Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Microsoft Windows yazılım incelemeleri OCCT İncelemesi: Sisteminizin Kararlılığını Test Eder

OCCT İncelemesi: Sisteminizin Kararlılığını Test Eder

- Advertisement -
- Advertisement -

 İNCELEME BİLGİSİ
  • Uygulama: OCCT
  • İncelendi:
UYGULAMA ÖZELLİKLERİ
  • CPU ve RAM’inizi karşılaştırın
  • Bireysel donanım bileşenlerine stres testi yapın
  • Her stres testini ihtiyaçlarınıza göre yapılandırın
  • Kapsamlı sistem izleme yardımcı programları

Hız aşırtmacıların en büyük sıkıntısı, belki de yüksek sıcaklıklar ve daha yüksek güç tüketiminden daha fazla, donanım istikrarsızlığıdır. Birkaç saati kurcalarsınız, belki voltajı biraz yükseltir veya düşürürsünüz ve kıyamet kopar. Sisteminizin kararlılığını test etmek istiyorsanız OCCT’yi denemeyi düşünün.

Kararlılık testi uzun ve meşakkatli bir süreç olabilir ve donanımınızın izlenmesi altta yatan sorunların ortaya çıkarılmasına yardımcı olabilir. Hız aşırtma yapan biri olmasanız bile, hayat olur ve bileşenleriniz bir nedenden dolayı hareket etmeye başlayabilir. 

Temel nedeni bulmak, sizi bir hayal kırıklığı dünyasından kurtarabilir. Bazı OCCT çalıştırmalarından sonra her şeyin nasıl ilerlediğini görmek, donanım kararlılığını test etmenin genel olarak popüler bir yoludur.

Bu yazılımı kullanmak için hız aşırtma uzmanı olmanıza gerek olmadığını lütfen unutmayın. Belki de ne yazık ki hangi bileşenin sisteminizin çökmesine neden olduğunu bulma çıkmazındasınız: güç kaynağınız, CPU’nuz, GPU’nuz veya belleğiniz olabilir mi? Her iki durumda da, program size aynı şekilde yardımcı olabilir.

CPU ve RAM’inizin nasıl biriktiğini görün

Kıyaslama menüsü, makinenizin meşhur kaslarının teste tabi tutulacağı yerdir – umarım iyi bir etki elde ederYalnızca CPU’nuzu ve belleğinizi karşılaştırabileceğiniz göz önüne alındığında, GPU’nuzun diğer modellere göre nasıl olduğunu görmek istiyorsanız, başka bir yere bakmanız en iyisidir.

Her halükarda, CPU kıyaslaması size işlemcinizin tam kapasitesi hakkında bir fikir vermekte başarılıdır. Tek ve çoklu iş parçacığı yetenekleri, SSE ve AVX kayıtlarında test edilecektir. İşlem uzun sürmez ve hatta sonunda size CPU’nuzun gücünün göreli bir temsili olarak birkaç sıralama listesi gösterilir.

Belleğinizi kıyaslamak, RAM’inizin okuma ve yazma becerisini öğrenebilmeniz ve bunları diğer kurulumlardan elde edilen sonuçlarla karşılaştırabilmeniz açısından hemen hemen aynıdır. Kıyaslamamın tamamlanması 30 saniyeden az sürdü, bu nedenle bu özellik, CPU’nuzun ve RAM’inizin genel gücünün bir resmini çizmek için yeterince iyi.

CPU'nuzu kıyaslayın
CPU’nuzu kıyaslayın

Stres testi hakkında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar

Bu kıyaslama işlevleri gerçekten çok saygın olsa da, OCCT, kendisine itibar kazandıran stres testi yetenekleriyle bilinen bir yazılımdır. Daha da önemlisi, Test menüsü, kullanıcıların bilgisayarlarındaki her türlü donanımı kapsamlı bir şekilde stres testi yapmasına olanak tanır: CPU, RAM, GPU ve PSU. Geriye kalan, donanımınızın da bu tür testleri kaldırabileceğini ummaktır.

