4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Teknoloji PS5 Devkit Altı Hayran İhtiyacı Olan Bir Sıcak Canavar

PS5 Devkit Altı Hayran İhtiyacı Olan Bir Sıcak Canavar

- Advertisement -
Dün yayınlanan bir patent, PlayStation 5’in devkit’in soğutma sistemini ortaya çıkardı. Altı fan ve bir buhar odasından oluşur. Benzer bir sistem son versiyondaki ısıyı dağıtacak mı?

Ne yazık ki, hayranlar havayı arkaya yönlendirdiği için PS5’in devkit pizzamızı tekrar ısıtmayacak. Kaynak: Twitter

NOTLAR:

  • PS5’in devkitinde 6 fandan oluşan bir soğutma sistemi ve bir buhar haznesi ile birlikte monte edilmiş büyük bir soğutucu vardır;
  • PS5’in soğutma sorunları, cihazın şeklinin değişmesine neden olabilir – bu, konsolun ayrıntılarını çok uzun süre gizli tutmanın nedeni olabilir.
- Advertisement -

PlayStation 5’in devkit için soğutma sisteminin diyagramlarını yayınladı. Her biri üç fanlı iki bölüme ayrılmış bir sistem gösterirler . Böyle bir çözüm, cihazın bu versiyonunun radyatör benzeri tasarımı ile desteklenir. Son versiyonun görünümü hakkında hala çok şey bilmiyoruz, içinde kurulu ısı yayılım sistemi hakkında çok daha az şey var. Sony inatla ayrıntıları gizli tutuyor.

PS5’in devkiyinin soğutma sisteminin ve hava akış yönünün ana hatları. Kaynak: WO

Diyagramlar, en önemli hesaplama bileşenlerini içeren kısımda buhar odasına (31) tutturulmuş büyük bir ısı emicisini (30) göstermektedir. Hava akışı üç fan tarafından zorlanır (15). İkinci parça güç ünitesini ve diğer üç fanı barındırır.

Elbette böyle bir sistem , bazı internet memelerinin önerdiği gibi, bir pizza ısınmayacaktır, çünkü hava arkaya yönlendirilmiştir . Sistem oldukça verimli görünüyor ve bileşenler tarafından üretilen çok fazla ısı öneriyor. Önceki haberlerden biri , PS5’in soğutulmasıyla ilgili olası sorunlardan bahsetti. Ancak, muhtemelen üretim versiyonu ile ilgilidir. Bu nedenle, Sony’nin cihazın şeklini yeniden düşünmesi ve değiştirmesi gerekebilir. Bu yüzden hala konsolun son görünümünü bilmiyoruz?

PS5 devkit’in soğutma sisteminin elemanları. Kaynak: WIPO

Geliştirici sürümü sessiz olmak zorunda değil – altı küçük fan oldukça gürültülü görünüyor. Ancak, son kullanıcı konsolları, üreticinin daha önce belirttiği gibi çok fazla gürültü üretmemelidir . Bildiğiniz gibi , PS4’ün fanlarının yüksek sesle çalışması , gelecek neslin kaçınması gereken en zahmetli sorunlardan biri oldu . Xbox Series X, büyük bir fan ve dikey bir tasarım seçti. 

Bu düzenleme sessiz ve verimli soğutmayı tercih eder. Belki de Sony, sorunlarını benzer bir şekilde çözmeye çalışacaktır. Ancak bu, Microsoft’un tasarımını kopyalama iddialarına yol açabilir.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60