Cuma, Şubat 3, 2023
Ana Sayfa Donanım Qi2 Kablosuz Şarj Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Qi2 Kablosuz Şarj Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

- Advertisement -

Qi kablosuz şarj standardı zaten inanılmaz derecede popüler ve telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere milyonlarca cihaz, kablosuz şarjın sağlayabileceği rahatlık için bunu kullanıyor.

Ancak bu hafta CES’te WPC olarak da bilinen Kablosuz Güç Konsorsiyumu bu standardın ikinci neslini duyurdu. Qi2 olarak adlandırılan yeni şarj teknolojisinin, onu benimseyen cihazlara önemli faydalar sağlaması bekleniyor.

Qi2 kablosuz şarj hakkında bilmeniz gereken her şey burada

Her şeyden önce, Apple’ın MagSafe’ine aşina iseniz, Qi2 kablosuz şarj teknolojisini çok benzer bulmalısınız. Ve bunun nedeni, Qi2’nin geliştirilmesine katkıda bulunanın Cupertino merkezli teknoloji devinin kendisi olması.

Apple, WPC’nin bir üyesi olarak Qi2’nin geliştirilmesine büyük katkı sağladı

“WPC üyesi Apple, MagSafe teknolojisine dayanan yeni Qi2 standardının temelini oluşturdu. Apple ve diğer WPC üyeleri, Qi2’nin merkezinde yer alan yeni Manyetik Güç Profilini geliştirdi. Qi2’nin Manyetik Güç Profili, telefonların veya diğer şarj edilebilir pille çalışan mobil ürünlerin şarj cihazlarıyla mükemmel şekilde hizalanmasını sağlayacak, böylece daha iyi enerji verimliliği ve daha hızlı şarj sağlayacak.”

Gördüğünüz gibi, Qi2’nin amacı, cihazın şarj cihazıyla doğru şekilde hizalandığından emin olmak için Manyetik Güç Profilini kullanmaktır. Kullanıcılar bu nedenle en iyi şarj hızlarını ve sürecin maksimum verimliliğini elde edebildikleri için faydalar fazlasıyla açıktır.

Söylemeye gerek yok, şarj cihazları yeni donanım gerektirecek, bu nedenle Qi2’den yararlanmak için yeni kablosuz şarj cihazları satın almanız gerekecek.

Yeni teknolojinin ilk çıkışının, Qi2’yi entegre eden ilk cihazların aynı yıl raflara çıkmasıyla gelecek yıl bir noktada gerçekleşmesi bekleniyor. WPC, yeni standarda sahip telefonların ve şarj cihazlarının 2023 tatil sezonunda piyasaya çıkacağını söylüyor.

“Qi2 (“chee two” olarak telaffuz edilir) standardı, 2023’te dünya çapında yaklaşık bir milyar cihazın (verici ve alıcı) satılacağı hızla genişleyen bir pazarda selefi Qi’nin yerini alacak. piyasayı mevcut düz yüzeyden düz yüzeye cihazlar kullanılarak şarj edilemeyecek yeni aksesuarlara açarak kablosuz şarj pazarı, ”diye açıklıyor WPC.

Pek çok yönden, Qi2’nin çıkışı, Apple’ın MagSafe’i piyasaya sürerek bir kez daha endüstrinin önünde olmayı başardığını kanıtlıyor. iPhone 12 ve daha yeni modellerde mevcut olan MagSafe, tümü Manyetik Güç Profilinden yararlanan tamamen yeni bir aksesuar kategorisi doğurdu ve böylece cihazın her zaman akıllı telefonla doğru şekilde hizalanmasını sağladı.

Wireless Power Consortium’un yönetici direktörü Paul Struhsaker, Qi2’nin en büyük faydalarından birinin, Avrupa Birliği de dahil olmak üzere dünya çapındaki kuruluşların son zamanlarda önemli ölçüde ısrar ettiği elektronik atıkla mücadeleye sağladığı katkı olduğunu söylüyor. Birkaç yıl.

Bu yılın başlarında AB, elektronik atıkları azaltmak ve böylece kullanıcıların aynı anda birden fazla cihaza sahip olmasını kolaylaştırmak amacıyla cihaz üreticilerini ürünlerini USB-C ile donatmaya zorlayan yeni düzenlemeleri de duyurdu. 

Struhsaker, “Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik bugünlerde herkesin aklında” diyor. “Qi2’nin mükemmel hizalaması, telefon veya şarj cihazı hizalanmadığında meydana gelebilecek enerji kaybını azaltarak enerji verimliliğini artırır. Aynı derecede önemli olan Qi2, fişlerin kırılması nedeniyle kablolu şarj cihazının değiştirilmesiyle ilişkili depolama atığını ve günlük bağlantı ve bağlantı kesme nedeniyle kablolara uygulanan baskıyı büyük ölçüde azaltacaktır.”

RELATED ARTICLES

NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti, Yalnızca RTX 3070 Kadar Hızlı Olabilir

NVIDIA'nın GeForce RTX 4060 Ti'si, donanım sızıntısına göre oyunlarda yalnızca GeForce RTX 3070 kadar hızlı olabilir. NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti, RTX 3070 Düzeylerinde Performans...

Crucial Artık Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar İçin 24 GB ve 48 GB DDR5 Bellek Seçeneklerine Sahip

16 GB ve 32 GB bellek kitleri uzun süredir standart olmuştur ancak Crucial artık 24 GB ve 48 GB DDR5 çeşitlerinde daha yüksek kapasiteler...

NVIDIA Grace CPU Superchip Testleri, AMD EPYC Milan CPU’lara Göre 2,5 Kat Performans ve 3,5 Kat Verimlilik Kazanımı Gösteriyor

NVIDIA kısa süre önce bir derin dalış AMD EPYC CPU'lara göre 2,5 kata kadar performans artışı sunan yeni nesil Grace CPU Superchip. NVIDIA, AMD EPYC...

Most Popular

Microsoft, Windows Spotlight için Tasarım Güncellemelerini Test Etmeye Başladı

Microsoft kısa süre önce Windows Spotlight'ın bir noktada bir tasarım güncellemesi almasının planlandığını açıkladı, ancak bu gerçekleşmeden önce şirket, Dev kanalına kayıtlı içeriden kişilerin...

Windows 11, En Son Derlemede Grafik Ayarlarının Yeniden Tasarımını Alır

Bir süredir Microsoft'un klasik Kontrol Panelini ortadan kaldırmaya ve Ayarlar uygulamasıyla deneyimi iyileştirmeye çalıştığını biliyorduk ve Dev kanalına kayıtlı içerdekilere gönderilen en son önizleme...

Microsoft, Windows 11 Not Defteri’nde Sekmeleri Kullanıma Sunmaya Başlıyor

Sekmeler, Windows'taki bir sonraki büyük şey gibi görünüyor ve bunları Dosya Gezgini'ne getirdikten sonra, Microsoft şimdi aynı güncellemeyi Not Defteri'ne de gönderiyor. Bu, bazı insanlara...

Microsoft, Süresi Dolmuş Office Yüklemelerini Aramak İçin Güncelleştirmeyi Yayımladı

Microsoft kısa bir süre önce, bu kez amacı oldukça sıra dışı olan yeni bir güncelleştirme yayımladı: şirket, bunu Windows cihazlarında süresi dolmuş Office yüklemelerini...

Recent Comments