Salı, Haziran 6, 2023

PSD

PSD dosyası nedir?

PSD, Photoshop Belgesi, Adobe Photoshop’un grafik tasarımı ve geliştirmesi için kullanılan yerel dosya formatını temsil eder. PSD dosyaları, görüntü katmanlarını, ayar katmanlarını, katman maskelerini, ek açıklamaları, dosya bilgilerini, anahtar sözcükleri ve diğer Photoshop’a özgü öğeleri içerebilir.

Photoshop dosyalarının varsayılan uzantısı .PSD’dir ve maksimum 30.000 piksel yükseklik ve genişliğe ve iki gigabayt uzunluk sınırına sahiptir.

PSD Dosya Biçimi Özellikleri

Bir PSD dosyasındaki veriler büyük endian bayt düzeninde saklanır. Bu, Windows platformunda okurken veya yazarken kısa ve uzun tam sayıların yer değiştirmesi anlamına gelir. Photoshop dosya formatı beş ana bölüme ayrılmıştır.

Bir bölümden diğerine geçmek için kullanılabilecek birçok uzunluk işaretine sahiptir. Uzunluk işaretleri genellikle en yakın 2 veya 4 bayt aralığına yuvarlamak için baytlarla doldurulur. Beş ana bölüm şunlardır:

  • Dosya Başlığı
  • Renk Modu Verileri
  • Görüntü Kaynakları
  • Katman ve Maske Bilgileri
  • Görüntü Verileri

Uyumluluk için, Photoshop bölümün tamamını okumaya çalışabileceğinden, bölümdeki tüm bu alanlara veri yazılmalıdır. Ayrıca bir dosyaya yazarken atlanan alanlara sıfırların yazılması anlamına gelir. Uzunlukla sınırlandırılmış bölümlerdeki uzunluk alanı, okumayı ne zaman durduracağınıza karar vermek için kullanılmalıdır. Çoğu durumda uzunluk alanı, takip eden kayıtların değil baytların sayısını gösterir. Bir dosyayı okurken aşağıdaki noktaların hatırlanması gerekir.

  • Tüm tablolarda “Length” sütunundaki değerler bayt cinsindendir.
  • Unicode dizesi olarak tanımlanan tüm değerler şunlardan oluşur:
  • Dizedeki karakter sayısını (bayt değil) temsil eden 4 baytlık bir uzunluk alanı.
  • Unicode değerleri dizisi, karakter başına iki bayt.

Dosya Başlığı

Dosya başlığı, görüntünün temel özelliklerini içerir.

Uzunluk Açıklama
4 İmza: her zaman ‘8BPS’ye eşittir. İmza bu değerle eşleşmiyorsa dosyayı okumaya çalışmayın.
2 Sürüm: her zaman 1’e eşittir. Sürüm bu değerle eşleşmiyorsa dosyayı okumaya çalışmayın. (~~PSB~~ sürüm 2’dir.)
6 Ayrılmış: sıfır olmalıdır.
2 Herhangi bir alfa kanalı dahil olmak üzere görüntüdeki kanalların sayısı. Desteklenen aralık 1 ila 56’dır.
4 Görüntünün piksel cinsinden yüksekliği. Desteklenen aralık 1 ila 30.000’dir.
4 Görüntünün piksel cinsinden genişliği. Desteklenen aralık 1 ila 30.000’dir.
2 Derinlik: kanal başına bit sayısı. Desteklenen değerler 1, 8, 16 ve 32’dir.
2 Dosyanın renk modu. Desteklenen değerler şunlardır: Bitmap # 0; Gri tonlama # 1; 2 numaralı indeksli; RGB#3; CMYK#4; Çok kanallı #7; Çift ton # 8; Laboratuvar # 9.

Renk Modu Veri Bölümü

Renk modu verileri bölümü şu şekilde yapılandırılmıştır:

Uzunluk Açıklama
4 Aşağıdaki Renk verilerinin uzunluğu
değişken Renk verileri

Renk modu verileri, Dosya Başlığı bölümündeki mod alanı tarafından tanımlandığı şekilde yalnızca dizinlenmiş renk ve çift ton için kullanılabilir. Diğer tüm modlar için bu bölüm 4 baytlık sıfırlanmış değerlerle temsil edilir. İndekslenmiş renkli görüntüler için uzunluk 768’dir ve renk verileri, görüntünün renk tablosunu serpiştirmesiz sırayla içerir. Çift ton görüntüler için, renk verileri çift ton özelliğini içerir (biçimi belgelenmemiştir). Photoshop dosyalarını okuyan diğer uygulamalar, bir çift tonlu görüntüyü gri bir görüntü olarak değerlendirebilir ve dosyayı okurken ve yazarken yalnızca çift tonlu bilgilerin içeriğini koruyabilir.

