Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Webmaster Okuma Seviyesi Google Sıralama Faktörü mü?

Okuma Seviyesi Google Sıralama Faktörü mü?

- Advertisement -
- Advertisement -

Her SEO uzmanı içeriğin kral olduğunu bilir. Ve tüm içerik eşit yaratılmamıştır.

Ancak içeriğinizin okunabilirliği, Google’ın sizi arama sonuçlarında nasıl sıraladığını etkiler mi?

Bu konuda birçok yanlış anlama var. Ancak okunabilirlik tam olarak nedir?

Herhangi bir içerik oluşturma işlemi yaptıysanız, karşılaşmanız için iyi bir şans var. Daha önce popüler Yoast SEO WordPress eklentisi gibi. Bu değerli araçlar metninizi değerlendirir ve pasif ses, paragraf uzunluğu, alt başlıklar ve geçişler gibi istatistikler oluşturur.

Ve bu analize dahil Flesch Okuma Kolaylığı (FRE). FRE, bir ile 100 arasında bir ölçek olup, 100’ü okunması en kolay ve bir tanesi anlaşılmaz derecede yoğundur.

Örneğin, bu parça FRE ölçeğinde 59 puan aldı ve bu da onu dokuzuncu sınıf okuma seviyesine getirdi. Bu puan iki değişkeni hesaba katar: kelime uzunluğu ve cümle uzunluğu. Genel olarak, daha uzun kelimeler ve cümleler FRE puanınızı düşürür.

Okunması daha kolay içerik ziyaretçilerle daha iyi performans gösterecekken, arama motorlarında ne olacak? Yüksek bir sıralama elde etmek için okunabilirliği geliştirmeye ne kadar odaklanmanız gerekiyor?

Hadi bir bakalım.

İddia: Bir Sıralama Faktörü Olarak Okuma Düzeyi

2010 yılında Google, bir kısa ömürlü “okuma seviyesi” filtresi gelişmiş arama işlevine. Ancak okunabilirliğin arama motoru sıralamalarını etkilediği fikri bundan çok daha uzun süredir var.

Ama gerçek nedir? Okuma analizinizdeki tüm bu kırmızı ve turuncu daireleri yeşile çevirmeye kafayı takmalı mısınız? Pasif cümleleri ortadan kaldırmak ve kelime dağarcığınızı altıncı sınıf seviyesine ayarlamak, sayfanızı arama motoru sonuçlarının en üstüne fırlatacak mı?

Bir Sıralama Faktörü Olarak Okunabilirliğe Karşı Kanıt

Aksine iddialara rağmen, okuma seviyesi arama sıralamanızı etkilemez. Google’ın Kıdemli Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti John Mueller bunu bir raporda doğruladı. 2018 Google Web Yöneticisi Hangout’u:

“Bir SEO bakış açısından, muhtemelen odaklanmanız gereken bir şey değil, bildiğim kadarıyla, sadece kelimeleri sayan ve ne olduğunu anlamaya çalışan bu tür temel algoritmalara sahip değiliz. okuma seviyesi bu mevcut algoritmalara dayanmaktadır.

Ancak bu, izleyicileriniz için anlamanız gereken bir şey.”

FRE, yalnızca iki değişkenli temel bir puandır, bu nedenle bu mantıklıdır.

Bunu doğrulamak için Portent, 30.000 masaüstü arama sorgusu için 750.000’den fazla içeriğin okuma düzeyi. Bu çalışma, Google arama sıralaması ile bir sayfanın okuma düzeyi arasında hiçbir ilişki bulamadı.

Yani, SEO uzmanları FRE’yi göz ardı edebilir, değil mi?

Numara.

Okunabilirliğin kullanıcı deneyimleri üzerinde etkisi vardır ve bu SEO’da sürekli artan bir rol. Web sitenize gelen ziyaretçiler içeriğinizi okumakta ve anlamakta zorlanıyorsa, sitenizden ayrılma olasılıkları daha yüksektir.

Zor okunan parçaların kendilerine yönlendirilmiş gelen bağlantılara sahip olma olasılığı da çok daha düşüktür, bu da önemli bir sıralama faktörüdür.

John Mueller’ın hangout’unu tekrar alıntılamak için:

“Yaygın bir örnek tıbbi bir sitedir. Genel halk için tıbbi bilgi sağlamak istiyorsunuz çünkü bu konuda endişelendiklerini biliyorsunuz. Ve tüm makaleleriniz 20 karakter uzunluğundaki bu tıbbi kelimeleri kullanıyor. Teknik olarak, hepsi doğru.

Bu içeriğin okuma düzeyi puanını hesaplayabilirsiniz. Bir sayı buluyorsun.

