Salı, Haziran 6, 2023
Ana Sayfa Mobil Rekor kar elde etse bile, Apple güvenimizi satın alamaz

Rekor kar elde etse bile, Apple güvenimizi satın alamaz

- Advertisement -

Rekor kar elde etse bile, Apple güvenimizi satın alamaz
Rekor kar elde etse bile, Apple güvenimizi satın alamaz

Rekor kar elde etse bile, Apple güvenimizi satın alamaz

Apple’ın en son mali çeyreği gelip geçti ve şirket (yine) rekor gelirler açıkladı, bir ziyon dolar çekti ve Son mali yılını yalnızca 100 milyar dolarlık karla kapattı.

Bir an için bunun içeri girmesine izin verin. 100 milyar dolar o kadar büyük bir rakam ki, ömrümüzde bir milyarın yanına bile yaklaşamayacak olan çoğumuz için tamamen anlaşılmaz. 

Bazı ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılasından daha büyük – sadece birkaçının değil. Dünyadaki ülkelerin yarısından fazlası. Onların çoğu. Ve yine, bu kazanç değil, hızla yükselen 316 milyar dolarla ilk 40 ülke arasına girdi.

Bir yandan, Apple için iyi. Living memory’de şirketin iflas etmenin eşiğine geldiği bir zaman vardı; o zamandan beri, bazı tahminlere göre dünyanın en değerlisi olma yolunda hızla ilerliyor. Bu, Liderlerinin iş zekasının bir kanıtı, evet, ama aynı zamanda harika ürünler ürettiği gerçeğinin de bir kanıtı.

Bu, şirketin LateLy’nin daha iyi bir kelime olmadığı için ucuz hissettirdiği bazı hareketlerini görmeyi çok daha sarsıcı kılıyor: App Store’daki her işlemde kendi payını almaya yönelik neredeyse patolojik ihtiyaç, son reklam akışı, Hizmetlerinde fiyatları yükseltiyor.

Bunlardan AH’si, geçimini sağlamaya çalışan bir şirkete fayda sağlayabilecek taktiklerdir, ancak dünyadaki çoğu ülkeden daha fazla para kazanan bir şirkete uygulandığında, bunun yerine yakışıksız olarak karşımıza çıkarlar.

Bunun Apple’ın evrimsel yolu olmasının birçok nedeni olsa da, bana göre üç ana faktöre indirgeniyor.

HENÜZ ÖLÜ DEĞİL

1990’larda genç bir Apple hayranıyken – evet, evet, dinozorlar hâlâ dünyada dolaşıyordu ve şu anda bir buluta çimlerimden inmesini söylemek için yumruğumu sallıyorum – Apple iflasın eşiğindeydi. CEO’nun Ofisinin döner bir kapısı vardı ve şirket tüm umutlarını buharlı yazılımdan yalnızca biraz daha iyi olan teknolojilere bağlamıştı. Bu, ürünlerinin oradaki PC klon yığınlarından çok daha üstün olduğunu düşünen bizler için son derece üzücüydü.

iMac tanıtıldı ve Apple’ın yok olma tehlikesinden kurtulmasına yardımcı oldu. Ve bazen şirket bugün iPod’u ve tabii ki iPhone’u asla görmemesini sağlamak için elinden geleni yapıyor.

Ancak bu ölüme yakın deneyim, şirkette silinmez bir iz bıraktı. Scarlett O’Hara’nın, Tanrı şahidi olsun, bir daha asla aç kalmayacağını beyan etmesi gibi, Apple, tüm bu zenginliklerin bir gün bir anda yok olabileceği paranoyası altında çalışıyor ve şirketten bir kez daha tasfiyeden sadece birkaç adım önce ayrılıyor. Sonuçta Titanik’in batması üç saatten az sürdü. (Sinematik metaforlarımı karıştırmamak için.)

Şirketin bu kadar uzun süre devasa bir nakit istifi üzerinde oturmasının ana nedeni olduğuna inanıyorum: işi altından çekilirse darbeyi yumuşatmak için bir yastık istedi. Şirketin ‘nakitsiz’ bir pozisyona ulaşma girişimine başlaması nispeten yakın bir zamanda gerçekleşti – bu, sahip olduğu büyük miktardaki paradan kurtulmanın aslında oldukça zor olduğu ortaya çıktığından, oldukça zor olduğu kanıtlanan bir şey.