Görüntü Kaynakları Bölümü

Dosyanın üçüncü bölümü görüntü kaynaklarını içerir. Bir uzunluk alanıyla başlar, ardından bir dizi kaynak bloğu gelir.

Uzunluk Açıklama
4 Görüntü kaynağı bölümünün uzunluğu. Uzunluk sıfır olabilir.
Değişken Görüntü Kaynakları (Görüntü Kaynak Blokları)

Görüntü kaynakları, kalem aracı yolları gibi görüntülerle ilişkili piksel olmayan verileri depolamak için kullanılır. Photoshop’un ilk sürümlerinde Macintosh’un kaynağında saklanan verileri tuttukları için kaynak blokları olarak adlandırılırlar. Görüntü kaynak bloklarının temel yapısı aşağıda gösterildiği gibidir:

Uzunluk Açıklama
4 İmza: ‘8BIM’
2 Kaynak için benzersiz tanımlayıcı. Görüntü kaynak kimlikleri, Photoshop tarafından kullanılan kaynak kimliklerinin bir listesini içerir.
Değişken Ad: Pascal dizesi, boyutu çift yapmak için doldurulmuştur (boş ad iki bayt 0’dan oluşur)
4 Takip eden kaynak verilerinin gerçek boyutu
Değişken Tek tek kaynak türleri ile ilgili bölümlerde açıklanan kaynak verileri. Boyutu eşit hale getirmek için yastıklıdır.

 

Görüntü kaynakları birkaç standart kimlik numarası kullanır.

Katman ve Maske Bilgileri

Bir Photoshop dosyasının dördüncü bölümü, katman sayısı, katmanlardaki kanallar, karıştırma aralıkları, ayarlama katmanı tuşları, efekt katmanları ve maske parametreleri gibi katmanlar ve maskeler hakkında bilgiler içerir. Katman veya maske yoksa, bu bölüm sıfırlanmış 4 baytlık alanla temsil edilir. Sıfırlanmış değerler nedeniyle bu bölümü okurken bölümlerin uzunluğuna özel dikkat gösterilmelidir. Layer ve Mask bölümünün dizilişi şu şekildedir:

Uzunluk Açıklama
4 Katman ve maske bilgileri bölümünün uzunluğu. (PSB uzunluğu 8 bayttır.)
Değişken Katman bilgisi
Değişken Global katman maskesi bilgisi
Değişken Çeşitli veri türlerini içeren etiketli bloklar dizisi.

Katman Bilgisi

Aşağıdaki tablo, katman bilgilerinin üst düzey organizasyonunu gösterir.

Uzunluk Açıklama
4 Katman bilgisi bölümünün uzunluğu, 2’nin katına yuvarlanmış. (PSB uzunluğu 8 bayttır.)
2 Katman sayısı. Negatif bir sayı ise, mutlak değeri katman sayısıdır ve ilk alfa kanalı, birleştirilmiş sonuç için saydamlık verilerini içerir.
Değişken Her katman hakkında bilgi. Bkz. Katman kayıtları, her katman için bu bilgilerin yapısını açıklar.
Değişken Kanal görüntü verileri. Her katman için bir veya daha fazla görüntü veri kaydı içerir. Katmanlar, katman bilgisindekiyle aynı sıradadır.

Görüntü Verileri

Görüntü piksel verileri, dosyanın Görüntü Verileri bölümünde bulunur. Görüntü Verileri bölümündeki verilerin düzenlenmesi düzlemsel sıradadır, yani önce tüm kırmızı veriler, ardından tüm yeşil veriler vb. aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi.

