Ana Sayfa / Haber / Orman yangınları

Orman yangınları

Orman yangınları

Avustralya orman yangınlarından gelen SMOKE parçacıkları, 10.000 kilometreden daha uzak olan Güney Amerika’ya ulaştı.

Uydular, Yeni Güney Galler ve Queensland’deki yangınların yarattığı atmosfer kirliliğinin Şili ve Arjantin’e ulaştığını gösteriyor. İngiltere’de Reading’deki Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi’ndeki (ECMWF) araştırmacılar, Pasifik Okyanusu’ndan Güney Amerika’ya kadar uzanan bir karbon monoksit ve aerosol tüyleri buldular.

ECMWF’deki Mark Parrington, daha fazla kirlenmenin devam edeceğini söyledi. “Yeni Güney Galler’den hala yoğun bir duman geliyor” diyor ve “daha ​​fazla su pompalanacak, bu da jet akışını takiben güney Pasifik’te bir kirlilik treninin gideceği anlamına geliyor” dedi.

Kirlilik oranları

Kirliliğin şu ana kadar seyahat etmesi alışılmadık olsa da, araştırmalar Avustralya’nın ölümcül 2009 “Kara Cumartesi” nin benzer bir mesafeye giden materyaller yayınladığını göstermiştir.

Parrington’ın milyarda 80 ila 100 parça karbon monoksit seviyesine sahip olduğunu bildirmesiyle, bu sefer Güney Amerika’yı etkileyen çok az miktarda Avustralya kirliliği kaydedildi. 110 ppb’nin üzerindeki herhangi bir şey kirli hava olarak kabul edilir.

“Hala Yeni Güney Galler’den çıkan yoğun duman var, bu yüzden daha fazlası dışarı pompalanacak”

Bununla birlikte, malzemenin atmosferde yaklaşık 5 kilometre yüksekte olması ve orada kalması muhtemel olduğu için Güney Amerika’daki yerel hava kalitesini etkilemesi muhtemel değildir. Yine de, Parrington şöyle diyor: “Hava alçalır ve yüzeye ulaşırsa, yerel hava kalitesi sorunları üzerine fazladan bir miktar ekleyebilir”

Bunun yerine, şu ana kadar ulaşan kirliliğin önemi, bize Avustralya’daki yangınların gücünü anlattı. Parrington, “Özellikle Yeni Güney Galler’deki yangınların yoğunluğunu yansıtıyor” diyor.

Avustralya itfaiye şefleri, kısa bir süre içinde beklenen az yağışla birlikte yangınların haftalarca devam edebileceği konusunda uyardılar.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir