Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Kitap Özetleri Robert D.PARRISH..General SCHWARZKOPF (Bir Asker, Bir Zafer

Robert D.PARRISH..General SCHWARZKOPF (Bir Asker, Bir Zafer

- Advertisement -
- Advertisement -

Robert D.PARRISH..General SCHWARZKOPF (Bir Asker, Bir Zafer

KİTABIN ÖZETİ :

Schwarzkopf, ülkesine tarihteki en kesin zaferlerden birini kazandıran, bunu yaparkende, şaşırtacak derecede az asker kaybeden, bir generaldi. Ona gıpta edenler şanslı olduğunu, doğru zamanda, doğru yerde olduğunu, bazılarıda kendi şansını kendinin yarattığını savunacaktır.

1.92 boyunda, 108 kiloluk öfkeli ve korkutucu bir kararlılık simgesi olan Norman, yine de tek tek tüm askerlerin iyiliğini düşünmek konusunda gösterdiği içtenlikle tanınır. Bugüne kadar çeşitli lakapları oldu. “Fırtına Norman”, “Çöl Ayısı”, yoğun B-52 bombardıman hücumundan kalan “ARK IŞIĞI”

1951 yılında, Westpoint Akademisine giren Norman, kariyerini ve tüm yaşamını etkileyecek, ileride onur ve şeref madalyalarını getirecek “PİYADE” sınıfını seçti. Teğmen Schwarzkopf ilk olarak, Belçika’da 101.Hava ve İndirme Tugayı’nın 187.Piyadesine atandı.

Bir sonraki görev yeri “BERLİN” Alayı idi. Schwarzkopf, ordunun üst düzey işleyişini izleme fırsatını bulacağı BERLİN Komutanlığı, Başkomutanı olan generale, yaver olarak atandı. 1961 yılında Kara Kuvvetlerinin, Georgia’daki Benning Üssü Akademisinde, Yüksek Piyade Subayları kursuna gittiğinde Yüzbaşı oldu. Burada kursu bitirenler birkaç yıl içerisinde, Kara Kuvvetlerinde söz sahibi olurlar. Georgia’dan, Southern California Üniversitesine giderek, yüksek makine mühendisi oldu. Mezuniyetinden sonra, West Point Askeri Akademisine atandı.

Schwarzkopf için, “Görev-Şeref-Ülke” parolası, yaşam tarzıydı. Yeni terfi etmiş Binbaşı Schwarzkopf, seçkin Vietnem Hava Kuvvetlerine, danışman olarak atandı. Vietnam’da kaldığı bir yıl içerisinde, savaş alanında yaralanan Schwarzkopf; kahramanlık madalyasıyla ödüllendirildi.

Schwarzkopf, 1966 yılından, 1968 yılına kadar Akademide görev yaptı. 1969 yılında Yarbayken tekrar Vietnam’a gitti. Vietnam’da kurulan “Americal” Tugayının, 198. Piyade Alayına bağlı, 6.Piyadenin 1 nci Taburunun komutasını aldı. 28 Mayıs 1970’de Viet Kong mayın tarlasına düşen Schwarzkopf hafif yaralandı ve ağır yaralı bir askerini buradan çıkardı. Bu nedenle gümüş madalya ile ödüllendirildi. Bu olaydan altı hafta sonra da Vietnam’dan döndü.

Pentagon’da kaldıktan sonra, 1973 yılında Alaska’daki 172. Piyade Alayının, ikinci komutanı oldu. 1976 yılında, Washington Lewis üssündeki, 9. Piyade Tugayının, 1.Alayının komutası verildi. 1980 Ağustos’unda general olarak, 8.Mekanize Piyade Tugayının, ikinci komutanlığını devraldı. Bu Tugay’da Lojistik kısmına getirildi. Müteakiben, Tümgeneralliğe terfisine karar verildi. 1983 yılında Georgia’daki 24.Mekanize Piyade Tümeni’nin başına getirildi. İki yıl görev yaptıktan sonra, Başkan Reagan’ın Grenada’yı işgal etmeye karar vermesiyle birlikle, “Acil Şiddet Operasyonu” için oluşturulan gücün komutan yardımcılığına getirildi. 1986 yılında, Washington Lewis üssündeki Kolordu Komutanlığına Korgeneral rütbesiyle atandı. 1988 yılında Orgeneral olan Schwarzkopf, Merkez Komutanlığının başına geçti.

2 Ağustos 1990 günü, gece yarısından sonra, Irak lideri Saddam Hüseyin, Kuveyt’e karşı yoğun bir tank saldırısı başlatmış ve Kuveyt şehrini ele geçirmişti. A.B.D. Başkanı, General Schwarzkopf ‘a, iki hedef gösterecekti. Suudi Arabistan’ı savunmak ve diğer operasyonları verilecek direktifler doğrultusunda gerçekleştirmek. General Schwarzkopf’u, dev bir lojistik sorunu ve 7 ay sürecek kabus bekliyordu. Schwarzkopf, kendisine sunulan üstün teknolojiyide kullanarak, Suudi Arabistan’ın savunmasını başarıyla yerine getirdi.

