Ana Sayfa / İnternet ve Güvenlik / Para olmazsa, dosyalarını bir daha göremezsin!
Para olmazsa, dosyalarını bir daha göremezsin!
Para olmazsa, dosyalarını bir daha göremezsin!

Para olmazsa, dosyalarını bir daha göremezsin!

Bilgisayarınızdaki işletim sisteminin veya dosyaların canına okuyan virüsler, sistemlerinizi siz farkında olmadan uzaktan kontrol edilebilen zombilere dönüştüren solucanlar, yaptığınız her şeyi çaktırmadan rapor eden casus yazılımlar, virüsleri temizleyeceğim diyerek ortaya çıkıp aslında hiçbir iş yapmayan sahte antivirüsler derken bir zararlı yazılım grubumuz daha oldu: Ransomware, yani Türkçesi fidye yazılımları. Bu yazılımlar diğerlerinin yaptığı bilgisayarınızdan bir şeyler silmeye, sisteminizi çökertmeye veya özel bilgilerinizi bir yerlere aktarmaya çalışmıyor. Onun yerine bilgisayarınızdaki dokümanları, fotoğrafları ve sizin için önemli olabilecek diğer dosyaları şifreleyerek kullanılamaz hale getiriyor. Daha sonra da görüntülediği bir reklam eşliğinde dosyalarınıza yeniden kavuşmak için sizi bir yazılım satın almaya yönlendiriyor. Anlaşmanın bedeli 69 dolar.

Bu işi yapanlar biraz olsun umutlarınızı canlı tutmak için ilgili yazılımın demo sürümünü de size sağlamaktan geri durmuyorlar. Bu demo sürüm sayesinde 3 adet dosyanızın şifresini çözebiliyor ve çalışıp çalışmadığını bizzat tecrübe edebiliyorsunuz. Olayı ortaya çıkaran BitDefender güvenlik şirketinin açıklamasına göre şifrelenmiş dosyaları kendi çabalarınızla kurtarmanız bir hayli zor. Bundan önce yaşanan benzer olaylarda kullanıcıların çoğu kez karşı tarafın inisiyatifine kaldığı ve birçok kullanıcının mecburen bu işi anlaşma yoluyla çözme yoluna gittiği söyleniyor. Bununla birlikte parayı vermeyi kabul etseniz dahi, size sağlanacak yazılımın şifrelenmiş dosyalarınız üzerindeki kilitleri açacağının bir garantisi yok. Bu tür yazılımların şimdiye kadar keşfedilmiş türleri tarafından şifrelenmiş dosyaları açacak ücretsiz araç üzerinde çalışmalar devam ediyor, ancak kullanılan yöntemler sürekli değiştiği için böyle bir çözümün etkisi sınırlı olacak.

Benzer şekilde davranan yazılımların özellikle Avrupa’da yaygın olan bir diğer çeşidi de Microsoft’un ilgisini çekmiş. Microsoft’un dikkat çektiği örnekte yaklaşım biraz daha farklı. Gündelik uygulamaların olağan bir güncellemesi gibi bilgisayarınıza sızan yazılım önce bilgisayarınızdaki özel bilgileri güzelce şifreliyor, ardından kullanıcı hangi ülkede yaşıyorsa o ülkenin dilince resmi makamlar tarafından yazılmış izlenimi veren bir mesajı ekranda görüntülüyor. Mesajda bilgisayarınızda kanuna aykırı dosyaların tespit edildiği, bu nedenle bilgisayarın kilitlendiği ve verilen hesaba belirtilen tutarın ceza olarak yatırılması gerektiği bilgisi yer alıyor. Gönderilen her kuruşun fidyecilerin eline geçtiğini elbette ki söylemeye gerek yok.

Özetle son zamanlarda ortalıkta zararlı yazılım adına böyle ilginç bir şeyler dolanıyor ve gardınızı sağlam tutmakta fayda var. Şu an için duruma karşı alınabilecek en iyi önlem önemli dosyalarınızın tercihen CD, DVD gibi yeniden yazılamayan bir ortam üzerine yedeğini almak. Detayları bit. ly/fidye ve bit.ly/msftuyari adresinde bulabilirsiniz.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: