Robert Downey Jr.

By | 22 Eylül 2021

Robert Downey jr. Hollywood’un önde gelen aktörlerinden biri haline geldi. Adı altında inanılmaz bir kredi listesiyle şirkette oldukça fazla bir süre geçmesine rağmen yeni ve taze kalmayı başardı.

Yazar, yönetmen ve film yapımcısı Robert Downey Sr ve aktris Elsie’nin (Elsie Ann Ford doğumlu) 4 Nisan 1965’te Manhattan, New York’ta doğdu. Robert’ın babası yarı Yahudi Litvanyalı, dörtte biri Yahudi Litvanyalı dörtte bir İrlanda asıllı, Robert’ın annesi ise Alman, İskoç ve İngiliz atalarındandı.

Downey ve kız kardeşi Downey, genç yaşlardan itibaren filmlere ve sahne sanatlarına daldılar. 1978’de boşandıktan sonra Downey Jr., Yukarı New York’ta bulunan Stagedoor Manor Gösteri Sanatları Eğitim Merkezi’ne başvurdu.

1982’de tam zamanlı oyunculuk için Santa Monica’daki liseden ayrıldı. Kendisi de bir m****e bağımlısı olan Downey Sr., oğlunu erken yaşta ilaca maruz bıraktı ve Downey Jr., onlarca yıl boyunca istismarla mücadele etmeye devam edecekti.

Downey Jr., ilk sinema filmini babası Robert Downey Sr’de beş yaşındayken film poundunda (1970) aktör olarak yaptı. 1980’lerde ve 1990’larda Tuff Turf (1985) gibi roller oynayarak film repertuarını geliştirdi. ), Weird Science (1985), True Believer (1989) ve Wonder Boys (2000).

1992’de Downey, Chaplin’in (1992) baş rolündeki performansıyla BAFTA (İngiliz Akademi Ödülü) ile Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Robert Altman’ın en yakın arkadaşının suikast düzenlediği Short Cuts’ta (1993) hevesli bir makyaj sanatçısı olarak ortaya çıktı. Downey, Oliver Stone, Natural Born Killers (1994) filminde canice çiftlerin yayılmasını sömüren bir TV gazetecisiydi, Woody Harrelson ve Juliette Lewis ile reytinglerini artırmak için genç bir insan olarak, 4 hayaletle özel bir ilişkisi olan Downey, Heart and Souls (1993) filminde oynadı.

Downey 1995 yılında Restoration’da Michael Hoffman yönetiminde Hugh Grant, Meg Ryan ve Ian McKellen ile sahne aldı. Aynı zamanda o yıl (1995) III. Richard’ın da yıldızıydı, burada başrol oyuncusu McKellen’in aksine Restoration (1995) idi.