak istiyorsanız, Gelişmiş Biçim Seçenekleri’nde Hızlı Biçim onay kutusunu işaretleyin. Diğer gelişmiş özellikler arasında “Genişletilmiş etiket ve simge dosyaları oluştur” ve “Cihazda hatalı bloklar olup olmadığını kontrol et” yer alır. İkincisi, çeşitli yöntemlerle, SLC NAND, MLC NAND ve TLC NAND ile 4 defaya kadar kontrol edilebilir.

İndirebileceğiniz çok çeşitli ISO dosyalarını destekler

Geliştirici, programın araçtan bağımsız farklı nedenlerle bazı görüntüleri desteklemediğine dikkat çekiyor. Bu durumdaki örnekler Acronis True Image, Kaspersky Rescue Disk ve OpenSUSE LIVE ISO’lardır. Chromium ve ChromeOS görüntüleri de DD görüntü modu aracılığıyla başarılı bir şekilde yazılabilmesine rağmen sorunlu olabilir.

Rufus İncelemesi: Beğenilen ve Güvenilir Medya Oluşturma Aracı
Rufus İncelemesi: Beğenilen ve Güvenilir Medya Oluşturma Aracı

Desteklenmeyen ve sorunlu resimlerin tam listesi için, düzenli olarak güncellenmesi gerektiğinden, programın SSS web sayfasına erişmek en iyisidir. Aynı bölüm, sürücünüzü biçimlendirmeden önce kontrol etmeniz gereken uyumsuz donanımların bir listesini içerir.

Ayrıca, çok çeşitli ISO dosya türleri ile uyumluluk başka bir kozdur ve araç ISO, VHD, IMG, WIM, ESD veya ZIP dosyalarıyla iyi çalışmalıdır. Yalnızca popüler işletim sistemleriyle değil, aynı zamanda ana sayfadan kontrol edebileceğiniz daha az bilinen bazılarıyla da çalışır.

Benzer araçlara kıyasla daha iyi hıza sahiptir

Rufus’un ana sayfasına hızlı bir bakış, nişteki benzer uygulamalarla gerçekleştirilen bir hız kıyaslama testi ortaya koyuyor. Testler, Windows 7 x64, Ubuntu 11 ve Slackware 13.27 platformlarında gerçekleştirildi ve bazıları, karşılaştırmalı değerlendirmelerin hesaba katılması için nispeten eski olduğunu iddia edebilir.

Ayrıca, karşılaştırma tablolarını arayacak olursanız, yüksek hızını onaylayan birçok yeni test bulacaksınız. Aradaki fark, ortalama bir kullanıcı için fark edilmese bile, birden çok önyüklenebilir sürücü oluşturması gerekenler için geçerlidir.

Windows 11’in TPM ve Güvenli Önyükleme gereksinimlerini atlamanıza izin verir

Windows 11 piyasaya sürüldüğünde, herkes yüksek gereksinimlere şaşırdı ve kısa bir süre sonra, artık kötü şöhretli TPM ve Güvenli Önyüklemeyi atlamanıza yardımcı olacak çok sayıda araç ortaya çıktı. Rufus, en az 16 GB’lık bir USB sürücünüz olması koşuluyla Windows 11 kurulum seti oluşturmanın güvenli bir yolunu sunar.

Yeni kurulum kitini oluşturmak, başka herhangi bir önyüklenebilir sürücü oluşturmak kadar basittir. TPM, Güvenli Önyükleme ve 8 GB RAM gereksinimlerini devre dışı bırakmak için görüntü seçeneğinin altındaki ‘Genişletilmiş Windows 11 Kurulumunu seçin’ seçeneğini seçmeniz gerekmesi dışında adımlar aynıdır. ISO’yu indirmeyi seçerseniz, tercih ettiğiniz sürüm ve dil ile birlikte en son sürümü seçebilirsiniz; mimari açıkça bu durumda her zaman x64 olacak.

Rufus İncelemesi: Beğenilen ve Güvenilir Medya Oluşturma Aracı
Rufus İncelemesi: Beğenilen ve Güvenilir Medya Oluşturma Aracı

Windows 11 önyüklenebilir bir sürücü oluşturmanın dezavantajı, işletim sistemini sanal bir sürücüye kurmanın daha zor olacağıdır. Ek olarak, donanımınızın Windows 11’in sorunsuz çalışmasını desteklediğinden emin olun, aksi takdirde masaüstü/dizüstü bilgisayarınızı hiç kullanamayabilirsiniz.


İyi

ISO dosyalarının hiçbir zaman önyüklemeye izin verecek şekilde yapılmadığını düşünürsek, Rufus’un USB sürücülerle aralarındaki boşluğu doldurmayı başaran bir araç olduğunu söylemek güvenlidir. Basitçe söylemek gerekirse, USB sürücülerin önyüklenebilir hale gelmesine izin veren önyükleyiciler sağlar ve ek olarak, işletim sistemlerini kurma veya yeniden kurma söz konusu olduğunda hayatımızı basitleştirir. 

Küçük ve minimalist olmasına rağmen, bir dizüstü bilgisayar taşıyamadığınız seyahatlerinizde kullanabileceğiniz bir kurulum seti veya taşınabilir bir işletim sistemi oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir.

Kötü

Rufus’un mükemmel olmadığını ve işlemler sırasında çeşitli hatalar alma olasılığının her zaman olduğunu unutmayın. Bildirilen yaygın hatalardan bazıları, Önyükleme Menüsünde USB’nin algılanmaması veya ISO’yu USB’ye yazamamaktır. 

Hatalar ve bu konuyla ilgili diğer eylemler, günlük bölümünde listelenir, bu nedenle sorunları giderip gideremeyeceğinizi belirlemek için oraya bakın. Örneğin, USB sürücüsünün algılanmaması genellikle USB sürücülerini yükselterek çözülebilir.

Doğrusu

Rufus, ‘iyi şeyler küçük paketlerde gelir’ deyimine bir örnek olabilir. Temiz bir arayüze sahip olan uygulamanın kullanımı basittir ve hem ileri düzey profesyoneller hem de ilk önyüklenebilir USB’lerini oluşturabilecek daha az teknik kullanıcılar için uygundur.

 

Elbette, tüm görüntüleri desteklemeyebilir ve donanım uyumsuzlukları olabilir, ancak örnekler oldukça azdır. Sonuç olarak, modern gereksinimleri karşılayan bir programdır ve her türlü görüntüyü oluşturmak için mükemmel bir iş çıkarır.  

BENZER YAZILAR

Samsung, Yüzde 34’e Varan Güç Verimliliği İyileştirmeleriyle 3nm, 4nm Teknolojilerini Haziran Ayında Resmi Olarak Açıklayacak

TSMC ile rekabet etme ve aynı zamanda döküm işini yeni zirvelere taşıma çabası içinde olan Samsung, Haziran ayında VLSI Sempozyumu 2023'te 3nm ve 4nm...

M2 Pro ile Yeni MacBook Pro Serisi, M2 Max Yongaları Ekim’de Çıkmayacak, 2022’de Bir Araya Gelecek

En son rapora göre, daha iyi özel yongalara sahip güncellenmiş MacBook Pro ailesinin bu yıl içinde gelmesi planlanıyor. Ne yazık ki, Ekim ayında bir...

Duda, WooRank Entegrasyonunu Duyurdu

Duda, platformda siteler oluşturan ajanslara optimize edilmiş web siteleri oluşturmanın kolay bir yolunu sağlayan WooRank SEO denetim ve web sitesi optimizasyon aracının entegrasyonunu duyurdu. WooRank,...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...