4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa İnternet Opera tarayıcının güvenlik rozetleri

Opera tarayıcının güvenlik rozetleri

- Advertisement -

Güvenlik rozetleri

- Advertisement -

Opera, talep ettiğiniz sayfayı bilinen kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım web siteleri veritabanına göre kontrol ederek sizi şüpheli sayfalar konusunda uyarır . Hassas bilgileri girerken kendinizi korumak için Opera tarayıcının güvenlik rozetleri, birleşik adres ve arama çubuğunun solundaki güvenlik rozetinde her zaman  kilidi arayın.

Rozetler, görüntülemekte olduğunuz sayfayla ilgili ayrıntıları belirtir. Birleştirilmiş adres ve arama çubuğunuzda bir rozet göründüğünde, güvenlik sertifikaları ve daha fazlası dahil olmak üzere daha fazla bilgi görmek için bu kartı tıklayın.

Opera tarayıcının güvenlik rozetleri
Icon Gösteriyor…
Sıkıştırılmış bağlantı
Reklamlar engellendi
Kamera erişimi
Uzantı
Dolandırıcılık veya kötü amaçlı yazılım uyarısı
Yerel dosya
Konum erişimi
Mikrofon erişimi
Opera sayfası
Opera tarayıcının güvenlik rozetleri Güvenli bağlantı
Opera tarayıcının güvenlik rozetleri Korumasız bağlantı
MIDI erişimi
VPN açık

Bağlantı güvenli olduğunda, güvenlik rozetinde bir kilit görüntülenir ve bu, sizinle site arasında geçen bilgileri başka hiç kimsenin okuyamayacağı anlamına gelir. Opera, site sahiplerinin kimliğini doğrulamak için sertifikalar kullanır. Kilit, siz ve alıcı arasında iyi bir şifreleme olduğu ve alıcının kimliğinin doğrulandığı anlamına gelir.

Bir web sitesi kara listeye alınmışsa, size bir uyarı sayfası sunulur ve web sitesini ziyaret edip etmemeye veya güvenli bir şekilde önceki sayfaya geri dönmeye karar verebilirsiniz. Dolandırıcılık ve kötü amaçlı yazılımdan korunma, sayfaların açılmasında herhangi bir gecikmeye neden olmaz.

Güvenlik sertifikalarını yönetin

Opera tarayıcının güvenlik rozetleri

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), İnternette şifreli iletişim ve kimlik güvencesi sağlayan, yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir. Güvenlik sertifikaları, İnternet etki alanlarının sahipliğini doğrulamak için kullanılır. Birleşik adres ve arama çubuğunuzda siyah bir asma kilit güvenlik rozeti görürseniz, işletim sisteminizin yapılandırmasına göre web sitesine güvenli bir şekilde bağlanmışsınızdır. Ancak, adresin doğru olduğundan emin olmak yine de sizin sorumluluğunuzdadır. Şüphe duyduğunuzda adresi elle yazın.

Bir sitenin güvenlik sertifikası hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, güvenlik rozetini ve ardından Sertifika (Geçerli) bağlantısını tıklayın. Opera, sertifikayı veren kuruluşu, sertifika türünü ve yayıncının herkes tarafından tanınıp tanınmadığını ve geçerli olup olmadığını bildirecektir.

Herkes tarafından bilinen düzenleyiciler ve sertifikaları, bir dizi güvenlik ve kimlik kontrolüne göre doğrulanır. Herkes tarafından bilinen bir sertifika verenin sertifikasının bir kısmının şüpheli olması durumunda Opera sizi uyaracaktır. Devam etmeyi seçebilirsiniz, ancak Opera güvenliğinizi garanti edemez.

Opera tarayıcınız tarafından hangi HTTPS / TLS sertifikalarının kullanıldığını ve Opera’nın bunları nasıl işlediğini görmek için:

  1. Ayarlar’a gidin .
  2. Sol kenar çubuğunda Gelişmiş’i ve ardından Gizlilik ve güvenlik tıklayın.
  3. Gizlilik ve güvenlik altında , Sertifikaları yönet’i tıklayın.

Yerel sertifika verenler hakkında bir not

Bazı bağlantılar, makinenizdeki uygulamalardan veya diğer herkese açık olmayan kaynaklardan (yerel intranet gibi) yerel yayıncılardan alınan sertifikalarla onaylanabilir. Bu yayınlayıcılar, tarayıcıdaki güvenli bağlantıları doğrulamak için kullanılabilir. Bu bağlantıların çoğu geçerlidir. Örneğin, hata ayıklama uygulamaları, üçüncü taraf güvenlik taraması ve ebeveyn filtreleri yerel olarak verilen sertifikalara güvenebilir.

Yerel düzenleyicilerden alınan sertifikalarla onaylanan bağlantılar, genel olarak bilinen düzenleyiciler ve sertifikalarla aynı güvenlik standartlarına göre taranmaz. Bu tür bir tarama çok katıdır ve bağlantıların amaçlandığı gibi çalışmasına izin vermeyebilir. Kötü amaçlı yazılım veya virüsler, şifrelenmiş bilgileri görüntülemek veya reklam enjekte etmek için bu sertifikaları kullanabilir.

