4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa İnternet Opera Tarama verilerini temizle

Opera Tarama verilerini temizle

- Advertisement -

Tarama verilerini temizle

- Advertisement -

Varsayılan olarak Opera, bağlantıları hızlandırmaya, ortak sayfa öğelerini yüklemeye ve ziyaret ettiğiniz sitelerle etkileşiminizi geliştirmeye yardımcı olmak için belirli tarama verilerini depolar. Tarama verilerinizi temizleyerek tarama alışkanlıklarınızın izlerini ortadan kaldırmak isteyebilirsiniz. Tarama verilerini temizlemek için:

  1. Ayarlar’a gidin  .
  2. Sol yan bölmedeki Gelişmiş tıklayın Gizlilik ve güvenlik’e gelin
  3. Gizlilik ve güvenlik altında  , Tarama verilerini temizle’yi tıklayın  .
  4. Bir zaman aralığı ve temizlemek istediğiniz veri türlerini seçin ve Verileri temizle’yi tıklayın  .
Opera Tarama verilerini temizle

Tarama geçmişi  – Ziyaret ettiğiniz sitelerin listesi.

İndirme geçmişi  – İndirdiğiniz dosyaların bir kaydı. Bunu temizlemek indirdiğiniz dosyayı silmez, sadece nerede ve ne zaman kaydı silinir.

Haber kullanım verileri  – Gördüğünüz haberleri özelleştirmek için kullanılan kişisel haberler sayfasından bir haber makalesinde geçirdiğiniz sürenin sıklığı ve uzunluğu hakkında bilgiler.

Çerezler ve diğer site verileri  – Site tercihleri ​​ve oturum açma durumu gibi bilgisayarınızda depolanan, ziyaret ettiğiniz web sitelerinden alınan veriler .

Önbelleğe alınan resimler ve dosyalar  – İşlemleri ve site yüklemesini hızlandırmak için bilgisayarınızda uygulamalar veya web siteleri tarafından depolanan veriler. Periyodik olarak temizlenmelidir.

Parolalar ve diğer oturum açma verileri  – Web sitelerinde ve uygulamalarda oturum açmayla ilgili veriler . Otomatik olarak oturum açmanıza izin verir.

Otomatik doldurma form verileri  – Formların otomatik olarak doldurulması için bilgisayarınızda saklamayı seçebileceğiniz kredi kartı numaraları, adlar ve telefon numaraları gibi bilgiler.

Site ayarları  – Mikrofonunuza erişip erişemeyecekleri veya size tanımlama bilgileri gönderebilecekleri gibi web siteleri için izin verileri.

Barındırılan uygulama verileri  – Tarayıcınıza yüklediğiniz uzantılar tarafından depolanan veriler . Bu verilerin silinmesi, uzantıyı varsayılan değerine sıfırlayacaktır.

Göz atma geçmişinizi temizlemek, görüntülediğiniz sayfalar ve bunlara eriştiğiniz zamanlar hakkında saklanan tüm konum bilgilerini silecektir.

İndirme geçmişini temizlemek, Opera’nın tarayıcı aracılığıyla indirdiğiniz dosyaların kaydını boşaltacaktır. Bu, dosyayı yerel makinenizden silmez, yalnızca onu ne zaman ve nereye indirdiğinizin kaydını siler.

Tarayıcınızın önbelleğini boşaltmak, geçici olarak depolanan verileri web sitelerinden silecektir. Önbellek, resimler veya arama sorguları gibi sayfa öğelerini kısaca saklamak için kullanılır. Önbelleğe alınan veriler, yakın zamanda ziyaret ettiğiniz bir siteye erişmek istediğinizde yükleme sürelerinin azaltılmasına da yardımcı olur. Önbelleği boşaltmak yerel diskinizdeki alanı açacaktır.

Barındırılan uygulamalardaki verileri temizlemek, tarayıcıya yüklediğiniz uzantılar tarafından depolanan tüm verileri silecektir. Örneğin, Hızlı Arama’ya bir hava durumu uzantısı yüklediyseniz ve konumunuzu ayarlarında belirlediyseniz, bu verilerin silinmesi uzantıyı varsayılan değerine sıfırlar ve uzantıya konumunuzu tekrar söylemeniz gerekir. Not:  Yararlı verileri yanlışlıkla silmemeye dikkat edin. Halihazırda buna aşina değilseniz, özel taramayı deneyin. Tüm özel pencereleri kapattığınızda özel göz atma verileri otomatik olarak temizlenir.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60