Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana Sayfa Biyografi Robert De Niro - Robert De Niro Kimdir - Robert De Niro...

Robert De Niro – Robert De Niro Kimdir – Robert De Niro Biyografisi

- Advertisement -
- Advertisement -

 
 Robert De Niro – Robert De Niro Kimdir – Robert De Niro Biyografisi
 
 
 
 Hollywood’un en ünlü ve en başarılı aktörlerinden olan Robert De Niro, 17 Ağustos 1943’de Amerika’nın New York kentinde doğdu. Tam adı Robert De Niro Jr. olan aktörün annesi ressam, babası da ressam, heykeltıraş ve aynı zamanda şairdi. De Niro, ilk amatör rolünü, 10 yaşında iken, okulda düzenlenen “Wizard of Oz” oyununda aslan karakterini canlandırarak oynadı. Aradan altı yıl geçtikten sonra, Rus yazarı Çehov’un “The Bear / Ayı” oyununda yer alan aktör, giderek oyunculuğa ısındı. Hemen ardından, “yöntem oyunculuğu”nun en önemli temsilcileri olan ve sayısız başarılı aktörün doğmasına neden olan Stella Adler ile Lee Strasberg’ten eğitim almaya başladı.
 
 

Sinemaya, 1969 yılında, yönetmen Brian De Palma’nın “The Wedding Party” filmiyle geçen De Niro, bu filmden sonra, yine aynı yönetmenin “Greetings” ile “Hi,Mom!” filmlerinde rol aldı. 1973 yılında, daha sonra “Taxi Driver / Taksi Şoförü”, “Raging Bull” ve “Good Fellas” gibi başarılı yapımlarda beraber iyi bir ikili oluşturacağı usta yönetmen Martin Scorsese ile “Mean Streets” filmini çekti. Başarılı aktör, filmde sergilediği yüksek performansla izleyenlerin dikkat ve ilgilerini üzerine çekmeyi başardı. Aynı yıl, “Bang the Drum Slowly” filminde canlandırdığı, ölmek üzere olan beyzbol oyuncusu Bruce Pearson karakteri ile En İyi Erkek Oyuncu dalında New York Film Eleştirmenleri Ödülü’nün sahibi oldu.
 

Bu ödülden sonra Francis Ford Cappola ona “Godfather II / Baba 2″deki genç “Vito Carlone” rolünü verdi. Bu gangster filmindeki “Vito Corleone” karakterini mükemmel denebilecek derecede canlandıran De Niro, filmdeki performansı sayesinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar Ödülü’nü aldı ve adını Hollywood’un starları arasına yazdırdı.
 
 

1976 yılında, sinema kariyerinin en iyi performanslarından birini de “Taxi Driver / Taksi Şoförü” filmindeki rolü ile sergiledi. Aktör, Martin Scorsese’in bu başyapıtında, New York’un yozlaşmış ortamında yavaş yavaş çıldıran dengesiz, Vietnam gazisi taksi soförü Travis karakterini başarıyla canlandırdı. De Niro, 1978 yılında, yine bir Vietnam gazisi olarak çıktı izleyici karşısına; “Deer Hunter / Avcı”. En İyi Film Oscar’ını alan “Avcı”, yönetmen Cimino’yu sinemaya kazandırırken bu başarıda en büyük pay kuşkusuz başarılı aktöründü. Aktör, özellikle “Rus Ruleti” sahneleri ile hafızalara kazındı bu filmde.
 
 

Usta oyuncu, 1980 yapımlı “Raging Bull / Kızgın Boğa” filminde Dünya Orta Sıklet Boks Şampiyonu Jake LaMotta’yı canlandırdı. Gelmiş geçmiş en iyi dökümanter film olarak kabul edilen “Kızgın Boğa”daki unutulmaz performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandı. Bu film için tam 30 kilo alan ve yüzünü tanınmayacak halde değiştiren De Niro, filme hazırlanırken New York’ta amatör boks maçlarına çıkmış, hatta iki tanesini kazanmıştı.
 
 

1986’da Sergio Leone’nin gangster epiği “Once Upon a Time In America / Bir Zamanlar Amerika” filminde ve 1985’de Terry Gilliam’ın “Brazil”inde rol aldı. Bu filmlerde de her zamanki usta oyunculuğunu sürdüren De Niro, 1987’de De Palma’nın “Untouchables / Dokunulmazlar” filminde ünlü gangster Al Capone’u canlandırdı. Aynı yıl kariyerine değişik bir karakter kattı ve Alan Parker’ın “Angel Heart / Şeytan Çıkmazı” filminde biz ölümlüler arasında “Louis Cyphre” adını kullanan Şeytan’ı canlandırdı. 1989’da Sean Penn ile oynadığı “We’re No Angels / Biz Melek Değiliz” adlı komedi de rol alarak tarzını değiştireceğinin sinyallerini verdi.
 