Schwarzkopf’un, özellikle lojistik sorununu çözmesi gerekiyordu.Bunu hallettikten sonra Irak’ın Hava Savunma sistemini ve haberleşme sistemini nötralize edecekti. Müteakiben, Irak’ın elinde bulunan Scud füze rampalarının ve topçularının yerleri tespit edilir edilmez, hava saldırısını, büyük bir şiddetle başlattı.

Bu arada, savaş esnasında basının öneminide gözardı etmiyor ve Vietnam’daki gibi korkunç sonuçlar doğuracak açıklamalardan sürekli kaçınıyordu.

Hava saldırısı stratejik, operasyonel ve taktik olmak üzere üç aşamada gerçekleştirildi. Türkiye’deki üsler, savaşın ikinci gününde kullanıldı. Füze rampalarından sonra, en önemli stratejik merkez Irak’ın elindeki kimyasal ve biyolojik silah üretim merkezleriydi.

Irak liderinin, çekileceğini söylemesine rağmen, Schwarzkopf, durmak niyetinde değildi. Kara saldırısı başlamadan önce, son olarak Cumhuriyet Muhafızları “Saddam Hüseyin’in, anahtarı olduklarından bunların yok edilmesi ana hedefti. Felsefe, “Ağırlık merkezini vurursan her şey çöker.” Irak tank ve topçusu yok edilmeden, kara savaşını başlatmaya niyetli değildi.

Irak; İran-Irak savaşında olduğu gibi, Sovyet doktrini olan savunmasını üç kuşak sistemi üzerine kurmuştur. Ancak, Saddam Hüseyin gerçek bir asker olmayışı nedeniyle başarılı bir savunma sistemini kuramadı. Bunda en büyük etken, askerlerinin inançsız, bilgisiz ve iyi eğitimli olmayışıdır. Oysa Schwarzkopf, gerçek bir asker ve Sovyet doktirinini çok iyi bilen, gece gündüz askerlerine eğitim ve tatbikat yaptıran biriydi.

Kara saldırısı, sabaha karşı 05:30’da başlatılmıştı. Schwarzkopf, teknolojiyi ve iyi eğitilmiş askerini de çok iyi kullanarak, umulandan daha kısa sürede Irak ordusunu Kuveyt şehrinin dışına atmıştır, bu savaş kendisi ve ülkesi adına büyük zafer olarak nitelendirilmiş ve tarih sayfalarına altın harflerle yazılmıştır. O, astlarından beklediklerini, kendinden de aynı ölçüde bekleyen, sert ve profesyonel bir subaydı. Başkan onu daha önce çağırmadıkça, en son asker evine dönene kadar, Suudi Arabistan’da bekleyecekti.

Yasalara görede; 1 Temmuz 1991 gününde emekliye ayrıldı

SONUÇ :

A. KİTABIN ANA FİKRİ :

Gençliğinden ve askerlik eğitiminden, Vietnam’daki kahramanlıklarına, generalliğe yükseldiği senelerden, zaferle sonuçlanan “Çöl Fırtınası” harekatına kadar ölümcül bir düşmanı “öldürmek ve yok etmek” için kurulmuş bir müttefik gücü yöneten ve Amerika’ya, bu yüzyılın en büyük zaferlerinden birini kazandıran adam.

Schwarzkopf, Körfez savaşını zekası, stratejileri, akıllı taktikleri ve eşsiz kişiliğinin gücüyle kazandı. II.Dünya Savaşı’ndan bu yana, gerçek anlamda ilk uluslararası askeri birleşimin en üst komutanı olarak kanlı bir diktatörü alt etmeyi başardı.

B. KİTABIN GETİRDİĞİ YENİLİKLER :

O günün şartlarında çok uzakta bir savaşa giren tecrübeli bir generalin öncelikle büyük miktardaki araç, silah ve personelin Körfez bölgesine taşınmasında ve ikmalinin sürekliliğinde gösterdiği, planlama ve koordine çok başarılıdır. Ayrıca, günümüz savaşlarında istihbaratın önemini de açıkça ortaya koymaktadır.

BENZER YAZILAR

Xiaomi 12 Pro, 200 Megapiksel Kamera ile Piyasaya Sürülüyor ve Her ikisi de 120W Hızlı Şarj ile 12T Başlatılıyor

Xiaomi nihayet öne çıktı ve 200 megapiksel kamera ile öne çıkan Pro modeliyle Xiaomi 12T serisini piyasaya sürdü ve evet, şirket standart varyantı da...

Bu 43.000 Dolarlık Xiaomi 12S Ultra Konsepti, iPhone 14 Pro Max’e Karşı Test Edildi ve Sonuçlar Beklediğiniz Gibi

Xiaomi'nin geçen yıl piyasaya sürülen 12S Ultra'nın yanı sıra 43.000 $'lık 12S Ultra Concept akıllı telefonunu birlikte geliştirdiği dikkatlerden kaçmış olabilir. Bu ahizenin koruyucu...

Kavalalı Mehmed Ali Paşa (Son Firavun)

BİRİNCİ BÖLÜM : (Parçalanmış Mısır)Son Eyyüb-i Sultanı El-Salih Moğol istilasına karşı ülkesini korumak ve ordusunu büyütmek amacıyla köle getirtmeye karar verdi. Zararsız görünen bu...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...