Dilerseniz Opera’yı yerel yayıncıların sertifikalarını kullanan genel siteler hakkında sizi uyarması için yapılandırabilirsiniz. Bu bağlantılara göz atmaya devam ederseniz, göz atma oturumunuz sırasında tüm bu tür bağlantılar için sertifika sabitleme ve Sertifika Şeffaflığı gibi bazı güvenlik önlemlerinin devre dışı bırakılacağını unutmayın.

Opera’da geçersiz sertifika uyarıları

Opera tarayıcının güvenlik rozetleri

Opera, ziyaret etmek istediğiniz bir web sitesi için sunucunun kimliğini doğrulayamazsa, bu açılır pencereyi göreceksiniz. Sertifikayı kendiniz incelemek için Sertifikayı göster’i tıklayın . Sertifikayı incelerken, sertifikanın geçerlilik tarihinin güncel olup olmadığını ve sertifikayı veren kişiye güvenildiğini kontrol edin.

Web sitesine devam etmek için yine de devam et’i tıklayın .

Sunucuya veya sertifikaya güvenmiyorsanız ve web sitesine devam etmek istemiyorsanız, İptal’e tıklayın .

Genişletilmiş Doğrulama (EV) sertifikaları hakkında bir not

Bir web sitesinin kimliğinin en iyi garantisi, Genişletilmiş Doğrulama (EV) sertifikaları ile sağlanır. Genişletilmiş Doğrulama, sertifikayı satın alan kuruluşun ayrıntılarının, sorumlu, üçüncü taraf bir kuruluş tarafından denetlendiği ve bu nedenle sertifika sahibinin iddia ettiği kişi olduğunu doğrulayabileceği anlamına gelir. EV web siteleri , adres alanında asma kilit bulunan siyah bir güvenlik rozetiyle gösterilir .

Genişletilmiş Doğrulama sertifikaları, bir şirketin geçerliliğini geçici değil, güvenilir bir iş olarak onaylamak için tasarlanmıştır. Örneğin, bir sertifika almak için, bir şirketin üç yıllık vergi kayıtlarını ve diğer mali bilgileri Sertifika Otoritesine vermesi gerekir. Bu sertifika, İnternet alışverişi yapanlara gönül rahatlığı ve güvenlik sağlar.

Opera, EV sertifikasyonu için prosedürleri ve süreçleri halihazırda uygulamıştır ve standartlara uymanın ön saflarında yer almaktadır. Bir web sitesi için bir sertifikadaki her şeyin, bir kişi sitedeki bir sayfayı ziyaret ettiğinde doğru olduğunu ve sertifikanın iptal edilmediğini otomatik olarak doğrulamak için yerleşik prosedürlerimiz mevcuttur.

Sitelere etkinliğinizi izlememelerini söyleyin

Çoğu site, siz onları ziyaret ederken davranışınızı izler. Bu fikri beğenmezseniz, Opera her istekte ek bir başlık gönderebilir: “DNT: 1”. Bu, kullanıcının izlenmesini istemediği web sitelerine yönelik bir işarettir. Bazı ülkelerde, talebinizi yasal olarak koruyacak DNT mevzuatı vardır ve çoğu iyi niyetli web siteleri bu ek başlığa saygı gösterir.

Opera’yı sitelere çevrimiçi davranış takibini devre dışı bırakmayı tercih ettiğinizi söyleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunu ayarlamak için:

  1. Ayarlar’a gidin .
  2. Sol kenar çubuğunda Gelişmiş’i ve ardından Gizlilik ve güvenlik’i tıklayın.
  3. Gizlilik ve güvenlik Altında, Tarama trafiği ile birlikte bir “Do Not Track” isteği gönderin .

Kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım hakkında bir not

Opera’nın sahtekarlık ve kötü amaçlı yazılım Koruması sizi şüpheli web sayfaları konusunda uyarır ve varsayılan olarak etkindir. İstenen sayfayı, kara liste adı verilen, bilinen kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım web sitelerinin çeşitli veritabanlarına karşı kontrol eder. Tanımlanamayan bir kimlik avı veya kötü amaçlı yazılım web sitesiyle karşılaşma riskini tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, risk en aza indirilmiştir.

Veritabanına karşı denetlemenin web sayfalarının açılmasını geciktirmediğini unutmayın.

E-dolandırıcılık

İnternet ticaretinin büyümesi, çevrimiçi suçlulara bankanızdan veya sık kullandığınız diğer kurumlardan otorite figürlerini taklit ederek şifrelerinizi, kredi kartı numaralarınızı ve diğer kişisel bilgilerinizi çalma fırsatı verdi. Bu, kimlik avı olarak bilinir.

Oturum açmanız ve müşteri bilgilerinizi “doğrulamanız”, başka bir deyişle şifrenizi, kredi kartı numaranızı veya diğer özel verilerinizi açıklamanız için teşvik edilecektir. Bu tehdide karşı en iyi savunma, sorunun farkında olmak ve çevrimiçi işle ilgili işlem yaparken dikkatli olmaktır.

Kötü amaçlı yazılım

Virüsten koruma yazılımınızın yüklü olmasıyla aynı nedenle, toplu olarak kötü amaçlı yazılım olarak bilinen virüsleri veya diğer kötü amaçlı yazılımları dağıtan web sitelerinden korunmak isteyebilirsiniz. Kötü amaçlı yazılım kavramı yalnızca virüsleri değil aynı zamanda bir web sayfasını yüklediğinizde otomatik olarak çalışabilen komut dosyalarını da kapsar.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60