4 C
Ankara
Cumartesi, Mart 6, 2021
Ana Sayfa Bilim Otizmli Kişilerde Yüz Özellikleri Belirlendi

Otizmli Kişilerde Yüz Özellikleri Belirlendi

- Advertisement -
- Advertisement -

[dropcap]O[/dropcap]tizmli çocuklar otizmli olmayan akranlarına göre nasıl farklılıklar gösteriyor, nasıl ayırt ediliyorlar? Göz teması kurmamaları, seslenildiğinde dönüp bakmamaları, iletişim kurmada ve sosyalleşmede zorluk çekmeleri, konuşma bozuklukları ve sürekli tekrarlanan hareketler gibi gözlemlenebilen sosyal davranış bozukluklarının yanı sıra bu çocukların yüzlerindeki bazı çok küçük fiziksel özelliklerin de farklılık gösterdiğini biliyor muydunuz?

İnsanlarda yüz ve beyin gelişimi birbirlerini etkileyecek şekilde eşzamanlı bir şekilde meydana geliyor. Bu gelişim süreci anne karnında başlayarak gençlik dönemine kadar devam ediyor. Missouri Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı otizmli çocukların yüz özellikleri ile normal gelişen çocukların yüz özelliklerini ve şekillerini karşılaştırdığında çok belirgin farklılıklar olduğunu belirledi.

Otizm yaygın gelişimsel bozukluk spektrumlu çocuklarda genellikle aşağıdaki fiziksel yüz özellikleri belirlenmiş:

  • Yüzün üst kısmının daha geniş olması, özellikle fark edilen büyük ve iri gözler
    Yüzün orta kısmının, özellikle yanakların ve burnun daha kısa ve basık olması
    •Dudakların ve özellikle üst dudağın ortasındaki ve burnun altındaki oluğun daha geniş olması

Bu özelliklerin bazılarının hemen göze çarpmayan ince farklılıklar olduğunu belirten araştırmacılar bu farklılıkların, araştırmaya dâhil edilen her çocuğun baş ve yüz görüntülerinin üç boyutlu kamera sistemi ile kayıt edilmesi ve incelenmesi sonucu ortaya çıktığını bildiriyor.

Araştırmada yaşları 8-12 arasında değişen 64 otizmli ve 41 normal gelişen oğlan çocuğu analiz edilmiş. Kamera sistemi ile her bir çocuğun baş bölgesi üç boyutlu olarak görüntülenmiş. Her çocuğun yüzünde spesifik 17 nokta belirlenerek koordinatları haritalanmış.

Araştırmayı yürüten ekip bu 17 noktayı kullanarak her yüzün detaylı geometrisini hesapladığında otizmli ve normal gelişen çocukların yüz şekillerinde önemli istatistiksel farklar olduğunu belirlemiş.

Otizme özgü yüz özelliklerinin oluşmaya başladığı zamanın tam olarak tespit edilmesinin otizme neden olan genetik ve/ veya çevresel faktörlerin tanımlanmasına yardımcı olacağı düşünülüyor.

Günümüzde hâlâ otizmin genetik ya da çevresel faktörler neticesinde oluşup oluşmadığının kesin olarak bilinmediğini belirten uzmanlar, bu yeni bilginin otizmin başlangıçı hakkında önemli ipuçları verebileceğini savunuyor.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60