 

De Niro, 1990 yılında bir kez daha yönetmen Martin Scorsese ile bir araya gelerek 90’lı yılların yüz akı filmlerinden olan “Goodfellas / Sıkı Dostlar”da rol aldı. Aynı yıl oldukça duygusal bir film olan “Awakenings / Uyanışlar”da yakalandığı hastalık nedeniyle hayatını uyuyark geçiren ancak yeni çıkan bir ilaçla tekrar yaşama dönen Leonard Lowe karakterini başarıyla canlandırdı.
 
 

1991’de “Cape Fear / Korku Burnu” filminde kötü adam Max Cady’i canlandıran aktör, 1993’de ilk kez yönetmenliği denedi ve “A Bronx Tale” adlı dramayı çekti. Ardından 1994 yılında kariyerinin en ilginç rollerinden biri olan “Frankenstein”ı canlandırdı. 1995’de aralarında Sharon Stone ve Joe Pesci gibi ünlü oyuncuların da bulunduğu “Casino” filmiyle ardından da başrolü büyük oyuncu Al Pacino ile paylaştığı, “Heat / Büyük Hesaplaşma” filmi ile her zaman en iyi olduğunu kanıtladı.
 
 

Robert De Niro, “Sleepers” ve Leonardo Di Caprio ve Meryl Streep gibi başarılı oyuncuların da bulunduğu “Marvin’s Room / Marvin’in Odası” filmleriyle görev aldığı yan rollerle yeniden yükselişe geçti. Ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun daha öncekilere nazaran fazla beğenilmeyen “Jackie Brown” ve Dustin Hoffman ile birlikte rol aldığı ve bir skandalı örtbas etmek için gerçek dışı senaryo üreten özel bir görevliyi canlandırdığı “Wag the Dog” filmleriyle kariyerine yaraşır oyunculuklar çıkardı.
 
 

1998 yılına gelindiğinde, başrollerinde Gywneth Paltrow ile Ethan Hawke’un yer aldığı “Great Expectations / Büyük Umutlar”da rol aldıktan sonra bir komedi filmi olan, başrolünü Billy Crystal ile paylaştığı “Analyze This / Anlat Bakalım”da psikolojik tedavi gören bir mafya babasını canlandırdı. Bu filmin ardından Joel Schumacher’in “Flawless” adlı filminde rol alan ünlü aktör, filmde transseksüel komşusu ile konuşarak terapi gören bir güvenlik görevlisini oynadı.
 
 

Aktör daha sonra, “Meet the Parents / Zor Baba” filminde rol alarak komedilerde de başarılı olabileceğini kanıtladı. Yine aynı yıl, George Tillman’ın yönettiği “Man of Honor / Onurlu Bir Adam” filmiyle çıktı sinemaseverlerin karşısına. “15 Minutes / 15 Dakika” filminde işledikleri suçlarla ortalığı birbirine katan ve bu arada bütün eylemlerini de video kamera ile kayda geçiren, Doğu Avrupa’dan New York’a gelen iki azılı suçludan birini canlandıran De Niro, “The Score / Komplo”da ise unutulmaz oyuncu Marlon Brando ve Fight Club filmindeki üstün performansıyla tanıdığımız Edvard Norton gibi iki önemli isimle ile birlikte kamera karşısına geçti. Filmde emekli olmaya çalışan usta bir hırsızı canlandırdı usta sanatçı.
 
 

Daha sonra “Analyze This” filminin devamı olan “Analyze That / Anlatamadım mı?” filmi ile kariyerine devam eden Robert De Niro, 12 Nisan 2002’de gösterime giren, başrolünü ünlü komedyenlerden Eddie Murphy ile paylaştığı “Show Time” adlı filmde, az konuşan, sabırsız fakat tek işini doğru dürüst yapabilmek için kendi haline bırakılmayı çok isteyen polis teşkilatı dedektiflerinden Mitch Preston karakterini canlandırdı.
 
 

” Benim çalışma şeklimde anarşi ile disiplinin kesin bir uyumu söz konusudur.” diyerek kendine özgü oyunculuğunu özetleyen, Hollywood’un yaşayan efsanelerinden Robert De Niro’ya sinemaya verdiği 30 yıllık emek şerefine bir tören düzenlendi ve Amerikan Film Enstitüsü tarafından “Yaşam Boyu Başarı” ödülü verildi.      

BENZER YAZILAR

SHA-1 oluşturucu nedir ve nasıl kullanılır?

Bilgisayar bilimi ve kriptografi dünyasında en önemli araçlardan biri SHA-1 oluşturucudur. Bu güçlü oluşturucu, veri güvenliğini ve bütünlüğünü sağlamak için gerekli olan mesaj özetlerini oluşturmak...

İçeriğiniz Global Olarak Dönüştürülmediğinde Sorulacak 4 Soru

Hepimiz web sitesi içeriğinin öneminin farkındayız. Bu sayı farklı sektörler veya ülkeler için değişebilse de, genel bütçenin iyi bir kısmıdır. Ayrıca, çevrimiçi gördüğünüz içerik oluşturma ve...

Garmin Forerunner 265

Garmin Forerunner 265 Buradaki en önemli şey, Forerunner serisinin ilk AMOLED ekranının piyasaya sürülmesidir.  Bu, parlak güneş ışığında görüntüleme için bir kazançtır; bu, izi yırtarken oldukça...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...