Ancak bu, Google’ın bu okuma seviyesi puanını kullanması ve bunun iyi ya da kötü olduğunu söylemesi meselesi değil. Ama daha ziyade, insanların aradığı şeyle eşleşiyor mu? Ve eğer kimse bu uzun kelimeleri aramıyorsa, o zaman kimse içeriğinizi bulamayacak. Veya içeriğinizi bulurlarsa, şöyle olacaklar… Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum.”

Dolayısıyla, içeriğinizin okuma düzeyinin sıralamanız üzerinde bir miktar etkisi olsa da, bu bir sıralama faktörü değil gibi görünüyor.

Kararımız: Okuma Seviyesi Bir Sıralama Faktörü Değildir

Onaylanmış bir sıralama faktörü olmasa da, okuma seviyesi içerik stratejisi için kritik öneme sahiptir. Her kitlenin içeriğin karmaşıklığı ve okuma düzeyi ile ilgili farklı tercihleri ​​vardır.

Kitleniz İçin Yazın

Başarılı web içeriğinin anahtarı kullanışlılıktır. Üst sıralarda yer almak için web sayfanızın bir arama sorgusuna herkesten daha iyi yanıt verdiğini göstermelisiniz.

Bunu yapmanın yolu da hedef kitlenizi anlamaktan geçiyor.

Örneğin, elektron mikroskopları satan bir şirketin tanıtımını yapmaya çalıştığınızı varsayalım. Bu durumda, muhtemelen çamurluk satıyor olmanıza kıyasla daha karmaşık bir kelime dağarcığı kullanmaktan kurtulabilirsiniz.

Hedef kitlenizle aşağılayıcı konuşmamaya dikkat edin, bu onları 10.000$’lık kelime kullanmak kadar hızlı bir şekilde yabancılaştıracaktır.

İyi içerik yazmak, her SEO uzmanının geliştirmek için iyi yapacağı bir beceridir. Yazınızı belirli bir okuma düzeyine uyarlamak bir sıralama faktörü değildir, ancak hedef kitlenizde yankı uyandırmayan sözcükleri kullanmak her zaman bir sorun olacaktır.

BENZER YAZILAR

Ferdi ve Şürekası

Ferdi ve Şürekası / Halit Ziya UŞAKLIGİLKitabın Adı:FERDİ VE ŞÜREKÂSIYazarı :Halit Ziya UŞAKLIGİLYayınevi : İnkılâp ve AkaY.Adresi :Ankara cad.No:95 İSTANBULBasım Yılı :19841)Kitabın KonusuMaddi bakımdan...

One UI 5.0, Yeni Good Lock Modülü ile Daha da Güçlü Oldu

Good Lock'un duyurulmasından bu yana eskisinden çok daha güçlü hale geldiği inkar edilemez. Bilmeyenler için, burası sadece Samsung'un üzerinde çalıştığı ve bir araya getirdiği...

Bu Arayan Kim? Whois’in Gücünü Keşfetmek

Giriş Whois, alan kaydı ve sahipliğini araştırmak için kullanılan güçlü bir araçtır. Web sitelerinin meşruiyetini belirlemek, etki alanı portföylerini yönetmek ve fikri mülkiyeti korumak için...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Pixel Saatinizi Her Ne pahasına olursa olsun Koruyun, Çünkü Google Onu Sizin Yerinize Tamir Etmeyecektir

Google, Pixel Watch'unuzun ekranı kırılırsa tamir edilemeyeceğini doğruladı. Bunun nedeni, şirketin resmi olarak saatin yedek ekranlarını satmaması ve şu anda işleri onarmak için üçüncü...

Galaxy S24 Ultra, Samsung’un Cihazdan Çıkardığı İddiasıyla 10x Optik Yakınlaştırmanın Sonunu İşaretleyebilir

Galaxy S24 Ultra rahatlıkla gelecek yılın en iyi akıllı telefonlarından biri olacak ve bu kesin. Samsung'un her yıl cihazlarıyla sayı yapma alışkanlığı var. Bu yıl,...

iPhone 15 Ön Siparişleri Artık 799 Dolardan Başlayarak 1.599 Dolara Kadar Başlıyor

Apple, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, dünya çapında 40'tan fazla ülkede dört iPhone 15 modelinin tamamı için resmi olarak ön sipariş almaya başladı. Bilmeyenler için,...

Intel 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K, Core i5-14600K CPU’lar Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelendi, Maliyeti Yalnızca 13. Nesle Göre %3 Daha Yüksek

Kanadalı Perakendeci, PC-Kanada Intel'in 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K ve Core i5-14600K CPU'larını ön fiyatlarla listeledi. Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelenen Intel 14. Nesil CPU'lar:...