Cuma, Eylül 30, 2022
Ana Sayfa Webmaster Otomatik Olarak Oluşturulan URL Hatalarını Bir Kez ve Tamamen Nasıl Çözebiliriz?

Otomatik Olarak Oluşturulan URL Hatalarını Bir Kez ve Tamamen Nasıl Çözebiliriz?

Bugünün “Bir SEO Sorunu” sorusu Mumbai’den Bhaumik’ten geliyor ve şu soruyu soruyor:

“Otomatik olarak oluşturulan URL’ler hakkında bir sorum var. Firmam daha önce site haritaları oluşturmak için farklı araçlar kullanmıştı. Ancak son zamanlarda, gerekli URL’leri seçerek ve diğerlerini robots.txt dosyasında engelleyerek bunları manuel olarak oluşturmaya başladık.

Şu anda 50’den fazla otomatik olarak oluşturulmuş URL ile ilgili bir sorunla karşı karşıyayız.

Örneğin, “anahtar kelime anahtar kelime” URL’si olan bir sayfamız var: https://url.com/keyword-keyword/ ve başka bir sayfa bilgi merkezi URL’miz var: https://www.url.com/folder/keyword-keyword.

Kapsam sorunlarında, https://test.url.com/keyword-keyword/keyword-keyword gibi tamamen yeni URL’ler oluşturan 5xx serisi altında hatalar görüyoruz. Birçok yol denedik ama bunun çözümünü alamıyoruz.”

Kendinizi içinde bulduğunuz ilginç bir durum.

İyi haber şu ki, 5XX hataları kendi kendine çözülme eğilimindedir, bu yüzden bunun için endişelenmeyin.

Karşılaştığınız sorun da çoğu insanın düşündüğünden daha yaygın.

Örneğin, e-ticaret mağazalarında aynı ürünün (veya aynı ürün koleksiyonunun) birden çok klasörde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Peki, resmi olan hangisi?

Aynı şey B2B finans alanındaki durumunuz için de geçerlidir (yukarıdaki URL’nizi kaldırdım ve “anahtar kelime anahtar kelimesi” ile değiştirdim.)

Bu nedenle arama motorları kanonik bağlantılar oluşturur.

Kanonik bağlantılar arama motorlarına bir sayfanın diğerinin kopyası olduğunu ve hangi sayfanın resmi olduğunu söylemenin bir yoludur.

Pembe tavşan terlikleri sattığınızı varsayalım.

Bu tavşan terliklerin kendi sayfası var, indirimdeler, ayakkabılarda ve ayrıca pembe renkte görünüyorlar.

  • url.com/products/Pembe-tavşan-terlikleri
  • url.com/on-sale/Pembe-tavşan-terlikleri
  • url.com/products/pink/Pembe-tavşan-terlikleri
  • url.com/category/footwear/Pembe-tavşan-terlikleri

Yukarıdaki ilk URL, URL’nin “resmi sürümüdür”.

Bu, kendisine işaret eden bir kanonik bağlantıya sahip olması gerektiği anlamına gelir.

Diğer üç sayfa bunun kopya versiyonlarıdır. Bu nedenle, kanonik bağlantınızı kurduğunuzda, resmi sayfaya atıfta bulunmalıdır.

Kısacası, dört sayfanın hepsinde rel=”canonical” href=”https://url.com/products/Pembe-tavşan-terlikleri” olduğundan emin olmak isteyeceksiniz, çünkü bu onları arama motorları için tekilleştirecektir.

Bir site haritasının, web sitenizdeki en önemli ve dizine eklenebilir sayfaları içermesi gerekir.

Bir sayfanın resmi olmayan sürümlerini, robots.txt tarafından izin verilmeyen sayfaları ve standartlaştırılmamış URL’leri site haritalarınıza dahil etmek istemezsiniz.

Arama motorları her seferinde web sitenizin tamamını taramaz ve bunları önemsiz sayfalara gönderirseniz, düzgün tarama ve dizine ekleme yeteneğinizi boşa harcarsınız.

Burada ortaya çıkabilecek başka bir durum daha var.

Site aramayı etkinleştirdiyseniz, yinelenen URL’ler de oluşturabilir.

Sitenizin arama kutusuna “pembe tavşan terlikleri” yazarsam, muhtemelen URL’de aynı anahtar kelime öbeğine ve ayrıca üzerinde parametrelere sahip bir URL alacağım.

Bu, sorununuzu daha da ileri götürür ve BT ekibinizin, noindex için bir meta robots ile birlikte arama sonuçlarına kanonik bağlantıları programlı olarak ayarlaması gerekir, izleyin.

Aranacak bir diğer şey ise şu: Arama sonucundan pembe tavşan terlikleri sayfasına tıklarsam bu parametreler yapışabilir.

Eğer yaparlarsa, yukarıda belirtilen adımların aynısını yapın.

Uygun kurallı bağlantılar kullanmak ve site haritanızın resmi olmayan sayfalar içermediğinden emin olmak, yinelenen sayfa sorununu çözmenize yardımcı olur ve sitenizdeki yanlış sayfaları taramasını sağlayarak bir örümceğin ziyaretini boşa harcamamanızı sağlar.

RELATED ARTICLES

TLD nedir?

TLD nedir? TLD, üst düzey alan adı anlamına gelir ve alan adının '.com', '.org,' '.gov' ve '.edu' vb. gibi son noktadan sonra gelen parçasıdır. Örneğin, Facebook.com...

Alan Adı (Domain) nedir?

Alan Adı (Domain) nedir? Alan adı fiziksel bir adres gibidir. İnsanlar sizi World Wide Web'de bulur. Alan adı fiziksel bir adres gibiyse, sunucu da fiziksel bir bina...

Google, Arama Konsoluna Yeni HTTPS Raporu Ekledi

Google, yeni bir güncelleme sunmaya başlayacağını duyurdu. HTTPS raporu olarak Arama Konsolu’nda olacak. Duyuru Google’dan geldi Merkez Blog’da Ara ve arama motorunun başlatma sürecinin...

Most Popular

Stage Manager, M1 Olmayan iPad Modellerine Geliyor

Apple, iPadOS 16'yı Ekim ayında bir tekne dolusu ileriye dönük ekleme ile piyasaya sürecek. Apple'ın WWDC etkinliğinde duyurduğu en önemli özelliklerden biri Stage Manager...

iOS 16.1 Beta 3 ve iPadOS 16.1 Beta 4 Artık Kullanılabilir

Apple, geliştiriciler ve genel beta test kullanıcıları için iOS 16.1'in beta 3'ünü ve iPadOS 16.1'in beta 4'ünü piyasaya sürdü. iOS 16.1 Beta 3 ve iPadOS...

Apple Watch Ultra Teardown, Onu Mükemmel Bir Macera Arkadaşı Yapan Şeyi Açıklıyor

Apple, bu ayın başlarında düzenlediği Far Out etkinliğinde yeni Apple Watch Ultra'yı duyurdu. Amiral gemisi Apple Watch, profesyonel sporculara yönelik öne çıkan özelliğe sahip...

Samsung, iOS 16 Kilit Ekranı Özelleştirme Özelliklerini En Son One UI 5.0 Beta’da Kopyaladı

Başlıca özelliklerinden biri iOS 16 kilit ekranı özelleştirme özelliğidir. iPhone 14 Pro'daki Dynamic Island ile birleştirilen bu özellik, kilit ekranınızı nasıl özelleştirebileceğinize ve gerçekten...

Recent Comments