Her bir stres testinin neleri içerdiğinin ayrıntılarına girmeden önce, bileşenlerinizin sıcaklık verilerinin yanı sıra bunların saatleri, voltajı, kullanımı ve güç tüketimini gösteren grafik ağırlıklı arayüze biraz dikkat çekmeye değer. Daha sıradan bir kullanıcı için bu kadar çok ayrıntı bunaltıcı olsa da, hız aşırtmayla ilgilenenler her şeyin düzenlenme şeklini takdir etmelidir.

CPU testini gerçekleştirmenin farklı yolları

CPU’nuzun stres testi söz konusu olduğunda, her birinin yönetilecek kendi değişkenleri olan iki seçeneğiniz vardır. Geleneksel bir stres testi çalıştırabilir veya bunun yerine Linpack seçeneğini kullanabilirsiniz. İkincisinin genellikle bileşenleriniz üzerinde aşırı baskı oluşturduğu iddia edilir, bu nedenle durumunuza bağlı olarak tercih edilen seçim olabilir.

Geleneksel stres testi, veri seti boyutunu ve yük tipini, kullanılacak işlemci iş parçacıklarını ve ayrıca dikkate alınacak komut setlerini belirlemenize olanak tanır. Sabit veya sınırsız bir süre boyunca çalıştırabilirsiniz. Linpack , yalnızca fiziksel veya sanal iş parçacıklarını, kullanılacak bellek miktarını ve tercih ettiğiniz test revizyonunu kullanmayı seçebilmeniz açısından biraz farklıdır.

CPU'nuz için Linpack stres testlerini kullanın
CPU’nuz için Linpack stres testlerini kullanın

Belleğin sistem kararsızlığına neden olduğu birkaç durum vardır, bu yüzden burada bunu test etmek için bazı yöntemleriniz olduğunu bilmenizde fayda var. Test için ne kadar bellek kullanmak istediğinizi belirleyin ve isteğe bağlı olarak bir komut seti ve iş parçacığı sayısı belirleyin ve testin mümkün olduğu kadar uzun süre çalışmasına izin verin. Daha kapsamlı bellek testi için Memtest86+ önerilir.

Grafik yoğun testler

GPU’lar son derece gelişmiş donanım bileşenleridir ve program bunu iki farklı test yöntemi sağlayarak açıklar: 3D Standardı ve VRAM. Bir Kullanıcıysanız, 3D Adaptive’e de erişebilirsiniz. 

3D Standardı, çok yoğun kaynak kullanan bir oyunu çalıştırmayı taklit etmeye çalışarak, 3D işleme ile ilgili olarak GPU çekirdeğini vurgulamayı amaçlamaktadır. Gölgelendirici karmaşıklığı, uygun gördüğünüz şekilde artırılabilir veya azaltılabilir ve ayrıca %100’den daha düşük bir GPU kullanım sınırı belirlemeyi seçebilirsiniz.

GPU’nuzdaki VRAM çok fazla yüklenebilir ve bir kez daha bellek eşiği ayarlamak mümkündür. Herhangi bir stres testinde olduğu gibi, onu ne kadar çalışır durumda bırakırsanız, sonunda stabilite testi o kadar doğru olur, bu nedenle bu tür testler iptal edilene kadar devam eder.

Tüm bu testler devam ederken, güç kaynağını bir tür tali kurban olarak da düşünebilirsiniz. Yine de, Güç sekmesinden bir sistem güç sağlama stres testi çalıştırabilirsiniz . Bu, PSU’nuzun göreve uygun olup olmadığını belirlemenize ve en kötü durum senaryosunda sisteminizin toplam güç çekişini izlemenize yardımcı olabilir.

