Operasyon Merkezi

By | 30 Ocak 2014

KİTABIN ADI Operasyon Merkezi

KİTABIN YAZARI Tom CLANCY / Azize BERGİN

YAYINEVİ VE ADRESİ Altın Kitaplar Basımevi Cağaloğlu / İSTANBUL

BASIM TARİHİ Ocak 1996

KİTABIN YAYIM MAKSADI

KİTABIN ÖZETİ :

Bütün dünyada ülkeler birleşirken, Güney ve Kuzey Kore de birleşmek için çaba sarfetmektedir. Ama bu birleşmeyi istemeyen kötü niyetli gruplar Güney Kore Başkanının başkanlık kutlamasının yapıldığı gün büyük bir patlamaya neden olurlar.

Artık her şey çığrından çıkmıştı. Patlamayı gerçekleştiren Kuzey Koreli bir grup mudur? Yoksa bir başka terörist grup mu? İşe Amerika karışmış mıdır?. Tüm araştırmalar henüz yeni kurulmuş olan, yani altı aylık mazisi bulunan Operasyon merkezinden yönetilmektedir.

Operasyon merkezinden, politik bakımdan iki tarafı da dengede tutmaları gerektiği, Kuzey Kore’yi nükleer silahlardan arındırmak ve Kuzey – Güney diyaloğunun sağlanmasının şart olduğu, ayrıca Japonya ve Çin’le tarihsel dayanışma işlevini sürdürmeleri gerektiği düşünceleri gündeme gelmektedir. Bunun yanı sıra taraflardan biri dizginleri ele alırsa hemen duruma müdahele edilmesi gerektiği ve ABD’den başka bir üçüncü gücün işe karışmaması gerektiği savunuluyordu.

Bu patlama olayında kafalarda birçok düşünceler oluşmuştur. Bu düşüncelerden bir tanesi de Kuzey Kore devletinin bombalama işini gerçekleştirdiği idi. Bu bombalama olayı devletin işi olsa da olmasa da bu sorunun diplomatik kanallardan çözümlenmesi gerektiği düşüncesi hakimdi. İkili ilişkileri kuvvetlendirmek, ticareti artırmak ve iktidardaki rejimi desteklemek istediklerini açıkça dile getirmekteydiler. En korkuncu da Nükleer savaşın başlamasıydı. operasyon merkezinin düşüncesi; “eğer savaş çıkacaksa bu nükleer silahlarla yapılan savaş değil, sıradan savaş daha akılcı olurdu” şeklindeydi. Ayrıca olası bir savaş durumunda Japonya’nın tarafsız kalıp kalmayacağı, tarafsız kalmazsa Kuzeyin tarafını tutması olasılığının güçlü olduğu belirtiliyordu. Bunun nedeni de Japonya’nın Kuzey’le sıkı bir uyuşturucu alışverişi içerisinde olduğu ve kumar bağlantılarının olduğuydu. Japonya’nın Nodong ( Scud ) füzelerine sahip olmaları da korku veriyordu. Bazı ülkelerin de “savaş çıksın ki silah satalım” gibi düşünceleri olduğu da, düşünülen senaryolar içerisindeydi. Savaş çıkarsa Çin’e göçmen akını olacaktı. Ayrıca Çin’liler de pastadan pay alabilmek için Kore’ye sızmak isteyeceklerdi.

Operasyon merkezi bütün verileri değerlendirerek ve araştırmalarını hızlı ve titiz bir şekilde yürüterek olayın kaynağını bulmuştu. Bu kişi Binbaşı Lee idi.

Lee Kuzey’e haklı olarak nefret duyan yirmi yıllık askerdi. Babası Kwon Lee savaş sırasında İnchan’da öldürülmüştü. Annesi Mei, Pyongyan’daki askeri birliğe gelip gidenleri karşı tarafa bildirdi diye casuslukla suçlanıp idam edilmişti. Lee kimsesizler yurdunda büyütülmüş onsekiz yaşında da orduya katılmıştı. Bekardı ve bir karşı casuzluk örgütünde görev yapıyordu.

Savaşın çıkması için uğraşan Binbaşı Lee’ nin harekete geçirdiği Scud füzelerinden ikisi durdurulmuş ama bir tanesi Japonya’ya gitmek üzere harekete geçmişti. Kuzeyliler kendi füzelerini düşürmek için gerekeni yapıp infilak ettirmişlerdi. Ayrıca operasyonda bu olayların sorumlusu olan Lee’de ölü olarak ele geçirilip olası bir savaş önlenmiş oldu.

Not : Kitap özetlerindeki fikirler yazarların özel fikirlerini yansıtmaktadır.