Çarşamba, Mart 29, 2023
Ana Sayfa Webmaster Otomatik Olarak Oluşturulan URL Hatalarını Bir Kez ve Tamamen Nasıl Çözebiliriz?

Otomatik Olarak Oluşturulan URL Hatalarını Bir Kez ve Tamamen Nasıl Çözebiliriz?

- Advertisement -

Bugünün “Bir SEO Sorunu” sorusu Mumbai’den Bhaumik’ten geliyor ve şu soruyu soruyor:

“Otomatik olarak oluşturulan URL’ler hakkında bir sorum var. Firmam daha önce site haritaları oluşturmak için farklı araçlar kullanmıştı. Ancak son zamanlarda, gerekli URL’leri seçerek ve diğerlerini robots.txt dosyasında engelleyerek bunları manuel olarak oluşturmaya başladık.

Şu anda 50’den fazla otomatik olarak oluşturulmuş URL ile ilgili bir sorunla karşı karşıyayız.

Örneğin, “anahtar kelime anahtar kelime” URL’si olan bir sayfamız var: https://url.com/keyword-keyword/ ve başka bir sayfa bilgi merkezi URL’miz var: https://www.url.com/folder/keyword-keyword.

Kapsam sorunlarında, https://test.url.com/keyword-keyword/keyword-keyword gibi tamamen yeni URL’ler oluşturan 5xx serisi altında hatalar görüyoruz. Birçok yol denedik ama bunun çözümünü alamıyoruz.”

Kendinizi içinde bulduğunuz ilginç bir durum.

İyi haber şu ki, 5XX hataları kendi kendine çözülme eğilimindedir, bu yüzden bunun için endişelenmeyin.

Karşılaştığınız sorun da çoğu insanın düşündüğünden daha yaygın.

Örneğin, e-ticaret mağazalarında aynı ürünün (veya aynı ürün koleksiyonunun) birden çok klasörde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Peki, resmi olan hangisi?

Aynı şey B2B finans alanındaki durumunuz için de geçerlidir (yukarıdaki URL’nizi kaldırdım ve “anahtar kelime anahtar kelimesi” ile değiştirdim.)

Bu nedenle arama motorları kanonik bağlantılar oluşturur.

Kanonik bağlantılar arama motorlarına bir sayfanın diğerinin kopyası olduğunu ve hangi sayfanın resmi olduğunu söylemenin bir yoludur.

Pembe tavşan terlikleri sattığınızı varsayalım.

Bu tavşan terliklerin kendi sayfası var, indirimdeler, ayakkabılarda ve ayrıca pembe renkte görünüyorlar.

  • url.com/products/Pembe-tavşan-terlikleri
  • url.com/on-sale/Pembe-tavşan-terlikleri
  • url.com/products/pink/Pembe-tavşan-terlikleri
  • url.com/category/footwear/Pembe-tavşan-terlikleri

Yukarıdaki ilk URL, URL’nin “resmi sürümüdür”.

Bu, kendisine işaret eden bir kanonik bağlantıya sahip olması gerektiği anlamına gelir.

Diğer üç sayfa bunun kopya versiyonlarıdır. Bu nedenle, kanonik bağlantınızı kurduğunuzda, resmi sayfaya atıfta bulunmalıdır.

Kısacası, dört sayfanın hepsinde rel=”canonical” href=”https://url.com/products/Pembe-tavşan-terlikleri” olduğundan emin olmak isteyeceksiniz, çünkü bu onları arama motorları için tekilleştirecektir.

Bir site haritasının, web sitenizdeki en önemli ve dizine eklenebilir sayfaları içermesi gerekir.

Bir sayfanın resmi olmayan sürümlerini, robots.txt tarafından izin verilmeyen sayfaları ve standartlaştırılmamış URL’leri site haritalarınıza dahil etmek istemezsiniz.

Arama motorları her seferinde web sitenizin tamamını taramaz ve bunları önemsiz sayfalara gönderirseniz, düzgün tarama ve dizine ekleme yeteneğinizi boşa harcarsınız.

Burada ortaya çıkabilecek başka bir durum daha var.

Site aramayı etkinleştirdiyseniz, yinelenen URL’ler de oluşturabilir.

Sitenizin arama kutusuna “pembe tavşan terlikleri” yazarsam, muhtemelen URL’de aynı anahtar kelime öbeğine ve ayrıca üzerinde parametrelere sahip bir URL alacağım.

Bu, sorununuzu daha da ileri götürür ve BT ekibinizin, noindex için bir meta robots ile birlikte arama sonuçlarına kanonik bağlantıları programlı olarak ayarlaması gerekir, izleyin.

Aranacak bir diğer şey ise şu: Arama sonucundan pembe tavşan terlikleri sayfasına tıklarsam bu parametreler yapışabilir.

Eğer yaparlarsa, yukarıda belirtilen adımların aynısını yapın.

Uygun kurallı bağlantılar kullanmak ve site haritanızın resmi olmayan sayfalar içermediğinden emin olmak, yinelenen sayfa sorununu çözmenize yardımcı olur ve sitenizdeki yanlış sayfaları taramasını sağlayarak bir örümceğin ziyaretini boşa harcamamanızı sağlar.

RELATED ARTICLES

LinkedIn, İşletme Sayfaları İçin 4 Güncellemeyi Kullanıma Sunuyor

LinkedIn, işletme sayfaları için bir dizi yeni özellik sunuyor. Bu güncellemeler, gelişmiş yayıncılık ve topluluk oluşturma araçlarından yararlanırken işletmenizin marka kimliğini, değerlerini ve tekliflerini sergilemenize...

Microsoft’tan Yapay Zeka Destekli Görsel İçerik

Microsoft, son teknoloji yapay zeka destekli görsel içerik oluşturma aracı olan Bing Image Creator'ı piyasaya sürüyor. Yeni Bing ve Microsoft Edge için tasarlanan bu yenilikçi...

TikTok’un ABD’deki Geleceği Belirsiz: CEO Kongre ile Karşı Karşıya

Beş saatlik bir kongre duruşması sırasında TikTok CEO'su Shou Zi Chew, sosyal medya platformunun Çinli ana şirketi ByteDance ile bağlantıları hakkında ABD'li milletvekilleri tarafından...

Most Popular

Nintendo Switch Halefinin Yeni NVIDIA Tegra Çipinin Samsung 5nm 5LPP İşlemini Kullanacağı Söylentileri

Bir süredir halefi hakkında söylentiler var. Nintendo, yeni Switch oyunları ince hibrit konsoldan yeterli performansı sıkıştırmak için giderek daha fazla mücadele ederken, açıkça zamanı...

Dünyanın İlk GPU Hızlandırmalı Kuantum Hesaplama Sistemi, Açık Kaynaklı CUDA Quantum Yazılımını Kullanıyor

NVIDIA'nın DGX Quantum'u, Açık Kaynak CUDA Quantum Yazılımını Kullanarak Yüksek Performanslı GPU'ları Quantum Computing ile Birleştiriyor NVIDIA bugün, aşağıdakilerle oluşturulmuş yeni bir sistemi duyurdu: Kuantum...

LinkedIn, İşletme Sayfaları İçin 4 Güncellemeyi Kullanıma Sunuyor

LinkedIn, işletme sayfaları için bir dizi yeni özellik sunuyor. Bu güncellemeler, gelişmiş yayıncılık ve topluluk oluşturma araçlarından yararlanırken işletmenizin marka kimliğini, değerlerini ve tekliflerini sergilemenize...

Arc GPU’ların Baş Mimarı ve Kurucusu Raja Koduri Intel’den Ayrılıyor

Intel'in grafik teknolojilerine, Arc serisi grafik kartlarına katkıları olan ve Intel'e üç ürün grubunun çıkmasına yardımcı olan Raja Koduri, bu sabah Pat Gelsinger tarafından...

Recent Comments