DÜNYA DÖNÜYOR 

Apple uçuruma düşüşünü önlediğinde, bunun büyük bir kısmı kurucu ortak Steve Jobs’un dönüşü sayesinde oldu. Jobs, kısmen kendi tutumundan doğan ve o günlerde şirkete iyi hizmet eden belirli bir zihniyet getirdi:

Apple payını alıyor. Meslektaşım Jason Snell’in Upgrade podcast’inin son bölümünde anlattığı gibi, Jobs, Apple ürünlerinden para kazanan herkesin -aksesuar üreticileri, geliştiriciler, medya şirketleri- şirkete bu kârdan bir pay borçlu olduğuna derinden inanıyor gibiydi.

Bu, Made for iPod (ve daha sonra iPhone) aksesuar lisanslama programları ve daha sonra App Store’a aktarılan iTunes Music Store’un yüzde 30’luk indirimi gibi şeylere yol açtı.

İşlemlerden komisyon alınması fikri yeni değildir ve teoride o kadar da sakıncalı değildir: perakende satış noktalarında her zaman sattıkları mallar üzerinde kar marjı olmuştur; genel giderleri bu şekilde öderler ve herhangi bir kar elde ederler. Temsilciler ve diğerleri, Hizmetlerinden düzenli olarak komisyon alırlar.

Ve Apple’ın modellerdeki değişikliği de faydalar getirdi: örneğin, kayıtlı bir Mac geliştiricisi olmak eskiden yılda en az 500 dolardı ve bazı durumlarda çok daha fazlaydı, ancak iPhone uygulama pazarının başarısı, şirketi bu işi bırakmaya teşvik etti. Bugüne kadar kaldığı yılda daha erişilebilir 99 $. (Evet, Apple bunu telafi etmek için bir uygulamanın gelir yüzdesini alır, ancak giriş engelinin olduğundan daha düşük olduğu gerçeği.)

Ancak yıllar boyunca Apple, dahil olup olmadığına bakılmaksızın App Store’daki her işlemin yüzde 30’unu alma konusunda militan olmaya devam etti ve daha da kötüsü, alternatif yollar kullanmak isteyen geliştiriciler için giderek daha az müşteri dostu hale getirdi. boşluklardan yararlanmaya yönelik herhangi bir girişimde aşağı. O kadar ki, şirket kendisini dünya çapındaki antitröst düzenleyicilerinin hedefinde buldu.

Apple, her kuruşu sayması gereken günlerde iyiydi, ama yine de, şu an bulunduğu durumdan çok uzak. Bunun yerine, saldırgan taktikler rahatsız hissetmeye ve bazen de para toplamaya neden olur. Şirketin, gelirini artırmak için – hepsinin aynı zamanda müşterisi olduğunu unutmayalım – geliştirici tabanını gerçekten yabancılaştırması gerekiyor mu? Nerede bitiyor?

TÜM MALİYETİYLE BÜYÜME

Bunların hepsi doğrudan Apple’ın hatası değil. Ne de olsa, hissedar kârını maksimize etmenin her şeyin üzerinde tutulduğu kapitalist bir toplumda yaşıyoruz.

(Adam Smith’in konuyla ilgili orijinal incelemelerinin bilgili bilim adamları, bu zihniyetin, onun sosyal iyileştirme ile el ele gitmesi gerektiği fikrini görmezden geldiğine işaret edecek olsa da.)

Wall Street, çeyrek çeyrek, yıldan yıla büyüme talep ediyor – kasanız taştığında ve LiteraHy yeterince hızlı para harcayamadığınızda bu açıkçası saçma geliyor. Bu, tatil sofranızı herkesin yiyebileceğinden daha fazla yiyecekle doldurmaya ve ardından gelecek yılın sofralarının daha da cömert olmasını talep etmeye benzer. Açıkçası, bozuk ve hatta belki de biraz dengesiz bir sistem.

Ve bunun bir bedeli var. Her ne pahasına olursa olsun büyüme zihniyetinin bir de ipucu tarafı var: Bu maliyetlerden biri müşteri güvenidir. Tim Cook, Apple’ın ürünleri için müşteri memnuniyeti rakamlarını sanki şirketin kuzey yıldızıymış gibi ortaya atmayı sever, ancak bu takip eden bir göstergedir: Çoğu durumda, müşteri güveninizi ne zaman tükettiğinizi çok geç olana kadar bilemezsiniz. Şu anda gerçek zamanlı olarak kullanıcı güveninde bir erozyon yaşayan Twitter’dan başka bir yere bakmayın. Veya teknoloji endüstrisindeki güvensizliğin poster çocuğu Meta, hisse fiyatının yarısını kaybediyor. Basit gerçek şu ki, hiçbir şirket sonsuza kadar büyümez.

Paralellikler kesin değildir, ancak burada öğrenilmesi gereken bir ders vardır ve tüm sistemi değiştirmek kolay veya hızlı bir şekilde gerçekleşen bir görev olmasa da, bu atılımları yapmak için dünyanın en değerli şirketinden daha iyi konumlanmış olan var. Ortaya çıkan herhangi bir fırtınayı savuşturmak için para mı? Sadece bunu yapmaya karar vermesi gerekiyor.

Ve şapkasını bu yönde eğdi. Birkaç yıl önce, Apple, diğer 200 Büyük şirketle birlikte, iş dünyasının kârdan daha fazlası olduğunu, çevreyi korumayı, çalışanları sağlamayı, ekonomik eşitsizlikle mücadele etmeyi ve müşterilere değer sağlamayı ifade eden bir bildiriye adını veriyor. Apple bunların bazılarında büyük atılımlar yapmış olsa da, en büyük hamleleri yapmak dünyanın en değerli şirketine düşüyor. Dedikleri gibi değişim evde başlar ve Cupertino birkaç dolar daha uğruna neleri feda ettiğine yakından bakmalı.

BENZER YAZILAR

dostlugun gücü

KİTABIN ADI: DOSTLUĞUN GÜCÜ Alan Loy Mc GINNIS1.KİTABIN KONUSU: insanların kendilerini karşısındaki insanlara sevdirmenin yolları ve bunda en önemli rolü olan dostluğu konu almıştır.2.KİTABIN...

annem ve hayatın anlamı

Nietzche Ağladığında" ve "Aşkın Celladı" gibi ülkemizde de çok satan ve tanınmış kitapların yazarı Irvin Yalom, bu kitabında psikoterapi ve uygulamaları üzerinde durmuştur. Gündelik...

Apple, 2024 iPhone Modelleri için TSMC’nin 3nm Sürecini “Tamamen Benimsiyor”

Apple’ın bu yıl daha sonra gelmesi planlanan 3nm yongaları olmasına rağmen, iPhone 14 serisi için ayrılmış değiller. Hatta son rapora göre teknoloji devinin 2024...

Samsung, çipler için yeni nesil fan-out ambalajı için yeni kart kullanacak

Samsung, yarı iletken kartlar için yeni fan-out paketleme teknolojisini uygulamak için daha dar devre genişliğine izin verecek yeni bir kart kullanmayı planlıyor. Samsung yöneticisi Lee...

Fatoş Sezer Kimdir – Fatoş Sezer Hayatı

Fatoş Sezer kim, Fatoş Sezer biyografiFatoş Sezer hakkında bilgi, Fatoş Sezer resimleri  31 Ocak 1958 Kocaeli doğumlu olan Fatoş Sezer 1 Haziran 2011 tarihinde hayatını...

Dj Tiesto Kimdir – Dj Tiesto’nun Hayatı

Dj Tiesto Kimdir - Dj Tiesto'nun Hayatı - Dj Tiesto Biyografisi - Dj Tiesto  Hakkında bilgi    Asıl adı Tijs Verwest olan Hollandalı DJ 17...

POPÜLER YAZILAR

Gigabyte, 600 ve 700 Serisi Anakartlarına “Yeni Nesil Intel Masaüstü CPU” Desteği Ekliyor

Gigabyte, 600 ve 700 serisi anakartları için Intel'in yeni nesil masaüstü CPU desteği ekleyen yeni bir BIOS güncellemesini sessizce yayınladı. Gigabyte 600 ve 700 Serisi...

Apple AR Kulaklığını Pazartesi Günü Açıklayacak, Ancak Cihaz Ekim’de Seri Üretime Gireceğinden Lansman Aylar Sürebilir

Apple'ın merakla beklenen AR Kulaklığını Pazartesi günü WWDC etkinliğinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Cihaz bir süredir söylenti değirmeninde dinlendi ve birkaç gecikmeden sonra, kulaklık nihayet...

Gmail Doğrulama Rozetlerini hatırlıyor musunuz? Dolandırıcılar Onlardan Yararlanmanın Bir Yolunu Buldu

Google, insanların her e-posta aldıklarında güvende olmalarını sağlamanın çeşitli yollarını araştırmaktadır. Şirket, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli önlemler aldı: yakın zamanda duyuruldu İleti...

Apple’ın 12 Çekirdekli ‘X1’ Yonga Setli AR Kulaklığı, Yeni Benchmark Sızıntısında M2 Max’ten Daha Hızlı Performans Gösteriyor, Ama Ne yazık ki Skorlar Sahte

SoC'nin X1 olarak adlandırıldığını ortaya çıkaran en son kıyaslama sızıntısını duymak bizim için şaşırtıcıydı. 8 çekirdekli bir CPU yerine liste, M2 Max'ten daha yüksek...