Donanım izleme için çok uygun

Ek olarak, araç, yaptığı izleme kontrollerini sağlamakta başarılıdır. Uzman kullanıcıların olağandışı herhangi bir şeyi tespit etmek için dikkatlice incelemeleri gereken çok sayıda minimum, maksimum, ortalama ve benzeri değerler vardır. Bununla ilgili olarak, arayüz bu veri akışını genel olarak sezgisel bir tasarımla birleştirir.

İzleme sekmesinde sisteminizi kontrol edin
İzleme sekmesinde sisteminizi kontrol edin

Diğer herhangi bir kıyaslama ve stres testi aracında olduğu gibi, kilometreniz değişebilir. Sistem istikrarsızlığı kararsızdır, çünkü bilgisayarınızı en zorlu görevlerle besleyebilir ve yerinden oynamamasını sağlayabilirsiniz ve ardından görünüşte zararsız bir 2D oyun bu kararlılık algısını yerle bir edebilir.

Günün sonunda OCCT, genel bir kıyaslama ve kararlılık testi aracı olarak çok iyi çalışıyor. Böyle bir araç için yeterince kapsamlı olsa da kapsamlı kararlılık testi, sisteminizin güvenilirliğini doğrulamak için birden çok yazılım parçası kullanmayı içerir.

İyi

OCCT, kullanıcıların makinelerinin genel kararlılığını birden fazla şekilde test etmelerini sağlayan, genellikle saygın bir yazılım yardımcı programıdır. Kullanıcılar, tek tek bileşenlerin kararlılığını kontrol ederek anormallikleri tespit edebilir, ancak tüm sistemi test etmek de bir seçenektir. 

Kullanıcılara daha fazla kontrol sağladığı ve testi kendi koşullarına göre uyarlamalarına izin verdiği için, tek tek bileşenler için stres testlerini yapılandırabilmek değerli bir özelliktir.

Arayüze bir göz attığınızda açıkça görülen, izlemeye açık bir vurgu var. Yazılım, her adımda donanım okumalarını görüntüler ve bu verilerle ne yapacağınızı biliyorsanız özellikle yardımcı olabilir.

Kötü

Yine de güzel bir ekstra olsa da, Kıyaslama özelliği bir GPU bölümü ile yapabilirdi. Bununla birlikte, orada uygulanabilir alternatifler yok gibi değil.

Doğrusu

Mevcut durumda, OCCT’nin hız aşırtma topluluklarında iyi karşılanması sebepsiz değil. Bu, kullanıcıların donanım kararlılıklarını çeşitli şekillerde test etmelerini sağlayan ve aynı zamanda sistemlerinin performansını belirlemek için ihtiyaç duydukları tüm verileri sağlayan bir programdır: saatler, sıcaklıklar, voltajlar, güç çekimleri ve diğer pek çok okuma görmeniz için oradadır. . Sisteminiz geçerse, kendinizi şanslı sayın.

BENZER YAZILAR

YÜKSEK ÖKÇELER

KİTABIN ADI : YÜKSEK ÖKÇELERKİTABIN YAZARI : ÖMER SEYFETTİNYAYIN EVİ : SERHAT A.Ş.BASIM YILI : 1986KİTABIN KONUSUHikayenin sosyal bozulma olarak değerlendirilecek küçük bir anekdotta,...

Güneş ÜlkesiTOMMASA CAMPANELLA

KİTABIN KONUSU : Güneş ülkesinde dile getirilen konu; toplumsal bir düzen düşüncesidir. İşte bu kitap bu toplumsal düzeni dile getirmektedir. Yazar temel olarak bu...

Çalıkuşu Özeti Reşat Nuri GÜNTEKİN

Çalıkuşu Özeti Reşat Nuri GÜNTEKİNROMANIN ANAFİKRİ:Gerçek bir aşkın araya ne kadar büyük engeller girerse girsin asla yok olmayacağıdır. ROMANIN ÖZETİ:İstanbullu bir subayın kızı olan...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...