Uzunluk Açıklama
2 Sıkıştırma yöntemi: *0 = Ham görüntü verisi * 1 = RLE sıkıştırılmış görüntü verisi, her bir sayım iki baytlık bir değer olarak saklanarak tüm tarama satırları (satırlar * kanallar) için bayt sayımlarıyla başlar. Bunu RLE sıkıştırılmış verileri takip eder ve her tarama satırı ayrı ayrı sıkıştırılır. RLE sıkıştırması, Macintosh ROM rutini PackBits ve TIFF standardı tarafından kullanılan sıkıştırma algoritmasının aynısıdır. *2 = Tahminsiz ZIP *3 = Tahminli ZIP.
Değişken Görüntü verileri. Düzlem düzeni = RRR GGG BBB, vb.

Referanslar

Önceki İçerikPSP
Sonraki İçerikPSB

BENZER YAZILAR

Qualcomm, Nepes Laweh ile FO-PLP anlaşmasını iptal etti

Düşük verim ve kusurlar nedeniyle Nepes Laweh, Qualcomm'un belirli yongalar için fan-out panel seviyesinde paketleme (FO-PLP) çalışması siparişinin yakın zamanda iptal edildiğini gördü. Kaynaklar, iptalin devam...

Apple, iPad 9’u Hala 329 Dolardan Başlayan Fiyatla Satıyor

Bugün Apple, yeni M2 iPad Pro'yu, yeniden tasarlanan iPad 10'u ve yükseltilmiş dahili donanıma sahip Apple TV 4K'yı piyasaya sürmeyi uygun gördü. 'Pro' modelleri...

ErdaL DemirKıran – Yerim Seni ÖSS..

Kashna Kitap ağacıISBN : 9756197099 Barkod :  9789756197097 Dil : Türkçe Yayın Yılı : 2006 Sayfa Sayısı : 240 Eğer;...

Samsung, katlanabilir su damlası menteşe kalıbını bu ay dahili olarak paylaşacak

Üretim başlangıcı yaklaşıyor Samsung'un yaklaşmakta olan katlanabilir akıllı telefonlarında uygulamak üzere tasarladığı su damlası menteşenin ilk kalıp versiyonunu dahili olarak paylaşmayı planladığını öğrendik. Kaynaklar, kalıp sürümünün...

BedİÜzzaman Saİd Nursİ Ve Eserİ

Yazar: İhsan Kasım SALİHİÜstad, çöküşe meyletmiş Osmanlı Devleti'nin sonlarında Sultan Abdülaziz devrinde doğdu. Düşmanların bu devleti yok etmek için üzerine çullanmalarını yaşadı. Sultan 2....

Samsung, yıl içinde P4 ve Taylor fab’da pilot hatlar inşa edecek

Ana hatlar 2024'ün başında inşa edilecek Samsung'un Güney Kore ve ABD'de planladığı yeni fabrikaları için yıl sonuna kadar pilot hatlar inşa etmeyi planladığını öğrendik. Pilot hatlar...

POPÜLER YAZILAR

Gigabyte, 600 ve 700 Serisi Anakartlarına “Yeni Nesil Intel Masaüstü CPU” Desteği Ekliyor

Gigabyte, 600 ve 700 serisi anakartları için Intel'in yeni nesil masaüstü CPU desteği ekleyen yeni bir BIOS güncellemesini sessizce yayınladı. Gigabyte 600 ve 700 Serisi...

Apple AR Kulaklığını Pazartesi Günü Açıklayacak, Ancak Cihaz Ekim’de Seri Üretime Gireceğinden Lansman Aylar Sürebilir

Apple'ın merakla beklenen AR Kulaklığını Pazartesi günü WWDC etkinliğinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Cihaz bir süredir söylenti değirmeninde dinlendi ve birkaç gecikmeden sonra, kulaklık nihayet...

Gmail Doğrulama Rozetlerini hatırlıyor musunuz? Dolandırıcılar Onlardan Yararlanmanın Bir Yolunu Buldu

Google, insanların her e-posta aldıklarında güvende olmalarını sağlamanın çeşitli yollarını araştırmaktadır. Şirket, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli önlemler aldı: yakın zamanda duyuruldu İleti...

Apple’ın 12 Çekirdekli ‘X1’ Yonga Setli AR Kulaklığı, Yeni Benchmark Sızıntısında M2 Max’ten Daha Hızlı Performans Gösteriyor, Ama Ne yazık ki Skorlar Sahte

SoC'nin X1 olarak adlandırıldığını ortaya çıkaran en son kıyaslama sızıntısını duymak bizim için şaşırtıcıydı. 8 çekirdekli bir CPU yerine liste, M2 Max'ten daha yüksek...